Ako správne vytvoriť metylamín na metanol

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Najlepšia metóda
Experimentovaním sa zistilo, že najlepšou metódou na extrakciu MeNH2 z vodného roztoku je zvýšenie teploty roztoku za súčasného miešania. Pri štandardnej teplote a tlaku sa pri miešaní okamžite vytvorí plyn a roztok začne pri 60 ºC vrieť. Veľké množstvo MeNH2(g) možno získať postupným zvyšovaním teploty roztoku medzi 60 °C a 80 °C pri normálnom tlaku. Na odstránenie akejkoľvek vodnej pary postačuje spätný chladič a plynová premývacia trubica naplnená bezvodým MgSO4 na predsušenie plynu a molekulovým sitom 3A na konečné vysušenie. (Poznámka : použitie NaOH na sušenie plynu sa neodporúča z tohto dôvodu: NaOH vytvorí na rozhraní pary a NaOH tvrdý vlhký koláč. Tento tenký koláč bude nakoniec brániť prietoku plynu, zvýši tlak v potrubí a spôsobí prasknutie alebo výbuch spoja - únik toxických škodlivých výparov MeNH2 rýchlo spôsobí, že pracovisko sa stane neobývateľným. Toto je fakt založený na skúsenostiach, nie plané špekulácie, preto sa vyhnite zverejnenému návrhu používať NaOH na sušenie plynu MeNH2: tento návrh je neopodstatnený a hoci sa s ním človek môže krátkodobo "vyrovnať", z dlhodobého hľadiska to nakoniec povedie ku katastrofe).

Keď sa teplota roztoku zvýši na 80 ºC, pozoruje sa kondenzácia vodnej pary v dolnej polovici spätného chladiča. Po určitom čase pri rovnakej teplote začne produkcia MeNH2(g) klesať. V tomto okamihu sa čiastočne spotrebovaný roztok nechá vychladnúť a odčerpá sa z reaktorovej banky (ideálne je peristaltické čerpadlo) do plastového (HDPE) karboxy na ďalšie spracovanie s cieľom získať zvyšný MeNH2. Reaktor sa znovu naplní čerstvým 40 % roztokom a mieša sa a zahrieva, ako je uvedené vyššie, až kým teplota nedosiahne 80 °C a produkcia plynu sa nezníži, potom sa tento čiastočne spotrebovaný roztok pridá k obsahu karboxy a reaktor sa naplní. Týmto spôsobom sa môže spracovať značné množstvo 40 % roztoku bez toho, aby sa musel plynový prístroj rozobrať, ani vystaviť pracovný priestor výparom MeNH2, ani bez toho, aby vo varnej banke zostali pevné zvyšky.

Čiastočne spotrebovaný roztok sa potom môže ďalej spracovať, aby sa získalo prakticky 100 % zostávajúceho MeNH2. To sa dosiahne pridaním kyseliny muriatovej podľa reakcie MeNH2(aq) + HCl(aq) = MeNH2-HCl(aq). Reaktor by sa mal počas pridávania kyseliny udržiavať v ľadovom kúpeli, pretože pri pridávaní kyseliny vzniká značné množstvo tepla. Po neutralizácii sa roztok MeNH2-HCl privedie do varu, voda a všetky pary MeNH2 sa získajú kondenzáciou a suchý MeNH2-HCl sa potom môže zreagovať s nasýteným roztokom NaOH za vzniku MeNH2(g) podľa reakcie:
MeNH2-HCl(s) + NaOH(aq) = MeNH2 (g) + NaCl(aq)+ H2O

Výhodou je, že sa najprv vyvarí väčšia časť MeNH2(g) pred pridaním kyseliny, pretože sa spotrebuje podstatne menej kyseliny a vznikne podstatne menej chlorovodíkovej soli, preto je potrebné menej NaOH na premenu chlorovodíka na plyn atď. V skutočnosti by človek mohol vyrobiť všetok MeNH2, ktorý by mohol potrebovať, jednoduchým miešaním a varením počiatočného 40 % roztoku, jednoduchým vyložením a opätovným naložením reaktora a ponechaním úlohy reakcie použitého roztoku s kyselinou muriatovou na neskorší dátum.

