Büyük şirketler MJ'i ele mi geçirdi?

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
278
FyJp4D8M73

Birkaç yıl önce Başkan Biden, ABD marihuana yasalarını gözden geçirme ve bu maddeyi federal düzeyde bulundurmaktan hüküm giymiş olanları affetme niyetini açıkladığında, yasallaştırma taraftarlarının uzun zamandır beklediği değişiklikler nihayet gerçekleşmeye başlamış gibi görünüyordu.

Ancak eleştirmenler, Biden'ın esrarın yeniden sınıflandırılması önerisindeki büyük bir tuzağa dikkat çekmekte gecikmedi. Esrar şu anda eroin ve LSD ile birlikte 1. Sınıf uyuşturucu olarak kabul ediliyor ve tıbbi kullanımı bulunmuyor.

O dönemde (kısmi yasallaştırmadan önce), yasallaştırma taraftarları esrarın tamamen suç olmaktan çıkarılmasının yasal bir pazar yaratmanın tek kesin yolu olduğunu savunuyordu. Eğer esrar basitçe 2, 3 ya da 4 sayılı cetvele indirilirse, oksikodon ya da ketamin gibi maddelerle aynı kategoride yer alacak ve eğlence amaçlı satışların geliştirilmesi umutlarını baltalayacaktır.

Le5R8dNI7a

Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde esrar politikası reformu açısından çalkantılı bir dönem oldu. Çatışan çıkarlar ülkenin en hızlı büyüyen sektörlerinden birinde çarpıştı. 2024 gibi erken bir tarihte, birçok eyaletteki yeni yetişkin kullanım pazarları sayesinde yasal marihuana satışları 50 milyar doları aşacak. Ancak esrar hala bazı eyaletlerde federal olarak yasa dışı ve binlerce insan uyuşturucuyla ilgili suçlardan dolayı hapis yatmaya devam ediyor.

Bu çerçevede beklenmedik bir eğilim ortaya çıkıyor: esrar savunucuları arasında esrarı yasallaştırmanın doğru olup olmadığı ya da göründüğü kadar kolay olup olmadığı konusunda giderek artan bir tartışma var. Endişeleri,
endüstrinin federal düzenlemesinden gerçekte kimin faydalanacağı üzerinde yoğunlaşıyor .

Aktivistlere göre, esrarın sadece Kontrollü Maddeler Yasası 'na tabi tutulması ve bir ilaç olarak muamele görmesi, büyük ilaç şirketlerinin piyasayı kontrol etmesine olanak sağlayabilir. Buna ek olarak, federal yasallaştırmanın tüm eyaletlerde geçerli olması durumunda, Amazon gibi holdinglerin yetişkinlere yönelik kullanım pazarında hızla liderliği ele geçirmesinden korkuluyor.

OeagpEvDIn

Bazı aktivistler uzun süredir yasallaştırma tasarılarına karşı kampanya yürütüyor. 2022 ara seçimlerinde, ilerici esrar savunucuları Arkansas'ta büyük ölçüde tıbbi marihuana tarafından finanse edilen bir değişiklik olan Issue 4'e karşı çıktılar. Bu değişikliğin, yetişkinlere yönelik esrar pazarında mevcut tıbbi şirketlerin tekelini oluşturacağını ve yeni girişleri sınırlayacağını savundular .

Eleştirmenler, teklifin beyaz olmayanların ve kabahatli marihuana mahkumiyeti olanların yasal sektöre katılmasını sağlayacak sosyal eşitlik hükümlerinden yoksun olduğunu belirtiyor.
Issue 4 değişikliği, önceki suçların kayıtlarının yok edilmesini önermiyor, bunun yerine vergi gelirininbir kısmını kolluk kuvvetlerine yönlendirmeyi amaçlıyor.

Sonuç olarak, Eylül ayında Arkansas seçmenlerinin çoğunluğunun yasallaştırmaya destek verdiğini gösteren bir ankete rağmen, %56'sı Seçim Günü değişikliğe karşı oy kullandı.

MRNQbLfG3g

"Düzenlemeyi destekliyorum. Bu bir güvenlik meselesi. Ancak düzenleme bir kar mücadelesine dönüştürüldüğünde ciddi sorunlara yol açıyor " diyen Tyler McFadden, esrar reformu örgütü BOWL PAC'ın yönetim kurulu üyesi ve UlusalEsrar Yasaları Reformu Örgütü'nün eski politika ortağı .

