Question Zdá sa, že otázka je jednoduchá, ale nie je

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
Mám alkalickú zmes vody a metylétereftalátu.
Pridám rozpúšťadlo v tom prípade hexán a v spodnej vrstve sa objaví niečo, čo hexán nerozpúšťa a neskôr je vrstva vody v poriadku.
Keď izolujem túto "nečistotu", zmiešam ju s DCM a rozpustí sa.
Takže táto situácia znamená dilemu:

1 - Hexán nie je dostatočne dobrým rozpúšťadlom pre tento druh voľnej bázy.

2- DCM rozpúšťa niektoré organické nečistoty.

Čo by ste urobili, keby ste ju zlikvidovali, alebo by ste ju vyriešili v DCM, odparili rozpúšťadlo a použili ho?

Ďakujem.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
512
Points
63
Deals
5
Použite TLC na určenie úrovne, na ktorú sa vyšplhá izolovaná, prečistená voľná báza, a použite ju ako referenčný štandard na porovnanie s vašou "špinavou voľnou bázou", čím by sa mala zviditeľniť nečistota. teraz, keď máte referenciu pre nečistotu, môžete ísť nižšie v dodávateľskom reťazci a identifikovať zdroj nečistoty, ak existuje. po identifikácii zdroja môžete pokračovať v kvalitatívnych analýzach.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Ak by ste vedeli, ako sa vyrába, poznali by ste vedľajšie reakcie a mali by ste dobrú predstavu o tom, čo to je. V archíve ródia sa nachádza zoznam nečistôt podľa syntetickej cesty
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Hexán nie a dcm áno znie polárne alebo aspoň aprotické a veľký dipólový moment
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
O
Ok Ďakujem vám všetkým za odpovede, ale dnes som vyriešil záhadu.

Toto sa dialo:

Hexán je hydrofóbnejší ako DCM, takže keď sa freebase zmieša s vodou (nemusí ísť o emulziu), hexán ho nerozpustí, zatiaľ čo DCM to urobí, dokonca aj voda zostane, ale ak počkáte (hovorím o niekoľkých hodinách), nakoniec sa malá vrstva vody, ktorá zostane, oddelí a freebase sa rozpustí v hexáne.
Samozrejme, že nemusíte čakať tieto hodiny, stačí zmes vysušiť bezvodým síranom sodným, prefiltrovať a je hotovo.
Práve som to zistil dnes ráno.
Učím sa každý deň, aby som sa pokúsil zlepšiť procesy.
Nedá sa to robiť inak, ako že mám problém, robím chyby a skúšam riešenia.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
533
Reaction score
287
Points
63
Chlórované rozpúšťadlá sú notoricky známe tým, že vytvárajú emulzie s vodnými alkalickými roztokmi, napríklad DCM, chloroform a CCl4, predpokladám, že bromoform a jeho príbuzní majú rovnaký problém, ale sú drahí a podstatne toxickejší. Tajomstvo je v ich pretrepávaní, ktoré by malo byť jemné, aj keď potrebujú viac času, stále je to rýchlejšie ako s vibračným dildom a trpezlivosťou. V tomto prípade nie je soľ najlepšou voľbou.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
V tomto prípade sa stalo s hexánom, ktorý nie je chlórovaný, ale vďaka za informáciu, jej pozorne si teraz všimnite.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
533
Reaction score
287
Points
63
Hovorí sa tomu posúvanie hraníc poznania... netrápte sa tempom, ale skôr sa sústreďte na výstup.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Zaujímavá téma. Chystám sa na ňu pozerať.

Mám vlastnú hlúpu otázku: prečo uprednostňujete DCM pred petroléterom 40/60?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
Hlavnými dôvodmi sú cena, dostupnosť veľkých množstiev diskrétnym spôsobom a poloha vrstvy rozpúšťadla (DCM je zvyčajne na spodnej vrstve), čo je pohodlnejšie na prácu vo veľkom rozsahu.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Aký hexán používate? n-hexán cas 110-54-3 alebo izo zmes hexánu cas 64742-49-0?
ako odhadnete jeho rozpustnosť v gr bázy na ml hexánu?

ako som pochopil, iso zmesný hexán je druh ropného éteru s podobnými vlastnosťami? v mojom prípade môže byť ropný éter o 10 - 15 % drahší. rozpustnosť ťažko povedať, možno robím niečo zle, ale na úplné rozpustenie bázy z ťažkej čiernej zlúčeniny sú potrebné 3 - 4 ml na 1 gr bázy. možno naozaj robím niečo zle a väčšinu éteru miniem na zachytenie niektorých vedľajších nečistôt.

dcm, pravdepodobne áno, rozpúšťa sa ľahšie, ale mne sa to nepáči, ak mám byť úprimný, neviem prečo.
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Tentoraz som vykonal extrakciu bázy s izohexánom cas 64742-49-0. Bolo to malé množstvo 60 gr chloridu len na otestovanie metódy. Očakávaná hmotnosť bázy - 50,5 gr

Na izoláciu väčšiny bázy v 3 krokoch som použil izohexán cas 64742-49-0 v objeme 160 ml. Každý krok trval približne 40 - 60 minút na oddelenie vrstiev.
Zároveň sa izolovaná kvapalina hexánu a bázy uchovávala v banke v mrazničke.

