Question Cum se prepară metilamina în apă

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Poate cineva să mă învețe cum să prepar metilamina în apă lichidă din metilamină Hcl Cas 593-51-1
 

antrax

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
163
Reaction score
55
Points
28
cumpărați-l deja făcut bro
 
View previous replies…

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
De obicei, o fac. Dar China a pus acum o interdicție și producătorii chinezi nu au voie să o vândă, se pare.
 

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Se pare că au interzis-o în urmă cu 2 săptămâni
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Bună ziua, luați 1 mol de clorhidrat de metilamină (nu metilamină) și dizolvați-l în cantitate minimă de apă.
Adăugați încet 1 mol soluție apoasă de NaOH. [1 mol NaOH se folosește pentru a prepara NaOH concentrat 50% sln]
Atenție la faptul că metilamina este foarte volatilă și otrăvitoare. [folosiți EPI și ventilație]
 

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Bună ziua este posibil dacă îmi puteți da, de asemenea, sinteza pentru metilamină într-o descriere simplă și, de asemenea, îmi puteți spune cantitățile fiecărui ingredient în grame care ar fi foarte util vă mulțumesc, de asemenea, știți orice furnizori europeni pentru metilamină
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
2 părți formaldehidă + 1 parte clorură de amoniu. Am văzut oameni care reacționează în diferite moduri. Eu o refluxez sub vid timp de 4 ore, apoi o distilez sub vid pentru a obține cel mai mare raport de clorură de monometilamoniu față de cl di și trimetilamoniu. Apoi se curăță de clorura de amoniu nereacționată cu alcool butilic, etilic sau metilic, care dizolvă mai bine metilarea. Deci, se refluxează, se filtrează la cald. Solidele se aruncă, apoi o mai faci o dată. De până la 4 ori, apoi se clătește cu cloroform care dizolvă di și tri.
 

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Cunoașteți furnizori europeni pentru Methylamine 40% Aqueous
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Consultați secțiunea Reagents and Equipmnet și căutați.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Am vrut doar să atrag atenția persoanelor care caută modalități de deproionare a hcl în metilamină bazică, în cazul în care precursorul este o sare (hcl, sulfat, carbonat, fosfat etc.), puteți face acest lucru in vitro și puteți economisi o mulțime de efort solvent și timp suplimentar. Adăugați doar 2× cantitatea (în moli) de hcl și ajustați ph-ul întregului amestec.
 

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Puteți explica ce vreți să spuneți, vă rog. M-ar ajuta foarte mult dacă ați putea să treceți peste asta cu mine, vă rog.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Mă întreb de ce nu am văzut asta niciodată. Oricum. Metilamina HCL este cunoscută și sub denumirea de clorură de metilamoniu. Să ne uităm la un mol al acesteia;
Ar trebui să fie CH³NH²HCL, iar metilamina este CH³NH²
CH³ o grupă metil, metan
NH² AN amină, grup amino
HCL clorură de hidrogen, un acid
Mol. Masa moleculară a CH³NH²; 31,058g/mol
Masa molară a CH³NH²HCL; 67.52g/mol
67.52g-31.058g=36.452g
HCL mol.wt? 36.452g/mol.
Dacă luați un mol de metilamină și adăugați un mol de HCL, obțineți un mol. De metilamină hcl!
Acum, să o neutralizăm. Știați că un mol de NaOH (hidroxid de sodiu) neutralizează un mol de clorură de hidrogen? Este adevărat. Cel mai grozav lucru este că HCL și NaOH sunt făcute una pentru cealaltă. Na+ leagă Cl- și aceasta este sarea (NaCl). H+ ia OH- și face (H²O) apă. 2 produse benigne din 2 produse caustice otrăvitoare.
Este același lucru pentru toate Hcl-urile, pentru fiecare mol de precursor (care este un HCL) aveți nevoie de un mol de NaOH pentru a-l neutraliza la molecula de bază
Așadar, adăugați molii de precursor și molii de metilamină HCL și adăugați tot atâția moli de leșie și asta e tot. Trebuie să veniți imediat în vasul de reacție, desigur, deoarece metilamina este un gaz
 
Top