Prevzal MJ veľký biznis?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
254
Reaction score
278
Points
63
FyJp4D8M73


Keď pred niekoľkými rokmi prezident Biden oznámil svoj zámer revidovať americké zákony o marihuane a omilostiť tých, ktorí boli odsúdení za drobné federálne prechovávanie tejto látky, zdalo sa, že sa konečne začali uskutočňovať dlho očakávané zmeny, o ktoré sa usilovali zástancovia legalizácie.

Kritici však rýchlo poukázali na veľké úskalie Bidenovho návrhu na zmenu klasifikácie marihuany. V súčasnosti sa považuje za drogu zaradenú do zoznamu 1 spolu s heroínom a LSD a nemá žiadne lekárske využitie.

V tom čase (pred čiastočnou legalizáciou) zástancovia legalizácie tvrdili, že úplná dekriminalizácia marihuany je jediným istým spôsobom, ako vytvoriť legálny trh. Ak sa marihuana jednoducho zaradí do zoznamu 2, 3 alebo 4, skončí v rovnakej kategórii ako látky ako oxykodón alebo ketamín, čo podkope nádeje na rozvoj rekreačného predaja.

Le5R8dNI7a


Uplynulý rok bol v Spojených štátoch búrlivým obdobím reformy konopnej politiky. V jednom z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich odvetví v krajine sa stretli protichodné záujmy. Už v roku 2024 presiahnulegálne tržby z predaja marihuany 50 miliárd dolárov vďaka novým trhom pre dospelých vo viacerých štátoch. Napriek tomu je marihuana v niektorých štátoch stále federálne nelegálna a tisíce ľudí si naďalej odpykávajú tresty za trestné činy súvisiace s drogami.

Na tomto pozadí sa objavuje nečakaný trend: medzi zástancami marihuany sa čoraz viac diskutuje o tom, či je vôbec správne legalizovať marihuanu, alebo či to nie je také jednoduché, ako sa zdá. Ich obavy sa sústreďujú na to, kto bude mať vlastne prospech z
federálnej regulácie tohto odvetvia.

Ak sa konope zaradí len do
zákona o kontrolovaných látkach a začne sa s ním zaobchádzať ako s liekom, mohlo by to podľa aktivistov umožniť veľkým farmaceutickým spoločnostiam kontrolovať trh. Okrem toho sa obávajú, že v prípade federálnej legalizácie vo všetkých štátoch by konglomeráty ako Amazon rýchlo prevzali vedúcu úlohu na trhu s konope pre dospelých.

OeagpEvDIn


Niektorí aktivisti už dlho vedú kampaň proti návrhom zákonov o legalizácii. V strednodobých voľbách v roku 2022 saprogresívni zástancovia konope postavili proti novele Issue 4 v Arkansase, ktorá bola z veľkej časti financovaná z prostriedkov lekárskej marihuany. Argumentovali, že by vytvoril monopol existujúcich lekárskych spoločností na trhu s marihuanou pre dospelých a obmedzil by vstup nových subjektov na trh.

Kritici upozorňujú, že v návrhu chýbajú ustanovenia o sociálnej spravodlivosti, ktoré by zabezpečili účasť farebných ľudí a osôb s priestupkovým trestom za marihuanu na legálnom odvetví.
Dodatok Issue 4 nenavrhuje zničenie záznamov o predchádzajúcich trestných činoch, namiesto toho má časť daňových príjmov smerovať do orgánov činných v trestnom konaní.

Nakoniec, napriek tomu, že jeden prieskum v septembri ukázal podporu legalizácie medzi väčšinou arkansaských voličov, 56 % hlasovalo v deň volieb proti dodatku.

MRNQbLfG3g


"Podporujem reguláciu. Je to otázka bezpečnosti. Keď sa však regulácia zmení na boj o zisk, spôsobuje to vážne problémy, " povedal Tyler McFadden, člen predstavenstva organizácie BOWL PAC, ktorá sa zaoberá reformou konope, a bývalý politický partner Národnej organizácie pre reformu marihuanových zákonov.

