Question Catalizator Shvos

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Catalizatorul lui Shvo ar fi adecvat pentru reducerea P2NP prin hidrogenare prin transfer catalitic?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Probabil că nu.
P2NP nu este suficient de polar pentru a funcționa și, în general, hidrogenarea catalitică a nitro-stirenelor nesaturate este foarte dificilă, mai bine folosiți alte metode. Cred că o schemă de reducere în două etape ar fi mai bună decât NaBH4/Cu utilizat în principal, să spunem mai întâi reducerea dublei legături, a alcenei la un alcan și apoi a nitrului la o amină.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
NaBH4/Cu este ceea ce am folosit, dar nu mă simt confortabil să cumpăr NaBH4 în mod constant sau în cantități mari, deoarece în ultima vreme a primit o anumită atenție din cauza faptului că FDA l-a inclus pe lista sa de supraveghere specială.
Ce ziceți de nichel Urushibara ca catalizator într-o hidrogenare asistată de microunde, așa cum se detaliază aici: https://www.designer-drug.com/pte/12.162.180.114/dcd/chemistry/mw.cth.html Dacă nichel Raney funcționează, ar trebui să funcționeze și Urushibara?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Urushibara este o fantomă care mișună prin camerele prăfuite ale chimiei, împreună cu Akabori și alții, el este evaziv, poate chiar mitic. Unicornii au fost văzuți mai des decât un Urushibara funcțional, asta e tot ce știu.

IIRC se poate reduce dubla legătură a alcenei cu SnCl2/HCl în acetat de etil cu randamente excelente la nitro-alcană și aceasta ar trebui să poată fi redusă fără probleme cu catalizatori din metale nobile.

Vă rugăm să o considerați pe cea de-a doua ca fiind o presupunere, trebuie să o caut pentru a fi sigur. SnCl2 funcționează 100% așa cum am spus.

Problema în general este că în reducerea dublei legături o reacție de adiție Michael asupra intermediarului concurează cu reducerea, dacă condițiile sunt neutre sau alcaline.

Aveți dreptate, cantitățile de NaBH4 utilizate în reducerea CuSO4 sunt o rușine. Trebuie să existe o modalitate de a reduce aceste cantități.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Se pare că se poate realiza o reducere de tip Urushibara in situ folosind o sare de nichel dizolvată într-o soluție de amoniac și zinc pudră. Există, de asemenea, Al/Ni care, conform rapoartelor, funcționează fără amoniac, doar cu un acid non-mineral. Randamentele sunt totuși scăzute (30%), dar aceasta nu este o problemă majoră pentru mine. Voi încerca mai întâi Al/Ni.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Am încercat această metodă de reacție pentru P2P la Amph de mai multe ori, deoarece mi sa spus că ar da randamente de până la 80 % și vă pot spune că acest lucru este aparent un rahat total și randamentele sunt ridicol de scăzute. Sunt sigur că nu va funcționa bine la P2NP, deoarece condițiile alcaline, așa cum am mai spus, nu sunt favorabile pentru primul pas.
Al/Hg acid funcționează, desigur, și cu randamente ok, dar volumul de reacție este mare și reacția este atât de violentă încât nu cunosc pe nimeni care să fi îndrăznit să proceseze mai mult de 100 g Amph în același timp (și aceia au raportat, de asemenea, că uneori totul explodează până la tavan - au făcut-o doar în exterior din acest motiv),
Al/Ni și acid, aceasta este doar o altă variantă Urushibara, acidul produce hidrogen din Al care ar trebui să încarce Ni care ar trebui să fie sub formă de nanoparticule și teoretic funcționează, desigur, dar sincer, nu văd să funcționeze fără un vas sub presiune și reactivi de înaltă puritate și o mare bucată de noroc.

