Sinteze dušikove kisline

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1

Uvod

V tej temi lahko najdete dve metodi sinteze dušikove kisline. Prva ima bolj običajne reagente, kot sta natrijev nitrat in natrijev bisulfat monohidrat, ki sta zelo razširjena, ta pot daje dober izkoristek 95 %! Druga metoda iz žveplove kisline (96 %) in amonijevega nitrata je enako enostavna, vendar je težko dobiti žveplovo kislino. Kljub temu daje druga pot ~90 % (dimljena dušikova kislina) z velikim izkoristkom.

Varnostno opozorilo: imeti morate ustrezno osebno zaščitno opremo, vključno z obraznim ščitnikom, kemijsko od*****im predpasnikom in kemičnimi rokavicami. Tudi to je treba opraviti v digestoriju. Hlapi NO2 lahko povzročijo raka, dušikova kislina pa kemične opekline na koži in sluznicah. Pri visokem tlaku in temperaturi lahko povzroči požar in eksplozijo.
Boditezelo pozorni na varnostne napotke!
93IAbyk0oZ

Temperatura vrelišča: 68-odstotna raztopina vre pri 121 °C/760 mm Hg;
Tališče: -42 °C;
Molekulska masa: 63,012 g/mol;
Gostota: 1,51 g/cm3, 1,41 g/cm3 [68 % m/m];
Indeks refrakcije: 1,397 (16,5 °C);
Številka CAS: 7697-37-2.

Iz natrijevega nitrata in natrijevega bisulfata monohidrata

Oprema in steklovina.

Reagenti.

  • 43 g, 0,53 mol natrijevega nitrata (NaNO3);
  • 150 g, 1,09 mola monohidrata natrijevega bisulfata (NaHSO4*H2O).
ApPtnEfHd2

Postopek

1. V 0,5-litrsko destilacijsko bučko z ravnim dnom damo 43 g (0,53 mola) natrijevega nitrata (NaNO3) in 150 g (1,09 mola) natrijevega bisulfata monohidrata (NaHSO4*H2O) (presežek), temeljito premešamo s stekleno palico;

2 . V erlenmajerico vstavite sidro iz magnetnega mešala;

3 . Sestavite destilacijsko napravo: namestite Liebigov ravni kondenzator skozi Würzzovo šobo, priključek za bučko in 250 ml sprejemno bučko (Erlenmeyerjeva bučka ustreza);

4 . Vklopite hlajenje Liebigovega kondenzatorja in začnite mešati;

5 . Začnite segrevati (približno 120 °C), po začetku reakcije začne nastajati rjav plin in začne se destilacija;

6 . Prekinite segrevanje takoj, ko dušikova kislina preneha kapljati v sprejemno bučko;

. Kot rezultat poskusa bomo dobili dušikovo kislino s koncentracijo približno 75 %, izkoristek je 95 %. Namesto natrijevega nitrata lahko uporabimo kalcijev nitrat, uporaba amonijevega nitrata zaradi njegove eksplozivnosti ni priporoč
ljiva.

Iz žveplove kisline in amonijevega nitrata

Oprema in steklovina.

Reagenti.

  • Koncentrirana (96 %) žveplova kislina (H2SO4);
  • suh amonijev nitrat (NH4NO3).
WglYaHyRon

Postopek

1. Približno 5 g koncentrirane (96 %) žveplove kisline (H2SO4) se doda na vsake 4 g uporabljenih suhih praškov amonijevega nitrata (NH4NO3). Mešanico mešamo, dokler ne ostane nobena trdna snov. Prepričajte se, da so prilivi popolnoma raztopljeni, preden jih poskušate destilirati. Ta postopek je zelo dimen in zahteva zanesljivo prezračevanje.

2 . Suspenzijo vlijemo v vrelo bučko z okroglim dnom (500 ml), medtem ko spodaj čaka vroča oljna kopel (175-190 °C).

3 . Aparat zapremo in spustimo v vroče olje. namestimo Liebigov ravni kondenzator skozi Würzgov nastavek, priključek za bučko in 250 ml sprejemno bučko (ustreza Erlenmeyerjevi bučki). Steklene spoje aparature obvezno namažite s silikonsko mastjo. Nadzor temperature je ključ do tega, da vam laboratorij ne bo z*****l.

4 . Po nekaj minutah se pojavi kondenzacijska fronta, ki jo toplota poganja navzgor. Vidimo, da kislina refluksira, ko se kondenzira na roki destilacijske bučke. Dimi izpodrivajo zrak in dušikov dioksid, kar je posledica reakcije kisika z dušikovim oksidom, ki nastaja pri toplotni razgradnji.

5 . Po nekaj minutah boste opazili, da je hitrost kapljanja kisline iz kondenzatorja postala počasna in neredna. Približno na tej točki izklopite vročo ploščo in pustite aparat nekaj minut stati, da se konča.

6. Kislino prenesite v steklenico (plastika ni primerna). Vaša dušikova kislina je zaradi izpostavljenosti atmosferskemu kisiku postala rumenkasta. Še vedno je zelo čista, ~90 % (dimljena dušikova kislina ), kot je določeno s tabelo gostote.
Celoten kalkulator za izračun gostote in koncentracije vodnih raztopin dušikove kisline: https: //www.handymath.com/cgi-bin/nitrictble2.cgi?submit=Entry
 
Last edited:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Menim, da je proti temu najbolje, da izpušne pline v sicer zaprti napravi spustite skozi pralno steklenico z 10-odstotno kavstično sodo, da nevtralizirate NO2.
Tudi priključitev vakuuma na koncu in možnost odzračevanja reakcijske bučke bosta pomagala znebiti aparaturo strupenih hlapov, preden jo odprete za razstavljanje ali odstranjevanje vašega izdelka.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Po drugi strani pa lahko uniči vašo vakuumsko črpalko (razen črpalke s steklenim vodnim curkom). NO2 Je močno oksidacijsko sredstvo.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
S steklenico za izpiranje, napolnjeno z raztopino natrijevega hidroksida, pred hladno pastjo&vakuumsko črpalko je treba nevtralizirati NO2, da se črpalki ne bi nič zgodilo.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Lahko opravljate vse te manipulacije ali pa samo delate v digestoriju :)
 

MrMarvin

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 5, 2023
Messages
8
Reaction score
1
Points
1
Kakšno količino kalcijevega nitrata moram uporabiti?
Ali lahko uporabim samo količino, ki ste jo izbrali pri natrijevem nitratu?
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
85
Points
28
Deals
1
Moja najljubša pot je od elektrike zraka in vode
 

m416kz23

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2023
Messages
1
Reaction score
3
Points
3
Sintetiziral sem dimno dušikovo kislino tako, da sem v bučko z okroglim dnom dodal 450 g natrijevega nitrata in 600 ml koncentrirane žveplove kisline. Priključim na kondenzator in pripravim oljno kopel za segrevanje na 80-82⁰C. Običajno dobim 250 ml dimnega dušika. Verjamem, da je 98-odstotna, ker ne raztopi bakra, dokler ne dodate nekaj kapljic vode, potem pa reagira zelo agresivno. Preizkusil sem še nekaj drugih razmerij, da bi se čim bolj približal stehiometriji. Nastavljam zmogljive avtomobile, tako da vem, da je konec stehiometrije, samo nisem prepričan, da je najboljši način za doseganje za to uporabo, razen nadaljnjih poskusov in napak. Kakšne ideje?
Najlepša hvala in zahvala vsem, ki so pripravili ta forum, saj je neverjeten. Tukaj se naučim toliko.✌️
 
Top