Ali so tudi nootropiki droge?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
256
Reaction score
279
Points
63
S9rkb8yNjY


Mnogi ljudje so prepričani o obstoju čudežne tabletke, ki možganom daje moč Eddieja iz filma Brez meja. Google pripelje do skupine zdravil, imenovanih "nootropiki". Razložili bomo, kaj so, ali obstajajo snovi, ki nam lahko dajo nadčloveške sposobnosti pomnjenja informacij - in če ne, kako je lahko farmakologija koristna za um.

Naš spomin in zavest je skupek povezav med nevroni, te povezave pa so lahko stabilne in nestabilne, trajne in začasne. Ena od vrst takšnih povezav je dolgoročna potencializacija, ko pogosta stimulacija nevrona, ki "sprejema" impulz, poveča moč njegovega odziva.

Na biokemični ravni se to kaže v tem, da imajo receptorji za signalne snovi (nevrotransmiterje) na površini "sprejemnega" nevrona povečano gostoto in ionsko prevodnost. Vendar je to le eden od redkih opisanih mehanizmov spomina.

6uY3CysTb5


Ta mehanizem je bil odkrit razmeroma pred kratkim, vendar so znanstveniki že od sredine dvajsetega stoletja skušali izumiti snovi (ali sheme za njihov sprejem), ki bi povečale sposobnost ljudi za pomnjenje oziroma 100-odstotno aktivirale možgane.

V ta namen so običajno uporabljali derivate amfetamina in druge psihostimulante: verjeli so, da se bo po povečanju budnosti in odzivnosti izboljšal tudi prenos informacij iz kratkoročnega spomina v dolgoročni spomin. Kot se je izkazalo, to ne drži povsem: informacije, naučene pod vplivom psihostimulantov, se v spominu ohranijo le kratek čas.

V praksi je to videti takole - študent se je nekaj naučil, to prinesel na izpit in skoraj takoj pozabil.

Zanimivo: zdravila, ki zavirajo pomnjenje, so znana že od antike. Primer je Atropa belladonna - rastlina, iz katere so prvič izolirali atropin.
Poleg tega so pomnjenje močno oteževali tudi prvi antipsihotiki (klorpromazin) in antihistaminiki (antegran), ki so bili znani od 40.-50. let prejšnjega stoletja.

HI4DQpuc3S

Piracetam in pojav nootropikov
To se je spremenilo v šestdesetih letih 20. stoletja, ko je romunski kemik Corneliu E. Giurgea izumil piracetam in v klasifikacijo zdravil uvedel izraz "nootropik".

Corneliu Giurgea je menil, da mora imeti nootropno zdravilo naslednje značilnosti
.
  • Izboljšanje spominskih in učnih procesov.
  • zaščita pred neugodnimi dejavniki (električni napadi, šok, hipoksija) in učinki kemikalij (npr. barbituratov ali holinolitikov, kot je skopolamin), ki negativno vplivajo na spominske procese.
  • izboljšanje kortikalnih in subkortikalnih funkcij.
  • odsotnost učinkov, značilnih za druge skupine zdravil (stimulacija, sedacija).
  • izredno nizka toksičnost.
Nenavadno je, da večina teh lastnosti velja za piracetam. Vendar to ni točno: po trenutnih podatkih piracetam ščiti le pred hipoksijo in električnim udarom.

"Nootropne" lastnosti in sposobnost pospeševanja okrevanja pri ishemični kapi piracetam dokazuje le v metaanalizah kliničnih preskušanj.
Pravzapravgre še za eno nasilje nad statistiko, ko za analizo niso na voljo primarni podatki o bolnikih in se podatki "prilagodijo" želenemu rezultatu.

HwBjNqaFS2

V bistvu piracetam (zlasti v količinah, ki jih uporabljajo študenti) naredi več škode kot koristi: za 30-40 % zmanjša raven dejavnikov strjevanja krvi.

Pseudostimulant fenilpiracetam
Vsi poznate tak "lekarniški stimulans", kot je fenilpiracetam. Mnogi sugestivni ljudje so njegov učinek celo primerjali s klasičnimi psihostimulanti in opisovali njegovo lastnost "zelo močnega psihostimulanta", vendar je to laž.