Absorpcia MeNH2 v MeOH
Predpokladá sa, že členovia, ktorí čítajú tento príspevok, chápu, že jedným z dôvodov generovania plynu MeNH2 je absorpcia tohto plynu v studenom miešanom MeOH. Vážením MeOH pred rozpustením plynu a po ňom možno vypočítať množstvo získaného MeNH2, ktoré je potrebné na ďalšie syntézy. Upozorňujeme, že niektorí ľudia navrhovali pri absorpcii MeNH2(g) do MeOH použiť disperznú trubicu. Táto rada nie je opodstatnená a je neopodstatnená, pretože zvýši tlak v potrubí systému, čo by mohlo viesť ku katastrofe. Neposlúchajte tieto návrhy - nepoužívajte disperznú trubicu. MeNH2(g) sa ľahko absorbuje v studenom MeOH. Teplotný tlak MeNH2 je -6 ºC, takže na kondenzáciu pár stačí slaná voda/ľadový kúpeľ. Okrem toho sa MeNH2(g) absorbuje v MeOH takmer pri každej teplote, ktorá nie je horúca. Na tento účel postačuje polyetylénová rúrka s priemerom 1/2" z obchodu s domácimi potrebami bez akéhokoľvek rozptylovacieho zariadenia na konci rúrky.

Kontrola spätného nasávania
K spätnému nasávaniu dochádza vtedy, keď množstvo vytváraného plynu nestačí na kompenzáciu množstva absorbovaného plynu. Keď sa produkcia plynu zníži, dôjde k spätnému nasávaniu. Nasávanie MeOH s plynom MeNH2 môže byť rýchle a prudké. Neustále spätné nasávanie znamená, že je čas nahradiť spotrebovaný roztok v reaktore čerstvým 40 % roztokom. Spätné nasávanie sa kontroluje pomocou uzatváracích kohútov na uvoľnenie tlaku v potrubí. Medzi trubicu na sušenie plynu a prijímač sa však musí nainštalovať sifón pre tie nevyhnutné prípady, keď sa obsluha pozrie na druhú stranu a do systému sa nasaje cenný roztok MeNH2/MeOH. Lapač musí byť väčší ako objem MeOH v prijímači, aby sa nič nestratilo a aby sa nič nedostalo do reaktora. Ak by sa MeOH niekedy nasal späť do horúceho reaktora, kde je teplota vyššia ako b.p. MeOH, následná explózia sklenených nádob upúta pozornosť všetkých. Buďte si však istí, že pri opísanom usporiadaní to nie je možné.
VshtZDrBne
WptHbI8D2o

sifón a uzatváracie kohúty
 
Last edited by a moderator:

JustBrowsing223

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Dec 23, 2023
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
@G.Patton Ospravedlňujeme sa za dlhú odpoveď, toto bude otázka na 2 časti.
1. Znamená to len varenie 40% aq roztoku metylamínu hcl (1000 ml H2O + 400 g metylamínu hcl? Ak je to tak, než možno máte predstavu, koľko metylamínu hcl by zostalo v použitom roztoku? Snažím sa len pochopiť, ako účinný by bol tento proces.

Takže prístroj by bol niečo ako - 2L 2-hrdlová banka s okrúhlym dnom s teplomerom a 50cm Liebigovým kondenzátorom pripojeným k plynovej sušiacej trubici a ukončeným sušiacou baňou s molekulárnym sitom, kontrolkou nasávania a motykami/rúrkou, ktorá ide do watteru? (chcem získať 40 % aq roztok na syntézu 4 mmc)

Je sušenie molekulového sita potrebné aj na výrobu aq. roztoku?

2. Ak by som išiel cestou aq. NaOH, predstavujem si aparatúru takto: 2L dvojhrdlový rbf s vyrovnaným tlakom, kvapkací lievik v jednom a kondenzátor v druhom hrdle, pokračovanie sušenia a nasávacia časť, je to správne?
Možno by ste sa mohli podeliť o to, aký by mal byť pomer metylamínu hcl a watteru v reakčnej banke, ako aj pomer watteru NaOH v kvapkacom lieviku?