McFadden naznačuje, že legalizácia marihuany na federálnej úrovni vo všetkých štátoch by presunula finančné prostriedky veľkým farmaceutickým spoločnostiam bez reálneho vplyvu na riešenie negatívnych dôsledkov, ktoré priniesli desaťročia prohibície - najmä pre farebné komunity, ktoré boli vystavené neprimeranému a
diskriminačnému presadzovaniu drogových zákonov.

"Legalizácia len naplní vrecká bohatých ľudí, ktorí nikdy nečelili väzeniu alebo tvrdým policajným zásahom. Existujúca komunita zástancov zákona by mala byť kritizovaná " - hovorí.
XjzC3QV9ro

Ako tvrdí Brown a ďalší, obmedzenia licencií na podnikanie v oblasti konopy, ako napríklad tie, ktoré navrhujú arkansaskí zákonodarcovia, sú čoraz bežnejšie a v skutočnosti obmedzujú prístup k tomuto odvetviu. Robia to tým, že umožňujú len niekoľkým, ktorí si môžu dovoliť získať drahé povolenia, zatiaľ čo veľká časť trhu sa dostáva do rúk veľkých spoločností a prevádzkovateľov z viacerých štátov.

"Nie je prekvapujúce, že niektoré skupiny odmietli podporiť legalizáciu, pretože ak sa takýto zákon prijme, bude trvať mnoho rokov reforiem, kým sa trh otvorí malým podnikom. Som za legalizáciu, ale nie v takejto podobe " - hovorí.

Reformátori vyjadrujú nespokojnosť aj s postojom niektorých viacštátnych zdravotníckych subjektov, ktoré považujú marihuanuza nebezpečnú drogu vyžadujúcu prísnu kontrolu. Brown k tomu poznamenáva: "V súčasnosti sa v tejto oblasti uplatňuje tzv: "Viacštátni prevádzkovatelia si želajú legalizáciu marihuany, ale využívajú jej stigmatizáciu na vytvorenie monopolných trhov. Zákonodarcovia tvrdia, že ju treba prísne regulovať a odovzdať riadenie niekoľkým kompetentným ľuďom" a korporácie ňou manipulujú vo svoj prospech".

CBFJkEqNws


Uplynulo takmer desať rokov, odkedy väčšina Američanov prvýkrát vyjadrila podporu legalizácii konope. Odvtedy sa podpora tejto myšlienky medzi verejnosťou zvýšila a podľa prieskumu Pew Research Center z apríla 2021 je 88 % dospelých Američanov za nejakú formu legalizácie. Dvadsaťštyri štátov už legalizovalo rekreačnú marihuanu a vzhľadom na Bidenove vyhlásenia sa zdá, že je len otázkou času, kedy federálna vláda zruší marihuanovú prohibíciu.

Je však potrebné vyriešiť mnoho otázok, od bankových predpisov až po to, ktoré agentúry by mali konope regulovať a či by mal existovať automatický odpis.


V praxi sa ukázalo, žeúplná legalizácia marihuany je čiastková a občas frustrujúca pre tých, ktorí sa zasadzujú za reformu v tejto oblasti.

McFadden uvádza ako príklad neúspechu začínajúci legalizačný program vo Virgínii. V štáte sú len štyri licencované konopné spoločnosti a všetky sú vo vlastníctve konglomerátov z iných regiónov. Miestni podnikatelia a malé podniky majú tendenciu byť z tohto odvetvia vylúčení.

"Podľa môjho názoru je Virgínia vážne v háji, pretože zákon je zameraný výlučne na záujmy korporácií " - hovorí McFadden.

ZO0lWCLuhS


Okrem toho bol v poslednom návrhu zákona o výdavkoch Kongresu odstránený zákon obezpečnom bankovníctve a spravodlivom presadzovaní (SAFE ), čo je pre zástancov konope sklamaním. V súčasnosti prebieha niekoľko legislatívnych iniciatív s nádejou, že dvojstranné úsilie povedie v najbližších rokoch k úplnej legalizácii marihuany na federálnej úrovni (vo všetkých štátoch).

Najnovší zvažovaný návrh zákona,
Preparing Regulators for a Regulated Adult Post-Prohibition Environment (PREPARE) Act, poveril generálneho prokurátora vypracovaním regulačného rámca pre legalizáciu marihuany na federálnej úrovni.

