sinteza iodurii de metil (MeI) din tinctură de iod

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
375
Points
63
writeup by methymouse, taken from the vespiary :3 tbh nu eram sigur ce este această substanță chimică 4 la început, așa că a trebuit să o caut. în cazul în care nu știți, puteți metila morfina în codeină cu MeI

cu toate acestea, în conformitate cu 2 UNODC,
alte opțiuni ar fi probabil mai potrivite pentru acest scop. totuși m-am gândit că ar trebui să împărtășesc această sinteză, doar în cazul în care cineva poate obține ceva din ea ^^;


După ce a reușit să producă iodură de metil în urmă cu câteva luni din cristale de iod, SWIM a decis să încerce direct cu tinctură de iod. Din păcate, el nu a luat notițe atente, deoarece era sceptic că va funcționa.

Experimental: 385 ml de tinctură 5% se adaugă într-un balon de 1L și ~5g folie de aluminiu se adaugă în benzi mici. Balonul este apoi încălzit până când reacția începe și lichidul începe să fiarbă. Odată ce lichidul pare limpede, excesul de folie de aluminiu se filtrează, iar balonul se pregătește pentru distilare. Izopropanolul/apa se distilează până când rămân aproximativ 25 ml de lichid. Distilatul are o culoare galben urină și miroase ușor a iod. Se adaugă apoi 20 ml MeOH, iar balonul se introduce în frigider. În următoarea oră, se adaugă 20 ml de acid sulfuric concentrat răcit la congelator, în porții mici, cu agitare magnetică. Conținutul balonului a devenit gros și cremos, iar MeOH a fost adăugat după cum a fost necesar pentru a menține o consistență care să poată fi amestecată. Conținutul balonului a fost transferat într-un balon 14/20 cu fund rotund de 250 ml, care este apoi echipat pentru distilare și plasat într-o baie de apă. Când se aplică căldură, soluția devine oarecum roșie-maronie. Distilarea este continuată un timp și, după ce au trecut aproximativ 25 ml din fracția de metanol la 65C, distilarea este oprită, iar conținutul balonului de primire este răcit în frigider timp de 30 min. Se adaugă apoi o soluție apoasă saturată de clorură de sodiu, iar stratul inferior se colectează cu o seringă. Randamentul final: ~10ml MeI.

SWIM intenționează să facă acest lucru din nou și să încerce să recupereze iodul irosit în acest experiment.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
66
Points
18
Există o modalitate mai ușoară de a obține ioduri de alchil din H3PO4 (acid fosforic), KI (iodură de potasiu) și alcool (metanol, etanol etc.)
Se amestecă, se agită și se distilează produsul.
Funcționează cu H3PO4 85% disponibil în comerț, dar pentru randamente mai bune concentrați-l la 95% sub vidul aspiratorului sau prin adăugarea de P2O5.
 
Top