Neutralizácia ortuťových solí

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Takže ste uskutočnili nejakú zaujímavú reakciu s použitím toxických solí ortuti, ako je dusičnan ortuťnatý alebo chlorid ortuťnatý? A vymyli ste ju do samostatnej kadičky a ako zodpovedný, rozumný a milý človek to NEVYLIEVAJTE do kanalizácie alebo do prírody. Pretože to robia len kreténi a idioti.

Ale zároveň nie ste na to, aby ste išli na nejaké miesto na likvidáciu odpadu a nechali tam veľkú nádobu podozrivého svinstva.
Dobre, poďme robiť chémiu:

Potrebné činidlá:
Hydroxid sodný
Sulfid sodný

Postup:
Túto reakciu vykonajte vonku alebo v digestore. Ešte lepšie je nosiť respirátor.


1. Umyte si sklenený riad vriacou vodou. Soli ortuti sú veľmi dobre rozpustné vo vode a ešte lepšie vo vriacej vode. Vodu nalejte do akejkoľvek nádoby.

2. Do roztoku toxickej ortuťovej soli vo vode pridajte hydroxid sodný na pH okolo 10.

3. Do základného roztoku začnite pridávať sulfid sodný. Pravdepodobne budú vznikať výpary: nevdychujte ich! Ide o toxický sírovodík, H2S, ktorý je korozívny pre pľúcne tkanivo. Medzitým sa v nádobe vytvorí čierna zrazenina. Pokračujte v pridávaní sulfidu a vypúšťaní výparov, kým sa už nebude tvoriť zrazenina.

Toto je reakcia: Hg2+ + Na2S -> HgS + 2Na+

Zrazenina je sulfid ortuťnatý, ktorý je úplne neškodný a môžete ho zlikvidovať akýmkoľvek spôsobom. Ak chcete, vylejte ho do kanalizácie.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
O akom množstve plynu H2S tu hovoríme, ak predpokladáme približne 1 g ortuťovej soli rozpustenej vo vode?
Neexistuje spôsob, ako tento plyn odsať a odložiť ho do vodného čerpadla alebo neutralizovať v umývacej fľaši?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Pravdepodobne ich nie je veľa. A pravdepodobne áno.
Ak má človek povedzme 500 ml vody/ortuťovej soli, mohol by to veľmi dobre urobiť v banke s hrdlom a jednoducho viesť výpary, kam sa mu zachce. Ale alternatívou je jednoducho to dať do plastového vedra, odniesť to vedro na akékoľvek odľahlé miesto a vysypať tam síran sodný a potom len vyliať vzniknutú čiernu zmes. Cinabarit je dostatočne bežný minerál, jeho vysypaním sa životnému prostrediu neuškodí.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Reakcia je prevzatá odtiaľto, strana 352:
https://molchem.science.ru.nl/images/hazardous-laboratory-chemicals-disposal-guide-2003.pdf

Skvelá kniha. Ospravedlňujeme sa za preklep. SULFIDE.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ak človek vlastní pozemok alebo ktorý má v blízkosti, viem si predstaviť, že aj dobre, ale zlikvidovať raz bez povšimnutia vedro s čiernym vývarom, ktorý tiež ešte stále nepríjemne zapácha po zhnitých vajciach vo veľkomeste, kde ani psy nenájdu kus lúky na sranie. To bude veľká výzva :D

H2S nie je práve neškodný a pri správnej koncentrácii môže znamenať smrť jediným nádychom, takže množstvo plynu by bolo relevantné, aspoň pre mňa. Otázka teraz znie, ako vzniká H2S počas neutralizácie ortuťových solí? O tom sa v knihe nič nepíše. Môžete to, prosím, tiež vysvetliť?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Je to dobrá otázka. Myslím, že sa to deje pri reakcii medzi SULFIDOM sodným a vodou. Viem, že sulfid sodný vylučuje H2S, keď je vlhký alebo zmáčaný. Viem tiež, že sulfid sodný produkuje veľa toho toxického svinstva, keď sa spracuje s kyselinou. Táto reakcia prebieha v silne zásaditom roztoku, takže predpokladám, že produkcia H2S bude minimálna.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
hmm hádate, takže ste tieto návody nikdy sami nevykonávali, že neviete presnejšie, či sa plyn vyrába alebo nie?!
Ale vedel by som si predstaviť aj to, že iba roztok Na2S zapácha H2S a viac sa nevytvára.

Budem musieť zistiť, kde získať sulfid sodný, nie je to jednoduché, ale pokiaľ som teraz skúmal, môžem ho vyrobiť reakciou sodíka so sírou, to by malo byť uskutočniteľné, na neutralizáciu niekoľkých gramov ortuťových solí nepotrebujete toľko.
Teória:
2Na+S-> Na2S
2*22,98 g Na + 32,06 g S --> 78,02 g Na2S
neutralizuje 324,60 g dusičnanu ortuťnatého(II)
alebo 271,50 g chloridu ortuťnatého(II)

Videl som dva rôzne spôsoby spustenia reakcie, jedným je pokropenie sodíka vodou alebo zapálenie síry . V každom prípade musíte sodík dobre nakrájať na malé kúsky a potrebujete ohňovzdorný základ.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Nie, bohužiaľ, ešte som nemal možnosť vyskúšať reakciu na vlastnej koži, ale je dôkladne zdokumentovaná. A ako vidíte, zverejnil som zdroj.
Sulfid sodný som však našiel na Ebay, z Nemecka, Spojeného kráľovstva a ... Ulraine. Vlastne celkom lacný.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Aha, a našiel som toto: vždy taká chlapská NileRed nakrútila video na túto tému. Ako zvyčajne je to veľmi dobré.
Odporúča v ňom priviesť roztok na NEUTRÁLNE pH a nezdá sa, že by ho H2S aspoň trochu znepokojoval.
 
Top