V roku 2021 spoločnosť Amazon potvrdila svoju podporu federálnej legalizácii marihuany a oznámila, že prestane testovať zamestnancov na prítomnosť marihuany. Túto politiku vrelo prijali zástancovia reformy, ale vyvolala obavy z možných ambícií spoločnosti prevziať vedúcu úlohu v sektore legálnej marihuany po jej legalizácii na federálnej úrovni.

ACUxcnytbj


Podľa hovorcu spoločnosti Amazon, ktorý sa predtým vyjadril pre denník Washington Post, hlavnou motiváciou spoločnosti nie je predaj konope, ale snaha rozšíriť počet svojich zamestnancov.

Ak bude konope legalizované na federálnej úrovni vo všetkých štátoch, zákonodarcovia môžu mať obavy z možnej monopolizácie veľkými národnými korporáciami
, poznamenáva Shaleen Title, výkonná riaditeľka Parabola Center, think-tanku zameraného na konopnú politiku.

Titleová je autorkou štúdie o prevencii monopolov na trhu s marihuanou, v ktorej varuje, že dominancia veľkých podnikov by mohla ohroziť existujúce odvetvie. Zdôrazňuje, že nedávna vlna konsolidácie a vysoké prekážky vstupu na trh by mohli viesť k vytvoreniu národného trhu kontrolovaného len niekoľkými spoločnosťami.

Titleová vyjadruje obavy, že tabakové a alkoholové korporácie sa potichu snažia získať kontrolu nad legálnym trhom s marihuanou.

ZmtKpPRHsa


Napríklad nezisková organizácia Coalition for Cannabis Policy, Education and Regulation (*****EAR) sa usiluje o vytvorenie komplexného federálneho regulačného rámca pre konope a je financovaná viacerými tabakovými a alkoholovými značkami vrátane spoločností Altria (materská spoločnosť Philip Morris USA), Molson Coors, Constellation Brands a National Association of Convenience Stores.

Do koalície patria uznávané osobnosti odvetvia vrátane Andrewa Friedmana, bývalého lídra trhu s konope v Colorade, a Shanity Penny, bývalej prezidentky
Minority Cannabis Business Association.

Kombinácia financovania zo strany tabakových a alkoholových spoločností a autoritatívneho zloženia koalície vyvoláva u pozorovateľov obavy z potenciálneho vplyvu, ktorý by skupina mohla mať na podporu veľkých obchodných záujmov.

ZItTgLsDAN


Z výskumu vyplýva, že tabakový priemysel sa v minulosti zameriaval na mládež a marginalizované komunity vrátane černošských komunít. Ak by veľké tabakové spoločnosti ovplyvňovali federálnu politiku v oblasti konope, bol by to katastrofálny scenár pre zástancov marihuanovej reformy, ktorí sa obávajú otázok súvisiacich so znižovaním škôd, uvádza Title.

Tabakové spoločnosti klamú verejnosť, manipulujú s vedeckými údajmi a skrývajú škody, ktoré ich výrobky spôsobujú. Nechceme, aby sa zaoberali otázkami verejného zdravia.

Napriek obavám, že federálna legalizácia by mohla viesť k negatívnym dôsledkom v dôsledku dominancie korporátnych záujmov. Reformátori by mali postupovať agresívne, pričom by sa mali poučiť z neúspechov v oblasti sociálnej spravodlivosti a reformy trestného súdnictva na štátnej úrovni.

Ak budeme mať jasnú predstavu o tom, ako by mala legalizácia vyzerať, bude jednoduchšie vytvoriť spravodlivý trh a Kanada môže slúžiť ako vzor pre federálnu reguláciu v Spojených štátoch.

ZTz9cSD1Lt


V súčasnosti sú tisíce ľudí vo väzení za priestupky držania alebo distribúcie drog alebo za používanie takýchto pomôcok. Títo ľudia by mali byť doma so svojimi rodinami, prispievať k ekonomike a žiť bez záťaže záznamu v registri trestov, ktorý ich núti viesť nezaslúžený život.

