Syntéza metylamínhydrochloridu. Veľký rozsah.

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
@Frit Buchner, táto syntéza je viac ako sto rokov stará (Marvel et al., 1923, Org. Synth.) a jej funkčnosť potvrdilo mnoho nezávislých chemikov vrátane mňa.
Navyše každá publikácia v tomto časopise by mala byť recenzovaná, takže je to jeden z najdôveryhodnejších zdrojov pre praktického organického chemika.
Odkaz na pôvodný dokument - https://www.orgsyn.org/demo.aspx?prep=CV1P0347
Ak sa vám to nepodarí, potom určite robíte niečo veľmi zle alebo vaše činidlá nie sú také, aké očakávate, že sú.

Chloroform by sa dal nahradiť DCM, ale v každom prípade to nie je potrebné.
Ak chcete dobré výsledky, lepšie je použiť paraformaldehyd, nie formaldehyd s metanolom, čím viac MeOH, tým farebnejší RM podľa mojich skúseností.
Bez metanolu nemusíte reakčnú zmes destilovať, stačí držať teplotu pod 100 C, funguje to aj pri milovníkovi t, len to trvá dlhšie.
Ak chcete mať pekný biely produkt, bezpodmienečne potrebujete odsávačku vákua na destiláciu porcií vody.
Kľúčom k dobrej čistote sú frakčné kryštalizácie, čím viac, tým lepší výsledok.
Ja som použil 5 až 6-krát, teda o niečo viac ako v pôvodnom postupe, a dosiahol som fantastické výsledky.
Takže po viac ako 6 hodinách pri 100 C vydestilujte trochu vody vo vákuu, ochlaďte, odsajte filter a zopakujte.
Prvé 2-3 frakcie budú chlorid amónny. Potom metylamín*hcl s kryštálovou štruktúrou zreteľne odlišnou od prvých dávok, skôr hygroskopické lesklé vločky.
Posledný materský lúh bude obsahovať prevažne dimetylamín*hcl a mal by sa zlikvidovať, ak ho nepotrebujete.
Posledným krokom je viacnásobná kryštalizácia z horúceho abs. etanolu alebo metanolu podľa opisu. Ale ani to nie je potrebné pri mnohých syntézach, len na odstránenie posledných stôp vody, NH3*HCl a Me2NH*HCl.

Ako vidíte, je to časovo náročné, mnoho dní práce, ale môžete začať s dosť veľkou dávkou a pripraviť nesledovateľný čistý metylamín na mesiac alebo roky.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,403
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Prvýkrát som postupoval podľa pôvodnej syntézy a druhýkrát som postupoval podľa tej, ktorú mi poskytol jeden z tunajších odborníkov. Refluxoval som vo vákuu 4 hodiny a destiloval vo vákuu 2 hodiny. Teploty však nikdy nedosiahli cieľovú úroveň, možno je moje vákuum silnejšie, ako používali v roku 1910. To som predpokladal. druhýkrát metylamín hcl a produkt, ktorý som z neho vyrobil, vyzeral presne ako na obrázkoch všetkých metylamín hcl dokonca vytváral horľavý plyn, keď sa neutralizoval NaOH a vodou. Produkt však nemá žiadny cns účinok.
Mám tu liter formaldehydu technickej kvality s 5 %metanolom a skúsim to znova, ale musím na začiatok vydestilovať metanol? Idem si ešte niečo prečítať, je pravda, že môj chlorid amónny je hnojivový, nie technický, môže to byť ten problém? Ako sa rozhodnete, kedy sa skončí "kolo" znižovania objemu rm? Meral som to a zastavoval vždy, keď som znížil objem na polovicu, ale takto som získal len 4 kolá a 4 dávky kryštálov. Mohol by to spôsobiť metanol, ktorý používam na konci, keď nie je dostatočne suchý? Neviem si však predstaviť, že by to bol problém, pretože som to dvakrát destiloval a dal do 100% w/w, 3a sito na niekoľko dní
 
