Değişen esrar politikası

Brain

Expert Pharmacologist
Reaction score
278
MRkAVG8xIe

Opioid kullanım bozukluğu tedavisi, insanların iyileşme fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için değişen esrar politikalarını dikkate almalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri, başlangıçta ağrı kesici hapların kötüye kullanılmasından kaynaklanan ve daha sonra eroin ve sentetik opioid fentanil nedeniyle birçok kişinin hayatını alan ciddi bir aşırı doz salgını yaşıyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinegöre
, geçen yıl opioid aşırı dozları nedeniyle 81.000'den fazla ölüm bildirildi.
Igw0ofJ1v8

Milyonlarca Amerikalı opioid kullanım bozukluğundan muzdarip, ancak 2021 itibariyle bunların beşte dördü gerekli tedaviyi almıyor. Bu durum, insanların iyileşmesine yardımcı olmak için ilaç destekli tedaviye erişimin genişletilmesine duyulan kritik ihtiyacı açıklamaktadır.

Etkili tedavinin önündeki en büyük engellerden biri, potansiyel hastalar için esrar kullanımının kısıtlanmasıdır. Şu anda, opioid kullanım bozukluğu olan kişilere yardım eden birçok program, katılımcıların tedaviye uygun olabilmeleri için esrar kullanımından kaçınmalarını gerektirmektedir. Bu yaklaşım, bağımlılık tıbbı alanındaki ciddi bir hatayı vurgulamaktadır: esrar konusundaki muhafazakar duruşumuz, insanların kendilerine yardımcı olabilecek programlardan dışlanmasına yol açmaktadır.

2ZYtcJ1fon

Bazılarının terapötik faydaları olabileceğini fark etmeden kannabinoidlerin potansiyelini araştırmayı ihmal ettik. Bu tür dar görüşlü politikalar binlerce insanı ihtiyaç duydukları yardımdan mahrum bırakmış ve esrarın halk sağlığı açısından taşıdığı potansiyeli göz ardı etmiştir.

Opioid krizini etkili bir şekilde ele almak için, esrara yönelik tutumlarımızı yeniden düşünmemiz ve riskleri ve faydaları dikkatlice analiz ederek daha kapsayıcı ve etkili tedaviler geliştirmemiz gerekiyor.

Son on yılda, opioid krizinin tırmanışa geçmesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nde esrara yönelik tutumlar önemli değişikliklere uğramıştır.
Alkol, kafein ve tütünden sonra dünyanın en popüler dördüncü psikoaktif maddesi haline gelen esrar, en bilinenleri delta-9-tetrahidrokannabinol (THC) ve kannabidiol (CBD) olmak üzere550'den fazla farklı bileşen içermektedir.

Şimdiye kadar 38 eyalet ve Washington DC, esrarın tıbbi kullanımını yasallaştırdı ve bazı eyaletler, güvenilir veriler hala az olsa da, opioid kullanım bozukluğunu tıbbi kullanım için bir temel olarak kabul etti.

SIXYZArREk

Biden yönetimi kısa süre önce esrarın federal düzeyde daha az zararlı bir madde olarak yeniden sınıflandırılmasını önerdi, bu da ülke genelinde tıbbi amaçlarla kullanımını etkili bir şekilde yasallaştıracak. Bu yeniden sınıflandırma federal politikada büyük bir değişikliği temsil edebilir, ancak yeni düzenleme opioidle ilişkili bozuklukların tedavisine yönelik geleneksel yaklaşımlarla çelişmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, opioid kullanım bozukluğu için hayat kurtarıcı bir ilaç olan metadon, bu bağımlılığı önleyen federal olarak düzenlenmiş programlar aracılığıyla dağıtılmaktadır. Bu özel klinikler günlük metadon dozlarının yanı sıra danışmanlık ve diğer destekleri de sağlamaktadır.

Bununla birlikte, birçoğunun esrar veya bileşenlerini bulundurduğu tespit edilen kişilerin tedavisini reddeden katı yoksunluk politikaları vardır. Bu yasak, esrarın iyileşme sürecine müdahale edebileceği varsayımına dayanmaktadır.

qrxogu7e6o-jpg.49913

Esrarın giderek yasallaşması ve değişen kamuoyu ile birlikte, geleneksel yoksunluk politikalarının esrarın toplumda giderek artan kabulünden giderek uzaklaştığı açıktır. İnsanların alkol ve diğer uyuşturucuları bıraktığı ancak esrar kullanmaya devam ettiği "California Sober" kavramının ortaya çıkışı bu kopukluğu daha da vurgulamaktadır.

