Cıva tuzlarının nötralizasyonu

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
417
Cıva nitrat veya cıva klorür gibi zehirli cıva tuzları kullanarak ilginç bir reaksiyon gerçekleştirdiniz. Ve bunu ayrı bir beherde yıkadınız ve sorumlu, makul ve iyi bir insan olarak bunu gidere veya doğaya dökmeyeceksiniz. Çünkü bunu sadece pislikler ve aptallar yapar.

Ama aynı zamanda, bir atık imha yerine gidip büyük bir kavanoz dolusu şüpheli bok bırakacak da değilsiniz.
Tamam, hadi kimya yapalım:

Reaktifler gerekli:
Sodyum Hidroksit
Sodyum Sülfür

Prosedür:
Bu reaksiyonu dışarıda veya bir çeker ocakta gerçekleştirin. Bir solunum cihazı takmak daha da iyidir.

1. Cam eşyalarınızı kaynar su ile yıkayın. Cıva tuzları suda yüksek oranda çözünür ve kaynar suda daha da fazla çözünür. Suyu herhangi bir kaba dökün.

2. Sudaki zehirli cıva tuzu çözeltisine, pH değerinin 10 civarında olması için sodyum hidroksit ekleyin.

3. Bazik çözeltiye sodyum sülfür eklemeye başlayın. Muhtemelen duman çıkacaktır: bunları solumayın! Bunlar akciğer dokusu için aşındırıcı olan zehirli hidrojen sülfür, H2S'dir. Bu arada, kapta siyah bir çökelti oluşur. Artık çökelti oluşmayana kadar sülfür eklemeye ve dumanı havalandırmaya devam edin.

Reaksiyon budur: Hg2+ + Na2S -> HgS + 2Na+

Çökelti, tamamen zararsız olan ve istediğiniz şekilde atabileceğiniz cıva sülfürdür. İsterseniz kanalizasyona dökün.

Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Suda çözünmüş yaklaşık 1 g cıva tuzu varsayarsak, burada ne kadar H2S gazından bahsediyoruz?
Gazı emip bir su jeti pompasına koymanın veya bir yıkama şişesinde nötralize etmenin bir yolu yok mu?

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
417
Muhtemelen çok değil. Ve muhtemelen evet.
Diyelim ki 500 ml su/civa tuzu varsa, bunu boyunlu bir şişede yapabilir ve buharları istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz. Ancak bir alternatif de plastik bir kovaya koymak, kovayı tenha bir yere taşımak ve sodyum sülfat dökmek ve ardından ortaya çıkan siyah karışımı dökmektir. Zinober yeterince yaygın bir mineraldir, içine dökerek çevreye hiçbir zarar verilmez.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
417
Reaksiyon buradan, sayfa 352'den alınmıştır:
https://molchem.science.ru.nl/images/hazardous-laboratory-chemicals-disposal-guide-2003.pdf

Harika bir kitap. Yazım hatası için özür dilerim. SÜLFÜR.

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
Birinin arazisi varsa ya da yakınında varsa, bunu da iyi hayal edebiliyorum, ancak köpeklerin bile sıçmak için bir parça çayır bulamadığı büyük bir şehirde çürük yumurtalardan sonra hala kötü kokan siyah et suyu içeren bir kovayı fark edilmeden atın. Bu büyük bir zorluk olacaktır :D

H2S tam olarak zararsız değildir ve doğru konsantrasyonda tek bir nefesle ölüm anlamına gelebilir, bu nedenle gaz miktarı en azından benim için önemli olacaktır. Şimdi soru şu: Cıva tuzlarının nötralizasyonu sırasında H2S nasıl üretiliyor? Kitapta bununla ilgili hiçbir şey yok. Lütfen siz de açıklayabilir misiniz?

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
417
Güzel bir soru. Sanırım bu sodyum sülfit ve su arasındaki reaksiyonda gerçekleşiyor. Sodyum sülfürün nemlendiğinde ya da ıslandığında H2S açığa çıkardığını biliyorum. Ayrıca sodyum sülfürün bir asitle muamele edildiğinde çok fazla zehirli madde ürettiğini de biliyorum. Şimdi, bu reaksiyon güçlü bir bazik çözeltide gerçekleşir, bu yüzden H2S üretiminin minimum olacağını tahmin ediyorum.

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
167
hmm tahmin ediyorsunuz, yani bu talimatları hiç kendiniz uygulamadınız, gaz üretilip üretilmediğini daha kesin olarak bilmiyor musunuz?!
Ancak sadece Na2S çözeltisinin H2S koktuğunu ve daha fazlasının üretilmediğini de hayal edebiliyorum.

Sodyum sülfürü nereden bulacağımı bulmam gerekecek, kolay değil, ancak şu anda araştırdığım kadarıyla sodyumu kükürt ile reaksiyona sokarak yapabilirim, bu yapılabilir olmalı, birkaç gram cıva tuzunu nötralize etmek için o kadarına ihtiyacınız yok.
Teori:
2Na+S-> Na2S
2*22,98g Na + 32,06g S --> 78,02g Na2S
324,60 g cıva(II) nitratı nötralize edin
veya 271,50 g cıva(II) klorür

Reaksiyonu başlatmak için iki farklı yol gördüm, biri sodyuma su serpmek veya sülfürü tutuşturmak. Her durumda, sodyumu küçük parçalara ayırmanız ve yanmaz bir tabana ihtiyacınız var.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
417
Hayır, ne yazık ki reaksiyonu henüz kendim deneme fırsatım olmadı, ancak kapsamlı bir şekilde belgelenmiş durumda. Ve gördüğünüz gibi kaynağı da paylaştım.
Ebay'de sodyum sülfür buldum, Almanya, İngiltere ve ... Ulraine'den. Oldukça ucuz aslında.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
417
Bu arada şunu da buldum: her zaman çok erkek olan NileRed bu konuda bir video hazırlamış. Her zamanki gibi çok iyi.
İçinde, çözeltiyi NÖTR pH'a getirmeyi öneriyor ve H2S konusunda en ufak bir endişe duymuyor gibi görünüyor.