Sinteza mescalinei cu nitrometan. Scala de 1000 g.

Mr Gonzo

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 13, 2023
Messages
75
Reaction score
30
Points
18
Bună, în ceea ce privește LAH, există altceva care este mai ușor de obținut și de utilizat în locul său sau există o modalitate prin care aș putea fi instruit cu privire la modul de a cumpăra hidrură de undeva cu un minim de hassle? Încercat un loc în India și ei au fost având nici unul din dacă! Sunt stabilit în Marea Britanie
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
A doua parte a acestei sinteze funcționează bine la o scară mai mică, de exemplu la o cantitate inițială de nitroztiren de 5 g? Sau solvenții se scalează diferit? Sunt pe cale să încerc asta...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Oh, încă un lucru, pot reduce nitropropenele corespunzătoare pentru TMA în același mod? Se pare că este în regulă, dar m-ar consola să știu că cineva a făcut-o!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Acest lucru mă deranjează - sunt pe punctul de a efectua reacția dvs. și am redus totul la scară, dar încă mă întreb...

De ce spuneți să adaug b-3,4,5-TMONS în porții sub formă de pulbere, spre deosebire de dizolvarea acestuia și adăugarea în picături?

Este o problemă de scară care îmi scapă, deoarece nu am lucrat niciodată la o scară apropiată de aceasta?
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
13
Reaction score
2
Points
3
Se introduce nitrotirenul cu aproximativ 3 linguri mari pe rând, sub răcire cu gheață zdrobită, sare și puțină apă. Borohidrida de sodiu/IPA/h20 ar trebui să fie răcită la aproximativ 5 - 8 grade Celsius atunci când începeți adăugarea nitrotirenului, deoarece atunci când adăugați o cantitate mai mare de nitrotiren, acesta se încălzește puțin.

Dacă turnați totul deodată, va fi un vulcan fugitiv, o acțiune nebună, prea multă căldură.

Mențineți temperatura sub 26 - 28 C. În funcție de nitrozină și de cantitate, adăugarea poate dura mai mult de o oră. Va trebui să adăugați mai multă gheață dacă durează mult și lucrați cu, să zicem, 100 g.

Dacă cantitatea dvs. este mică, s-ar putea să puteți arunca totul deodată fără ca temperatura să crească prea mult.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Da, în momentul de față testez literalmente pe o scară de 5g.

Am învățat și datorită faptului că există o astfel de diferență în cantitatea adăugată, presupun că nu am refluxat suficient de mult.

Cred că mă așteptam să fie mult mai exotermic decât a fost, din cauza faptului că am făcut o reacție la scară atât de mică și, prin urmare, a fost destul de puțin mai rece decât a spus sinteza la adăugare. Nu cred că am lăsat-o să reacționeze suficient de mult timp la aproximativ 75c.

Sunt surprins de temperaturile tale, să fiu sincer, dar cred că, așa cum ai spus, diferă în funcție de stirenul pe care îl folosești? Nu știu... este ciudat că nu părea că solventul organic a extras ceva din faza apoasă tbh.
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
13
Reaction score
2
Points
3
Da, 2,5-DMNS părea să emane mai puțină căldură și nu reacționa la fel de viguros ca 3,4,5-TMNS la aceleași cantități. Am reușit să adaug DMNS mai repede și acesta s-a dizolvat complet, adică nu a mai rămas portocaliu/galben. În timp ce cu 3,4,5-TMNS nu am reușit să fac ca amestecul de reacție să devină complet alb lăptos, rămânând întotdeauna o atingere de galben.

Am citit în altă parte că temperaturile sunt menținute sub 30 C în timpul adiției. Cineva a scris că acest lucru crește randamentul sau ceva de genul acesta. Cred că era vorba de 2,5-DMNS, așa că fac la fel și cu 3,4,5-TMNS. Țineți totul sub gheață.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Ahhh bine, te-am înțeles.
Totul are sens...

Sincer, am folosit primul meu lot de 3,4,5-NS în prima reacție și nu am obținut nimic din el (scară de 5 g). Nu știu exact unde am greșit, dar cu siguranță nu s-a încălzit prea mult, dar nici nu am lăsat să reacționeze prea mult timp... Știu doar că atunci când m-am dus să extrag stratul apos cu DCM nu era aproape nimic în el...