Prin urmare, orice reacție de reducere a P2NP care începe bazic (alcalin) va avea un randament foarte scăzut (cu excepția cazului în care situația este remediată prin adăugarea unei cantități uriașe de SiO sub formă de silicagel care a fost calcificat la până la 800 °C înainte de utilizare. Condiții strict anhidre. Aceasta va fi o reacție în suspensie, dar previne apariția reacției secundare Michaels. (800 °C pentru SiO sunt ușor de obținut într-un cuptor cu microunde).
Rămâne întrebarea dacă acest sistem va reduce nitro-alcanul rezultat. Nu știu.
Dar ar merita să se încerce, orecipitarea CuCl2 sau a sulfatului pe SiO și calcinarea acestuia și apoi adăugarea P2NP în metanol/xilenă, încălzirea până la fierbere și adăugarea NaBH4 în porții, 4 până la 5 echivalenți molari la toate.
Cred că acest lucru funcționează deoarece NaBH4 la temperaturi ridicate formează un compus de adiție cu metanolul care este perfect adecvat pentru reducerea dublei legături, gelul de siliciu previne reacția secundară, iar cuprul face posibilă reducerea nitro.
Utilizarea nanoparticulelor de Cu2FeO4 pe gel de siliciu (pregătirea este simplă) ar fi totuși o alegere mai bună.

Dar doriți ceva fără NaBH4, bine, așa cum am spus, există SnCl2/HCl care funcționează bine și SnCl2 poate fi preparat in situ din staniu și HCl.
Apoi reduceți nitro cu altceva, există mai multe moduri posibile, dar, din păcate, reacțiile nu funcționează doar pentru că cineva a scris că funcționează sau pentru că cineva ar dori cu adevărat să funcționeze, deoarece sunt atât de ușoare și folosesc doar ceea ce au la îndemână. Am căzut și eu în această capcană în trecut și, în cele din urmă, am regretat pierderea de bani, timp și precursori și am cultivat o ură înflăcărată față de chimiștii de fotoliu care scot reacții fictive din aer și puțină cunoaștere, dar multe dorințe și postează rezultatul pe forumuri de internet ca și cum chiar ar fi făcut acest lucru (sau au scris articole în reviste de mâna a doua sau a treia care adesea poartă "comunicări" sau "scrisori" în numele lor).

Sper că sunteți conștient de faptul că reducerea P2NP poate duce la o multitudine de compuși diferiți, în funcție de condiții, temperaturi, solvenți și de agentul de reducere. De exemplu, SnCl2 în metanol sau etanol dă un produs complet diferit (alchilat) decât în acetat de etil, care dă alcanul. Din acest motiv, depanarea fără echipamente și competențe analitice serioase nu este practic posibilă.

Am în minte o altă modalitate pe care o consider foarte promițătoare pentru reducerea nitroalchenelor, a oximelor de alcani, a nitrililor și a altora, dar vreau să o încerc eu mai întâi, îmi pare rău. Oricum, voi face publice rezultatele, dacă pot fi observate, așa am făcut întotdeauna. Am nevoie de niște P2NP mai întâi, totuși, dacă cineva din UE dorește să doneze 50 g sau 100 g, nu aș spune nu. Este un hobby costisitor dacă nu vinzi nimic, iar eu nu vând. Nu mă plâng, este doar o chestiune de fapt.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
SnCL2/HCl este cu siguranță calea de urmat pentru a produce oxima, conform lucrării pe care am citit-o (de la ultima mea postare), randamentele sunt foarte ridicate și toți reactivii sunt ușor disponibili. Sunt conștient de faptul că acetatul de etil este cheia, altfel veți obține cetoxima, dar se pare că reacția în sine are loc la temperatura camerei și puteți pune un condensator de reflux deasupra și nu trebuie să o supravegheați ca Al/Hg.

În arhiva Rhodium există două lucrări despre aceeași reducere a aldoximei la amină, care par prea bune pentru a fi adevărate:

Din nou, reactivi ușor disponibili (prepararea formatului de amoniu este banală) și randamente ridicate. Dacă funcționează, mă întreb de ce această cale nu pare a fi populară. Chiar dacă este mai laborioasă decât Al/Hg, are unele avantaje clare.
 
