REGULI GENERALE DE UTILIZARE A MEDICAMENTELOR

House M.D.

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 28, 2021
Messages
18
Reaction score
47
Points
3
9UYzNbE8qn


În lumea modernă, medicamentele sunt comune peste tot, astfel încât nu puteți decât să vă adaptați și să stăpâniți cunoștințele despre utilizarea lor. Crearea și lobby-ul metodelor științifice de reducere a riscurilor este un instrument eficient în dezvoltarea culturii corecte a consumului de droguri și introducerea unei științe eficiente în sfera umbrelor, care va afecta în mod pozitiv decriminalizarea globală mai rapidă a drogurilor topice.

Reducerea riscurilor se bazează în principal pe principii care vizează furnizarea de sprijin medical unei persoane și îmbunătățirea stării sale de sănătate. Tratarea cu compasiune și demnitate a persoanelor care consumă droguri, precum și a familiilor și comunităților acestora este o parte integrantă a reducerii riscurilor. Consumul de droguri nu înseamnă că oamenii își pierd drepturile omului - aceștia au în continuare dreptul la viață, la cel mai înalt standard de sănătate posibil, la servicii sociale, la viață privată, la libertatea de a nu fi deținuți arbitrar și la libertatea de a nu fi supuși unor tratamente crude, inumane și degradante, printre altele.

Suntem angajați în reducerea consecințelor fiziologice, mentale și sociale negative ale consumului de droguri în acest tip de fire. Ne implicăm în protejarea consumatorilor de droguri și a comunităților acestora prin cercetare și medicină pentru a contribui la realizarea unei lumi în care politicile și legile privind drogurile să contribuie la o societate mai sănătoasă și mai sigură. Reducerea riscurilor este un set de strategii practice și eficiente care ajută oamenii să reducă efectele negative ale consumului de droguri, alcoolismului și bolilor mintale prin abordarea condițiilor de consum și tratament. În loc să se concentreze exclusiv și imediat pe oprirea consumului de droguri sau pe urmarea unui tratament de sănătate mintală, reducerea riscurilor face din îmbunătățirea calității vieții, a sănătății și a bunăstării unei persoane principalul criteriu de succes
.

XF5MOXaeBP


REGULI GENERALE ALE CONSUMULUI DE DROGURI.
  • PLANIFICAȚI MOMENTUL CONSUMULUI DE DROGURI. Alegeți momentul în care nimeni nu vă va deranja. Amintiți-vă că este necesar să terminați consumul de substanțe cu cel puțin o zi înainte de muncă, de lucruri sau evenimente importante. O zi de care aveți nevoie doar pentru a dormi, a vă recupera și a oferi organismului o odihnă de calitate.
  • UTILIZAȚI DROGURI ÎNTR-UN LOC CONVENABIL ȘI SIGUR. Cea mai bună soluție este să luați droguri acasă. La domiciliu, oaspeții nedoriți sunt excluși și aveți tot dreptul legal și moral de a nu-i lăsa să intre pe cei pe care nu doriți să îi vedeți în acel moment. Probabilitatea de a comite acțiuni periculoase pentru societate și de a fi dus la secția de poliție în acest sens este drastic redusă.
  • GĂSAȚI UN SITTER. Acest lucru este valabil mai ales pentru psihedelice. Este foarte important să existe în apropiere o persoană în care aveți încredere. Lasă-l în altă cameră dacă vrei să fii singur în acest moment, dar trebuie să existe o persoană care, în caz de urgență, să poată controla situația în mod sobru. Puteți să-i dați bonei ceva de folosit, dar neapărat mult mai puțin decât tuturor celorlalți, astfel încât să existe cel puțin o persoană capabilă de o evaluare adecvată a situației și de luarea deciziilor în situații de urgență.
  • RESPECTAȚI DOZELE RECOMANDATE DE MEDICAMENTE. Dacă starea dumneavoastră de sănătate este normală, atunci este aproape de necrezut că vă veți simți rău de la dozele ușoare și medii de medicamente. Dar trebuie să știți acest lucru și să fiți examinat dacă aveți anumite probleme pentru a prevedea în mod competent efectele substanțelor asupra stării dumneavoastră de sănătate.
  • EVITAȚI RISCURILE. Probabil că aveți anumite tendințe indezirabile, iar într-o stare de intoxicare cu droguri acestea pot deveni incontrolabile. De exemplu, dacă știți că doriți să conduceți o mașină sub influența drogurilor - dați cheile unei persoane de încredere. Dacă știți că nu vă puteți opri - luați doza de care aveți nevoie, lăsați restul undeva la îndemână.
  • ÎNVĂȚAȚI CUM SĂ ACORDAȚI PRIMUL AJUTOR. Luați-vă câteva ore pentru a face acest lucru, iar într-o zi abilitățile dumneavoastră pot salva viața celor dragi. Este ușor să învățați cum să faceți un masaj cardiac indirect, precum și resuscitarea cardio-respiratorie. Acest lucru ar trebui făcut înainte de sosirea ambulanței în caz de stop respirator sau atac de cord.
AXL6h8HjAY