Fenilpiracetam je namreč nootropik: posredno povečuje gostoto receptorjev NMDA in tako pospešuje nastanek dolgoročne potenciranosti.

Toda "agresivnost" je posledica dejstva, da neposredno deluje na nikotinske holinoreceptorje: njihova aktivacija spodbuja sproščanje kateholaminov (predvsem noradrenalina) iz nadledvičnih žlez v kri.

Ena škoda: zdravilo so v začetku leta 2018 umaknili iz proizvodnje zaradi patentnih sporov med izumitelji in proizvodnim podjetjem. Bistvo zahtevkov je bilo, da podjetje ni želelo razviti novih oblik odmerkov fenilpiracetama. Čeprav obstajajo govorice, da imajo ustvarjalci na zalogi več preizkušenih supernootropnih zdravil, ki čakajo na svoj čas, da vstopijo na trg.

UsoHqjVDhZ

Omeniti velja tudimemantin - mnogi ga imajo za nootropno sredstvo, saj ga predpisujejo starejšim ljudem v težjih fazah Alzheimerjeve bolezni. Njegov učinek na zdrave možgane je zanemarljiv.

In če upoštevamo dejstvo, da je po strukturi "mlajši brat" midantana (in se skoraj bolje veže na dopaminske receptorje kot na NMDA), potem lahko uporabniki velikih odmerkov namesto izboljšanja sposobnosti pomnjenja dobijo poškodbe jeter in psihozo s halucinacijami.

Druge zanimive snovi
Zdaj pa je čas, da se nekoliko odmaknemo od tistega, kar je na voljo v lekarnah, k stvarem, ki jih lahko na lastno odgovornost naročite prek spleta. Takoj vas opozarjam: številne snovi, ki bodo opisane v nadaljevanju, so bile preizkušene le na ozkem vzorcu neuradnih prostovoljcev. Učinki so subjektivni, škodljivost ni znana, odmerki pa so na oko.
JTHvcZMz8d

Luzindol - je antagonist melatoninskih receptorjev: oseba ne želi spati, njeni možgani preprosto izgubijo občutek potrebe po spanju. Seveda se lahko v tem obdobju budnosti (2-3 dni) oseba brez večje škode nauči precej veliko informacij. Poleg tega uporabnik ne bo doživel odtegnitvenega sindroma po in hiperaktivnosti v obdobju delovanja, saj se sinaptični bazen nevrotransmiterjev v tem primeru izčrpava veliko počasneje kot pri uporabi psihostimulansov.

Na seznamu eksperimentalnih zdravil velja omeniti tudi obetavno skupino "hipermnestičnih zdravil" oziroma dva njena predstavnika - PRL-8 in IDRA-21. Prvega od njiju ne bi priporočal: mehanizem delovanja ni znan, ni podatkov o toksičnosti pri stalni uporabi in, kar je najnevarneje, ni dokazano, da ščiti sposobnost pomnjenja pred neugodnimi dejavniki, tj. ne odstrani negativnega učinka skopolamina na spomin.

IDRA-21 - ščiti pred amnezijo zaradi skopolamina, ima jasen in razumljiv mehanizem delovanja. Toda pri predoziranju se spremeni v nevrotoksično snov, ki povzroča smrt nevronov zaradi motene presnove kalcija (tako imenovana ekscitotoksičnost)
.

ItBXxs5czJ


Če še vedno radi pijete in svoje možgane pogosto izpostavljate izjemno obsežnim škodljivim učinkom (kot so metaboliti etanola ali stres), vam lahko pomaga zdravilo LM22A-4. Doslej je edini induktor sinteze BDNF, ki ščiti živčne celice pred neposrednim vplivom nevrotoksičnih snovi in katerega učinkovitost je bila eksperimentalno preverjena.

Naslednja snov pa sicer pozitivno vpliva na nevrogenezo, vendar ima v odmerkih 0,5-3 mg uničujoč učinek na psiho in dojemanje resničnosti. To je DOI oziroma 2,5-dimetoksi-4-jodamfetamin. Med raziskavami so znanstveniki ugotovili, da ta snov spodbuja nastajanje tako imenovanih "dendritičnih hrbtenic" - priprav za sinapso, ki je osnova komunikacije med nevroni. Žal niso znani odmerki snovi, ki bi povečali sinaptično plastičnost, ne da bi povzročili halucinogene učinke.