Zákonodarcovia môžu vytvoriť účinnú politiku v oblasti konope, najmä ak budú počúvať aktivistov, a nie lobistov a špecializované skupiny. Musíme si uvedomiť, čo účinne funguje, a prestať ustupovať záujmom korporácií. Ide o úplne nové odvetvie, ktoré môže byť časom náchylné na korupciu, ale nemali by sme s tým začínať.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,398
Solutions
4
Reaction score
954
Points
113
Deals
1
Je šialené, že jeden štát povoľuje rekreačnú marihuanu a štát vedľa nej, Marihuana je v kategórii s LSD, hubami nbom a 2c. ale jedno je isté, tí v nelegálnych štátoch profitujú z rekreačných štátov. Stačí prejsť cez hranice a tu je kamenný obchod, ktorý má minimálne 100 kmeňov a všetko ostatné, čo by ste mohli chcieť. Psst. hej, nemáte to fajčiť. Vaping only 🤭. V mojom štáte na začiatku alebo diskusie o rekreačnej marihuane pár beurokratov napísalo legislatívu, ktorá akoby naznačovala, že ju bude môcť vyrábať len jeden alebo dva podnikateľské subjekty. 😂 títo ľudia sú hlúpi. V súčasnej podobe ju môžem pestovať na svojom záhone alebo v skrini. Nikdy som si nemyslel, že sa dožijem tohto dňa. Smutné je, že vo svojom veku ju nepovažujem za takú príjemnú. Nejaké si tu držím, ale vyfajčím len ..jointa týždenne. Mynwife ho však šéfuje. Hovorí, že veci, ktoré jej odporúčajú, jej nespôsobujú záchvat paniky, ako väčšina trávy. Áno, môže to byť psychologické.
 

