Experiența psihedelică fără consum de substanțe: este posibilă sau nu?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
264
Reaction score
282
Points
63
Există de mult timp o dezbatere între oamenii de știință cu privire la ceea ce se întâmplă cu o persoană după ce ia droguri psihedelice. Această experiență se poate datora, cel puțin parțial, efectului placebo, bazat pe convingerea că utilizarea psilocibinei sau a ketaminei transformă percepția într-o anumită măsură.

Boris D. Heifitz, profesor asociat de anestezie la Universitatea Stanford, explorează această întrebare ca parte a cercetării sale de laborator care vizează identificarea proceselor care au loc în minte și în creier atunci când sunt consumate substanțe psihedelice. Acesta explorează cât de mult din experiențele lor, uneori dramatice, care le schimbă viața, se datorează schimbărilor chimice, realităților experiențiale, și cât de mult este mental și subiectiv.


Se pare că aceste efecte se pot datora unor factori mai complecși decât o simplă reacție biochimică la substanțe care afectează, de exemplu, receptorii de serotonină ai creierului.


Dr. Heifitz ne împărtășește munca sa de ani de zile pentru a înțelege natura experienței psihedelice.

KmUBl6nV4c


Ne îndreptăm către o mai bună înțelegere a mecanismelor de acțiune ale substanțelor psihedelice, în special în contextul aplicațiilor te*****utice? Devine posibilă utilizarea acestor experiențe transformatoare pentru terapia tulburărilor mintale?

În ciuda timpului îndelungat petrecut în domeniu, el s-a confruntat în continuare cu problema irezolvabilă a studierii psihedelicelor. Heifitz a găsit o schemă foarte utilă care împarte această întrebare în trei categorii.

Prima categorie implică efectele biochimice ale drogului, care se referă la funcționarea de bază a creierului - interacțiunea substanțelor chimice cu receptorii celulari. Acest lucru se întâmplă indiferent dacă persoana este conștientă sau nu de efectele drogului.

Următoarea categorie este reprezentată de experiențele conștiente care implică schimbări de percepție, senzații vii, halucinante și extraordinare. Aceste experiențe sunt de obicei asociate cu administrarea drogului, dar este dificil de determinat dacă schimbările de dispoziție sau de perspectivă au fost rezultatul drogului sau o parte experiențială în sine.

A treia categorie cuprinde toate aspectele experienței generale care sunt independente de drog sau de trip, cunoscute sub numele de factori non-narcotici. Aceștia sunt ceea ce psihologul și susținătorul psihedelicilor Timothy Leary numea "atitudine și mediu". Cât de mult vă afectează starea de spirit și mediul rezultatele? Această categorie include așteptările de îmbunătățire, cum ar fi stările de depresie, experiențele anticipative, nivelurile de stres și mediul. De asemenea, atinge etapa de integrare, după care experiențele intense sunt conceptualizate și încorporate în viața de zi cu zi.

QN4yHRUuJ8


Este util să se ia în considerare fiecare dintre aceste categorii separat, deoarece fiecare prezintă un anumit grad de independență. Scopul este de a face ca fiecare dintre aceste categorii să fie cât mai specifică posibil pentru a obține o înțelegere mai profundă a fiecărui aspect.

Cum a început studiul?
În studiul nostru, am efectuat un experiment în care participanților cu depresie li s-a administrat ketamină sub anestezie generală. Scopul a fost să izolăm efectul biochimic al medicamentului, excluzând experiența conștientă, și să aflăm dacă acesta îmbunătățește starea pacienților depresivi.

Am încercat să răspundem la o întrebare importantă: ce anume contribuie la îmbunătățirea stării persoanei - substanța în sine sau experiența acesteia?

O posibilă abordare este modificarea medicamentului pentru a elimina experiența subiectivă. Cu toate acestea, acesta este un proces lung. În calitate de anestezist, am decis să folosesc anestezia generală pentru a suprima percepția conștientă a efectelor psihice asociate cu ketamina, pe care mulți o consideră esențială pentru efectele sale antidepresive.

BYksPhprXb


Am colaborat îndeaproape cu psihiatrii Laura Heck și Alan Schatzberg de la Stanford Medical School și am conceput studiul nostru pentru a respecta standardele studiilor anterioare privind ketamina din ultimii 15 ani.

Am ales un eșantion similar de participanți - persoane cu depresie moderată până la severă care nu au reușit să se amelioreze în urma altor tratamente. Am folosit aceleași chestionare și aceeași doză de ketamină.