Budem veľmi rád za každú informáciu, ktorá by mi mohla pomôcť s časťou projektu. Jednoducho nemám možnosť bezpečne kúpiť 40 % roztok.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Dobrý deň, nie. Píše sa tam o vodnom roztoku metylamínu, nie o hydrochloride metylamínu. Je v tom veľký rozdiel. Ak chcete získať bezmetylamínovú bázu, musíte tam pridať zásadu. Je tu pre vás reakčná rovnica:
MeNH2-HCl(s) + NaOH(aq) = MeNH2 (plyn) + NaCl(aq)+ H2O
Potrebujete ekvimolárne množstvo (1:1 v móloch s metylamínom*hcl) NaOH v približne 50 % aq sln.

Ide o voľnú bázu metylamínu v aq roztoku:
Potrebujete rbf so spätným chladičom a trubicu na premývanie plynu po jeho naplnení bezvodým MgSO4 na predsušenie plynu a molekulové sito 3A na zabezpečenie konečného sušenia sú dostatočné na odstránenie akejkoľvek vodnej pary. Môžete tam pridať okamžite cez prvé hrdlo alebo použiť rbf s dvoma hrdlami (to je lepšia možnosť).
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Je to dosť zvláštne, pretože máte nadmerný tlak.
Musíte použiť kvapkací lievik na vyrovnávanie tlaku, sifón medzi kondenzátorom a recipientovou bankou s MeOH a stop-kock btw reakčnú banku s NaOH a kondenzátor.

Keď chcete zastaviť pridávanie MeNH2 do odberovej banky, zatvorte kohút medzi reakčnou bankou s NaOH a kondenzátorom a potom otvorte kohút odkvapkávacieho lievika. Taktiež zabezpečte spojenie s atmosférou z banky prijímača prostredníctvom ďalšieho uzatváracieho kohúta.
 
Last edited by a moderator:

hunter12

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 18, 2023
Messages
37
Reaction score
4
Points
8
Nemáte aspoň schému usporiadania? Myslím, že by to veľmi pomohlo
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
97
Points
28
Dobrý deň, čo ak mám ako východiskový materiál MeNH2-HCl, môžem jednoducho pridať ekvimolárnu zásadu a mať celkom koncentrovaný roztok vody alebo metanolu v závislosti od toho, v ktorom rozpúšťadle rozpúšťam soľ HCl. Pri metanole to nie je ideálne, pretože vznikne veľa vody. Vo vodnom roztoku sa rozpustí veľa NaCl. Mohol by sa tento slaný vodný roztok použiť pri syntéze alebo by narúšal syntézu. napr. pri pridávaní do 2Br4Metylpropiofenónu pri syntéze 4MMC by to bola najjednoduchšia metóda bez potreby prebublávania. Alebo by som mohol celú vec len destilovať s enogutánom H2O, aby sa rozpustil bublajúci plyn, kým nezačne prechádzať voda. Má s tým niekto skúsenosti? Odborníci? Veľmi by som ocenil nejakú pomoc, keďže som v tom úplne nový, ale rád by som si vyrobil MDMD. Možno pri použití metanolu ako východiskového rozpúšťadla sa vytvorí oddelená nasýtená voda od metanolu s meylamínom.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Používate sušiace činidlo?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
97
Points
28
41Dxflatline: V súčasnosti sa v praxi používa tzv: Myslel som na to, ale napr. od 250 g MeNH2 HCl, čo je zhruba 3,7 mol, by sa vytvorilo 3,7 mol vody, čo je zhruba 67 ml dosť veľa na vysušenie... myslel som si, že keďže rozpustnosť NaCl je v metanole oveľa nižšia ako vo vode (asi 20x menej na objem), dostal by som v podstate soľanku, ktorá by nasiakla 24 g z 3,7 mol NaCl (175 g) a stala by sa nasýtenou (soľankou). Zvyšných 151 g NaCl by bolo v metanole (rozpustnosť 14 g/l). Nepodarilo sa mi nájsť presnú rozpustnosť metylamínu, ale je podstatne vyššia ako rozpustnosť NaCl, povedzme 20-30 % w/w, takže by sa zrážala väčšina NaCl, minimálne 151-14=137 g. Otázkou je, či by sa (napriek vyššej rozpustnosti) zrážalo ešte viac, alebo by sa zvýšil tlak vaperov a jednoducho by sa z roztoku vyparilo. Mohol by som celú reakciu uskutočniť v mrazničke, alebo len použiť slaný vodný ľad (-10), aby sa metylamín udržal v kvapalnom stave (-6C). Ak by to potom väčšinu z neho vytlačilo (v ideálnom prípade by som skončil s metylalkoholom nasýteným metylalkoholom. Stačí zmiešať ingreadienty a dať všetko do mrazničky, čo je oveľa jednoduchší spôsob ako bublanie, ak to funguje. Ale tu moje vedomosti končia a asi by som sa mal pozrieť na zákony rozpustnosti. Mohol by som rýchlo dekantovať, odsať metylalkohol z teraz zmrazeného nálevu (mraznička - 20) a metanol držať v mrazničke, dokonca aj nárast objemu by mi povedal, koľko metylamínu mám, ale mohol by som zmerať aj hmotnosť za studena. Na záverečné sušenie by som mohol vhodiť niekoľko molových sít pre prípad, že by ešte zostala nejaká voda.

