Cum tulburarea de personalitate antisocială agravează tulburările de consum de substanțe

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
O7Y9DNwgXE


Un nou studiu a aprofundat relațiile complexe dintre tulburarea de personalitate antisocială (ASPD) și tulburările de consum de substanțe (SUD), oferind noi perspective asupra modelelor de asociere care au intrigat mult timp cercetătorii. Publicată în Translational Psychiatry, această cercetare explorează modul în care ASPD interacționează cu diagnosticele și severitatea tulburărilor de consum de alcool, canabis, cocaină, opioide și tutun. Concluziile studiului au implicații semnificative pentru o mai bună înțelegere a co-ocurrenței acestor afecțiuni și ar putea influența viitoarele abordări de tratament.

ASPD este o tulburare psihiatrică caracterizată prin comportament manipulator, impulsiv și adesea agresiv, cu o lipsă marcată de remușcări. Această tulburare este disproporționat de frecventă la persoanele care suferă de SUD. De fapt, cercetările anterioare au arătat că, în timp ce ASPD este prezentă la aproximativ 3,6% din populația generală, ea poate fi găsită la până la 81% dintre cei care se luptă cu consumul de substanțe. Această suprapunere uluitoare evidențiază necesitatea unor investigații mai detaliate privind modul în care ASPD interacționează cu diverse forme de dependență.

Studiul, condus de o echipă de cercetători de la Universitatea Yale și alte instituții importante, s-a axat pe 1 660 de persoane diagnosticate cu ASPD, comparându-le cu un grup de control format din 6 640 de persoane. Participanții au fost selectați pe baza unor criterii de potrivire precum *****ul, vârsta și rasa, pentru a controla factorii demografici care ar putea influența rezultatele. Scopul a fost de a explora relațiile dintre ASPD și cinci tipuri de SUD: alcool (AUD), canabis (CanUD), cocaină (CocUD), opioide (OUD) și tulburări de consum de tutun (TUD).

Una dintre principalele concluzii ale studiului a fost asocierea puternică dintre ASPD și diagnosticul și severitatea AUD, CanUD și TUD. De exemplu, persoanele cu ASPD au fost aproape de două ori mai susceptibile de a fi diagnosticate cu tulburări de consum de alcool (cu un raport de probabilitate de 1,89) și mai mult decât de două ori mai susceptibile de a fi diagnosticate cu tulburări de consum de canabis (cu un raport de probabilitate de 2,13). Deși ASPD a fost legat și de tulburările de consum de cocaină și opioide, aceste asocieri nu au supraviețuit testelor statistice stricte necesare pentru a le confirma cu un grad ridicat de certitudine.

Cercetătorii au examinat, de asemenea, criteriile de diagnostic specifice pentru SUD, cum ar fi consumul periculos, simptomele de sevraj și încercările de a renunța. În special, criteriul "consumului periculos" a fost asociat în mod constant cu ASPD pentru toate substanțele studiate. Acest lucru sugerează că persoanele cu ASPD tind să se implice în comportamente periculoase în timpul consumului de substanțe, indiferent de tipul de drog. Cu toate acestea, într-o întorsătură surprinzătoare, studiul a constatat că încercările de a renunța la cocaină au fost invers legate de ASPD. Cu alte cuvinte, persoanele cu ASPD erau mai puțin predispuse să încerce să renunțe la cocaină în comparație cu cele fără această tulburare.

Această descoperire ridică întrebări importante cu privire la motivațiile și comportamentele persoanelor cu TSA în legătură cu consumul lor de substanțe. Natura impulsivă și de căutare a riscului a ASPD face ca persoanele să fie mai puțin dispuse să renunțe la substanțele care creează dependență sau există ceva specific cocainei care influențează acest comportament? Vor fi necesare cercetări suplimentare pentru a desluși mecanismele psihologice și neurobiologice în joc.

Concluziile studiului subliniază complexitatea comorbidității ASPD-SUD. Prin explorarea diferitelor modele de SUD în rândul celor cu ASPD, cercetarea oferă informații valoroase care ar putea ajuta clinicienii să dezvolte intervenții mai bine direcționate. De exemplu, este posibil ca programele de tratament să trebuiască să abordeze mai direct riscul sporit de consum periculos la pacienții cu TSA, precum și provocările unice reprezentate de anumite substanțe precum cocaina.

Un alt aspect notabil al studiului a fost accentul pus pe severitatea SUD. Acesta a constatat că asocierile dintre ASPD și diagnosticele SUD au fost mai puternice decât cele bazate pe severitatea tulburării. Acest lucru sugerează că ASPD ar putea fi mai strâns legată de faptul dacă o persoană dezvoltă sau nu o dependență, mai degrabă decât de cât de severă devine această dependență.

În general, această cercetare marchează un important pas înainte în înțelegerea provocărilor duale ale ASPD și ale SUD. Prin punerea în lumină a modurilor distincte în care aceste tulburări interacționează, se deschide calea pentru studii viitoare care ar putea rafina criteriile de diagnosticare și îmbunătăți rezultatele tratamentului. După cum notează autorii studiului, "intervențiile personalizate care vizează subtipurile bazate pe mecanisme" ar putea duce la o mai bună îngrijire pentru persoanele care se luptă atât cu TSA, cât și cu tulburările de consum de substanțe.

Pentru mai multe detalii, puteți accesa articolul integral aici: https://doi.org/10.1038/s41398-024-03054-z (clearnet).

Dacă sunteți interesat de astfel de publicații, vă rugăm să reacționați și să lăsați comentarii. Acesta va fi un semn pentru mine să continui.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,472
Solutions
4
Reaction score
1,003
Points
113
Deals
1
În comparație cu toți cunoscuții mei, eu consum multă cocaină. Cocaina este leacul temporar pentru tulburarea de personalitate antisocială. Când iau cocaină, mă duc și vorbesc cu toată lumea. Rareori vorbesc cu cineva pe care nu-l cunosc, decât dacă iau cocaină. Am fost alcoolic timp de 25 de ani, dar ficatul meu nu este sănătos. Cocaina și alcoolul au făcut asta. Nu am avut nicio problemă să renunț la băutură. Am schimbat-o doar cu metamfetamina. Nu am fost diagnosticat cu nicio tulburare, dar nu am încercat să fiu.
 
Top