Căutați o pompă de vid potrivită, reglabilă..

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Așadar, caut o pompă de vid care să producă în mod fiabil un vid de 640 mm hg.
Sunt complet nou în distilarea în vid și încerc să folosesc benzaldehida mea fără a fi nevoit să obțin nitroetan, deoarece nu îl pot găsi.
Am nevoie de o pompă de vid decentă pentru un Buchner oricum - nu sunt sigur dacă toate sunt reglabile sau nu, dar ar fi util să folosesc aceeași pompă pentru reacții dacă am de gând să cumpăr una....
Mă poate îndruma cineva în direcția corectă ? EBay? AliExpress? Orice face într-adevăr trebuie doar să fie capabil să tragă 640 mmhg și nimeni nu pare să o listeze ca unitate.
Am făcut o conversie pe unul pe eBay (din China oricum, așa că aș obține-o de la AliExpress, probabil).
Mulțumesc! Chiar am nevoie de ajutorul tău!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Deci. VIDUL ESTE CONFUZ PENTRU O MULȚIME DE OAMENI. 640 mm/hg reprezintă aproximativ 2,5 psi de vid. Ceea ce înseamnă că este cu 2,5 psi mai mică decât presiunea aerului la nivelul mării (14,7 psi), nu este chiar un vid, este doar mai mică decât presiunea atmosferică, care este de 750 mm/hg..1 atmosphere 14.7 psi 750 Pascale 1 torrent. Cu toate acestea, această cantitate mică de vid poate fi obținută cu o pompă de vid auto de 12v Dc care acționează farurile sau mecanismele de spălare a parbrizului. Puteți obține una pentru 25-30 de dolari.
Următoarea pompă de pe listă este o pompă de vid cu palete rotative cu o singură treaptă. Acestea aspiră bule din epoxid, au între 1/4 și 1/3 ***** și pot produce de peste 15 ori vidul de care spuneți că aveți nevoie. Acestea pot fi achiziționate pentru 50-70 $ pe Ebay Amazon ect. Sunt disponibile pompe mai mari cu o singură etapă, palete rotative cu două etape și alte modele începând de la 20 de ori mai mult decât aveți nevoie până la 50 sau mai mult decât aveți nevoie. Obțineți o capcană rece sau veți schimba uleiul de fiecare dată când îl utilizați. În general, pompele de tip auto nu necesită capcană, pot face presiune sau vid, nu necesită ulei și sunt foarte mici. Fiecare tip are unele avantaje și dezavantaje
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
În mod ciudat, am întâlnit un chimist pe aici și mi-a spus exact același lucru. De asemenea, am vizionat un videoclip pe pootube pe această temă, ceea ce mi-a sporit înțelegerea.
Am mai folosit o pompă de vid manuală, dar s-a stricat.
Am sfârșit prin a alege o pompă care este practic două în una, cu presiune pozitivă și negativă - probabil pentru repararea mașinilor (ei bine, asta scrie pe ea).
Se spune că presiunea sa maximă este de 7 bar.
Ca să fiu sincer, intenționam să urmez sinteza pentru amfetamina racemică, care utilizează o distilare în vid la aproximativ 650 mm hg, cred, deci, după cum spuneți, este un vid foarte mic (sau presiune negativă, după cum ați subliniat pe bună dreptate.😀).
Sincer, pare un vid ciudat, deoarece, așa cum ați subliniat pe bună dreptate, 650 mm hg nu este cu mult sub/ peste 🙃) presiunea atmosferică.
Cred că cel mai important lucru pe care mi l-am dat seama este că nu există un scenariu universal pentru pompele dintr-un laborator... sunt necesare mai multe tipuri diferite - mai ales dacă vorbim despre un rotovap sau un GCMS sau ceva de genul....
De asemenea, mi-am dat seama că trebuie să cumpăr o capcană pentru frig pe care să o pun între obiectul pe care fac vid și pompă - pentru orice eventualitate. Cred că am înțeles totul acum
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Apropo, vă mulțumesc că ați răspuns la postarea mea, sunt destul de nou în a posta pe aici și am fost un lurker de mult timp - de când v-am găsit, cel puțin! De asemenea, mi-a permis să întâlnesc cel puțin o persoană care chiar știe ce face și pe care o găsesc foarte inspirată....
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Pompele electrice care pot fi împinse sunt utile uneori, vă voi spune cum. Vidul reduce temperatura de fierbere, iar presiunea o crește. La 2 atmosfere (14,7 psi peste temperatura ambiantă) apa fierbe la 250f în loc de 212. Există câteva lucruri pe care le puteți face cu asta. Cel mai bun lucru, după părerea mea, este realizarea unei soluții suprasaturate pentru cristalizare. Dizolvați ceva în solvent minim fierbinte. Acesta începe să cristalizeze. Perfect, lăsați să fiarbă solventul timp de un minut. Puneți conducta de aer și presurizați. Acum solventul poate deveni mai fierbinte . Cristalele se dizolvă din nou și tăiați căldura. Asta e , soluție suprasaturată fără ghicitori sau altceva, lăsați să înceapă precipitarea și presurizați-o. Probabil vă salvați o rundă de aspirare a solventului după prima recoltare.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Pentru filtrare și altele, o pompă stomatologică folosită este cea mai bună, sunt ieftine și de o calitate mult mai bună decât rahaturile chinezești de 60 $. Ebay sau anunțuri mai bune. Acestea suportă unele abuzuri, toate celelalte ar fi murit cu mult timp în urmă.
Pentru o distilare în vid adevărată aveți nevoie de o pompă cu palete rotative cu două trepte, etanșată cu ulei, cu supapă de balast. O pompă de laborator folosită, veche de 50 de ani, este mai bună decât o pompă HVAC nouă.

