ALPRAZOLAM SENTEZI

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
4
Merhaba arkadaşlar, :)

Bu forumda aşağıdaki sentez yolunun tartışıldığını zaten görmüştüm:

"Alprazolam sentezi için yeni ve hafif bir yöntem..."

7-kloro-5-fenil-1H benzo[e][1,4]diazepin-2(3H)-on (nordiazepam) sentezi(Adım 1)

2-amino-5-kloro benzofenonun (0.232 g, 1 mmol) armut biçimli bir balonda (10-50 ml) kuvvetli bir şekilde karıştırılmasına, kloroasetil klorür (1.2 mL, 2 mmol) oda sıcaklığında çözücüsüz koşullar altında 30 dakika boyunca damla damla ilave edildi ve reaksiyonun ilerlemesi TLC ile izlendi. Reaksiyon tamamlandıktan sonra, NH4OAc (0,23 g, 3 mmol) ve K2CO3 (0,42 g, 3 mmol) oda sıcaklığında çözücüsüz koşullarda karışıma ilave edildi ve 2,5 saat karıştırıldı. Reaksiyon tamamlandığında, TLC ile gösterildiği gibi, su (30 mL) ilave edildi ve ürün kağıt filtre ile süzüldü, daha fazla damıtılmış su (2 x 100 mL) ile yıkandı ve vakumlu desikatörde kurutuldu. Ürün yüksek verim ve saflıkta (%94 verim) elde edildi ve herhangi bir saflaştırma yapılmadan bir sonraki adımda kullanıldı. m.p. = 212-214 °C.

1-asetil-7-kloro-5-fenil-1H-benzo[e][1,4]-diazepin-2(3H)-on sentezi(Adım 2)
Armut biçimli bir balonda (10-50 ml) kuvvetli bir şekilde karıştırılan nordiazepam (1) (0,27 g, 1 mmol) karışımına K2CO3 (0,55 g, 4 mmol)/KOH (0,22 g, 4 mmol) ve asetik anhidrit (0,18 mL, 2 mmol) toz karışımı eklendi. Reaksiyonun ilerleyişi TLC ile izlendi. Reaksiyon tamamlandıktan sonra (3 saat), su (3 x 10 mL) ilave edildi ve 1-asetil-7-kloro-5-fenil-1H-benzo[e][1,4]diazepin-2(3H)-on(2) basit bir filtrasyon ile %80'den fazla verim ve yüksek saflıkta kolayca izole edildi. Ürün bir sonraki adımda herhangi bir saflaştırma yapılmadan kullanıldı. m.p. = 163-165 °C.

8-kloro-1-metil-6-fenil-4H-benzo[f][1,2,4]triazolo[4,3-a][1,4]diazepin (Alprazolam, Xanax) sentezi(Adım 3)
1 mmol(0,31 g) 1-asetil-7-kloro-5-fenil-1H-benzo[e][1,4]diazepin-2(3H)-on(2), hidrazin hidrat N2H5OH (4 mmol, 0,2 mL) ve NaOAc'nin (4 mmol, 0,2 mL) 25 ml AcOH içindeki çözeltisi, geri akış kondansatörlü armut biçimli bir balonda (100 ml) 12 saat boyunca reflükse edildi. Reaksiyonun ilerleyişi TLC ile izlendi. Reaksiyon tamamlandıktan sonra çözelti soğutuldu ve ürün süzüldü, su ile yıkandı, kurutuldu ve EtOH'den kristallendirildi. (%75 verim); m.p. = 228-230 °C.

İlk adımı denedim ama başarılı olamadım, sorunum her şeyi doğru şekilde karıştırmaktı çünkü yapışkan bir kütle haline geliyordu.
2-Amino-5-kloro benzofenonu kloroasetil klorür ile bir araya getirmek.

Bu sentezle ilgili iyi bir deneyimi olan var mı?
Ya da daha başarılı olması için birlikte değiştirebilir miyiz?
Belki çözücüler kullanarak.

Alprazolam için adım adım ayrıntılı bir kılavuz hazırlayabilirsek harika olur.