McFadden, marihuananın federal düzeyde tüm eyaletlerde yasallaştırılmasının , özellikle
uyuşturucu yasalarınınorantısız ve ayrımcı bir şekilde uygulanmasınamaruz kalan beyaz olmayan topluluklar içinonlarca yıllık yasağın getirdiği olumsuz etkileri ele alma konusunda gerçek bir etkisi olmadan fonları büyük ilaç şirketlerine kaydıracağını öne sürüyor.

"Yasallaştırma sadece, hiçbir zaman hapis cezası ya da sert polis müdahalesiyle karşılaşmamış varlıklı insanların cebini doldurur. Yasayı destekleyenmevcut topluluk eleştirilmelidir " diyor.
XjzC3QV9ro

Brown ve diğerlerinin iddia ettiği gibi, Arkansas kanun koyucuları tarafından önerilenler gibi esrar işletme ruhsatlarına getirilen kısıtlamalar giderek yaygınlaşmakta ve aslında sektöre erişimi sınırlamaktadır. Bunu, pazarın büyük kısmı büyük şirketlerin ve çok devletli operatörlerin eline geçerken, pahalı izinleri almaya gücü yeten sadece birkaç kişiye izin vererek yapıyorlar.

"Bazı grupların yasallaştırmayı desteklemeyi reddetmesi şaşırtıcı değil, çünkü böyle bir yasa kabul edilirse, piyasayı küçük işletmelere açmak için uzun yıllar sürecek reformlar gerekecek. Ben yasallaştırmadan yanayım ama bu biçimde değil " dedi.

Reformcular ayrıca marihuanayı sıkı kontroller gerektiren tehlikeli bir uyuşturucu olarakgören bazı çok devletli tıbbi operatörlerin tutumundan da memnuniyetsizlik duyduklarını ifade etmektedir . Brown şunları belirtiyor: "Çok devletli işletmeciler esrarın yasallaşmasını istiyor ancak esrarın damgalanmasını tekel piyasalar yaratmak için kullanıyor. Kanun yapıcılar, esrarın sıkı bir şekilde düzenlenmesi ve yönetiminin birkaç yetkin kişiye devredilmesi gerektiğini söylerken, şirketler bunu kendi çıkarları doğrultusunda manipüle ediyor."

CBFJkEqNws

Amerikalıların çoğunluğunun esrarın yasallaştırılmasınailk kez destek vermesininüzerinden neredeyse on yıl geçti . O zamandan bu yana, bu fikre olan destek halk arasında arttı ve Nisan 2021 Pew Araştırma Merkezi anketine göre , Amerikalı yetişkinlerin %88'i bir tür yasallaştırmayı destekliyor . Yirmi dört eyalet halihazırda eğlence amaçlı marihuanayı yasallaştırmış durumda ve Biden'ın açıklamalarıyla federal hükümetin marihuana yasağını kaldırması an meselesi gibi görünüyor.

Bununla birlikte, bankacılık düzenlemelerinden esrarın hangi kurumlar tarafından düzenlenmesi gerektiğine ve otomatik olarak silinip silinmeyeceğine kadar çözülmesi gereken birçok konu var.

Uygulamada, esrarın tamamen yasallaştırılmasının parça parça olduğu ve bu alanda reformu savunanlar için zaman zaman sinir bozucu olduğu kanıtlanmıştır.

McFadden, Virginia'nın yeni başlayan yasallaştırma programını başarısızlık örneği olarak gösteriyor. Eyalette sadece dört lisanslı esrar şirketi var ve hepsi de diğer bölgelerden gelen holdinglere ait. Yerel girişimciler ve küçük işletmeler sektörden dışlanma eğiliminde.

McFadden, "Bana göre Virginia ciddi bir şekilde batmış durumda çünkü yasa yalnızca kurumsal çıkarlara odaklanmış durumda " diyor.

ZO0lWCLuhS

Ayrıca, Güvenli Bankacılık ve Adil Uygulama (SAFE) Yasası, esrar savunucuları için bir hayal kırıklığı olan son Kongre harcama tasarısında kaldırıldı. Şu anda, iki partili çabaların önümüzdeki yıllarda esrarın federal düzeyde (tüm eyaletlerde) tamamen yasallaştırılmasına yol açacağı umuduyla çeşitli yasama girişimleri ilerlemektedir.