Principala diferență a fost că participanții au fost supuși unei intervenții chirurgicale la șold, genunchi sau hernie, iar noi le-am administrat o doză standard de ketamină antidepresivă în timpul anesteziei. Deoarece pacienții erau sub anestezie și nu puteau ști dacă au luat medicamentul, studiul nostru a fost primul test orb al ketaminei.

În mod surprinzător, grupul placebo care nu a primit ketamină a prezentat, de asemenea, îmbunătățiri care nu au fost diferite de cele ale celor care au luat medicamentul. Aproape 60 % dintre pacienți și-au văzut simptomele reduse la jumătate, iar 30 % au înregistrat o remisie completă a tulburării depresive majore. Acești pacienți sufereau de ani de zile, iar rezultatul a venit ca o mare surpriză. Într-un fel, studiul poate fi considerat un eșec, deoarece nu am reușit să detectăm diferențe între grupuri.

Wn30mL2FXe


De aici, concluzionez că rezultatele noastre nu oferă o înțelegere clară a mecanismelor de acțiune ale ketaminei. În schimb, ele subliniază importanța factorilor nemedicamentoși în tratament, care se referă la ceea ce se numește adesea efectul placebo. Acest termen acoperă o varietate de fenomene, de la utilizarea pastilelor de zahăr la manipularea chirurgicală.

În cazul nostru, poate fi legat de pregătirea preoperatorie și interacțiunea cu pacienții care nu sunt obișnuiți să aibă pe cineva interesat de starea lor mentală.

Ce ați discutat cu participanții la studiu?
Am discutat îndelung cu ei, le-am ascultat poveștile și am reușit să îi cunoaștem mai bine. Cred că au simțit că au fost cu adevărat văzuți și ascultați, ceea ce mulți pacienți nu experimentează înainte de operație. Acest lucru îmi amintește de etapele de pregătire pentru cercetarea psihedelică. Participanții din ambele grupuri au fost motivați să participe.

În studiul nostru, ei au fost informați că participă la testarea efectului te*****utic al medicamentului și că au 50% șanse să îl primească. Apoi a venit momentul important, operația în sine, care este un eveniment stresant și memorabil.

VuknIvYxOo


Pacienții au închis ochii în timpul operației și i-au deschis simțind că timpul nu a trecut. Simțeau că li se întâmplase ceva semnificativ, chiar dacă aveau bandaje și cicatrici care să confirme faptele experienței.

Rezultă că factorii nemedicinali, cum ar fi așteptarea rezultatului, joacă probabil un rol important în majoritatea cercetărilor psihedelice și pot avea un efect te*****utic semnificativ. Devenea evident că participanții trăiau emoții profunde. Majoritatea oamenilor nu își revin singuri din depresia pe termen lung; se simt mai rău după operație, iar acest lucru este susținut de date.

Este important de remarcat faptul că impactul nostru pozitiv obținut după câteva ore de comunicare și experiență împărtășită subliniază importanța factorilor nemedicamentoși, precum așteptările și speranța. A ignora aceste aspecte în dezvoltarea terapiei ar fi greșit. De fapt, mulți clinicieni folosesc tehnici similare în fiecare zi atunci când interacționează cu pacienții, angajând activ efectul placebo.

LZQyLHNT3t


Aceasta înseamnă că efectele psihedelicelor se pot baza în mare parte sau în întregime pe efectul placebo?

Întrebarea aici este: ce înțelegem prin placebo? Cuvântul are de obicei o conotație negativă, nu-i așa? Dacă o persoană are o reacție la un placebo, aceasta poate indica faptul că totul a fost bine. Dar nu despre asta este vorba în studiul nostru.

Gândiți-vă la evenimentele din viața de zi cu zi. Un atac de cord sau o experiență apropiată de moarte poate împinge o persoană să își schimbe obiceiurile de viață - să facă mișcare și să mănânce corect. Toate acestea pot fi caracterizate ca "efect placebo".

O altă modalitate este de a avea o experiență transformațională care să ducă la schimbări în viață. Întrebarea este cum să realizați acest lucru în practică. Nu-i poți provoca cuiva un atac de cord sau să-l trimiți într-o vacanță extremă, dar îi poți oferi o experiență psihedelică. Este o experiență puternică, unică, care poate fi un punct de reper și poate promova schimbări pozitive.

Cum se raportează utilizarea substanțelor psihedelice în studiile clinice la cele trei categorii menționate anterior?

Să revenim la conceptul conform căruia transformarea psihedelică depinde de efectele biochimice, de visele din timpul unei călătorii sau de factori nemedicinali. Studiul nostru asupra ketaminei sub anestezie subliniază rolul aspectelor nemedicamentoase, cum ar fi așteptările, dar nu abordează întrebarea
"Este drogul sau călătoria?".
TT86I95xK1

Pentru a clarifica acest aspect, unii oameni de știință investighează "non-psihedelicele" - derivați ai psihedelicelor fără proprietăți halucinogene, pentru a vedea dacă pacienții deprimați pot obține o ameliorare după administrarea unor astfel de medicamente. Acesta este "remediul drogurilor".

