Au preluat marile întreprinderi controlul asupra MJ?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
254
Reaction score
278
Points
63
FyJp4D8M73


Cu câțiva ani în urmă, când președintele Biden și-a anunțat intenția de a revizui legislația americană privind marijuana și de a-i grația pe cei care au fost condamnați pentru posesie federală minoră a substanței, se părea că schimbările mult așteptate de susținătorii legalizării au început în sfârșit să aibă loc.

Cu toate acestea, criticii s-au grăbit să semnaleze o piedică majoră în propunerea lui Biden de reclasificare a canabisului. În prezent, acesta este considerat un drog din Lista 1, alături de heroină și LSD, și nu are nicio utilizare medicală.

La momentul respectiv (înainte de legalizarea parțială), susținătorii legalizării au susținut că decriminalizarea completă a marijuanei era singura modalitate sigură de a crea o piață legală. Dacă canabisul este pur și simplu retrogradat în lista 2, 3 sau 4, va ajunge în aceeași categorie cu substanțe precum oxicodona sau ketamina, subminând speranțele de dezvoltare a vânzărilor recreative.

Le5R8dNI7a


Ultimul an a fost o perioadă tumultoasă a reformei politicii privind canabisul în Statele Unite. Interesele conflictuale s-au ciocnit în una dintre industriile cu cea mai rapidă creștere din țară. Încă din 2024, vânzările legale de marijuana vor depăși 50 de miliarde de dolari datorită noilor piețe de consum pentru adulți din mai multe state. Cu toate acestea, canabisul rămâne încă ilegal la nivel federal în unele state, iar mii de persoane continuă să execute pedepse pentru infracțiuni legate de droguri.

În acest context, apare o tendință neașteptată: există o dezbatere în creștere în rândul susținătorilor canabisului cu privire la faptul dacă este corect să legalizăm marijuana sau dacă nu este atât de ușor precum pare. Preocupările acestora se axează pe cine va beneficia de fapt de
reglementarea federală a industriei.

În cazul în care canabisul este relegat doar la
Legea privind substanțele controlate și devine tratat ca un medicament, aceasta ar putea, potrivit activiștilor, să permită marilor companii farmaceutice să controleze piața. În plus, în cazul unei legalizări federale în toate statele, se teme că conglomerate precum Amazon ar prelua rapid conducerea pe piața consumului pentru adulți.

OeagpEvDIn


Unii activiști au militat mult timp împotriva proiectelor de lege privind legalizarea. În alegerile intermediare din 2022, susținătorii progresiști ai canabisului s-au opus problemei 4 din Arkansas, un amendament care a fost finanțat în mare parte de marijuana medicală. Aceștia au susținut că ar crea un monopol al companiilor medicale existente pe piața canabisului pentru adulți și ar limita intrarea de noi concurenți.

Criticii observă că propunerea este lipsită de dispoziții privind echitatea socială care ar asigura participarea în industria legală a persoanelor de culoare și a celor cu condamnări penale pentru marijuana.
Amendamentul Problema 4 nu propune distrugerea înregistrărilor de infracțiuni anterioare, în schimb este destinat să direcționeze o parte din veniturile fiscale către aplicarea legii.

În cele din urmă, în ciuda unui sondaj din septembrie care arăta sprijinul pentru legalizare în rândul majorității alegătorilor din Arkansas, 56% au votat împotriva amendamentului în ziua alegerilor.

MRNQbLfG3g


"Susțin reglementarea. Este o problemă de siguranță. Cu toate acestea, atunci când reglementarea este transformată într-o luptă pentru profit, aceasta provoacă probleme grave " - a declarat Tyler McFadden, membru al consiliului de administrație al organizației pentru reforma canabisului BOWL PAC și fost partener politic al Organizației Naționale pentru Reforma Legilor privind Marijuana.

McFadden sugerează că legalizarea marijuanei la nivel federal în toate statele ar transfera fonduri către marile companii farmaceutice, fără niciun impact real asupra abordării efectelor negative pe care deceniile de prohibiție le-au adus - în special pentru comunitățile de culoare care au fost supuse unei
aplicăridisproporționate și discriminatorii a legilor privind drogurile.

"Legalizarea umple doar buzunarele oamenilor bogați care nu s-au confruntat niciodată cu închisoarea sau cu acțiuni dure ale poliției. Comunitateaexistentă de susținători ai legii ar trebui criticată " - spune el.
XjzC3QV9ro

După cum susțin Brown et alii, restricțiile privind licențele de afaceri cu canabis, precum cele propuse de legislatorii din Arkansas, devin din ce în ce mai frecvente și limitează de fapt accesul la industrie. Ele fac acest lucru permițând doar câtorva persoane care își pot permite să obțină permise costisitoare, în timp ce o mare parte a pieței cade în mâinile companiilor mari și ale operatorilor multistatali.

