Ce faceți voi vineri seara? (Fotografii)

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Lucrez la perfecționarea acestei instalații de vid și, odată ce voi avea 1/2 l de apă distilată, voi analiza niște cloroform care trebuie distilat pentru un proiect viitor. Voi face o descriere adecvată a acestuia când voi termina.
Kruf9BGsO5

PIZhgv9Kzj
HUscBrw16m
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
În altă ordine de idei, știe cineva cum să transforme o imagine atunci când o încarcă? Nu am mai avut această problemă până acum pe acest forum 😔
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Văd că asta e de acum câteva luni, așa că dacă nu ți-ai dat seama încă, deschide-ți imaginile în paint și ar trebui să le poți roti cu 90 în sensul acelor de ceasornic. Apropo, bună treabă :}
Nu vreau să pun întrebări de securitate, dar vă procurați echipamentul din comenzi online sau puteți găsi lucruri pe plan local? De exemplu la "hobby shop". Creierul meu nu mă lasă să încerc să plec fără să încerc să improvizez mai întâi, dar învăț repede că aceasta este o abordare proastă când vine vorba de chim.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Amazon și eBay totul. Am bucăți de sticlă de pe Amazon care au fost expediate din China. Oferte excelente dacă puteți aștepta 3 săptămâni sau o lună. Am luat un condensator frumos cu 3 gâturi și un condensator alihn pentru 20 $/PC, sunt marca Deschem. Este înfricoșător până când te uiți la lucruri și vezi că s-au vândut 200 în această lună și că este vorba doar de o piesă specifică de la o marcă. 1000 de baloane erlymeyer au fost vândute luna trecută. 900 de pâlnii separatoare. 350 de kituri complete de distilare.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Există lucruri pe care le puteți improviza, dar nu puteți improviza un set de distilare în vid sau un set de reflux sub gaz inert. Procurați-vă un set de 20-30 de piese. Cumpărați-l pur și simplu. Trimiteți-l la bunici dacă trebuie. Acesta poate fi configurat pentru 100 de reacții. Puteți improviza destul de mult din el. Eu am cam atât și nu sunt multe lucruri pe care să nu le pot face.
În altă ordine de idei, cele mai mari probleme ale mele au fost;

A) acest agitator cu placă fierbinte este un gunoi. Acesta este cel ieftin pe care îl vedeți vândut peste tot pentru aproximativ 40 $. Renunțați la el. Are un termistor în el care nu-l lasă să se încălzească mai mult de 100°C. Pretinde că are o putere de încălzire de 250 de wați, dar vă asigur că, uitându-mă la element, nu are cum să aibă 250 de wați. Are aproximativ 5 înfășurări de sârmă de dimensiunea firului de pescuit în jurul unui cerc de carton care este aluminizat pe o parte și carton gol pe cealaltă. Nu ar fierbe o cană de apă. Niciodată! Am luat unul adevărat folosit de pe eBay, 650 de wați și fierbe apa în 2 minute. Îi lipseau câteva șuruburi și mecanismul de amestecare avea nevoie de puțină muncă, așa că m-am plâns și l-am primit la jumătate de preț, 50 de dolari livrat. O notă; dacă mecanismul dvs. de agitare nu va merge încet, în interiorul acestuia este o rezistență variabilă care se reglează cu o șurubelniță cu cap plat. Rotiți-l în sus.

B) L-am încălzit în alt mod și de 3 ori la rând am fiert apa în condensator. Nu poți să scoți linia de vacuum dacă începe să devină viguroasă. Are vacuum pe ea prostuțule! Ai nevoie de o supapă, dar până când ai una, deșurubarea carcasei termometrului va funcționa și poți chiar să controlezi cât de mult lași să plece și să menții ceva vacuum
 
Last edited:
Top