Question A eșuat sinteza 4mmc, am nevoie de ajutor

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Vă rog să o citiți și să mă ajutați

Mai întâi am făcut 4mp -> 2b4mp

Produsul chimic pe care l-am folosit

4-metilpropiofenonă
Bromură de hidrogen 46-48%
Peroxid de hidrogen 37%
Bicarbonat de sodiu

(Am urmat această sinteză - https://bbgate.com/threads/preparation-of-2b4mp-precursor-for-mephedrone.7042/ )

Cum am făcut-o -
Mai întâi am adăugat 50 ml 4mp în vasul balonului, apoi am adăugat 40 ml acid bromhidric 48%, am amestecat, apoi am adăugat încet 18 ml peroxid de hidrogen 37% picătură cu picătură în timp ce amestecam soluția
Apoi am adăugat apă rece
Apoi am filtrat cristalul
Apoi am spălat cristalul cu apă cu bicarbonat de sodiu și apoi am uscat cristalul

Acesta este aspectul


D54swG7eYM


Apoi am făcut 2b4mp -> 4mmc

Am urmat această sinteză -(https://bbgate.com/threads/the-simplest-recipe-for-crystal-mephedrone.7031/)

Produse chimice utilizate -
2b4mp* - 50gg
Benzen - 100ml
Metilamină 40% - 70ml
Acid clorhidric - 20ml
Acetonă uscată răcită -

Cum am făcut-o -
Am adăugat 100 ml benzen în balon, apoi am adăugat 50 g 2b4mp în balon, am amestecat până s-a dizolvat, apoi am adăugat încet 70 ml metilamină 40% în balon, am închis capacul balonului și am amestecat folosind un agitator megnetic timp de 2 ore, apoi după aceea am adormit după 6 ore, am amestecat din nou timp de 2 ore, apoi am amestecat încă 2 ore, amestecul a devenit verde, după care am amestecat din când în când, ca la fiecare 2 ore, am amestecat timp de 30 de minute până am terminat 20 de ore, amestecul era încă verde

(Nu am folosit metoda de încălzire)


2P9JsVNeR5




Apoi am turnat soluția în pâlnia de separare și am adăugat 500 ml de apă caldă și am amestecat, apoi am așteptat separarea, apoi am turnat stratul inferior, apoi am repetat acest proces din nou
(În sinteză se menționează că ar trebui să am o soluție de culoare galbenă, dar eu am avut o soluție verzuie-albăstruie, de ce?)


VNh0lFcsjH





Apoi am trecut la etapa de acidificare




Am adăugat o soluție de bază liberă de 4 mmc în balon și apoi am adăugat 200 ml de acetonă uscată răcită, am amestecat, apoi am adăugat hcl picătură cu picătură în soluție, când am început, nivelul ph-ului era de 9, dar când am început să adaug acid, se pare că nivelul ph-ului creștea (nu sunt sigur să verific selecția), după ceva timp se pare că nivelul ph-ului a ajuns la 3-4, așa că nu știam ce să fac, așa că am căutat din nou și am aflat că putem crește nivelul ph-ului adăugând soluție de apă cu bicarbonat soudim la amestec, așa că am adăugat aproximativ 30 ml din această soluție în amestec, nu a funcționat, așa că am adăugat mai mult hcl picătură cu picătură, am adăugat aproximativ 20 ml de hcl și după aceea a ajuns cumva la ph 5-6, am oprit acidificarea și am amestecat-o încă 10 minute


EUywTdBhR1

YVCaJIXErb


(Soluția era încă lichidă, doar că și-a schimbat culoarea din verde în roșu, când am adăugat hcl, soluția nu a devenit groasă sau ceva de genul acesta)

Apoi am turnat soluția și am ambalat-o în sticlărie și am învelit-o cu plastic și am pus-o în congelator, după 6 ore am scos amestecul și l-am filtrat prin filtrul de hârtie, și nu sa întâmplat nimic, nici măcar o singură picătură de pulbere 4mmc nu a fost acolo :(