Yoksunluk politikaları, esrar kullanımının opioid kullanım bozukluğunun tedavisini olumsuz etkileyebileceği algısına dayanmaktadır. Ancak, son sistematik incelemelerden elde edilen sonuçlar ve
Ocak ayında yapılan bir meta-analizde dahil olmak üzere yeni kanıtlar bu görüşü çürütmektedir.

4-15 aylık takip verilerini kapsayan son çalışma, tedavi gören kişiler arasında esrar kullanımı ile tıbbi olmayan opioid kullanımına nüksetme arasında anlamlı bir ilişki bulmamıştır. Bu bulgular, esrar ve kannabinoidlerinin iyileşme sürecindeki rolünün yeniden gözden geçirilmesini ve esrar kullanımıyla ilgili politikaların tedaviye erişimi ve tedaviyi sürdürmeyi nasıl etkilediğinin yeniden değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır.

AvenYj0Uzp

Bazı mekanistik çalışmalar esrar ve bileşenlerinin opioid kullanım bozukluğu tedavisinde olumlu etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, bazı çalışmaların olmaması THC'nin ağrı tedavisinde opioidlere olan ihtiyacı azaltabileceğini ve
CBD'nin uyuşturucu arama davranışını ve dış uyaranların neden olduğu istekleriazaltmaya yardımcı olabileceğinigöstermektedir.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9117273/
Ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Esrarın herhangi bir bileşeninin opioid kullanım bozukluğu için onaylı bir tedavi olarak kabul edilebilmesi için çok etkileyici adımların aşılması gerekmektedir.

SAzFYBbcVo

Bir ilacın FDA onayı alabilmesi için titiz bir altın standart değerlendirmesinden geçmesi gerekir: insan denekleri içeren randomize, çift kör, plasebo kontrollü klinik deneyler Bu tür çalışmalarda katılımcılar rastgele gruplara atanır ve bazılarına çalışma ilacı verilirken diğerlerine plasebo verilir. Kurum, yeni bir ilacın onay sürecine başlamadan önce genellikle 200'den fazla kişiyi içeren iyi tasarlanmış en az iki çalışma yapılmasını şart koşmaktadır. Bugüne kadar, opioid kullanım bozukluğunun tedavisinde kannabinoidlerin etkinlik ve güvenliğini özel olarak değerlendiren az sayıda çalışma yapılmıştır.

Kurum, yeni bir ilacın onay sürecine başlamadan önce genellikle 200'den fazla kişiyi kapsayan iyi tasarlanmış en az iki çalışma yapılmasını şart koşmaktadır.

Bugüne kadar sadece az sayıda çalışma opioid kullanım bozukluğu tedavisinde kannabinoidlerin etkinliğini ve güvenliğini özel olarak değerlendirmiştir. Bu nedenle, bu bulgular daha büyük çalışmalarda doğrulanana kadar, bu sorunu tedavi etmek için kannabinoid kullanma fikrine, halihazırda test edilmiş ve onaylanmış tedavilere güvenerek dikkatle yaklaşılmalıdır.

MbmQaHTfjN

Opioid kullanım bozukluğundan iyileşme karmaşık bir süreçtir. Bazı insanlar için tamamen yoksunluk ideal çözüm olabilir, ancak iyileşmenin ilk aşamalarındaki birçok kişi için bu bazen gerçekçi olmayan bir hedeftir.

Riski en aza indirmeye odaklanan zarar azaltma stratejileri daha şefkatli ve pratik bir yaklaşım sağlar. Tekrarlayan esrar kullanımları nedeniyle insanları tedavi programlarından hemen dışlayan politika kararları, iyileşmenin karmaşıklığını dikkate almamaktadır. Dahası, bu tür önlemler insanları istemeden de olsa fentanil ve türevleri gibi tehlikeli yasadışı opioidlere geri dönmeye itebilir.

