Laborator la domiciliu: Hota de fum DIY

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
68
Reaction score
45
Points
18
În acest fir voi documenta construcția mea a unei hote de fum pentru săraci. Poate că nu pare încă, dar această cutie de carton va deveni o hotă funcțională în câteva zile.
 

Attachments

  • iHUYZW8zMT.jpg
    iHUYZW8zMT.jpg
    1.5 MB · Views: 19

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
68
Reaction score
45
Points
18
Pentru prima etapă de extracție vom avea nevoie de:
  • o față de pernă pentru a căuta folii de plastic transparente
  • tub de hârtie de la cel mai bun whisky scoțian
  • ventilator de 12V 80x80 mm
  • adaptor de curent de 12V
  • pistol de lipit
  • bandă adezivă lată (50 mm)
  • bandă de măsurat
  • cuțit utilitar
 

Attachments

  • JcVQbEyDrM.jpg
    JcVQbEyDrM.jpg
    1.9 MB · Views: 19

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
68
Reaction score
45
Points
18
Este timpul să continuăm cu construcția:
  1. Decupați o fereastră mare în cutie prin care veți efectua sarcini în interiorul hotei finite. Nu este necesar să ajungă până la fund.
  2. Decupați un orificiu pentru evacuare în partea opusă, situat mai aproape de partea de sus, astfel încât să poată fi extrase fumurile care se ridică.
  3. Tăiați o folie de plastic transparentă (trebuie să aibă o anumită grosime, folia adezivă este insuficientă) pentru a acoperi complet fereastra de lucru de pe o parte pe alta, dar lăsați partea de jos de 10-15 cm neacoperită, și folosiți bandă adezivă pentru a o fixa pe hota de fum pe trei laturi (nu pe partea de jos).
Evacuarea necesită ceva mai multă muncă și va fi prezentată în postarea finală.
 

Attachments

  • mOhjBPFoZp.jpg
    mOhjBPFoZp.jpg
    1.3 MB · Views: 10
  • u8Jbar2B6q.jpg
    u8Jbar2B6q.jpg
    311.4 KB · Views: 10

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
68
Reaction score
45
Points
18
Între timp, am construit și această invenție ca o misiune secundară, înainte de a termina exhaustorul principal. Tubul de hârtie a fost tăiat transversal la aproximativ 12 cm adâncime de la un capăt. Segmentele rezultate au fost îndoite pentru a se potrivi cu un ventilator de calculator de 12 V, iar țeava a devenit în esență un convertor de la secțiunea transversală rotundă la cea pătrată. Ventilatorul a fost lipit la cald în poziție, iar spațiile libere au fost sigilate cu bandă adezivă. Este al naibii de urât, dar într-un fel funcționează, însă ventilatorul este prea slab și nu asigură fluxul de aer așteptat. Este puțin probabil să îl folosesc ca hotă, dar își va face treaba pentru a extrage fumul atunci când fac lucrări de lipire pe unele electronice, de exemplu.
 

Attachments

  • nbWCIJXwhk.jpg
    nbWCIJXwhk.jpg
    839.3 KB · Views: 8

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,401
Solutions
4
Reaction score
957
Points
113
Deals
1
Mă gândesc că nu veți reuși să atingeți viteza de aer recomandată de 100 ft/minut - ați avea, desigur, nevoie de 100 cfm pentru a atinge 100 fpm într-o deschidere de 1'x1'. M-am gândit doar să vă spun că atunci când vă uitați la vitrine și visați la hotele de fum, asta este ceea ce încercați să obțineți. Mai puțin și o reacție energetică va depăși capacitățile hotei. Asta este doar ceea ce mi s-a transmis în minte. Nu mă credeți pe cuvânt🫨
 

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
68
Reaction score
45
Points
18
În această construcție voi folosi un ventilator care mișcă 1730 cfm, ceea ce ar trebui să fie suficient chiar și ținând cont de pierderi. Voi posta rezultatul în câteva zile.
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
188
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
Ți-am spus că cea mai ieftină soluție este 50 euro (da, acum este 60 sau cam așa ceva) 500 m3h 150mm fi PP made vent.
mai are un plus. deci este 2 birds one stone,, le poți multiplica ca 2-3 bucăți astfel încât să ai evacuare în mai multe locuri apoi le poți conecta în 3 țevi splitter (nu știu cum se numește) și poate fi aspirat de ventil de presiune care pune acest aer în filtru (nu pierde din orice ventil)
 

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
68
Reaction score
45
Points
18
Voi ajunge la acest punct mai târziu. Până atunci, voi termina această construcție improvizată folosind lucrurile pe care le am deja și voi învăța din experiență ce trebuie să obțin și să îmbunătățesc cu adevărat.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,401
Solutions
4
Reaction score
957
Points
113
Deals
1
Aceasta. Acesta este exact opusul unei hote de fum. Acesta este un cabinet cu flux laminar. Aerul iese din filtrul HEPA de 24x24x11,5 certificat Neuclear. Sub carcasa superioară se află... un ventilator cu cușcă de veveriță dintr-un cuptor. O hotă vă protejează de substanțele chimice, dar aceasta protejează lucrurile de ciupercile voastre, dar plantele sunt adesea clonate în fața uneia, iar farmaciștii și microbiologii le folosesc . Eficiența de 99,997% la sută a filtrului suflă aerul la viteze mult mai mari decât cele laminare, pentru a alunga aerul atmosferic care ar putea fi contaminat cu mucegai sau spori bacterieni. Acest lucru mi-a servit bine timp de 10 ani, practic 100% succes. După 10 ani, l-am vândut pentru cei 200 de dolari pentru care l-am construit. Laminar este doar o frază care atrage atenția, fluxul laminar în aerul atmosferic este un basm. , ca să nu mai menționăm că fluxul laminar nu este un lucru, ci o măsură, iar unitatea de măsură se numește numărul Reynolds.
KBI4526Zra
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
188
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
cât de des se înlocuiesc filtrele?
presupun că ai doar cabinet în interior și împingi aerul afară da?
 

fosties

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 18, 2024
Messages
41
Reaction score
11
Points
8
Cred că o opțiune mai bună în loc de a folosi o cutie de carton și niște lipici fierbinte, ar fi o cutie de creștere mică cu un akf + ventilație extrem de supradimensionată. Și vă sugerez să scoateți aerul din priză pe fereastră.
Dacă lucrați în cort, desigur că veți avea nevoie de echipament de protecție normal (mască cu filtru A2B2E2K2-HG-P3 !!!).

Dar în loc să cumperi o hotă adevărată, aceasta ar fi opțiunea pe care aș folosi-o.
 
Top