Este atât de descurajant, după toată această așteptare și muncă grea, nu a funcționat, ce credeți voi, ce a mers prost

Cred că ar putea fi 4 motive

1. După ce am adăugat metilamina, ar fi trebuit să o încălzesc în loc să aștept 20 de ore
2. Ar fi trebuit să fac amestecul de Acton uscat și hcl și apoi să adaug baza liberă în loc să amestec baza liberă cu Acton uscat și apoi să adaug hcl
3. Nu ar fi trebuit să adaug soluție de apă bicarbonată soudim în etapa de acidificare
4. Poate că soluția este prea multă, ar trebui să evapor jumătate din ea și să încerc din nou?

Vă rog să-mi spuneți ce pot îmbunătăți și ce nu a mers bine și ar trebui să arunc soluția sau mai pot obține 4 mmc din acea soluție?
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Încă un lucru important: temperatura în orașul meu este de aproximativ 30-35 de grade, atunci când am sintetizat
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Pentru început, majoritatea persoanelor utilizează DCM.

În al doilea rând, sunt curios de ce vă produceți propriul BK-4. Pentru încercarea dvs. inițială, ar trebui să eliminați acest pas suplimentar și să utilizați pur și simplu BK-4 prefabricat.

În plus, raporturile dvs. par a fi incorecte. Metilamina ar trebui să fie de aproximativ 100 ml pentru 50 g de BK-4 (presupunând că este vorba într-adevăr de BK-4).

Problema următoare se referă din nou la proporțiile pentru acidificare. 200 ml de acetonă este excesiv. În plus, utilizați o cantitate insuficientă de HCl. Raportul dintre HCl și acetonă ar trebui să fie de 10 la 1.

Și acum, ar trebui să combinați aceste componente corect înainte și să le adăugați încet, așteptând ca nivelul pH-ului să se stabilizeze între fiecare adăugare. Mi se pare că nu a existat nicio reacție atunci când s-a adăugat metilamina. Este posibil ca acest lucru să se datoreze faptului că nu ați preparat efectiv bk4?

De unde ați obținut metilamina? Ați observat o reacție exotermică? A crescut temperatura pe măsură ce ați adăugat metilamina? Ați simțit un miros puternic de metilamină?

De obicei, toate acestea sunt semne ale unei reacții. De asemenea, mirosul dispare după amestecarea timp de 2 ore la o temperatură puțin sub 40ºC.
 
View previous replies…

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Nu am putut găsi 2b4mp dealer local în țara mea, de aceea am făcut-o, dar cred că este corect, deoarece reacția a avut loc, deoarece atunci când am obținut pulberea mă făcea să plâng și mâna mă mânca, al doilea am folosit benzen pentru că asta a fost menționat în sinteză, nu știam că dcm este o opțiune mult mai bună, al treilea da, când am adăugat metilamină temperatura a crescut am folosit pentru a adăuga picătură atunci când temperatura a fost de aproximativ 35-40 după adăugarea de metilamină a folosit pentru a merge 50-55 ° apoi am așteptat să temperatura să scadă
 
View previous replies…

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
55 este mult prea cald. Dacă temperatura dvs. de bază este de 25, adăugați încet în timp ce amestecați încet, o mențineți plutind în jurul valorii de 35. Când se adaugă toți cei 100 ml și sunteți sigur că temperatura nu mai urcă, puteți aplica căldură de 37-38 timp de 2 ore. De asemenea, nu doriți să gătiți prea mult, deoarece acest lucru duce la un produs mai murdar. Am constatat că obțin un randament foarte bun atunci când urmez aceste instrucțiuni.
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Precipitat curat, aproape alb.
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Obțin un top roșu foarte subțire, pe care l-aș putea aspira cu ușurință și care ar necesita o spălare minimă în acetonă după
 

Attachments

  • xhGi0yY4SR.mp4
    12.2 MB · Views: 0

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Aceasta este o comparație a două loturi care au fost congelate timp de 24 de ore. Lotul roșu de sus a fost gătit la o temperatură mai ridicată și pentru o perioadă mai lungă de timp, fără a se acorda prea multă atenție adăugării de DCM și căldurii. De asemenea, momentul exact al adăugării metilaminei nu a fost monitorizat cu atenție.
 