Değerlendirilen en son yasa tasarısı olan
Düzenleyicileri Yasaklama Sonrası Düzenlenmiş Yetişkin Ortamı için Hazırlama (PREPARE) Yasası, Başsavcıyı esrarın federal düzeyde yasallaştırılması için düzenleyici bir çerçeve geliştirmekten sorumlu tutmaktadır.

2021 yılında Amazon, marihuananın federal düzeyde yasallaştırılmasına verdiği desteği bir kez daha teyit etti ve çalışanlarına esrar testi yapmayı durduracağını açıkladı. Bu politika reform savunucuları tarafından memnuniyetle karşılandı, ancak şirketin federal düzeyde yasallaştıktan sonra yasal esrar sektöründe liderliği ele geçirme konusundaki olası hırsıyla ilgili endişelere neden oldu.

ACUxcnytbj

Daha önce Washington Post'a konuşanbir Amazon sözcüsüne göre, şirketin öncelikli motivasyonu esrar satmak değil, iş gücünü genişletmek istemek.

Kenevir politikası üzerine çalışan bir düşünce kuruluşu olanParabola Center'ın yönetici direktörü Shaleen Title, kenevirinfederal düzeyde tüm eyaletlerde yasallaşması halinde, yasa koyucuların büyük ulusal şirketlerin olası tekelleşmesi konusunda endişeleri olabileceğini belirtiyor.

Title, marihuana piyasasında tekellerin önlenmesine ilişkinbir çalışmanın yazarıdır ve burada büyük şirketlerin hakimiyetinin mevcut sektörü tehdit edebileceği konusunda uyarıda bulunmaktadır. Son dönemdeki konsolidasyon dalgasının ve giriş önündeki yüksek engellerin sadece birkaç şirket tarafından kontrol edilen ulusal bir pazara yol açabileceğini vurguluyor.

Title, tütün ve alkol şirketlerinin sessizce yasal esrar pazarı üzerinde kontrol sağlamaya çalıştığına dair endişelerini dile getiriyor.

ZmtKpPRHsa

Örneğin, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Coalition for Cannabis Policy, Education and Regulation (*****EAR) esrar için kapsamlı bir federal düzenleyici çerçeve oluşturmaya çalışmaktadır ve Altria (Philip Morris USA'nın ana şirketi), Molson Coors, Constellation Brands ve National Association of Convenience Stores dahil olmak üzere bir dizi tütün ve alkol markası tarafından finanse edilmektedir.

Koalisyon, Colorado'daki eski esrar pazarı lideri Andrew Friedman ve
Minority Cannabis Business Association'ın eski başkanı Shanita Penny gibi saygın sektör figürlerini içermektedir .

Tütün ve alkol şirketlerinden gelen fonlar ve koalisyonun otoriter yapısının birleşimi, gözlemcileri grubun büyük ticari çıkarları destekleme konusunda yaratabileceği potansiyel etki konusunda endişelendiriyor.

ZItTgLsDAN

Araştırmalar, tütün endüstrisinin gençleri ve siyah topluluklar da dahil olmak üzere marjinalleştirilmiş toplulukları hedef alan bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir. Title'a göre büyük tütün şirketlerinin federal esrar politikasını etkilemesi, zarar azaltma ile ilgili konularda endişelenen esrar reformu savunucuları için felaket bir senaryo olacaktır.

Tütün şirketleri halkı kandırmakta, bilimsel verileri manipüle etmekte ve ürünlerinin neden olduğu zararı gizlemektedir. Halk sağlığı konularıyla ilgilenmelerini istemiyoruz.

Federal yasallaştırmanın şirket çıkarlarının hakimiyeti nedeniyle olumsuz sonuçlara yol açabileceği endişelerine rağmen. Reformcular, eyalet düzeyinde sosyal eşitlik ve ceza adaleti reformundaki başarısızlıklardan çıkarılan derslerle agresif bir şekilde ilerlemelidir.

Yasallaştırmanın nasıl olması gerektiğine dair net bir fikrimiz varsa, adil bir pazar oluşturmak daha kolay olacaktır ve Kanada, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki federal düzenleme için bir model oluşturabilir.

ZTz9cSD1Lt

Şu anda binlerce insan hafif suçlardan dolayı bulundurma veya dağıtım suçlarından ya da bu tür gereçleri kullanmaktan dolayı hapiste. Bu insanlar evlerinde aileleriyle birlikte olmalı, ekonomiye katkıda bulunmalı ve kendilerini hak etmedikleri bir yaşam sürmeye zorlayan sabıka kaydı yükü olmadan yaşamalıdır.