View previous replies…

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Táto námaha nestojí za to.
A to je len špekulácia autorov o vákuu, ktoré samo o sebe pravdepodobne nemôže ovplyvniť selektivitu, ako je to aj s prebytkom kyseliny mravčej.
Možno ide len o vplyv zníženej teploty, účinnejšieho miešania RM bublaním a plnšej konverzie NH3*HCl atď.
Neskorší autori nepoužívajú vákuový reflux, navyše je to dosť nezvyčajná metóda aj v súčasnosti.
Znížená teplota varu bude aj v prípade prebytku MeOH vo formalíne, kvôli esterifikácii kyseliny mravčej a tvorbe nízkovrúceho metylmravčanu a iných vedľajších produktov, ale ako som už poznamenal, snažte sa tomu vyhnúť.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,403
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
To je správna poznámka. Budem si to musieť prečítať ešte raz s tým, že (že vákuum znižuje teplotu a uľahčuje otáčanie miešadla, atď.) Tento dokument mi prepojil jeden z odborníkov na stránke, takže som ho dôkladne neskúmal. Aj keby som sa rozhodol, že nie je dokázané, že samotné vákuum je dôvodom, prečo dosiahli vyšší výťažok, mohol by som sa rozhodnúť, že na príčine nezáleží a na účinku áno. Účinok gravitácie a magnetizmu berieme do úvahy a plánujeme ho každý deň, aj keď mechanizmus je diskutabilný. Nákup formaldehydu je stresujúci, pretože nie som taxidermista ani farmár. Mám viac voľného času ako peňazí alebo odvahy kupovať formaldehyd bez oprávneného použitia. Nie je to zadarmo. Pravdepodobne sa rozhodnem pre maximalizáciu výnosu namiesto pohodlia. V tomto formaldehyde budem mať 33 dolárov, či už z neho získam kilogram metylamóniumchloridu alebo gram. Nedá sa tu legálne kúpiť a množstvo, ktoré môžem použiť, nemá konca kraja
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Preto som skontroloval svoje staré archívy a rozhodol som sa podeliť sa s komunitou o niekoľko poznámok o úspešnej syntéze podobnej pôvodnej metóde, ale s paraformaldehydom namiesto 37 % formalínu.
Len aby som potvrdil, že je to platná a jedna z najdostupnejších ciest k pomerne veľkému množstvu čistého metylamínu pre amatérskeho chemika.
Moje pomery boli trochu iné:
Paraformaldehyd : NH3*HCl : dH2O ako 1 : 1,3 : 1.4
Trochu väčší pomer amónia k formaldehydu je preto, že nie som obmedzený v NH3 hydrochloride a pre moje ďalšie syntézy malé množstvo nevadí tak ako dimetylamín, preto som sa rozhodol trochu posunúť rovnováhu k menej alkylovaným produktom. Neskôr som si však všimol, že ak urobím viac destilačno-kryštalizačných cyklov, ako som už opísal vyššie, separácia je dosť ostrá a po horúcich etanolových extrakciách aj tak zostane zanedbateľný podiel NH3*HCl.
Pomer paraform. k destilovanej vode je 1 k 1,4, len aby sa získal približne 40 % roztok formaldehydu, za predpokladu, že väčšina komerčných zdrojov poskytuje 95+-1 % prášku, zvyšok je voda.
Netestoval som ešte koncentrovanejšie roztoky, ale predpokladám, že je to stále možné do určitej úrovne, s trochu výraznejšou exotermickou reakciou.
Ak to začnete zahrievať, tak v určitom okamihu sa paraformaldehyd úplne depolymerizuje a vznikne číry roztok, nepamätal som si presné čísla, ale pravdepodobne blízko 80-90C, exoterm je v tomto prípade veľmi šetrný (pre dávku v 5-6L banke a pomalé zahrievanie) a potom RM môže vydržať pri týchto teplotách nejaký čas už sám o sebe bez vonkajšieho zahrievania. Ak sa na túto T dostanete rýchlo alebo pridáte trochu metanolu, aby ste znížili teplotu varu a vyvolali bublinky pre samovoľné miešanie RM, potom sa možno v určitom okamihu dostanete nad 100C a vznikne potreba trochu ručne ochladiť.