"Nu este surprinzător faptul că unele grupuri au refuzat să sprijine legalizarea, deoarece, dacă o astfel de lege este adoptată, va fi nevoie de mulți ani de reforme pentru a deschide piața pentru întreprinderile mici. Eu sunt în favoarea legalizării, dar nu în acest format " - spune el.

Reformatorii își exprimă, de asemenea, nemulțumirea față de poziția unor operatori medicali multistatali care consideră marijuana un drog periculos care necesită controale stricte. Brown notează: "Operatorii multistatali doresc legalizarea canabisului, dar folosesc stigmatul acestuia pentru a crea piețe monopoliste. Legiuitorii spun că trebuie să o reglementeze strict și să predea gestionarea câtorva persoane competente' și corporațiile o manipulează în avantajul lor".

CBFJkEqNws


A trecut aproape un deceniu de când o majoritate a americanilor și-a exprimatpentru prima dată sprijinul pentru legalizarea canabisului. De atunci, sprijinul pentru această idee a crescut în rândul publicului și, potrivit unui sondaj Pew Research Center din aprilie 2021 , 88% dintre adulții americani favorizează o anumită formă de legalizare. Douăzeci și patru de state au legalizat deja marijuana în scop recreativ și, având în vedere declarațiile lui Biden, se pare că este doar o chestiune de timp până când guvernul federal va ridica interdicția privind marijuana.

Cu toate acestea, există multe probleme care trebuie rezolvate, de la reglementările bancare la agențiile care ar trebui să reglementeze canabisul și dacă ar trebui să existe o anulare automată.


În practică, legalizarea completă a canabisului s-a dovedit a fi fragmentată și uneori frustrantă pentru cei care pledează pentru o reformă în acest domeniu.

McFadden citează programul de legalizare incipient al Virginiei drept un exemplu de eșec. Există doar patru companii de canabis licențiate în stat și toate sunt deținute de conglomerate din alte regiuni. Antreprenorii locali și întreprinderile mici tind să fie excluse din industrie.

"În opinia mea, Virginia este serios înșurubată, deoarece legea se concentrează exclusiv pe interesele corporatiste " - spune McFadden.

ZO0lWCLuhS


În plus, Safe Banking and Fairness Enforcement (SAFE) Act a fost eliminat din ultimul proiect de lege privind cheltuielile Congresului, o dezamăgire pentru susținătorii canabisului. În acest moment, mai multe inițiative legislative avansează în speranța că eforturile bipartizane vor duce la legalizarea completă a canabisului la nivel federal (în toate statele) în anii următori.

Cel mai recent proiect de lege în curs de examinare,
LegeaPREPARE (Preparing Regulators for a Regulated Adult Post-Prohibition Environment), îl însărcinează pe procurorul general cu elaborarea unui cadru de reglementare pentru legalizarea marijuanei la nivel federal.

În 2021, Amazon și-a reafirmat sprijinul pentru legalizarea federală a marijuanei și a anunțat că nu va mai testa angajații pentru prezența canabisului. Politica a fost primită cu căldură de către susținătorii reformei, dar a stârnit îngrijorări cu privire la posibila ambiție a companiei de a prelua conducerea în sectorul canabisului legal odată ce acesta va fi legalizat la nivel federal.

ACUxcnytbj


Potrivit unui purtător de cuvânt al Amazon care a declarat anterior pentru Washington Post, motivația principală a companiei nu este de a vinde canabis, ci de a dori să își extindă forța de muncă.

În cazul în care canabisul este legalizat la nivel federal în toate statele, legiuitorii ar putea avea îngrijorări cu privire la o posibilă monopolizare de către marile corporații naționale,
notează Shaleen Title, director executiv al Parabola Center, un think tank de politici privind canabisul.

Title este autoarea unui studiu privind prevenirea monopolurilor pe piața marijuanei, în care avertizează că dominația marilor întreprinderi ar putea amenința industria existentă. Ea subliniază că recentul val de consolidare și barierele ridicate la intrare ar putea duce la o piață națională controlată doar de câteva companii.

Title își exprimă îngrijorarea cu privire la faptul că corporațiile producătoare de tutun și alcool încearcă în liniște să exercite controlul asupra pieței legale de canabis.

ZmtKpPRHsa


De exemplu, organizația non-profit Coalition for Cannabis Policy, Education and Regulation (*****EAR) încearcă să creeze un cadru federal cuprinzător de reglementare pentru canabis și este finanțată de o serie de mărci de tutun și alcool, inclusiv Altria (societatea-mamă a Philip Morris USA), Molson Coors, Constellation Brands și National Association of Convenience Stores.