Každopádne, v tomto uvažovaní by mohla byť chyba a uvažujem o jednoduchej destilácii metylamínu z vody alebo , predchladení prijímacieho plameňa slaným vodným ľadom a následnom pripojení acetónovej pasce so suchým ľadom, aby sa zabezpečilo, že neunikne žiadny plynný metylamín; To znamená, že by mohlo byť jednoduchšie jednoducho generovať MeNH2 Pattonovou metódou, nechať ho ochladiť takmer na nulu v grahame, ktorý ide do prijímacieho plameňa v slanom vodnom ľade, a suchej acetónovej pasce pre bezpečnosť.

Len som si myslel, že je dobre známa jednoduchá metóda je tak zrejmé, že nikto nie je vysielanie a odborníci budú určite vedieť o myslieť. Bolo by to ešte jednoduchšie, keby som mohol vyvŕtať otvor do ordinálnej mrazničky. Ak nikto nepozná ešte jednoduchšiu metódu, potom vyskúšam tieto a dám sem spätnú väzbu.
 

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
MDMA sa môže robiť mokrou cestou. Ale áno, pri pridávaní metylamínu HCl nastavte teplotu na -10.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43

Tu je príklad použitia metylamínu ako soli v syntéze
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
"Na odstránenie všetkých vodných pár postačuje spätný chladič a trubica na premývanie plynu naplnená bezvodým MgSO4 na predsušenie plynu a molekulovým sitom 3A na zabezpečenie konečného sušenia."

Je skutočne potrebné vysušiť metylamínový plyn týmito tromi metódami?
1. - kondenzátor s veľmi studenou vodou na odstránenie väčšiny vody z metylamínového plynu
2. - trubica s plynom vychádzajúcim z kondenzátora sa vloží do banky naplnenej MgSO4
3. - vysušte metylamín v roztoku metanolu pomocou molekulových sít 3A

Môžem odstrániť krok s MgSO4 alebo prichádza toľko vody z kondenzátora, že je lepšie použiť 3 metódy na odstránenie vody?
 

Idontcarethatmuch

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 17, 2023
Messages
8
Reaction score
1
Points
3
Môžete skladovať v metanole rozpustený metylamín, pokiaľ udržujete dostatočne nízku teplotu

Je problém koncentrovať čo najviac M-plynu v metanole (aké množstvo by to bolo?) a neskôr ho v prípade potreby delutovať väčším množstvom (studeného) metanolu?

Zdá sa, že by som nemal "len tak skúšať" ^^
 
Top