Kodeinden oksikodon sentezi

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,812
Deals
1
1qrYg5RiLw

Giriş

Bu konuda, Kodein'den Oksikodon sentezlemenin en kolay yolunu öğrenebilirsiniz. Sentezinin daha fazla aşamalı birkaç yolu vardır, ancak burada en basit olanı açıklıyorum. Bu prosedür zahmetsiz ve hızlıdır ve sadece çok mevcut reaktifleri kullanır. Kodeinekstraksiyon yöntemini aşağıdaki konularda bulabilirsiniz: "Reçetesizsatılan analjeziklerden kodeininsoğuk su ekstraksiyonu" veya bu "Kodeindenmorfin sentezi".

Ekipman ve cam eşyalar.

Reaktifler.

• 30 g Kodein.
  • ~500 mL Damıtılmış su.
  • 192 g Asetik asit.
  • 20 g Sodyum dikromat.
  • Amonyak çözeltisi (NH4OHaq).
  • 75 mL Kloroform (CHCl3).
  • Sodyum klorür (NaCl) (isteğe bağlı).
  • 5 Pd/C (%50 ıslak su, 3,0 g).
  • 6,0 g Sodyum hipofosfit (NaPO2H2).
  • 540 mL Etil asetat.
Y2r7XBH6Ne

Kaynama Noktası: 760 mm Hg'de 454,92 °C;
Erime Noktası: 218 - 220 °C;
Molekül Ağırlığı: 315,36 g/mol;
Yoğunluk: 1,2164 g/ml (20 °C);
CAS Numarası: 76-42-6.

Kodeinden elde edilen 14-Hidroksikodeinon

1. 30 g kodeini 80 mL suda 25 g asetik asitle birlikte 250 mL'lik yuvarlak tabanlı bir şişede çözün ve karıştırarak buzlu su banyosuna koyun.

2. Soğuduktan sonra 25 mL su içindeki 20 g sodyum dikromatı yavaşça pipetleyin. Çözelti hemen sütlü turuncu/sarı bir renge dönüşür.

3. Çözeltiyi karıştırın. Şimdi buzu çıkarın ve bir ocak gözünün üzerindeki yağ banyosuna yerleştirin ve su soğutmalı kondansatörünüzü üstüne yerleştirin. Ben sıcaklık kontrollü bir ocak kullandım, bu yüzden sıcaklığı ~83 °C'ye ayarladım ve ~20 dakika boyunca orada kaldığından emin oldum. Yağ banyonuza bir termometre yerleştirirseniz, yaklaşık olarak aynı şeyi yapabilmeniz gerekir. Isı afyonlar için kötüdür, ancak 30 dakika boyunca 80-90 °C'de pişmesine izin vermenin çok zararlı olduğunu görmedim. Her neyse, artık renk değişimi olmadığında reaksiyonun tamamlandığını anlayabilirsiniz. Yeni renk koyu kahverengi/kırmızı olmalıdır
.
TLOkRz9b64
4. Pipetle çözeltinizi bir Ayırma hunisine dökün, şişenizi biraz suyla yıkayın ve onu da içine dökün. Şişede bir miktar siyah, çözünmeyen tortu kalacaktır. Bu tortu için endişelenmeyin.

5. Şimdi amonyak (NH4OHaq) ile bazikleştirin. Kesin olmak zorunda değilsiniz, sadece pH'ın 10'un üzerine çıktığından emin olun.

6. Daha sonra kloroform ile üç kez x25 ml ekstrakte edin. Bir emülsiyon elde ederseniz, bir miktar kloroform veya NaCl ekleyerek (su çözeltisinin yoğunluğunu artıracak ve katmanları bölecektir) ve her ayırmada yalnızca emülsifiye edilmemiş kloroformu alarak bununla başa çıkın.

7. Kloroform çözeltilerinizi alın ve ürününüzle birlikte kötü Cr getirmediğinizden emin olmak için iki kez suyla geri ekstrakte edin. Ürün, büyük miktarda çözücü içinde çözündüğünde sarı, konsantre edildiğinde ise koyu kahverengi/kırmızıdır. Az önce kodeinin hidroksi grubunu bir ketona dönüştürdünüz ve nitrojen köprüsünün altına bir hidroksi grubu koydunuz.

8. Çözücünüzü buharlaştırın
.

14-Hidroksikodeinondan Oksikodon

9. 14-Hidroksikodeinon (4,98 g) ve asetik asit (137 g), mekanik/manyetik karıştırıcı, ekleme hunisi, termokupl/termometre ve nitrojen giriş adaptörü ile donatılmış bir reaksiyon balonuna (3 boyunlu, 250 mL) eklendi. Sistem boşaltıldı ve balon nitrojen ile dolduruldu.