Coaliția include personalități respectate din industrie, inclusiv Andrew Friedman, fost lider al pieței canabisului din Colorado, și Shanita Penny, fost președinte al
Minority Cannabis Business Association.

Combinația dintre finanțarea din partea companiilor producătoare de tutun și alcool și componența autoritară a coaliției i-a îngrijorat pe observatori cu privire la impactul potențial pe care grupul l-ar putea avea asupra susținerii intereselor marilor companii.

ZItTgLsDAN


Cercetările arată că industria tutunului are o istorie de a viza tinerii și comunitățile marginalizate, inclusiv comunitățile de culoare. Dacă marile companii de tutun ar influența politica federală privind canabisul, ar fi un scenariu dezastruos pentru susținătorii reformei în domeniul marijuanei, preocupați de problemele legate de reducerea riscurilor, afirmă Title.

Companiile de tutun înșală publicul, manipulează datele științifice și ascund daunele pe care le provoacă produsele lor. Nu vrem ca ele să se ocupe de probleme de sănătate publică.

În ciuda preocupărilor legate de faptul că legalizarea federală ar putea avea consecințe negative din cauza dominației intereselor corporatiste. Reformatorii ar trebui să avanseze agresiv cu lecțiile învățate din eșecurile înregistrate la nivel de stat în ceea ce privește echitatea socială și reforma justiției penale.

Dacă avem o idee clară despre cum ar trebui să arate legalizarea, va fi mai ușor să creăm o piață echitabilă, iar Canada poate servi drept model pentru reglementarea federală în Statele Unite.

ZTz9cSD1Lt


În prezent, mii de oameni sunt în închisoare pentru infracțiuni minore de posesie sau distribuție sau pentru utilizarea unor astfel de accesorii. Acești oameni ar trebui să fie acasă cu familiile lor, să contribuie la economie și să trăiască fără povara unui cazier judiciar care îi obligă să ducă o viață nemeritată.

Legislatorii pot crea o politică eficientă privind canabisul, mai ales dacă ascultă mai degrabă activiștii decât lobbyiștii și grupurile specializate. Trebuie să recunoaștem ceea ce funcționează eficient și să nu mai cedăm în fața intereselor corporatiste. Aceasta este o industrie nouă care poate fi susceptibilă de corupție în timp, dar nu ar trebui să începem de acolo.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,398
Solutions
4
Reaction score
954
Points
113
Deals
1
Este o nebunie că un stat permite Marijuana recreațională, iar statul de lângă el, Marijuana este într-o categorie cu lsd, ciuperci nbomes și 2c's.Dar un lucru este sigur, cei din statele ilegale beneficiază de statele recreaționale. Trebuie doar să treci granița și iată un magazin de cărămidă și motor care are cel puțin 100 de soiuri și tot ce ți-ar putea plăcea. Psst. Hei, nu trebuie să fumezi. Vaping numai 🤭. În statul meu, la începutul dezbaterii despre marijuana recreativă, câțiva beurocrați au scris o legislație care părea să sugereze că numai una sau două entități corporative ar avea voie să o producă. 😂 Acești oameni sunt proști. Așa cum stau lucrurile, o pot cultiva în patul meu de flori sau în dulapul meu. Nu am crezut niciodată că voi vedea această zi. Ceea ce este trist este că nu mi se pare atât de plăcută la vârsta ei. Păstrez câteva pe aici, dar fumez doar un joint pe săptămână. Mynwife este, totuși, șef. Spune că marfa pe care i-o recomandă nu-i provoacă un atac de panică, ca majoritatea ierbii. Da, s-ar putea să fie ceva psihologic.
 

