Sinteza nitratului de mercur(II) cu producerea ulterioară de Al/Hg. Manual video.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Este greșit pentru că există acid nitric concentrat. De asemenea, se obține NO2 sub formă de gaz maro.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Da, formula lui Pennywise este mai corectă, producând NO2.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Da, aveți dreptate. Am corectat, jos pălăria, domnule.
 

yin-yang

Don't buy from me
Resident
Joined
May 18, 2022
Messages
58
Reaction score
30
Points
18
Pot calcula concentrația în funcție de densitatea acesteia? Greutatea soluției de nitrit împărțită în funcție de volum, deoarece apa este de 1g/ml, și să știu exact câtă sare am în loc să mă bazez pe randamentul teoretic?

Un mol de Hg produce un mol de sare. Un termometru (2gr) produce aproximativ 3,24 grame de sare. Nu știu cât de mult este necesar teoretic pentru a amalgama 12gr de Al, nu am putut găsi ecuația online, dar pare extrem de mică. Dacă toate acestea sunt adevărate, puteți obține cam 10 loturi din 1 termometar.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
De ce să ne prostim cu termometrele? :). Acest lucru tocmai în: 200 + întrerupătoare cu mercur de pe Ebay, cost total aproximativ 12 euro. Din calculele mele, conțin aproximativ 80 de grame de mercur. Va fi un pic dificil să le scot de acolo, dar sunt o albină ocupată :). Le voi zdrobi într-un recipient de plastic și voi filtra mercurul printr-o hârtie de filtru cu o mică gaură în ea.
 

Attachments

  • RBtomFewLx.jpg
    RBtomFewLx.jpg
    3.7 MB · Views: 500

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
M-am uitat la aceste întrerupătoare Mercury pe Alibaba și nu par a fi mari. Chiar pot fi în jur de 3 grame de mercur într-unul?
 

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
Cum se obține nitratul de mercur sub formă de pulbere? Am încercat să îl îngheț, dar sarea de mercur nu precipită
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Se lasă lichidul să se evapore.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,047
Points
93
La temperatură scăzută pentru a evita vaporii nocivi.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Bună ziua, am încercat acest pas, dar când am adăugat acidul azotic la mercur, nu s-a întâmplat nimic. concentrația acidului azotic nu este foarte mare, așa că am adăugat o cantitate mai mare. am lăsat să treacă destul de mult timp, dar nu s-a întâmplat nimic, așa că am vrut să vă întreb dacă aveți o idee de ce s-ar putea întâmpla asta. mulțumesc mult
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Bună ziua, dacă acidul nitric nu este suficient de puternic pentru a dizolva Hg, îndepărtați Hg și concentrați-l prin evaporare.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Probabil că există unele Hg(NO3)2, care sunt dizolvate în apă. Cred că aveți o soluție slabă de HNO3 aq. Trebuie să utilizați acid concentrat în acest scop.
Nu puteți evapora apa din soluția aq de acid nitric, trebuie să efectuați doar distilarea. De asemenea, fiți atent deoarece NO2 poate exploda în timpul acestei proceduri, evitați focul deschis.
 

Loooow

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 30, 2022
Messages
34
Reaction score
9
Points
8
Mulțumesc pentru informații, nu știam de acest lucru!
Este posibil să extrag apa din acid cu MgSO 4 meu general .... ???
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
care ar fi concentrația minimă și există vreo modalitate de a obține o concentrație mai mare fără distilare? nu am prea multă sticlărie și nu vreau să vărs acid nitric clocotit, așa că aș dori să evit această metodă. dacă nu funcționează, se poate folosi acid clorhidric pentru a forma clorură de mercur? care ar fi ecuația pentru asta și ce concentrație de acid clorhidric ar fi necesară? mulțumesc foarte mult
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Nu, nu puteți folosi acid clorhidric. Acesta nu va dizolva metalele. Pentru a produce clorură de mercur trebuie mai întâi să obțineți nitrat de mercur, apoi să îl transformați în oxid de mercur prin încălzire. Oxidul de mercur este suficient de reactiv și poate fi amestecat cu HCl pentru a produce clorură de mercur.

Și fiule, dacă ai de gând să faci chimie, vei avea nevoie cel puțin de o instalație de distilare. E o chestie de bază. Un minim. Nu e așa de scump, doar comandă-l de pe ebay.

Acum, acidul nitric are un punct de fierbere de 83 C, apa, după cum știți, are un punct de fierbere de 100 C. Deci, dacă fierbi, vei fierbe acidul nitric și nu apa. Obțineți o instalație de distilare. Vizați o concentrație de cel puțin 63-65%. Cu ce concentrație începeți?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Nu, doar distilarea. Puteți viziona această procedură pe YouTube.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Există vreo modalitate de a *****i reacția cu o concentrație mică? Temperatura ridicată ar trebui să accelereze reacția, ar fi suficient? Sau vreun fel de catalizator? Mulțumesc foarte mult.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Dar v-a scăpat întrebarea mea? Este vitală.
Ce concentrație de acid nitric aveți?
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Îmi pare foarte rău că acidul meu nitric are 0,5mol/l cred că este 0,3%, procentajele mai mari sunt dificil de obținut aici din cauza reglementărilor privind explozivii, vă mulțumesc foarte mult pentru ajutor, sunteți cel mai bun
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Asta nu va funcționa niciodată.
Poți să produci singur acid nitric dacă chiar nu găsești un furnizor. Și știu că este foarte dificil în Europa. Consultați Youtube, veți găsi acolo o mulțime de videoclipuri despre cum să faceți acid nitric. Dar veți avea nevoie de acid sulfuric concentrat.
Sau verificați pagina "Listings" aici pe BB. Cred că veți găsi acolo acid nitric.
 
Top