Puneți un conector în T și o supapă cu ac în conducta de aspirație pentru a regla vidul. 5 $.

Nu aveți nevoie de un manometru. Cele mecanice sunt inutile sub 100 mbar, iar cele digitale sunt prea scumpe și nu sunt robuste deloc. O atingere ușoară a supapei cu ac este tot ce vă trebuie.

Și ÎNTOTDEAUNA stabiliți mai întâi un vid stabil și apoi aplicați căldură. ÎNTOTDEAUNA.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,405
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Nu sunt chimist. O pompă cu o singură treaptă poate fierbe apa la -50f, la ce vă trebuie atât de mult vid? Există vreun scenariu în care un chimist clandestin autofinanțat ar putea utiliza mai mult vid? Sticlăria standard poate suporta mai mult vid?
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
27
Points
18
Nu știu ce credeți voi, dar pompa mea de vid a costat mai puțin de 20 de euro. Doar rupeți un compresor de la un frigider vechi, scurgeți freonul și conectați-l la o priză. A durat mult mai mult și încă trăiește decât pompa mea rotativă cu palete.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
124
Reaction score
55
Points
28
Tocmai am achiziționat o pompă de apă de înaltă presiune de mare putere (fără aliexpress sau amazon). Folosind o cutie mare de plastic și furtunuri adecvate, recirculă apa.
Apoi, la ieșire, este plasat un aspirator. Deci combinația poate, de asemenea, spăla gazul și pompa lichide dacă este necesar. Pot obține o presiune suficient de mare pe aspirator pentru a lăsa apa să fiarbă la 25 celsius. Când pun niște benzi de cuburi de gheață în cutie, vidul va fi mai mic și apa poate fierbe la 10/15, și este, de asemenea, rezistent la substanțe chimice (cel puțin pentru brom, pe care l-am testat). Reglarea este la fel de ușoară ca rotirea butonului sursei de alimentare în sus/jos.
 
Last edited:

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
27
Points
18
Poate bate un compresor de frigider de 20 eur care nu se blochează așa cum fac alte pompe atunci când intră solvenți?
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
124
Reaction score
55
Points
28
În ceea ce privește prețul: nu. Dar nu am folosit un compresor de frigider, așa că nu pot spune.
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
27
Points
18
Încercați, veți fi surprinși
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 14, 2022
Messages
77
Reaction score
44
Points
18
Aveți nevoie doar de 640 mmhg
Utilizați (pompă cu diafragmă R385 DC de 12V)
Este ieftină și puteți obține mai multă presiune decât aveți nevoie.
De asemenea, o puteți utiliza pentru a pompa apă în condensator
 
Top