Ei bine, de multe ori greșesc din prima... așa că vom vedea, dar a trebuit, de asemenea, să obțin mai mult nitrotiren, deoarece pot obține mai mult NM, în timp ce NE este mai scump, iar aldehida 2,5 am mai puțin, deoarece este mai scumpă în comparație cu 3,4,5.

Oh, am de gând, de asemenea, să scrie tot ce fac în următoarea reducere în jos lol
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Sunt curios cum vă așteptați ca, după bazifiere, amina să fie în stratul apos?
Cu siguranță doriți să o acidificați mai întâi pentru a o migra în stratul apos și apoi să o bazicizați, provocând deprotonarea aminei, determinând-o să se prăbușească și apoi să o puteți extrage cu ceva precum DCM?

Tocmai am cronometrat acest lucru este scris foarte asemănător cu un post de nebunie științifică pe care tocmai l-am citit, cu stoechiometrie modificată pentru scară largă.

Recunosc că am încercat asta înainte să mă gândesc bine.

Locul care m-a dezorientat a fost trecerea direct la bază și apoi așteptarea ca amina să fie în stratul apos pentru extracție. Nu a fost și nu a făcut-o lol

De asemenea, mi s-a spus să mențin temperaturile scăzute atunci când o fac la scară mică, nu pot să comentez cu privire la extinderea reacțiilor, tot ce știu este că acest lucru nu a funcționat la scară mică și îmi imaginez că trecerea direct la bază este motivul....sau nici măcar asta - eu fiind un idiot, bazicând-o și așteptându-mă ca amina să fie în stratul apos. Ar fi trebuit să mă prind de asta 🙈

Ei bine, am făcut mult mai mult nitro stiren pentru când o voi face din nou!
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
13
Reaction score
2
Points
3
După reducere, cea mai mare parte a aminei se va afla în IPA, puteți încerca să extrageți din apă cu IPA, să curățați IPA-ul combinat și să îl uscați. Apoi introduceți dacă aveți acces la 20% H2SO4 în IPA. La pH 7 sau 6,5 nu-mi amintesc specificul. Veți crea hemisulfatul de mescalină, deci 2 molecule de mescalină la 1 acid sulfuric. Sau o cantitate de 1/2 mol de H2SO4 (calculată pentru un randament aproximativ de 80 % din nitrotiren).

La urma urmei, nu este nevoie să basificați. Nu este nevoie să stingeți reacția cu NaOH. Mai bine filtrați rapid cuprul, extrageți 2x stratul aq. cu IPA, curățați IPA-ul combinat cu o soluție de 50% de K2CO3 de două ori. Apoi se usucă cu sulfat de magneziu, se filtrează gravitațional sulfatul de magneziu. Apoi introduceți H2SO4 20% în IPA (preparat din H2SO4 concentrat curat 98%).

Dacă nu aveți H2SO4, utilizați HCl, în acest caz evaporați sau distilați IPA până când rămâneți cu ulei de mescalină liber. Apoi introduceți încet o cantitate 80% mol eq. de HCl (estimare aproximativă), diluat (estimare aproximativă). Aveți grijă, ca întotdeauna, când sărați. Pentru HCl, poate urmăriți un pH 5 - 6. În cazul în care ați depășit pH-ul, cred că puteți turna din nou niște mesc. freebase pentru a stabiliza pH-ul.

Acum am doar experiență cu mesc. hcl, în acest moment trebuie să evaporați din nou apa pentru a obține acest nămol lipicios și urât de Mesc. HCl, ar trebui să o eliberați cu KOH până la un pH de 10-11 și să o sărați din nou cu HCl pentru a obține o formă mai curată. Extrageți 3x cu DCM după ce ați bazilizat cu KOH, calculați din nou cantitatea de HCl. și diluați HCl. Aruncați HCl, urmăriți cu atenție, după pH-ul de 7 scade foarte repede, una sau două picături în plus este tot ce aveți nevoie uneori.

Apoi se distilează/evaporează DCM-ul și apoi apa. Ar trebui să obțineți un produs mai curat. Poate o pastă de portocale.

Acum, după ce s-a uscat în mare parte, curățați cu acetat de etil rece, apoi cu acetonă rece, sub vid. Cantitate abundentă de acetonă.

Data viitoare voi prepara mai întâi hemisulfatul de mesc. brut. Acesta ar trebui să fie mult mai curat decât HCl-ul inițial. Așa că voi raporta atunci.