Za zaključek lahko dodamo, da je čudežna tabletka za možgane mit, in če je človek samo bedak, mu ne bo pomagala vsa moč sodobne farmakologije.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
256
Reaction score
279
Points
63
Pozdravljeni!
Kje ste to prebrali?
Te informacije so v 50 % resnične.
 

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
45
Points
18
Fenibut je zagotovo fitofarmacevtsko sredstvo in lahko povzroča tudi navade.
Fasoracetam je prav tako psihoaktiven.
Zanimivi so tudi visoki odmerki niacina (vitamina B3). Obstaja ena oblika, ki povzroča smešno rdečico na obrazu :)
 

cascade

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 18, 2023
Messages
0
Reaction score
0
Points
3
Deleted

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
45
Points
18
Fasoracetam naj bi bil antagonist GABA-B. Torej je bila zamisel, da se zmanjša toleranca na GABA-B*.
Morda se zdi, da bi moral biti učinek zdravila Fasoracetam neprijeten kot odtegnitev GABA-B, vendar ni tako.
Verjetno se s Fasoracetamom dogaja veliko več.


*Primeri agonistov GABA-B: GHB, baklofen, fenibut in seveda, čeprav le delno: Alkohol.
 

jetes

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 16, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Iščem vir za fenibut. Zdi se, da ni na voljo na običajnih tržiščih
 

cascade

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 18, 2023
Messages
0
Reaction score
0
Points
3
Deleted
View previous replies…

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
45
Points
18
Če fenibut HCL s sodo bikarbono pretvorite v kakšno drugo, nekislo obliko, je opazno močnejši.
 

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
45
Points
18
To je bel prah, ki se ne raztaplja dobro v vodi (v nasprotju s HCL-obliko).
Ni prepričan, ali gre za prostozračno snov. Obstaja reakcija s pecilnim sadežem, pri kateri izstopi precej CO2.
 

BlueDex

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 5, 2022
Messages
66
Reaction score
26
Points
18
Preizkusil sem cel kup kognitivnih ojačevalcev in nekateri so trajno izboljšali večino delov kognicije, vendar niso veliko pomagali pri ADHD. Edini, ki pomagajo pri ADHD, so stimulansi, ojačevalci budnosti in selegilin. D,L-deprenil bi lahko pomagal bolj. Ko jem modafinil, armodafinil, prolintan, metiopropamin (MPA), etiopropamin (EPA), flodafinil (Flmodafinil), hidrafinil (Fluorenol), 3-FA in druge, si zapomnim več in se bolj osredotočim. Pomagajo tudi telesna vadba in dobre prehranjevalne navade. Med odraščanjem sem jedel veliko rib in včasih rakovic in drugih stvari ter z očetom in bratom hodil na ribolov. Ribe imajo omega 3. 2-metil-2-butanol je dobra alternativa etanolu, ker ne povzroča kockanja. Všeč mi je tudi kratom.
 

BlueDex

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 5, 2022
Messages
66
Reaction score
26
Points
18
Včasih sem užival v zdravilih Weed in Weed z modafinilom ter energijskih pijačah. Običajno z alkoholom. Želim kombinirati Weed in alkohol (etanol). Poskusil sem 2-metil-2-butanol. Weed in 2-metil-2-butanol. Uživala sem tudi fenilpiracetam hidrazid. Želim poskusiti tiopropamin (TPA), metiopropamin (MPA), etiopropamin (EPA), 3-FA (3-fluoroamfetamin in morda Adderall, Ritalin, Modafinil, Sunosi, Armodafinil, Concerta in Khat za ADHD. Tudi Crystal Speed, obarvan s pivom! (Kratom, prolintan, 4F-MPH (4-fluorometilfenidat), A-PVP, a-PHP, propilheksedrin HCl in drugo.

Stimulacijska sredstva vedno kombinirajte s 7,8-dihidroksiflavonom (tropoflavinom)!
 
Top