Dar dacă am putea "vindeca drogul de trip" prin crearea unei experiențe care poate fi reprodusă și care îndeplinește multe dintre caracteristicile unui trip clasic indus de psihedelice, dar care nu necesită utilizarea psihedelicelor? În acest caz, oferim oamenilor o experiență profundă și standardizată care poate fi studiată și de la care ne putem aștepta la experiențe puternice, vii și revelatoare, cu efecte de durată. Am obține aceleași rezultate fără psihedelice?

Aceasta nu va fi o dovadă definitivă, dar va oferi dovezi convingătoare că activarea anumitor receptori responsabili de efectele psihedelicelor nu are nimic special. Aceasta va sublinia importanța experienței umane în transformarea psihologică.

Așadar, este posibil să se obțină rezultatele dorite fără un drog psihedelic prin utilizarea unor substanțe non-psihoactive?

HkZ9Lzlt8b


S-ar putea să fie real - dar nu știm deocamdată. Este o întrebare care necesită experimentare. Am lucrat cu
Harrison Shung-Wen Chou, anestezist la Stanford, la un protocol pe care l-am numit "visare în timpul anesteziei". Această stare de conștiință apare înainte de ieșirea din anestezie. Pacienții, atunci când se trezesc după operație, trec de la o adâncime mai mare a somnului și trec prin diferite stări de conștiință, dintre care unele sunt interpretate ca vise. Aproximativ 20 % dintre pacienți au amintiri din vise.

Prelungim acest proces și folosim EEG pentru a ne concentra asupra biomarkerilor acestei stări. Putem menține pacientul în această stare de pre-deșteptare timp de până la 15 minute. Când participanții se trezesc, ei împărtășesc povești vii și semnificative. Visele lor sunt foarte realiste.


Pacienții cu leziuni fizice raportează că își reintegrează corpurile, dând sens corpului lor ca întreg. O participantă, desemnată bărbat la naștere și care a suferit o intervenție chirurgicală de confirmare a *****ului, a vorbit despre reimaginarea vieții sale după confirmarea *****ului, imaginându-se în exerciții militare intense cu un corp care se potrivește *****ului său.


Aceste experiențe sunt vii, emoționale și uneori halucinante. Am publicat deja mai multe cazuri în care am observat efecte te*****utice comparabile cu cele întâlnite în medicina psihedelică: experiențe intense urmate de o ameliorare a simptomelor unei tulburări mintale.

Fiziologia observată ca rezultat al EEG în aceste stări de somn poate fi comparată cu EEG în timpul acțiunii psihedelicelor. Observăm unele similitudini în fenomenologia proceselor descrise și efecte te*****utice similare.

GFWEjMzDtd


Ce este planificat în continuare?
Pe lângă posibilitatea de a crea un agent te*****utic convingător bazat pe propofol, anestezicul utilizat pe scară largă, urmărim în mod activ dezvoltarea unor instrumente experimentale bazate pe cunoștințele noastre privind mecanismele acțiunii placebo în creier.

Scopul nostru este de a separa trei elemente-cheie: efectul medicamentului, efectul experiențial și factorii nemedicamentoși. Cel puțin două dintre aceste efecte semnificative, care sunt independente de consumul de substanțe psihedelice, sunt capabile să producă efecte te*****utice profunde, suficiente pentru a explica rezultatele observate în studiile psihedelice.

Acest lucru subliniază faptul că, probabil, accentul nu este acolo unde ar trebui să fie atunci când ne concentrăm pe regândirea medicamentului pentru a elimina efectele halucinogene. Trebuie să ne concentrăm pe schimbarea experienței în sine.

Y1BV6bAvqG


Cu toate acestea, încă lucrăm la cel de-al treilea aspect, efectul drogului. Colaborăm cu David E. Olson, chimist la Universitatea din California, Davis, care a fost pionierul utilizării psihedelicelor non-hallucinogene. Îl ajutăm să investigheze modificările neuroplastice profunde induse de un medicament dezvoltat de el care, cel puțin la șoareci, nu activează procesele cerebrale în același mod ca psihedelicele clasice.

Ne propunem să demonstrăm că, prin aplicarea acestor metode, putem face progrese în definirea, izolarea și identificarea experimentală a componentelor acestei abordări te*****utice complexe pe care o numim terapie psihedelică.
 
Top