TheVacuumGuy's guide to build a multipurpose vacuum pump.

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
128
Reaction score
59
Points
28
Viacúčelová vákuová pumpa

by the VACUUM guy




Čo je to výveva?


Vákuové vývevy sú pomerne drahé zviera, navyše treba dávať veľký pozor, aby sa nepoškodili kvôli plynom, kyselinám a pod.

V tomto návode opíšem, ako si postaviť vlastnú, za zlomok nákladov, a má ďalšie výhody:



  • môže variť vodu pri izbovej teplote

  • je odolný voči chemikáliám

  • dokáže odčerpávať/prečerpávať tekutiny (z vašej reakčnej zmesi alebo vodu z horúceho/studeného kúpeľa

  • môže sa použiť ako čistič plynov.

  • Dosahuje dostatočne nízky tlak na varenie vody pri izbovej teplote.

  • Sila sa reguluje pomocou gombíka.



Teplota F
Temp. C
Mikróny
inHg
PSIA
VODA VYVÁRAŤ
212
100
759,968
0.00
14.696
PRIEMERNÝ VÝKON ZARIADENIA
76
24.44
22,860
29.02
0.442
ZARIADENIE MAX
59
15
12,700
29.42
0.245



Požadované materiály



1 - Vodné čerpadlo. Na amazone nekupujte lacno! Za dobré veci si priplaťte!

Uistite sa, že je 12 V (alebo 24 V). Preferujte vyšší tlak pred vyšším výkonom. Priepustnosť okolo 5 až 8 l/m je dostatočná. Tlak by však mal byť aspoň okolo 5Bar/80psi. Čerpadlá z Amazonu sa pokazia počas prvého týždňa. Tie drahšie čerpadlá vydržia roky! ( A to som čerpal takmer všetko (bróm, roztok pirane atď.). Čerpadlá sa tiež nerozbijú, keď sú suché.

.



R3gsJ1CWSP







2 - Plastový box, napríklad curver alebo niečo podobné.
Odporúča sa vziať vyšší model. Priemerné rozmery:
w: 30 cm x d: 35 cm x v: 40cm.

DzmQINqgB8







3 - Hadica . Nevyberajte ani lacno. Vzal som si benzínovú hadicu EPDM s vnútorným rozmerom 10 mm. Približne meter alebo 4 vám ponecháva určitý priestor na chybu.

Wq3sAbanlh





4 - Vodné čerpadlo. Alebo čerpadlo Ventauri. Nemalo by vás stáť viac ako 50 EUR. Vyberte si PTFE!
uistite sa, že má adaptér, aby ste mohli nahradiť skrutkový konektor "hadicovou spojkou

ScLUpDofrd





5 - Napájanie. To môže byť (na rozdiel od bodu 1), dokonale vykupovať s Amazon. Uistite sa, že máte najlepší prúd, takže 30V-10A namiesto 60V-5A alebo 120V-3A

9pSkNaiotL






6 - Voliteľné, ale čo som urobil. Niektoré rack

3CJAirz0tD
9a2S0CmviM













7 - Káblové a vákuové hadice (napríklad silikónové) 10 mm. A hadicové svorky (najvhodnejšie sú tie s krídlovou maticou)

Pd4NaUeLOG
4epdLh8VNB
WQVCLRyKAk










"Schematický" bočný pohľad



Stojan z bočného pohľadu , s motorom pod ním na podlahe.

Na prvý zásobník prichádza plastová krabička na kurvare.

Na druhom zásobníku je napájacia jednotka.



Skrinku curveru možno ľahko vyprázdniť tak, že z nej jednoducho vytiahnete 2 závesy a
a vytiahnite ju. Potom ju s čerstvou vodou zasuniete späť a hadice necháte prísť späť do vody.


- Keď je potrebný skutočne nízky tlak, môžete ho dať na steroidy pridaním nálože ľadových kociek do vody.
- Do vody môžete pridať hydrogenuhličitan sodný, ktorý bude fungovať ako neutralizátor
- Namiesto hadice do exteriéru môžete použiť vákuové potrubie s nejakým adaptérom na zachytávanie výstupného plynu z vášho prístroja.

NEPOUŽÍVAJTE ho tiež na chladenie kondenzátorov!



C4pWx0qlvR
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,505
Solutions
4
Reaction score
1,038
Points
113
Deals
1
Aký druh ventilátora používate? Keď som sa na ne pozeral, zdalo sa, že máte na výber z 20 dolárov za plastový alebo 300 dolárov za vedecký značkový kovový
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
128
Reaction score
59
Points
28
Ptfe one . Podobne ako tzv.

ZBdf95hb7a
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,505
Solutions
4
Reaction score
1,038
Points
113
Deals
1
Zaujímalo ma, či tie plastové dokážu vytiahnuť použiteľné vákuum, a áno, dokážu. Sklenené a kovové odsávačky dokážu SKUTOČNE vytiahnuť vákuum, ak použijete ľad. Videl som, že plastový asperátor dokáže dosiahnuť 150 mm/hg ( atmosférický tlak je 760 mm/hg) a niektoré drahé dokážu stiahnuť až 50 mm/hg, teda -13,7 psi. Myslím, že ste spomínali, že vodu nechladíte, ale tlak vodných pár určuje, aký podtlak dokáže vytiahnuť, takže studená voda by ťahala ťažšie, ale nevidím dôvod, prečo by ste to potrebovali
 
Top