N,n-DET prin aminare reductivă din triptamină folosind acetaldehidă?

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Bine, am încercat această sinteză, am eșuat o dată și cred că știu ce am făcut greșit, dar a reușit cineva să facă acest lucru? De fapt, am acces la TLC acum, așa că ar trebui să fiu în măsură să văd ce se întâmplă un pic mai bine și dacă este de fapt reducerea la o substanță....

Nu văd cum ar putea fi atât de diferit de alte aminare reductivă la rece a triptaminei, deși.... stoichiometria totul funcționează ... bine în măsura în care pot vedea ... Eu sunt cu siguranță nici un maestru - sau abia chiar un amator!

Iau notițe despre tot ceea ce fac și știu că reactivii mei sunt buni, așa că dacă este pur și simplu un caz în care nimeni nu a încercat pentru că nu vrea DET, atunci voi continua să încerc, dar, evident, dacă cineva a făcut acest lucru, să mă îndrume în direcția cea bună?

Nu sunt sigur că am ținut-o suficient de rece data trecută....
 

gnbarsh3463_11

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 11, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Da, acest lucru poate fi realizat cu siguranță.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Bine smashing...

Presupun că nu am ținut-o suficient de rece data trecută și am obținut un produs secundar b-carbolină sau ceva de genul ăsta.

Aceasta este o reacție la care am vrut să mă întorc de fapt...

Am rulat reacția și practic am fost amândouă, lucrând la o altă reacție între timp (o reacție Henry/nitroaldol pe 2,5-DMOBA) și, de asemenea, învățând cum să ruleze TLC înainte de a o reanaliza.

Acetaldehida este puțin mai enervantă de obținut, dar costă aproximativ același lucru (poate puțin mai mult) ca soluția de formalină - mi-am dat seama rapid că este o idee mai bună să o adaug la o soluție de metanol, având în vedere punctul său de fierbere!

Pot să te întreb dacă procedezi exact la fel ca în cazul formaldehidei / animației reductive - adică continui să faci mai multe "runde" de adiții de acetaldehidă și apoi de NaBH4? Este plăcut să întâlnesc în sfârșit pe cineva care a făcut acest lucru ... dacă ați putea adăuga orice detaliu, ar fi FOARTE util.

Pentru mine; n,n-DMT este cool și totul și a fost motivul pentru care am început să mă ocup de chimie - CU toate acestea, a fost departe de a fi singurul motiv și aș spune probabil că căutarea unei modalități de a face DET mi-a stârnit interesul mult mai mult decât DMT, având în vedere ușurința extragerii sale din mimosa...

Deci, da, având în vedere că acesta este practic motivul pentru care am "intrat" în chimie - dacă ați putea adăuga orice detaliu al experienței dvs. de orice fel, asta m-ar ajuta foarte mult...

Mulțumesc pentru confirmarea că se poate face totuși - aceste cunoștințe, împreună cu experiența mea cu sinteza DMT și ceea ce am învățat încercând câteva sinteze, precum și citind foarte mult, ar trebui să mă ajute în căutarea mea!

Sunt atât de bucuros că am aflat despre animația reductivă a triptaminei folosind aldehide/cetone.
Înainte să citesc despre acest mod, mă uitam la sinteza pe care Hamilton Morris a adăugat-o în episodul său DMT în care tipul face de fapt un fel de animație reductivă, cu toate acestea, am auzit de atunci că nici măcar nu funcționează și că au trebuit să "falsifice" ultimul pas de cristalizare.
Am obținut chiar și toți solvenții RANDOM pe care îi folosea (cred că a început în DCM și apoi a folosit DCE? la un moment dat - în orice caz, urmează într-un fel această metodă, cu toate acestea, nu cred că a folosit o baie de gheață (s-ar putea să mă înșel, deoarece nu l-am mai urmărit de aproximativ un an de când am început această căutare)

Îmi pare rău pentru postarea lungă; este interesant când cineva confirmă ceva ce ai vrut să faci timp de un an sau cam așa ceva!

Cu alte cuvinte, deși am exersat făcând DMT, vreau cu adevărat DET.

Oh, de asemenea, este același lucru ca și cu n,n-DMT?

Pur și simplu terminați RXN-ul și apoi îl stingeți într-o baie de apă, apoi basificați și extrageți cu DCM, apoi RE-x cu n-heptan?

Sau trebuie să faceți o extracție de tip A/B a DET?
Orice detalii în acest sens ar fi foarte utile...
 

gnbarsh3463_11

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 11, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Nu mă deranjează să împărtășesc note de sinteză, dar forumul nu mă lasă. De fiecare dată când încerc să postez, apare o eroare. DM dacă mai sunteți interesat.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Am două întrebări....de la DM-ul dvs.

1. Ați preparat o soluție de metanol/acetaldehidă pe care să o adăugați la pâlnia de adiție pentru a o face mai puțin reactivă, ceea ce înseamnă un control mai bun al temperaturii și mai puțină evaporare?

2. În lucrarea dumneavoastră, presupun că K2CO3 a fost utilizat pentru a face soluția bazică înainte de extracție? Ați putea la fel de ușor să o înlocuiți cu KOH sau NaOH și apoi să o uscați folosind MgSO4 sau chiar CaCl2 sau altceva? Dacă ați folosit-o doar pentru că o aveați și pentru că făcea mai multe lucruri deodată, mai degrabă decât pentru că trebuia să fie K2CO3, anunțați-mă, pentru că plănuiam să o prelucrez doar prin bazificare folosind NaOH sau MgSO4 - în esență, exact același lucru pentru DMT... cu alte cuvinte, pare o prostie să cumpăr o bază pe care nu o am când am înlocuitori...
 
Top