AVERTIZARE DE EVITARE.


NU ESTE RECOMANDAT SĂ UTILIZAȚI SINGUR. AR TREBUI SĂ EXISTE CINEVA CARE SĂ VĂ AJUTE DACĂ VĂ SIMȚIȚI RĂU.

NU LUAȚI NICIODATĂ DROGURI DUBIOASE ȘI NECUNOSCUTE.

NU FOLOSIȚI SAU NU APĂREȚI NICIODATĂ SUB INFLUENȚA DROGURILOR ÎN LOCURI PUBLICE!

NU CONDUCEȚI NICIODATĂ O MAȘINĂ, O MOTOCICLETĂ SAU ALT VEHICUL SUB INFLUENȚA DROGURILOR!

NU FOLOSIȚI NICIODATĂ DROGURI ÎN COMPANIA UNOR STRĂINI!

NU FOLOSIȚI NICIODATĂ DROGURI CU PERSOANE PREDISPUSE LA COMPORTAMENTE NEADECVATE!

NU FOLOSIȚI NICIODATĂ DROGURI ÎNTR-O STARE DE AGRESIVITATE, DEPRESIE ȘI ALTE STĂRI PSIHICE NEGATIVE.

NU LUAȚI NICIODATĂ COMBINAȚII PERICULOASE DE DROGURI!

NU CONSUMAȚI NICIODATĂ DROGURI DACĂ AVEȚI CONTRAINDICAȚII LEGATE DE STAREA DE SĂNĂTATE.

NU CONSUMAȚI NICIODATĂ DROGURI ÎN LOCURI CU PERICOL CRESCUT: ÎN APROPIEREA CORPURILOR DE APĂ, PE ACOPERIȘURILE CASELOR ȘI ÎN CAMPING

NU CONSUMAȚI NICIODATĂ DROGURI ÎNAINTE DE EVENIMENTE IMPORTANTE ȘI DE AFACERI

NU CONSUMAȚI NICIODATĂ ÎNAINTE DE SPORT ȘI ÎN BĂI ÎN CARE EXISTĂ O SARCINĂ SEMNIFICATIVĂ ASUPRA SISTEMULUI CARDIOVASCULAR

NU CONSUMAȚI NICIODATĂ DROGURI ÎN LOCURI ÎN CARE NU EXISTĂ COMUNICARE, PRECUM ȘI ÎN LOCURI ÎN CARE VA FI DIFICIL PENTRU SERVICIUL DE URGENȚĂ SĂ AJUNGĂ LA DUMNEAVOASTRĂ

NU EVITAȚI NICIODATĂ SĂ APELAȚI SERVICIILE DE URGENȚĂ ÎN CONDIȚII DE SUPRADOZĂ DE DROGURI

FdrfCw20nu


Apelarea paramedicilor este o necesitate extremă. Dacă nu îi chemați pentru fleacuri, atunci nu trebuie neglijați în condiții de urgență.

Este necesar să apelați la urgență locală.
  • Stop respirator.
  • Atac de cord.
  • Crize convulsive.
  • Pierderea cunoștinței.
  • Stări mentale periculoase.
  • Atunci când există riscul unei amenințări la adresa utilizatorului și a celorlalți, iar dumneavoastră nu sunteți în măsură să ajutați.
  • Supradozaj de opiacee din cauza lipsei dvs. de antidot .

