İzopropil Nitrit Sentezi

Merhaba bb forum, bu benim ilk yazım ve bunda size, söz konusu bileşik tarafından zehirlenme durumunda (Tanrı korusun) çok yararlı olabilecek siyanüre karşı bir panzehir olan İzopropil nitritin sentezini getiriyorum. Aynı şekilde, bazı durumlarda bu madde LGBTQ+ bireyler tarafından rekreasyonel olarak kullanılmaktadır.
Bu sentezin yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlandığını ve FBI kara listesinde yer alan bazı kimyasal bileşiklerin gizlice çoğaltılmasını teşvik etmediğini açıklığa kavuşturmak istiyorum.
Aynı şekilde, uzman bir kimyager olmadığımı, daha ziyade üniversite sınıf arkadaşlarımdan biraz daha fazla bilgiye sahip bir kimya çırağı olduğumu, ürünlerimin saflığının yeterince kabul edilebilir olduğunu ve içler acısı olmadığını açıklığa kavuşturmak istiyorum.
PIQrRkE2Tm

Kullanılacak aletler:

-2x500 ml'lik beherler
-pipet (ekstraksiyonlar için)
-200 ml test tüpü
saklamak için -amber şişeler
-tartı makinesi

Kullanılacak bileşikler

-180 ml İzopropil Alkol (IPA)
-300 ml konsantre Hidroklorik Asit (HCl)
-230 g Sodyum Nitrit (NaNO2)
-180 ml Damıtılmış Su (dH2O)
- 1 ila 2 kaşık Sodyum Bikarbonat (NaHCO3)

Başlayalım, 500 ml'lik bir beherde 300 ml %37'lik hidroklorik asit ve 180 ml İzopropil Alkolü karıştıralım. (bu karışıma B karışımı diyelim). B karışımını, sıcaklığının düşmesi için yaklaşık 30 dakika buzdolabında bekletiyoruz.
5g2vI1et03
ZL258VrHhD
HTRrUKYve2

Bu arada, diğer beherde 180 ml damıtılmış su ve 230 g sodyum nitriti karıştırıyoruz. (Bu sentez için terazim yoktu, bu yüzden NaNO2'yi aşırı doymuş bir reaksiyon oluşana kadar dH2O'ya döktüm. İyice karıştırıyoruz. (NaNO2 ve dH2O karışımının fotoğrafını çekmedim, sadece su fazı (daha sonra NaNO2 ekledim)

MsZytm1znX
U7Nn2KyYg6

-A karışımı iyice karıştırıldıktan sonra, önceden soğutulmuş B çözeltisini damla damla ekleriz ve ekleme tamamlanana kadar karıştırırız.

AUneoltPY0
H8hnswBkIM
JE5Mq24rPW

- Ekleme işleminden sonra iki katman oluşacaktır (üstteki aradığımız üründür)
- Daha sonra üst tabakayı bir pipetle çıkarıyoruz ve 250 ml'lik bir beherde saklıyoruz (bende yok ama bardak da olur)

PBjtCHLm0p
U4fSMne3Rv

- Bir sonraki adım, tam olarak reaksiyona girmeyen asit kalıntılarını ortadan kaldırmaktır. Bunun için ürünümüze bir yemek kaşığı Sodyum Bikarbonat ekliyoruz ve kabarcık kalmayana kadar karıştırıyoruz.

E90JvxoyU5

-Nitritimiz zaten temizlendikten sonra, bir sonraki ve son adım İzopropil Nitritimizi boşaltmak ve amber şişelerde saklamaktır.
-Nihai verim yaklaşık 110 ml'dir.

QyGNY9BZwO
AvsImolrBS

İlginiz için teşekkür ederiz.
~~SADECE EĞITIM AMAÇLI ÜRETILMIŞTIR~~

Attachments

• W26AjiUrcs.jpeg
    W26AjiUrcs.jpeg
    496.8 KB · Views: 43
  • kWSMo0UZsy.jpeg
    kWSMo0UZsy.jpeg
    575.9 KB · Views: 41