Soluția de leșie a reacționat cumva cu acetona? Google este inutil aici. Freebase-ul meu este recuperabil?

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Domeniu de aplicare: extracția de freebase din soluție de leșie.
Am uitat să reaprovizionez solvenții și singurele decizii disponibile erau să încerc acetona sau să o las instabilă ca freebase prea mult timp. Acetona cu orice soluție de apă saturată trebuia să acționeze ca IPA și alți alcooli - să se împartă și să plutească deasupra. IRL după turnarea dozei pure p.a. de acetonă și scuturarea amestecului final de separare. Dar pentru soarta mea, cumva acest amestec a început nuclinație rar observată de la suprafață în jos cornul supapei. acum este solid moale asemănător cu budinca, făcut din nori densi de pește lucios, alb, în formă de ac, neordonat în plasă de cristal. împarte inegal straturile, și, de asemenea, mi-a înfundat rotovalva de scurgere pentru totdeauna...

Întrebarea este dacă numai pe mine mă bântuie acest gen de inexplicabil prin bunul simț, nici măcar prin căutarea pe google. Mine freebase poate fi cumva disponibil pentru a recupera înainte de a deveni oxidat sau ceva stricat? cineva a avut-o înainte?
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Am copiat și lipit asta (mai jos, nu sunt atât de tare). Dar asta este probabil ceea ce este goo... Deci, întrebarea devine, cum se separă și se izolează acest compus. Se pare că ar putea, eventual, apă solubă... ish... Unul dintre adevărații specialiști în chimie (cu experiență legală) ar trebui să detalieze acest lucru: ....

"Când reacționați acetona cu leșie, are loc o reacție numită reacție aldol. Leșia este de obicei KOH sau NaOH și acestea sunt baze puternice. Hidroxidul va deprotona acetona, iar enolatul rezultat se va adăuga la carbonul de carbonil al unei a doua molecule de acetonă. Reacția generală este prezentată mai jos
.
main-qimg-130e9dc4be3462e676c0765b7abb2c9b
"
 

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Am văzut acest lucru, dar știam că se referă doar la KOH anhidru solid. În cele din urmă, după câteva căutări, am găsit unele explicații în brevetul american. În anumite condiții, soluția de NaOH poate fi declanșată în nucleație, devenind, după cum susțin ei, o suspensie de NaOH ultrapură, gata pentru procesarea ulterioară etc. La sfârșitul poveștii mele, stratul de acetonă a fost doar decantat cu o cantitate mică de suspensie, după o ușoară încălzire la aproximativ 45-50°C, leșia s-a dizolvat din nou și așa mai departe.
Dacă este teza corectă, valabilă pentru confirmarea de către altcineva - atunci să recunoască fiecare sincer dacă a auzit vreodată de ea. Sincer, eu nu am auzit.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Nu am experimentat niciodată acest lucru... dar este interesant. Cred că ar trebui să-mi amintesc asta dacă mi se întâmplă vreodată. Dar mă bucur că ți-ai dat seama, omule.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
dar stai.... ce este o doză "P.A." de acetonă? Nu înțeleg ce proces descrieți aici. Nu aveați solvenți, așa că, în loc să lăsați baza liberă în pace, ați amestecat-o cu acetonă? Unde intervine hidroxidul de sodiu? și de ce este implicată apa? Aveați o soluție saturată de NaOH și ați amestecat-o cu acetonă crezând că ce va face?
 

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Gradul de puritate "p.a." - dacă am tradus corect prescurtarea din limba mea locală, aceasta trebuie să însemne >99,5% din conținut.
 
Top