Neutralizarea sărurilor de mercur

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Ați realizat o reacție interesantă folosind săruri toxice de mercur precum nitratul de mercur sau clorura de mercur? Și ați spălat-o într-un pahar separat și, fiind o persoană responsabilă, rezonabilă și drăguță, NU o veți turna în canalizare sau în natură. Pentru că numai nemernicii și idioții fac asta.

Dar, în același timp, nu ești în stare să te duci la vreun loc de eliminare a deșeurilor și să lași un borcan mare de rahat suspect.
Bine, hai să facem chimie:

Reactivi necesari:
Hidroxid de sodiu
Sulfură de sodiu

Procedeu:
Efectuați această reacție în aer liber sau într-o hotă. Este chiar mai bine să purtați un aparat respirator.


1. Spălați sticlăria cu apă clocotită. Sărurile de mercur sunt foarte solubile în apă și chiar mai mult în apă clocotită. Turnați apa în orice recipient.

2. La soluția de sare toxică de mercur în apă, adăugați hidroxid de sodiu până la un pH în jur de 10.

3. La soluția bazică, începeți să adăugați sulfură de sodiu. Probabil se vor produce vapori: nu-i inspirați! Acestea sunt hidrogen sulfurat toxic, H2S, care este coroziv pentru țesutul pulmonar. Între timp, în vas se formează un precipitat negru. Continuați să adăugați sulfură și să ventilați vaporii până când nu se mai formează precipitat.

Aceasta este reacția: Hg2+ + Na2S -> HgS + 2Na+

Precipitatul este sulfură de mercur, care este complet inofensivă și poate fi eliminată în orice mod doriți. Aruncați-l în canalizare dacă doriți.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Despre cât gaz H2S vorbim aici, presupunând că aproximativ 1 g de sare de mercur este dizolvată în apă?
Nu există nicio modalitate de a aspira gazul și de a-l pune jos într-o pompă cu jet de apă sau de a-l neutraliza într-o sticlă de spălare?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Probabil nu foarte mult. Și probabil că da.
Dacă cineva are, să zicem, 500 ml de apă/sare de mercur, ar putea foarte bine să o facă într-un balon cu gât și doar să conducă vaporii oriunde dorește. Dar o alternativă este să se pună totul într-o găleată de plastic, să se ducă găleata într-un loc izolat și să se arunce sulfat de sodiu, iar apoi să se toarne amestecul negru rezultat. Cinabrul este un mineral destul de comun, nu dăunează mediului prin aruncarea sa în el.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Reacția este preluată de aici, de la pagina 352:
https://molchem.science.ru.nl/images/hazardous-laboratory-chemicals-disposal-guide-2003.pdf

O carte excelentă. Scuze pentru greșeala de tipar. SULFIDE.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Dacă cineva deține un teren sau care are în apropiere, îmi pot imagina că, de asemenea, bine, dar elimina o dată neobservat o găleată cu bulion negru, care miroase, de asemenea, încă rău după ouă stricate într-un oraș mare, în cazul în care nici măcar câinii nu găsesc o bucată de pajiște pentru a rahat. Asta va fi o mare provocare :D

H2S nu este chiar inofensiv și poate însemna moartea cu o singură respirație la concentrația potrivită, deci cantitatea de gaz ar fi relevantă, cel puțin pentru mine. Întrebarea este acum cum se produce H2S în timpul neutralizării sărurilor de mercur? Nu există nimic despre asta în carte. Puteți explica, de asemenea, vă rog?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Este o întrebare bună. Cred că se întâmplă în reacția dintre SULFURA de sodiu și apă. Știu că sulfura de sodiu degajă H2S atunci când este umezită sau udată. De asemenea, știu că sulfura de sodiu produce o mulțime de porcării toxice atunci când este tratată cu un acid. Acum, această reacție are loc într-o soluție puternic bazică, deci cred că producția de H2S ar fi minimă.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
hmm bănuiești, deci nu ai executat niciodată tu însuți aceste instrucțiuni, că nu știi mai precis dacă se produce gaz sau nu?!
Dar mi-aș putea imagina și eu că doar soluția de Na2S miroase a H2S și nu se mai produce.

Va trebui să aflu de unde să fac rost de sulfură de sodiu, nu e ușor, dar din câte am cercetat acum o pot face prin reacția sodiului cu sulful, asta ar trebui să fie realizabil, nu ai nevoie de atât de mult pentru a neutraliza câteva grame de săruri de mercur.
Teorie:
2Na+S-> Na2S
2*22.98g Na + 32.06g S --> 78.02g Na2S
neutralizează 324,60 g nitrat de mercur(II)
sau 271.50g clorură de mercur(II)

Am văzut două moduri diferite de a începe reacția, unul este de a stropi sodiul cu apă, sau de a aprinde sulful . În orice caz, trebuie să tăiați bine sodiul în bucăți mici și aveți nevoie de o bază ignifugă.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Nu, din păcate nu am avut încă ocazia să încerc reacția personal, dar este documentată temeinic. Și, după cum puteți vedea, am postat sursa.
Am găsit totuși sulfură de sodiu pe Ebay, din Germania, Marea Britanie și ... Ulraine. Destul de ieftin, de fapt.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Oh, și am găsit asta: NileRed, mereu atât de băiețos, a realizat un videoclip pe această temă. Ca de obicei, este foarte bun.
În el, recomandă aducerea soluției la un pH NEUTRAL și nu pare să fie deloc îngrijorat de H2S.
 
Top