Veľmi stručná verzia syntézy vyzerá takto:
  1. Zmiešajte paraformaldehyd, chlorid amónny a destilovanú vodu a začnite jemne zahrievať na olejovom kúpeli alebo na tom, čo máte.
  2. Snažte sa udržať teplotu blízko, ale pod 100 °C aspoň 6 hodín alebo 24 hodín pri teplote 80 - 90 °C.
  3. Ochlaďte, odfiltrujte tuhé látky odsávaním (ničím ich nepremývajte), prelejte materský lúh do RBF a destilujte 10-15 % jeho objemu vo vákuu, kontrolujte T, aby nepresiahol 100 °C ako predtým. Opakujte 5 až 6-krát
  4. Vezmite surové MeNH2*HCl plodiny (skontrolujte vizuálne, ale vo väčšine prípadov 3. až 5. až 6. plodinu) a premyte chloroformom alebo DCM (potrebujete trochu viac), aby ste vymyli stopy dimetylamínu. Ak máte obmedzené množstvo týchto činidiel, môžete premyť len poslednú plodinu alebo dokonca tento krok vynechať.
  5. Znásobte horúce extrakcie s abs. etanolom alebo metanolom a kryštalizácie ochladením, aby ste dosiahli čo najlepšiu čistotu. Tiež voliteľné
  6. Vákuové sušenie na odstránenie stôp alkoholu. Voliteľné.
Krása tejto syntézy spočíva v tom, že s ňou môžete prejsť na naozaj veľké množstvo. Dokonca aj dlhodobo (niekoľko dní) vyrobiť veľkú dávku v 200 l plastovej HDPE plechovke pri zníženom T, potom postupne preniesť RM do menších RBF a pokračovať podľa vyššie uvedeného, keď máte voľný čas. Pri izbovej teplote nedochádza k znateľnému biologickému hromadeniu vedľajších produktov minimálne počas niekoľkých mesiacov.

Obrázky:
1,5 kg paraformaldehydu + 1,95 kg chloridu amónneho v 6L banke s okrúhlym dnom.
Najprv som si myslel, že je to preplnené, ale neskôr všetko prechádza do roztoku bez výrazného zväčšenia objemu.
Q9WvFmjYuP
M2JVmsnFPX
V6ndzx9biO
Nasledujúce filtráty sú o niečo farebnejšie.
0EdeaTGym1
Byx70PkfU2
BhTE8YMuq2
na odstránenie posledných stôp Me2NH*HCl (dimetylamínu)
číra vodno-biela chloroformová vrstva je nižšie.
Bb7tYfcy03
použité vlastnoručne vyrobené abs. EtOH
Zahrejte do varu, ešte horúci dekantujte, ochlaďte, aby MeNH2*HCl vykryštalizoval, prefiltrujte, vráťte ten istý lieh do vriacej banky a zopakujte (pridajte ešte trochu čerstvého EtOH, ak sa stratí)
Opakujte, kým nezostane len NH3*HCl.
V mojom prípade ho bolo na začiatku zanedbateľné množstvo,
ale v každom prípade je kryštalizácia dobrá na konečné prečistenie od vody, stôp dimetylamínu a chloroformu.
IF8JHmn3xj

Konečný rekryštalizovaný a vákuovo sušený produkt:
(ospravedlňujem sa, že som si neuložil čísla o hmotnosti a výťažku, ale bolo to celkom slušné množstvo)
AH2ys4BrFT
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Vyrobil som metylamín hcl, držal som ho na papieri, aby vyschol, ale pomaly sa topí a stáva sa z neho akoby hrudka vody, ako to môžem napraviť?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Pravdepodobne nedostanete metylamín HCl alebo veľmi nečistý produkt.
 

