Güçlü Bir Parola Oluşturun

mendeleev

Don't buy from me
New Member
Reaction score
1
Güvenli olması kritik önem taşıyan bazı dosyalarım var. Bu dosyaları şifrelenmiş bir SSD üzerinde, şifrelenmiş bir VeraCrypt konteyneri içinde tutuyorum. Bu nedenle, SSD'm için devlet için bile bulunması yeterince zor bir parolaya sahip olmak kritik önem taşıyor.

Sorun şu ki SSD'nin parolası çok karmaşık, bu yüzden onu %100 hatırlayabildiğim ancak yeterince güçlü olmayan bir parolayla başka bir VC konteynerinin içinde tutuyorum. SSD parolası şu biçimde saklanıyor: (çok sayıda rastgele karakter)+(bazı tuzak karakterlerle birlikte gerçek parola)+(diğer çok sayıda rastgele karakter).

Bu nedenle, SSD parolasını metin olarak tutmak yerine, başlangıç noktası olarak başka bir metin kullanarak gerçek SSD parolasını oluşturacak bir algoritma kullanmak istiyorum.

Diyelim ki başlangıç olarak şu rastgele karakterlere sahibim. "B|(=h&jMRSl(Hz2IO2". Bunları ASCII "66 124 40 61 104 38 106 77 82 83 108 40 72 122 50 (+ son üç ASCII'den önce ek üç sayı, örn. 44) 73 79 50" metnine dönüştüreceğim. Daha sonra, ASCII versiyonunu SHA256 "c2338bdaca948b6d30c135817bce23488713e35e635da7f898dd5d6af0c80b5f" 'ye dönüştüreceğim ve bu yeni SSD şifresi olacak.

Bunun sorunum için geçerli bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Ancak, kriptografi konusunda bir geçmişim olmadığından, sorum şu ki, bu kırılması yeterince zor bir şifreyi saklamanın güvenli bir yolu mu ve hükümetten bir kriptografi uzmanının son şifreyi bulma olasılığı nedir (aptalca bir hata yapmadığımı varsayarsak).

8a6eywircd

Don't buy from me
Resident
Reaction score
2
Çok karmaşık parolalar oluşturmak ve bunları güvenli bir şekilde saklamak için bir parola yöneticisi kullanabilirsiniz. Bir parola yöneticisi kullanırsanız, yalnızca bir ana parolayı hatırlamanız gerekir. KeePass buna iyi bir örnektir https://keepass.info

zeus

Don't buy from me
Member
Reaction score
2
Bir soru sordunuz ama cevabı içinde. Algoritmanız temelli.