Kanun yapıcılar, özellikle lobiciler ve uzman gruplar yerine aktivistleri dinlerlerse, etkili bir esrar politikası oluşturabilirler. Neyin etkili bir şekilde işe yaradığını fark etmeli ve kurumsal çıkarlara boyun eğmeyi bırakmalıyız. Bu, zaman içinde yolsuzluğa açık olabilecek yepyeni bir endüstri, ancak buradan başlamamalıyız.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
954
Deals
1
Bir eyaletin eğlence amaçlı esrara izin vermesi ve hemen yanındaki eyaletin esrarı lsd, mantar, nbom ve 2c'lerle aynı kategoride değerlendirmesi çılgınlık. Sadece sınırı geçin ve işte en az 100 tür ve hoşunuza gidebilecek diğer her şeyi içeren bir tuğla ve motor mağazası. Psst. Hey, bunu içmemeniz gerekiyor. Sadece elektronik sigara 🤭. Benim eyaletimde, başlangıçta ya da eğlence amaçlı esrar tartışmalarında, birkaç beurokrat, sadece bir ya da iki kurumsal kuruluşun bunu üretmesine izin verileceğini öne süren yasalar kaleme aldı. 😂 bu insanlar aptal. Bu haliyle çiçek tarhımda ya da dolabımda yetiştirebilirim. Bu günü göreceğimi hiç düşünmemiştim. Üzücü olan şu ki, yaşlandıkça o kadar da keyifli bulmuyorum. Etrafta biraz bulunduruyorum ama haftada sadece bir cigara içiyorum. Gerçi karım bu konuda şeflik yapıyor. Ona önerdikleri şeyin çoğu ot gibi panik atak yapmadığını söylüyor. Evet, psikolojik olabilir.