ZMI_AA0B

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 24, 2024
Messages
75
Reaction score
5
Points
8
Stále neviem, aký účinok má metylamínhydrochlorid
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Metylamín nemá žiadny psychologický vplyv.
 

door

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2024
Messages
18
Reaction score
2
Points
3
Kamarát mi povedal, že preč, kde je to oveľa jednoduchšie Neskúšal som to, ale u chlapci môžu mať skúsiť
pH oleja na 5,5, potom ho uvarte na 110 stupňov a uložte ho pri izbovej teplote po 2 dňoch sa vráťte po to, čo zostalo z kvapaliny, znovu ho uvarte a urobte to isté.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Najskôr som do 250 g chloridu amónneho v banke pridal 37 % formaldehyd (500 ml), destiloval som ho 5 hodín pri 100 celcia, potom som roztok ochladil a prefiltroval chlorid amónny, potom som roztok destiloval pri 100 celcia. dvakrát som chlorid amónny odparil a prefiltroval, potom som ho odparil pri 110 celcia a dostal som metylamín HCl, premyl som ho DCM a prefiltroval som ho látkou, pretože nemám vákuový filter, potom som ho vysušil na papieri. Z metylamínu hcl sa pomaly stáva malá vodná škvrna, nevedel som pochopiť, prečo sa to deje, či je to samotný metylamín, alebo sa vytvorilo niečo iné, prosím, povedzte, ako to vyriešiť.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
V prvom rade je potrebné skontrolovať reagencie. Vykonali ste krok purifikácie? Pravdepodobne váš metylamín HCl obsahuje veľa vody a to je dôvod vášho problému.
 
View previous replies…

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Áno, prečistil som ju, v etanole.

To je ten problém, že keď ho vyžmýkam v látke a nechám ho na papieri, aby vyschol, začne absorbovať vlhkosť.

Nevysušuje sa a čoraz viac sa topí, ako ho vysušiť, (a môžem vyrobiť metylamín HCL bez bázy bez sušenia?).
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Skúste použiť vákuovú komoru alebo dedikátor.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Čo s voľnou bázou, môžeme z metylamínu HCl vyrobiť voľnú bázu bez sušenia?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Ak chcem skontrolovať svoj metylamín HCL, ako to môžem urobiť.
Možno nebude možné skontrolovať bod topenia, pretože nie je suchý a pri kontakte so vzduchom sa topí.
 

favorance

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 26, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Hiii čo sa deje ?
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
41
Reaction score
6
Points
8
Môže nejaký odborník vyriešiť môj problém, už dlho čakám na odpoveď, veľa môjho metylamínu sa roztopilo kvôli vlhkosti, ako ho vysušiť, bez sušenia, ako môžeme vyrobiť metylamín bez bázy, a metylamín hcl je môj, ako ho skontrolovať, prosím, povedzte aj toto.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
@Manisj@1290, soľ MeNH2*HCl je rozpustná, preto ju uchovávajte pevne uzavretú, lepšie v sklenenej fľaši s veľkým hrdlom. Vysušte ju do určitej úrovne vo vákuu, dostať ju úplne suchú je možné len v exikátore cez ešte silnejšie sušiace činidlá alebo varením s benzénom alebo toluénom na destiláciu vody ako azeotropu, potom ju prefiltrujte a vysušte vo vákuu.
Prípadne sa koncentrovaný roztok preleje cez NaOH, plynný MeNH2 sa preženie cez ďalší NaOH a za miešania sa prebubláva v suchom studenom metanole v ľadovo-slanom kúpeli.
Ak máte nejaký kovový sodík alebo draslík, existuje ešte jednoduchšia cesta, ako získať suchý roztok v alkohole, ale pravdepodobne ho nemáte.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
116
Reaction score
71
Points
28
O niečo jednoduchšou možnosťou výroby metylamínu by bola redukcia nitrometánu CH3NO2 na metylamín CH3NH2 prostredníctvom amalgámu Al/Hg.

CH3NO2 + H2 ---> CH3NH2+ H2O
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,403
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
🤔Mám pocit, že je na to dôvod, pretože použitie paliva pre modely lietadiel na výrobu metylamínu in vitro je bežná cesta. buď sa rýchlo rozloží, alebo... znie to ako energetická reakcia
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
116
Reaction score
71
Points
28
Horúce, ťažké a ťažké! Teraz ma bolí mozog. Chcel som len zachytiť všetok plyn, ktorý uniká z rxn, do nejakej HCl a zvyšok vyhodiť. Alebo bezodkladne použiť insitu.
 
Top