View previous replies…

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Da, obțineți oxima, desigur, cu SnCl2 în EtOAc, îmi pare rău că sunt puțin obosit.
Reducerea oximei cu Zinc/Formatul de amoniu sau orice altă reducere cunoscută, partea importantă este că ați scăpat de dubla legătură fără adiția Michael.
Trebuie să arunc o privire la motivul pentru care antibody2 nu a folosit Zinc/Ammonium Formate, ci Al/Hg acid pentru reducerea MDP2P-Oxime. O altă modalitate de reducere a oximei cu randamente bune este Na metalic, topit și dispersat fin în xilenă, adăugat la oxime în xilenă împreună cu puțin alcool. Sunt necesari 3-4 echivalenți molari de Na și un pic mai puțin alcool (n-butil sau EtOH).
Na metalic este banal, căutați Nurdrage pe YouTube. Dar utilizați un vas din oțel inoxidabil, nu din sticlă. Na metalic se dispersează cu ajutorul unui agitator Hershberg - practic un bătător de ouă din inox.
Totul ar trebui să fie destul de anhidru pentru acest lucru, evident.

După cum am spus, trebuie să aflu dacă nu există o problemă cu reducerea zincului, ceva nu se potrivește.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Ah, da. Acestea sunt un alt exemplu de chimie indiană ciudată care pare să funcționeze doar în India, la fel ca Mg pentru aminare reductivă. Trebuie să existe niște zinc magic acolo.

De asemenea, în articol, zincul este numit catalizator, ceea ce este în mod clar greșit și spune multe despre nivelul de înțelegere a chimiei organice pe care trebuie să-l aibă autorii. Dacă ar trebui să ghicesc, aș spune că probabil au studiat în fabricile de diplome australiene err, universități ;)

Așa că îmi pare rău, dar sunt sigur că nu veți ajunge nicăieri cu zincul la reducerea oximelor.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Kabalka, G. W., Laila, G. M. H., & Varma, R. S. (1990). Reduceri selecționate ale nitroalcenelor conjugate. Tetrahedron, 46(21), 7443-7457. doi:10.1016/s0040-4020(01)89059-1

Kabalka și echipa sa sunt de încredere de primă clasă.
Nu e rău, 90%. V-aș sugera să pregătiți SnCl2 în prealabil, deoarece prepararea in situ este destul de exotermică și duce cu ușurință la scăpări de sub control, deoarece debutul reacției SN - HCl este întârziat. Dacă doriți să o faceți in situ, adăugați un vârf de cuțit de sare de mercur, ceea ce rezolvă problema reacției întârziate și o face instantanee. Un vârf de cuțit este suficient.

De ce aceste articole indiene fără sens? Nu, nu sunt atât de stupide. Este vorba despre legislația privind brevetele. În India nu se poate breveta un compus, ci doar sinteza sa. Desigur, companiile farmaceutice occidentale depun brevete în India care încearcă să acopere TOATE modalitățile existente și câteva neexistente de fabricare a noului medicament. Astfel, uneori indienilor li se interzice să producă un medicament generic doar pentru că nu au o sinteză proprie pe care să poată spune că o folosesc. Așa că și-au construit un arsenal de sinteze simple, nemaiauzite, pentru lucruri de bază care sunt suficient de bune pentru un brevet. În fabrică folosesc cel mai bun mod de a o face, desigur. Și de aceea trebuie să fii FOARTE atent cu articolele indiene și malaeziene în special.
 
View previous replies…

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Cumpăr SnCl2 în loc să îl produc (puritate 98%)

Da, sunt aceiași doi indieni responsabili pentru toate lucrările care susțin că formatul de zinc/amoniu poate reduce selectiv aldoximele. Aceștia sunt, de asemenea, responsabili pentru afirmațiile similare referitoare la Mg. Există lucrări care nu îi implică pe K. Abiraj și D. Gowda în care sunt reduși compușii azoici și una în care imina a fost redusă la amină secundară. Nimic care să mă intereseze în prezent. Aveam de gând să electroreduc p2np până la amină, dar voi începe cu oxima, deoarece este oricum un intermediar. Cred că pot forma și imina schimbând ph-ul.