Deci, dacă urmați aceste reguli simple - în viața dumneavoastră, vor exista mult mai puține probleme asociate cu consumul de droguri. Aveți grijă de dvs. și de cei dragi.
 
Last edited by a moderator:

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Cum se citesc datele din arhivele de pe internet cu privire la doza recomandată de substanțe sub formă de sare? Se referă la întreaga sare sau doar la % de bază liberă de amină legată? Uneori este neclar pentru mine, din cauza acidului diferit utilizat, raportul freebase:anion variază de asemenea puțin. IMHO este foarte important pentru sănătatea oamenilor să se clarifice acest aspect.
 

Oppenheimer

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 31, 2022
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Întotdeauna am grijă să am în preajmă șezătorile mele de călătorie atunci când îmi fumez țigările.
Cu toată seriozitatea, ghid decent, mulțumesc omule.
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
256
Reaction score
279
Points
63
vă sugerez să începeți cu numele substanței
care este substanța care vă interesează??
 

bum1esh

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 28, 2023
Messages
7
Reaction score
4
Points
3
Vă mulțumim pentru aceste informații, acestea vor ajuta persoanele care vor lua medicamente în curând
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
52
Points
28
Teoretic, aveți dreptate. Dar să fim sinceri, care dintre noi a făcut deja acest lucru cu toate substanțele pe care le-am consumat. de exemplu, am făcut doar 2 călătorii cu un baby sitter curat până acum. Momentul nu a fost niciodată planificat, cu excepția cazului în care am fost adus și am planificat să consum acasă. Nimeni nu mi-a spus vreodată care este doza sigură. Cu tabletele xtc de ex. nimeni nu poate spune asta în afară de presor. Evitarea riscurilor, bine, dar asta nu funcționează întotdeauna. OK, știu să dau primul ajutor și întotdeauna m-am informat despre asta. cum să închei sau să atenuez călătoria.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
216
Reaction score
223
Points
43
Faptul că cineva, sau chiar majoritatea oamenilor, nu vor urma recomandările de utilizare în condiții de siguranță nu înseamnă că astfel de recomandări nu sunt necesare sau că nu trebuie să fie scrise. Cineva poate să ghicească sau să înțeleagă intuitiv cele mai multe dintre ele, dar totuși să nu le respecte. Și cineva nici măcar nu s-a uitat în această direcție și poate că acest articol și cunoștințele din el (precum și din alte articole de pe forumul nostru) vor ajuta pe cineva să evite probleme sau chiar să salveze o viață. Este o motivație bună, ca și pentru mine.
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
52
Points
28
Sunt complet de acord cu dumneavoastră că nu sunt cunoștințe inutile. Dar abordarea mea ar fi să clarific mai întâi modul în care funcționează substanțele individuale (fiecare posibilitate), cum a căzut și ce fel de dependență ar putea apărea. Tocmai prin astfel de texte, cum ar fi acest text educațional, am aflat despre aceste substanțe. doar încearcă, nu se va întâmpla nimic cu preparatele potrivite... este adevărat cu unele substanțe, dar există și alte substanțe pentru care este suficient un consum punctual fără explicații detaliate... și ești blocat în dependență. În orice caz, nu-mi place contextul: pregătește-te bine, apoi nu se va întâmpla nimic, indiferent ce iei. Nu e chiar așa, când nu ai depășit niciodată o dependență.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
216
Reaction score
223
Points
43
Vă înțeleg punctul de vedere și, în general, îl susțin. Eu văd contextul oarecum diferit - pregătiți-vă și veți putea minimiza riscurile. La sfârșitul articolului, autorul a subliniat că veți avea mai puține probleme, dar nimeni nu pretinde că nu vor exista deloc probleme sau că acestea sunt imposibile. Acesta nu este cu siguranță cazul. Orice substanță psihoactivă este un risc - de sănătate, psihic, social etc. Iar oamenii ar trebui să fie capabili să ia o decizie informată cu privire la substanțe, înțelegând și asumându-și responsabilitatea pentru aceasta. Poate că în acest moment merită să punem mai mult accent pe eliminarea ambiguității.
 
Top