Birçok çalışma politika değişikliklerine ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Mevcut kanıtlar, esrar kullanımına bağlı opioid kullanım bozukluğunu tedavi etme olasılığını reddeden sıfır tolerans politikalarının uygunluğunu sorgulamaktadır. Yine de hayat kurtaran ilaçlara erişim, iyileşme süreci için kritik önem taşımaya devam etmektedir.

XUgk4BtR5v

Opioid bağımlılığından kurtulmada esrar kullanılması çağrısında bulunmadığımızı vurguluyoruz. Bunun yerine, esrarın tedavideki rolüne ilişkin dikkatli ve bireyselleştirilmiş değerlendirmelere duyulan ihtiyacı vurguluyoruz.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları madde kullanımını izlemeli ve ağrı, yoksunluk ve tıbbi olmayan nedenlerle diğer maddeleri kullanma isteği üzerindeki etkisi de dahil olmak üzere esrarın iyileşmeleri üzerindeki etkisini hastalarla açık bir şekilde tartışmalıdır.

Esrar ve opioid bağımlılığından kurtulma arasındaki karmaşık ilişkinin araştırılması gerekmektedir. Gelecekteki araştırmalar, opioid bağımlılığı semptomlarının tedavisinde esrarın ve bileşenlerinin güvenliği ve etkinliğinin yanı sıra farklı esrar ürünlerinin ve tüketim modellerinin tedavi sonuçlarını nasıl etkilediğine odaklanmalıdır. Bu tür araştırmalar, anlamlı klinik görüşmelerle birleştirildiğinde, daha bireyselleştirilmiş ve etkili bakım yöntemlerine yol açabilir.

Attachments

• qrxOGu7E6o.jpg
    qrxOGu7E6o.jpg
    401 KB · Views: 10

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
72
Deals
18
Bu çok ilginç bir makale ve iyi yazılmış. Bu bilgiler için teşekkürler. Ben 25 yılı aşkın bir süredir opioid kullanıyorum ve yaklaşık bir yıl önce eroin kullanmaya başlamama neden olan şey reçeteli ilaçlara karşı açılan savaştı, bundan önce sadece oxy ve diğer daha güçlü ilaçlar gibi reçeteli ilaçlar kullanıyordum. Elbette, daha gençken Eroin'i denemiştim ama sevmemiştim çünkü ilaçlar gibi her zaman aynı değildi. Reçeteli ilaçlarda her seferinde ne alacağınızı biliyorsunuz. Bir keresinde 4 yıl boyunca suboxone kullandım ve dürüst olmak gerekirse beni daha da kötüleştirdi. Benim için paylaşmayacağım birkaç soruna daha neden oldu ama herkes ilaçlara farklı tepki verir ve suboxone söz konusu olduğunda, uzun vadede bir tedavi ilacı olarak daha güvenli olduğunu kanıtlamak için yeterli uzun vadeli çalışma yapıldığına inanmıyorum çünkü bazı insanların uzun vadeye ihtiyacı var, ancak bunu esrar için bir bahane olarak kullanıyorlar, ancak Esrar hakkında buprenorfin gibi ilaçlardan çok daha fazlasını biliyoruz, sadece resmi onaylı kanallar aracılığıyla herhangi bir resmi kapasitede değil.