Ale keď som bol pripravený oddeliť zvyšky, všimol som si, že v mrazničke sa od hexánu oddelilo určité množstvo vodnej olejovitej kvapaliny.
Túto olejovitú látku som oddelil a pridal k zvyškom z hlavnej dávky, potom som pridal ešte trochu hexánu. Po chvíli olejovitá látka klesla pod vrstvu vody. Nie čierna, len hnedá, rovnaká ako hlavná vodná kvapalina, len hustejšia a rozoznateľná .

Oddelil som ju a rozpustil ďalšou vodou a hexánom, ale stále si nie som istý, čo to bolo - báza alebo skutočné nečistoty.

Konečná hodnota je asi 48 gr bázy.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Dnes ráno som sa dočítal o tejto téme rozpustnosti rôznych rozpúšťadiel. Ak som túto tému správne pochopil, rozpustnosť závisí od permitivity vákua. Ak je rozpúšťadlom "A" voda, potom rozpúšťadlo "B" bude rozpustné v rozpúšťadle "A", pokiaľ je jeho permitivita vákua vysoká.
Vákuová permitivita petroléteru a hexánu je 1,9.
Vákuová permitivita DCM je 9,1.

Niektoré zdroje uvádzajú, že látky s vákuovou permitivitou v rozsahu 9 - 10 sú miešateľné s vodou až do 6 - 7 %.

Pravdepodobne sú petroléter a hexán oveľa lepšie v porovnaní s DCM, pretože niektoré nečistoty rozpustné vo vode sa zachytia v DCM spolu s vodou.
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Šéfe, chcem pokračovať vo vašej téme o zložitých otázkach extrakcie báz. Hahaha)))))

Extrakciu báz som robil rescentne. Boli vykonané tri kroky separácie a spotreboval som pri nich niečo ako 4 ml na 1 gr bázy izohexánu cas 107-83-5.

Stále tam bola malá vrstva bázy + sračky okolo 20-40 ml, takže som urobil krok 4.
Pridal som ešte asi 200 ml izohexánu, aby som ich rozpustil. Ale v tomto kroku sa mi vrstva bázy mierne zažltla, čo sa v predchádzajúcich krokoch nestalo. Predchádzajúce kroky mi dali čisto priehľadnú základnú vrstvu.

Vyzerá to tak, že ak je rozpustnejšia báza, izohexán začne rozpúšťať menej rozpustnú vodu a sračky v malom objeme.

ZMybRcKXNr
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
Čo tým presne myslíte?
"Boli vykonané tri kroky separácie"
"takže som urobil 4. krok"
Aké PH má vaša zmes v tomto bode?
"Ale v tomto kroku mám základnú vrstvu mierne žltkastú, čo sa v predchádzajúcich krokoch nestalo. Predchádzajúce kroky mi dali čistú priehľadnú základnú vrstvu."
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Základ som oddelil na oddeľovacom lieviku v 3 krokoch.
V každom kroku som pridával izohexán v pomere rovnajúcom sa 1,3 ml hexánu na 1 gr bázy. V každom kroku som tu získal čistú priehľadnú kvapalinu bázu/hexán. V týchto 3 krokoch som rozpustil väčšinu (nie všetku) bázu

Keďže vo vodnej vrstve zostala nejaká špinavá báza, urobil som separáciu ešte raz. V tomto bode som nekontroloval PH. Ale keď som pridala NaOH, PH bolo viac ako 12.

Myslím, že mojou chybou bolo, že som pridal príliš veľa izohexánu, možno 2-3 krát viac, ako bolo potrebné. Takže som chytil nejakú vodu a hovno. Nemyslím si, že príliš veľa hovna, ale nejaké.

Takto to vyzeralo v lieviku pri tomto poslednom kroku.
DiUEh5uR60

Iný názov tohto izohexánu je 2-metylpentán, má rovnakú vákuovú permitivitu 1,9.
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Mimochodom, izohexán cas 107-83-5 je úplne odlišný od izohexánu cas 64742-49-0. Majú rozdielne teploty varu. Dôležitejšie však je, že cas 107-83-5 je extrémne prchavý: počiatočný bod varu je 60c. Ak sa však zahreje na 70 °C, vyparí sa takmer 90 %.
 
Top