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
Keď som bol oveľa mladší a nevedel som nič lepšie, vždy som patril k tým, ktorí nosili tričko s nápisom legalizujte to. Vyrastal som v biznise, 2. generácia, 3. generácia, ako mi bolo povedané, ale nikdy mi neboli poskytnuté tieto podrobnosti. Viem len, že celý život benzín do auta a peniaze na obed v škole pochádzali z trávy. V mladom veku som sa naučil, akú hodnotu má tráva a ako ju pestovať, predávať a iné veci. 9 z 10 ľudí, s ktorými som vyrastal, alebo generácia, ktorá ma vyškolila, sú už mimo biznisu, a to nie z vlastného rozhodnutia. Tí, ktorých si vybrali štáty po zaplatení tisícov a tisícov dolárov len za to, aby ste sa prihlásili bez záruky, že dostanete licenciu na pestovanie alebo predaj atď. väčšina z nich boli ľudia, ktorí nikdy v živote nepredávali trávu a možno mali titul z obchodu alebo čokoľvek iné, ale vzali si niečo, o čom vedeli len málo, a ani nehľadali radu u tých z nás, ktorí to už robili celý život. Riadili to ako akýkoľvek iný veľký podnik, ako prekliaty 7-11. Už takmer desať rokov pracujem na tom, aby som sa umiestnil tam, kde môžem robiť to, čo ma baví a v čom som bol vždy dobrý, bez toho, aby som sa musel obávať, že štát povie: "To nemôžeš predávať bez licencie! Je to nezákonné." Áno, je to nezákonné aj pre nich, ale prechádza im to. Podľa môjho názoru by mali byť všetky rekreačné ambulancie vypálené, nemám problém s lekárskymi, ale platiť dane tým istým ľuďom, ktorí nás kedysi zatýkali za držbu alebo za to, že sa tým živíme, je podľa mňa smiešne. Nie na všetkých miestach, ako som pochopil, sa ceny kvôli legalizácii zdvojnásobili, ale tam, kde sa nachádzam ja, sa tak stalo. Tráva, ktorú vidím, že ľudia teraz fajčia, len preto, že má na etikete nejakú značku a hovorí vám všetky percentá THC atď., nie je v skutočnosti oveľa lepšia ako niektorá domáca tráva, ktorú som fajčil a videl pestovať mnoho rokov. Väčšina mladej generácie radšej pôjde 30 minút stáť do fronty a zaplatí 100 dolárov za štvrť unce, alebo ak chytia výpredaj, možno dostanú uncu za 200, namiesto toho, aby išli a podporili miestneho predajcu, tých pár, ktorí zostali a ktorí určite potrebujú peniaze. Mám dokonca ľudí, ktorí nikdy nefajčili, kým to nebolo legalizované, a pravdepodobne nikdy nezažijú, aké to bolo ísť k miestnemu obchodníkovi s trávou, sadnúť si a podať si okolo seba jedného alebo dvoch jointov, zatiaľ čo on pred vás položí vrecúško alebo vrecúška na váhu a nechá vás to vidieť, keď už ste to skúsili. Keď som bol oveľa mladší a nevedel som nič lepšie, vždy som patril k tým, ktorí nosili tričko s nápisom legalizujme to. Vyrástol som v tomto biznise, 2. generácia, 3. generácia, ako mi bolo povedané, ale nikdy mi neboli poskytnuté tieto podrobnosti. Viem len, že celý život benzín do auta a peniaze na obed v škole pochádzali z trávy. V mladom veku som sa naučil, akú hodnotu má tráva a ako ju pestovať, predávať a iné veci. 9 z 10 ľudí, s ktorými som vyrastal, alebo generácia, ktorá ma vyškolila, sú už mimo biznisu, a to nie z vlastného rozhodnutia. Tí, ktorých si vybrali štáty po zaplatení tisícov a tisícov dolárov len za to, aby ste sa prihlásili bez záruky, že dostanete licenciu na pestovanie alebo predaj atď. väčšina z nich boli ľudia, ktorí nikdy v živote nepredávali trávu a možno mali titul z obchodu alebo čokoľvek iné, ale vzali si niečo, o čom vedeli len málo, a ani nehľadali radu u tých z nás, ktorí to už robili celý život. Riadili to ako akýkoľvek iný veľký podnik, ako prekliaty 7-11. Už takmer desať rokov pracujem na tom, aby som sa umiestnil tam, kde môžem robiť to, čo ma baví a v čom som bol vždy dobrý, bez toho, aby som sa musel obávať, že štát povie: "To nemôžeš predávať bez licencie! Je to nezákonné." Áno, je to nezákonné aj pre nich, ale prechádza im to. Podľa môjho názoru by mali byť všetky rekreačné ambulancie vypálené, nemám problém s lekárskymi, ale platiť dane tým istým ľuďom, ktorí nás kedysi zatýkali za držbu alebo za to, že sa tým živíme, je podľa mňa smiešne. Nie na všetkých miestach, ako som pochopil, sa ceny kvôli legalizácii zdvojnásobili, ale tam, kde sa nachádzam ja, sa tak stalo. Tráva, ktorú vidím, že ľudia teraz fajčia, len preto, že má na etikete nejakú značku a hovorí vám všetky percentá THC atď., nie je v skutočnosti oveľa lepšia ako niektorá domáca tráva, ktorú som fajčil a videl pestovať mnoho rokov. Väčšina mladej generácie radšej pôjde 30 minút stáť do fronty a zaplatí 100 dolárov za štvrť unce, alebo ak chytia výpredaj, možno dostanú uncu za 200, namiesto toho, aby išli a podporili miestneho predajcu, tých pár, ktorí zostali a ktorí určite potrebujú peniaze. Mám dokonca ľudí, ktorí nikdy nefajčili, kým to nebolo legalizované, a pravdepodobne nikdy nezažijú, aké to bolo ísť do miestneho podniku Weed Mans, sadnúť si a podať si okolo seba jedného alebo dvoch jointov, zatiaľ čo on pred vami položí vrecko alebo vrecká na váhu.
Čo si myslíte, koľkých ľudí zo starej školy sa pýtali na podnikanie, keď sa pripravovala legislatíva, alebo koľkým ľuďom, ktorí už desaťročia podnikali, bolo umožnené vstúpiť, alebo vo väčšine prípadov si dokonca mohli dovoliť zaplatiť smiešne sumy potrebné na to, aby vôbec mohli požiadať o pestovanie, predaj alebo dokonca prevádzkovať prepravnú firmu zabezpečujúcu prepojenie medzi pestovateľmi a výdajňami. Väčšina malých ľudí nikdy nemala šancu dostať sa do "legálneho" podnikania a tým, ktorí to dokázali, tlieskam, ale zaujímalo by ma, či je to také príjemné ako predtým, alebo sa z toho stalo len ďalšie otravné 9-5, ktoré si vyžaduje toľko vášho času úsilia a energie, len aby ste na konci toho všetkého zaplatili štátu ich podiel?
 
Top