Attachments

  • pfbE*****VGFM.jpg
    pfbE*****VGFM.jpg
    4.4 MB · Views: 52

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
124
Reaction score
55
Points
28
Top roșu subțire 🤩IA9TovcNHm
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Purtam mască, așa că nu am mirosit prea mult, nu a fost chiar atât de rău, credeam eu, dar a fost rău
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
124
Reaction score
55
Points
28

Sunteți sigur de asta sau rețeta este greșită?

0ivytl8buL
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Nivel ph diferit
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
De la alb clar la acesta
 

Attachments

  • w4*****TmBYWu.mp4
    21.2 MB · Views: 0

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Precipitat curat de înaltă calitate 4mmc
 
Last edited:

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
188
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
În primul rând, ar trebui să faci 2b4m din 4 MP doar lăsând asta într-un solvent pentru o sinteză 4mmc. Adică ar fi mai ușor.
Dacă vrei să faci așa cum ai făcut tu, ar trebui să o cristalizezi într-un solvent pentru a scăpa de impurități. Ai nevoie de bk4 curat
probabil a fost foarte impur și nu a vrut să reacționeze, de aceea ai acea culoare verde, dar este foarte greu de spus
în mod sigur nu puteți adăuga apă caldă, întotdeauna adăugați apă rece atunci când scăpați de metilamină, este mai eficientă.
Data viitoare folosește acetonă rece ca gheața înainte de acidificare și agită un amestec

dar cred că totul se datorează faptului că 4bk-ul tău nu a reacționat, ești sigur că a fost de 50 de grame? sau a fost de 50 de grame ca umed în fotografii? atunci probabil ai avut un raport de 10g:70ml în balonul tău.
Nu poți obține 4mmc de acolo, trebuie să faci cu succes reacția BK4 + MMA pentru a obține mefedrona mai târziu :) nu ai făcut asta așa că încearcă din nou!
concentrați-vă pentru a obține bk4 curat, ar trebui să arate ca cristalele de zăpadă dacă doriți să îl cristalizați, dar nu este necesar, îl puteți lăsa în solventul pe care îl veți utiliza în sinteza 4mmc.
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
50 gram cu umezeală, nu știu de ce nu s-a uscat l-am lăsat la aer mai mult de 6 ore
 
View previous replies…

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
188
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
A trebuit să faceți unele greșeli, doar încercați din nou și citiți cu atenție postările pe care expertul le-a împărtășit, veți găsi problema cu siguranță
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
188
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
sunteți sigur că ați respectat termenele pentru pașii necesari? cum ar fi să fiți atent să nu adăugați peroxid înainte ca bromura să fie agitată suficient de bine. Temperatura nu a fost prea mare?
ai verificat ce ph ai avut după ce ai folosit bicarbonat de sodiu?
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Temperatura a fost ridicată, când am adăugat peroxid și metilamină, în ambele etape, care este temperatura necesară?
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
188
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
Hmm, nu am urmărit videoclipul. Cred că este momentul potrivit să întreb un expert
Poate că @G.Patton ar dori să vă ajute. Și eu aș dori să știu :)
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
188
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
problema sa cu 2b4m în sine aici, nici măcar nu a reacționat, poate că în EA ar fi făcut-o
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Ce vrei să spui prin "pot să o las în bk4"? Poți să-mi spui procesul sau să-mi împărtășești link-ul?
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
188
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
Puteți obține 2b4m prin adăugarea de Br2 la 4MP într-un solvent pe care îl veți utiliza ulterior pentru sinteza 4mmc
 
Top