10. Ardından, azot atmosferi altında bir porsiyon halinde %5 Pd/C (%50 ıslak su, 3,0 g) ilave edilmiştir.

11. Karışım ortam sıcaklığında (22 ± 5 °C) yaklaşık 5 dakika karıştırılırken, sodyum hipofosfitin (6,0 g) deiyonize suda (25 g) bir çözeltisi hazırlandı.

12. Sulu sodyum hipofosfit çözeltisi ekleme hunisine aktarıldı ve içerik sıcaklığı yaklaşık 22 ± 5 °C'de tutularak yaklaşık 30 dakikalık bir süre boyunca reaksiyon karışımına eklendi Karışım daha sonra yaklaşık 45 °C'ye ısıtıldı ve yaklaşık 1 saat boyunca karıştırıldı.

Reaksiyonun tamlığını belirlemek için, partiden küçük bir numune çekildi ve numune bir şırınga filtresinden etil asetat ve doymuş sodyum bikarbonat çözeltisi karışımına süzüldü. Ekstraksiyondan sonra organik katman kuruluğa kadar konsantre edildi ve kalıntı HPLC mobil fazı ile çözüldü. 14-hidroksikodeinonun kaybolması belirlenmiştir. Reaksiyonun tamamlanmadığı fark edilirse, parti 45 °C'de 2 saatlik bir süre daha karıştırıldı ve HPLC kontrolü bir kez daha yapıldı
.
Dg3YinPkOK
13. Reaksiyonun tamamlandığının belirlenmesi üzerine, parti azot atmosferi altında ortam sıcaklığına (22 ± 5 °C) soğutuldu ve içerik bir Hyflo-Supercel filtreleme pedi (3,0 g, su ile ıslatılmış) üzerinden süzüldü.

14. Flask ve ıslak kek asetik asit (20 g) ile durulandı. Süzüntü vakumda rotavap makinesinde <50 °C sıcaklıkta kuruluğa yakın konsantre edildi.

15. Kalıntı deiyonize su (50 g) ile çözüldü ve pH %20 sulu KOH çözeltisi ve konsantre amonyum hidroksit (yaklaşık 4 g) ile 11.0 ila 12.0'a ayarlandı.

16. Karışım daha sonra etil asetat (4 x 135 mL) ile ekstrakte edildi ve birleştirilmiş organik katmanlar vakumda kuruluğa kadar konsantre edildi. HPLC saflığı %85'in üzerinde olan ham oksikodon %70,0 ila %85
,0 (3,51 ila 4,26 g) verimle elde edilmiştir.

Last edited by a moderator:

1thejew1

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Senteze giden ilk adımı nasıl değiştirebiliriz?
14-cinimoyloxycodinone veya N-phenethylmorphine? Kolayca yapılabilir mi

1thejew1

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
14-hidroksikodinondan bir esterfikasyon sinnamik asit yapabilir miyiz, belirli reaksiyonlarda sinnamik esterfikasyona yardımcı olmak için bir bağlayıcı madde kullanımı hakkında bir makale buldum

1thejew1

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Pd/c tedarik etmek ne kadar pahalı ve zor

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,812
Deals
1
Muhtemelen evet.
Fiyatları Google'da arayabilirsiniz

badgerbad

Don't buy from me
Member
Reaction score
0
Fosfat kullanabilir miyiz yoksa kodein serbest baz olmak zorunda mı? Ayrıca DCM, kloroform yerine kullanılabilir mi?

hockey34

Don't buy from me
Resident
Reaction score
1
Sodyum dikromat yerine ne kullanılabilir?

Dope Amine

Don't buy from me
Member
Reaction score
3
Kodeinin kromat oksidasyonunu yıllar önce denedim ve ne yazık ki işe yaramadı. Kodeinden 14-hidroksikodeinon elde etmenin en iyi yolu, kodeini kodeinona oksitlemek ve ardından MnSO4 veya CuSO4 ve sodyum tiyosülfat ile hidroksile etmektir. İkinci adım için deneysel ayrıntılar buradaki destekleyici bilgilerde bulunabilir: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/ja051682z

Kodeinon sentezi de aranarak bulunabilir

Rutherford_1

Don't buy from me
Member
Reaction score
4
yani 30 gram kodeinden 4,26 gram oksikodon elde ediyoruz. bu fosfat kodein mi yoksa serbest baz mı olmalı?

mefistofeles

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
26
Şimdi birisi bunu adım adım sentezleyen bir video yapsın 💀