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
72
Deals
18
Çok daha gençken ve daha iyisini bilmiyorken, her zaman yasallaştırın yazan bir tişört giyenlerden biriydim. Bu işin içinde büyüdüm, 2. nesil, 3. nesil diye söylendi ama bana bu detaylar hiç verilmedi. Tek bildiğim, hayatım boyunca arabamın benzini ve okuldaki öğle yemeği paramın ottan geldiği. Otun değerini, nasıl yetiştirileceğini, satılacağını ve diğer şeyleri genç yaşta öğrendim. Birlikte büyüdüğüm her 10 kişiden 9'u ya da beni yetiştiren nesil artık bu işin dışında ve bu kendi tercihleri değil. Yetiştirmek ya da satmak için lisans alacağınızın garantisi olmadan sadece başvurmak için binlerce dolar ödedikten sonra eyaletler tarafından seçilenlerin çoğunluğu hayatlarında hiç satış yapmamış insanlardı ve işletme ya da başka bir alanda diplomaları olabilirdi, ancak hakkında çok az şey bildikleri bir şeyi aldılar ve zaten hayatımız boyunca bunu yapan bizlerden danışmanlık bile istemediler. Bu işi herhangi bir büyük işletme gibi, lanet olası bir 7-11 gibi yürütüyorlar. Neredeyse on yıldır, devletin "bunu ruhsat olmadan satamazsın!" demesinden endişe etmeden, yapmayı sevdiğim ve her zaman iyi olduğum şeyi yapabileceğim bir konuma gelmek için çalışıyorum. Bu yasa dışı." Evet, onlar için de yasa dışı ama yaptıkları yanlarına kar kalıyor. Bence tüm eğlence amaçlı dispanserler yakılmalı, medikal ile bir sorunum yok, ancak eskiden bizi bulundurduğumuz için tutuklayan insanlara vergi ödemek ya da bundan geçimini sağlamak bence çok saçma. Anladığım kadarıyla her yerde yasallaşma nedeniyle fiyatlar iki katına çıkmadı ama benim bulunduğum yerde çıktı. Şu anda insanların içtiğini gördüğüm ot, sadece etiketinde bir marka olduğu ve size tüm THC yüzdelerini vb. söylediği için, yıllardır içtiğim ve yetiştirildiğini gördüğüm evde yetiştirilen bazı otlardan çok daha iyi değil. Genç neslin çoğu, yerel bir satıcıyı desteklemek yerine 30 dakika araba kullanıp sıraya girmeyi ve bir çeyrek ons için 100$ ödemeyi ya da bir indirim yakalarlarsa belki 200'e bir ons almayı tercih ediyor, geriye kalan ve kesinlikle paraya ihtiyacı olan birkaç kişi. Yasallaşana kadar hiç sigara içmemiş insanlar bile var ve muhtemelen yerel ot satıcınızın mekanına gitmenin, oturup bir ya da iki esrar dolaştırmanın, çantanızı ya da çantalarınızı önünüzdeki tartıya koyup denedikten sonra görmenize izin vermenin nasıl bir şey olduğunu asla deneyimleyemeyecekler. Çok daha gençken ve daha iyisini bilmiyorken, her zaman yasallaştırın yazan bir tişört giyenlerden biriydim. Bu işin içinde büyüdüm, 2. nesil, 3. nesil diye söylendi ama bana bu detaylar hiç verilmedi. Tek bildiğim, hayatım boyunca arabamın benzini ve okuldaki öğle yemeği paramın ottan geldiği. Otun değerini, nasıl yetiştirileceğini, satılacağını ve diğer şeyleri genç yaşta öğrendim. Birlikte büyüdüğüm her 10 kişiden 9'u ya da beni yetiştiren nesil artık bu işin dışında ve bu kendi tercihleri değil. Yetiştirmek ya da satmak için lisans alacağınızın garantisi olmadan sadece başvurmak için binlerce dolar ödedikten sonra eyaletler tarafından seçilenlerin çoğunluğu hayatlarında hiç satış yapmamış insanlardı ve işletme ya da başka bir alanda bir dereceye sahip olabilirlerdi, ancak hakkında çok az şey bildikleri bir şeyi aldılar ve zaten tüm hayatımız boyunca bunu yapan bizlerden danışmanlık bile almadılar. Bu işi herhangi bir büyük işletme gibi, lanet olası bir 7-11 gibi yürütüyorlar. Neredeyse on yıldır, devletin "bunu ruhsat olmadan satamazsın!" demesinden endişe etmeden, yapmayı sevdiğim ve her zaman iyi olduğum şeyi yapabileceğim bir konuma gelmek için çalışıyorum. Bu yasa dışı." Evet, onlar için de yasa dışı ama yaptıkları yanlarına kar kalıyor. Bence tüm eğlence amaçlı dispanserler yakılmalı, medikal ile bir sorunum yok, ancak eskiden bizi bulundurduğumuz için tutuklayan insanlara vergi ödemek ya da bundan geçimini sağlamak bence çok saçma. Anladığım kadarıyla her yerde yasallaşma nedeniyle fiyatlar iki katına çıkmadı ama benim bulunduğum yerde çıktı. Şu anda insanların içtiğini gördüğüm ot, sadece etiketinde bir marka olduğu ve size tüm THC yüzdelerini vb. söylediği için, yıllardır içtiğim ve yetiştirildiğini gördüğüm evde yetiştirilen bazı otlardan çok daha iyi değil. Genç neslin çoğu, yerel bir satıcıyı desteklemek yerine 30 dakika araba kullanıp sıraya girmeyi ve bir çeyrek ons için 100$ ödemeyi ya da bir indirim yakalarlarsa belki 200'e bir ons almayı tercih ediyor, geriye kalan ve kesinlikle paraya ihtiyacı olan birkaç kişi. Yasallaşana kadar hiç sigara içmemiş insanlar bile var ve muhtemelen yerel ot satıcınızın mekanına gitmenin, oturmanın ve çantanızı veya çantalarınızı önünüzdeki tartıya koyarken bir veya iki esrar dolaştırmanın nasıl bir şey olduğunu asla deneyimlemeyecekler.
Mevzuat hazırlanırken kaç tane eski kafalı insana iş hakkında soru sorulduğunu ya da onlarca yılını bir işi yürütmekle geçirmiş kaç kişinin içeri girmesine izin verildiğini ya da çoğu durumda yetiştirmek, satmak ve hatta yetiştiriciler ile dispanserler arasındaki bağlantıyı sağlayan bir nakliye işi yürütmek için başvurmak için bile gereken gülünç miktarları ödemeyi göze alabildiğini hayal ediyorsunuz. Küçük adamların çoğunun "yasal" işe girme şansı hiç olmadı ve girebilenler için sizi alkışlıyorum, ancak merak ediyorum, eskisi kadar keyifli mi yoksa sadece devlete paylarını ödemek için çok fazla zamanınızı, çabanızı ve enerjinizi gerektiren can sıkıcı bir 9-5 mi oldu?