Nu este nevoie să folosiți DCM, inițial ar trebui să sărați direct stratul de IPA. Cea mai mare parte a aminei este acolo!

În ceea ce privește reacția propriu-zisă, eu nu am probleme cu ea. Încercați să aruncați clorura de cupru dintr-o dată în centrul amestecului de reacție. Este o reacție violentă, așa că, dacă lucrați cu cantități mai mari, nu uitați să transferați într-un recipient mare JUST pentru întreaga picătură de clorură de cupru. Poate un pahar de 5 L sau 20 L, apoi turnați totul înapoi în balonul cu fundul rotund și amestecați ca nebunii, încălziți puțin, astfel încât să se încălzească la 75 C. După ce ați introdus clorura de cupru, centrifugați timp de 1 oră - 1h30min.

De asemenea, nu lăsați totul afară prea mult timp, cred că trebuie să efectuați reacția cu borohidrida de sodiu și imediat după aceea cu cuprul deodată.
 
Last edited:

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
ahhh bine. Da, asta are mai mult sens pentru mine.
Recunosc că am încercat de câteva ori și prima dată nu am obținut nimic, a doua oară am obținut o cantitate mică de V dirty looking freebase.

Am sfârșit prin a încerca să reduc folosind zinc/hcl...

Am obținut un produs mult mai brut, dar am depus mult mai mult efort pentru a mă asigura că nitrotirenul era în soluție înainte de procedură....anyway Sunt pe cale să încerc sărarea aminei freebase, deci vom vedea.
Este bine de știut că este mai ușor să folosești H2SO4 - am atât conc Hcl, cât și H2SO4, așa că, în afară de faptul că dozajul este diferit, pentru mine nu este nicio diferență.

Mi-am dat seama acum că am avut de fapt o sarcină de contams insolubile de la reacția inițială Henry - iv acum sortate acest lucru și a primit mult mai pur / cristale cu aspect mai curat din asta. Totuși, se pare că este nevoie de mult solvent pentru a dizolva acest 3,4,5-TMONS în comparație cu alți stireni precum 2,5-DMO.

Oricum, sunt plecat acum, dar mă voi uita peste ceea ce ați spus mai în detaliu când mă întorc și sper că va fi posibil cu această metodă.

Mulțumesc mult pentru răspuns - am presupus că am citit greșit pasul în care se spune că trebuie să bazifcați și apoi să extrageți stratul apos. Oricum, acolo am greșit inițial.
Mi s-a părut un amestec de reacție foarte murdar și oribil, până la punctul în care era greu să văd dacă galbenul se decolorează.
Acest lucru a fost mult mai ușor cu metoda Zn/Hcl până acum, dar vom vedea!!!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
La naiba, tocmai am încercat asta din nou și am uitat complet să răcesc.

Este enervant, de fiecare dată când am făcut această reacție, imediat după adăugarea catalizatorului, începe să devină maro, apoi negru și, după cum am înțeles, atunci când se produce separarea fazelor, Cu negru este menit să rămână în stratul apos, dar am constatat că rămâne în faza organică 😯🙈💩

Nu am de gând să mint, motivul pentru care am uitat să-l răcesc este pentru că am crezut că am dat-o în bară serios data trecută până când mi-am dat seama că pur și simplu nu am putut să urmez instrucțiunile privind tratamentul diferitelor faze durin workup.
Am renunțat la această metodă pentru a încerca reducerea Zn/HCl în schimb - inutil să spun că nu am reușit nici asta!
Voi încerca din nou mâine - de asemenea, voi lăsa cea de astăzi să stea și voi vedea dacă particulele de Cu se "așează".

Sincer să fiu, habar nu am ce fac greșit. Pe hârtie este un proces foarte ușor și totuși, în realitate, o tot dau în bară!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
@Swirly

Hei, omule, când vorbeai despre faptul că cu 2,5-DMONS ai reușit să-l faci să devină complet alb, iar cu TMO a fost întotdeauna ușor galben, deci te referi înainte de a adăuga catalizatorul?

Evident, atunci când începeți să adăugați catalizatorul, începe să devină din ce în ce mai întunecat, așa că presupun că v-ați referit la înainte.

Acest lucru este foarte enervant... Sunt al naibii de hotărât să găsesc o soluție. Cred că dacă o fac pe gheață va fi un început.
 
Top