İlginç bir örnek; Buprenorfin tek başına ağrı için etkili olabilir, ancak aynı zamanda mu reseptörüne bağlanır ve sonuç olarak oksi gibi ilaçların ağrı yönetimi için çalışma yeteneğini azaltır. Ağrı için kısa ve uzun etkili oksi kullanan kanser hastası bir arkadaşımın doktoru, uzun etkili oksinin yerine kısa etkili ile uzun etkili olarak buprenorfini test etmeye karar verdi ve bu, ben bunu öğrenip neden daha fazla acı çektiğini açıklayana kadar bu kişi için 2 aydan fazla bir süre boyunca çok fazla acı ve rahatsızlığa neden oldu. Görünüşe göre doktorları bunu bilmiyordu ve ilaçları dolduran eczacıları da hiçbir şey söylemedi. Doktorlar olması gerektiği gibi farmakoloji eğitimi almıyor, sadece eczane doktorları alıyor. Bunu söylüyorum çünkü Esrar bu süre zarfında bu kişiye çok yardımcı oldu. Ben de Metadon aldım, kendi reçetemle, yani bir klinikten değil ama klinik dozla aynı şekilde yaptım ve 14 ay boyunca çok iyiydim, sonra tedarikçim öldü, kısa süreli oksi ile birlikte uzun etkili ilacı için tabletleri vardı. Sadece ilaç destekli tedavi için değil, ağrı tedavisi için geleneksel opioidleri buprenorfin ile değiştirmek için büyük bir baskı var ve küçük çizelgelerinde ağrı için tek başına oldukça güçlü olduğunu söyleseler de, ağrı için nalokson olmadan tek başına buprenorfin aldım, benim için bu şekilde değildi. Ağrı için işe yarıyor, ancak benim durumumda geleneksel opioidler kadar iyi değildi. Ağrı için ve bağımlılık nedeniyle kullanıyorum, ancak bir nod out kullanıcısı değilim, bir bakım kullanıcısıyım, toplumda işlev görüyorum.

Kenevirin opiod kullanım bozukluğu için bir şekilde kullanılması gerektiğini ve muhtemelen kullanılacağını düşünüyorum, ancak diğer yöntemlerin herkes için işe yaramadığı gibi bu da herkes için geçerli olmayacaktır. En büyük sorunlardan biri bireyselleştirilmiş bakım eksikliği gibi görünüyor, OUD için herkese uyan tek bir tedavi yok çünkü hepimiz opioidlerden aynı şekilde etkilenmiyoruz. Görünüşe göre Dr'lar ve bugünlerde bize reçete edilen ilaçlardan Dr'larımızdan daha fazla sorumlu olan politika yapıcılar bunu bilmiyor gibi görünüyor ve bilenler için de para onları başka yöne bakmaya itiyor, tabii ki umursamadıkları sürece, ki bu nadirdir. İyi bilgiye ve DOĞRU bilgiye erişimin Dr.'lara ve kliniklere güvenen insanlara sunulması gerekmektedir ve sadece kendilerine söylenen bilgiler ki bunlar genellikle FDA gibi yerlerden gelmektedir, neredeyse her zaman tek taraflıdır veya en azından diğer tarafın sessizliğe zorlanmasına yetecek kadardır ve böyle olmayanlar o kadar azdır ki artık sadece deli olarak adlandırılmaktadırlar. Kenevir ve politikaları da yıllar içinde farklı olmamıştır ve her ne kadar bir şeyler değişiyor olsa da, tıpkı politikada olduğu gibi, her şey o kadar karışık ve dürüst bilgi eksikliği var ki, insanlar yalnızca sahip oldukları belirli zihniyete ve seçtikleri tarafa göre doğru olduğunu düşündükleri şeye inanmayı seçeceklerdir.
Kanser hastası arkadaşlarım için kenevir sakızları yapıyorum ve onlar için muazzam derecede yardımcı oluyor, o kadar ki, onlar için ne kadar iyi çalıştığından dolayı zaman zaman daha az ağrı kesici ilaç alıyorlar. Benim durumumda, kenevir ağrılarım için işe yaramıyor ve kesinlikle OUD'm konusunda bana yardımcı olmuyor. Eğer şimdi vefat etmiş olan eski arkadaşımın ağrıları için yaptığı gibi ben de OUD için Metadon tabletleri reçete ettirebilseydim, sadece H'den kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda ağrılarımı da tedavi edebilirdim. Günlük kliniğe gitmek herkesin yapabileceği bir şey değil, benim durumumda olduğu gibi, bu yüzden bir birey olarak devam ediyorum ve yapmam gerekeni yapıyorum çünkü mevcut sistem beni başarısızlığa uğrattı ve benim gibi birçok kişiyi de başarısızlığa uğratmaya devam edecek. İşte bu nedenle, bu makaleleri yazan uzmanlar ve zarar azaltma stratejileri ve bu konuda yardımcı olabilecek bazı şeyleri elde etme becerisi konusunda başkalarına yardım etmeye istekli olanlar gibi diğer tüm bilgilerle birlikte bir forum ve pazar olarak BB gibi yerlere ihtiyacımız var.