Zn-Ni pare să funcționeze pe p2p-oxime, dar randamentele sunt de gunoi. Totuși, am aproape 1 kg de ester glicidic p2p care nu face nimic.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
P2P-Oxime este problema. Reducerea oximei se poate face foarte bine cu Al/Hg sau NaBH4/Cu sau cu acei nanos de oxid de cupru/fier. Și cu mai multe variante de reducere a metalului de sodiu.
Dar referitor la subiect, am început cu reducerea P2NP aici, da?
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Mă întorceam la Zn-Ni (acel brevet francez), deoarece am vorbit despre el înainte de tangența cu formatul de amoniu. Nu m-am referit la oxime p2p, doar că am tastat oxime de prea multe ori astăzi. M-am uitat bine prin arhivele forumului și sunt câțiva care spun că a funcționat pe p2np, tu ai spus că nu va funcționa. Am spus că am de gând să încerc, dar acum am ajuns la concluzia că o voi păstra pentru P2P.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Ni/Zinc/amoniac(sare) este chiar mai rău pe P2P decât pe orice altceva, deoarece amfetamina dialchilată este partea principală a cantității foarte mici de produs. Ni/Zn funcționează pe substraturi ușoare precum hexanona sau nitrobenzenul, cred. Dar P2P și derivații săi, Imine, OOxime Nitro sau orice altceva este cea mai mare problemă, deoarece molecula sa este complet saturată. Este amuzant faptul că ceea ce toată lumea crede că este simplu, de exemplu producerea de amfetamină în cantități bune și de bună calitate, este de fapt de departe cel mai greu. Meth, MDA, MDMA și așa mai departe, toate sunt mult mai ușoare.

Oricum ar fi, am pierdut prea mult timp și precursori pentru asta în ultimul an (după cum m-a asigurat cineva pe care îl credeam adevărat că este bun). Și nu sunt singurul. Dar, firește, fiecare are dreptul la propriile experiențe, iar eu nu sunt un predicator, spun ceea ce știu pentru ca alții să nu fie nevoiți să facă greșelile pe care le-am făcut eu și alții. Nu am de gând să mă cert pe nimic, am lucruri mai bune de făcut și am petrecut deja prea mult timp vorbind despre lucruri care sunt cunoscute ca fiind prostii, în loc să citesc și să vorbesc despre lucruri care sunt neexperimentate și promițătoare.
Și asta voi face acum. Voi citi și voi încerca lucruri noi.
Ne vedem mai târziu
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
În altă ordine de idei: nu pot să vă trimit 50g pentru că nu am 50g (este vorba doar de hobby/utilizare personală) Pot să vă trimit 10g, dar nu sunt în UE
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Mulțumesc mult pentru ofertă, dar în acest moment vreau să evit ca acest lucru să vină din afara UE din motive personale.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
După o mulțime de experimente și cercetări, vreau să avertizez pe toată lumea că afirmațiile mele de aici trebuie luate ca atare, ca fiind opinia mea în momentul postării și, de multe ori, nu sunt corecte.
Ceea ce știu acum cu siguranță este că P2NP poate fi redus în randamente foarte bune, mai întâi cu 5 echivalenți NaBH4 pe gel de silice în IPA anhidru, urmat de adăugarea a 0,2 equi. CuSO4.5H2O și încă doi echiv. Boro pentru etapa finală la amină. Reacția se comportă bine și este controlabilă și, prin urmare, poate fi extinsă fără probleme în intervalul kg.

De asemenea, doresc să mulțumesc membrului prietenos care a făcut posibilă această cercetare, furnizându-mi P2NP-ul necesar.
 
Top