Ergotamina în cultură lichidă

Ergot

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2023
Messages
3
Reaction score
3
Points
3
Bună ziua tuturor,

Am studiat recent și am aflat despre Claviceps Paspali, o tulpină Claviceps care produce randamente relativ ridicate de ergotamină.
Acum visez la posibilitatea de a găsi o astfel de tulpină în sălbăticie și aș vrea să știu părerile voastre despre cât de viabil ar fi să cresc o astfel de tulpină în umilul meu biolab.
Există unele informații despre cultivarea claviceps pe erowid, și par destul de complete. Cu toate acestea, web-ul mă lasă destul de întunecat cu privire la experiențele pe care alți colegi visători le-ar fi putut avea.
Găsesc adesea menționat Paspali (Stevens și Hall), este acesta un substrat specific cultivat sau cultivat care produce multă ergotamină?

În visul meu, m-aș duce să găsesc câteva mostre pe teren, le-aș transfera în condiții sterile pe plăci de agar și, în funcție de modul în care acestea evoluează mai târziu, în niște borcane cu gura largă sau, eventual
un bioreactor improvizat pentru propagarea culturii lichide.

Este cineva dispus să împărtășească informații sau gânduri?

Mulțumesc! :)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
545
Reaction score
298
Points
63
C. purpurea poate fi cumpărată de pe etsy la un preț decent, dar numai un număr mic de semințe infectate, totuși suficient pentru a începe mai multe culturi.
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
165
Reaction score
160
Points
43
Consultați forumul Thevespiary, unde există câteva subiecte importante privind cultivarea ergotului
 
Top