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
Când eram mult mai tânăr și nu știam mai bine, am fost întotdeauna unul dintre cei care ar fi purtat un tricou pe care scria legalize it. Am fost crescut în această afacere, a doua generație, a treia mi s-a spus, dar nu mi s-au dat niciodată aceste detalii. Tot ce știu este că toată viața mea benzina din mașină și banii de prânz pentru școală au provenit din iarbă. Am învățat de la o vârstă fragedă valoarea ierbii și cum să o cultiv, să o vând și alte lucruri. 9 din 10 oameni cu care am crescut sau din generația care m-a format au ieșit cu toții din această afacere, și asta nu a fost din alegere. Cei aleși de state după ce au plătit mii și mii de dolari doar pentru a aplica fără nicio garanție că vor primi o licență pentru a cultiva, sau a vinde, etc. Majoritatea au fost oameni care nu au vândut niciodată un joint în viața lor și poate că au avut o diplomă în afaceri sau orice altceva, dar au luat ceva despre care știau prea puțin și nici măcar nu au căutat sfaturi de la cei dintre noi care o făceau deja toată viața noastră. Ei o conduc ca pe orice altă afacere mare, ca pe un nenorocit de 7-11. Lucrez de aproape un deceniu pentru a mă poziționa astfel încât să pot face ceea ce îmi place să fac și la care am fost întotdeauna bun, fără să fiu nevoit să-mi fac griji că statul îmi spune: "Nu poți vinde asta fără licență! Este ilegal" Da, ei bine, este ilegal și pentru ei, dar ei scapă cu asta. În opinia mea, toate dispensarele recreaționale ar trebui să fie arse, nu am nicio problemă cu medicina, dar plata impozitelor către aceiași oameni care obișnuiau să ne aresteze pentru posesie sau pentru că trăiam din asta este ridicolă în opinia mea. Nu în toate locurile, după cum am înțeles, prețurile s-au dublat din cauza legalizării, dar acolo unde mă aflu eu s-au dublat. Iarba pe care văd că o fumează oamenii acum, doar pentru că are un nume de marcă pe etichetă și îți spune toate procentele de THC etc., nu este cu adevărat mult mai bună decât unele dintre cele cultivate acasă pe care le-am fumat și le-am văzut crescute de mulți ani. Majoritatea generației tinere ar prefera să conducă 30 de minute pentru a sta la coadă și a plăti 100 de dolari pentru un sfert de uncie sau, dacă prind o vânzare, poate obține o uncie pentru 200, în loc să meargă și să sprijine un vânzător local, puținii care au mai rămas și care, cu siguranță, au nevoie de bani. Am întâlnit chiar și oameni care nu au fumat niciodată până la legalizare și care, probabil, nu vor experimenta niciodată cum este să mergi la localul tău, să stai jos și să împarți un joint sau două în timp ce el îți pune punga sau pungile pe cântar în fața ta și te lasă să le vezi după ce le-ai încercat deja. Când eram mult mai tânăr și nu știam mai bine, am fost întotdeauna unul dintre cei care purtau un tricou pe care scria "legalizați-o". Am fost crescut în afaceri, a doua generație, a treia mi s-a spus, dar nu mi s-au dat niciodată aceste detalii. Tot ce știu este că toată viața mea benzina din mașină și banii de prânz pentru școală au provenit din iarbă. Am învățat de la o vârstă fragedă valoarea ierbii și cum să o cultiv, să o vând și alte lucruri. 9 din 10 oameni cu care am crescut sau din generația care m-a format au ieșit cu toții din această afacere, și asta nu a fost din alegere. Cei aleși de state după ce au plătit mii și mii de dolari doar pentru a aplica fără nicio garanție că vor primi o licență pentru a cultiva, sau a vinde, etc. Majoritatea au fost oameni care nu au vândut niciodată un joint în viața lor și poate că au avut o diplomă în afaceri sau orice altceva, dar au luat ceva despre care știau prea puțin și nici măcar nu au căutat sfaturi de la cei dintre noi care o făceau deja toată viața noastră. Ei o conduc ca pe orice altă afacere mare, ca pe un nenorocit de 7-11. Lucrez de aproape un deceniu pentru a mă poziționa astfel încât să pot face ceea ce îmi place să fac și la care am fost întotdeauna bun, fără să fiu nevoit să-mi fac griji că statul îmi spune: "Nu poți vinde asta fără licență! Este ilegal" Da, ei bine, este ilegal și pentru ei, dar ei scapă cu asta. În opinia mea, toate dispensarele recreaționale ar trebui să fie arse, nu am nicio problemă cu medicina, dar plata impozitelor către aceiași oameni care obișnuiau să ne aresteze pentru posesie sau pentru că trăiam din asta este ridicolă în opinia mea. Nu în toate locurile, după cum am înțeles, prețurile s-au dublat din cauza legalizării, dar acolo unde mă aflu eu s-au dublat. Iarba pe care văd că o fumează oamenii acum, doar pentru că are un nume de marcă pe etichetă și îți spune toate procentele de THC etc., nu este cu adevărat mult mai bună decât unele dintre cele cultivate acasă pe care le-am fumat și le-am văzut crescute de mulți ani. Majoritatea generației tinere ar prefera să conducă 30 de minute pentru a sta la coadă și a plăti 100 de dolari pentru un sfert de uncie sau, dacă prind o vânzare, poate obține o uncie pentru 200, în loc să meargă și să sprijine un vânzător local, puținii care au mai rămas și care, cu siguranță, au nevoie de bani. Am chiar și oameni care nu au fumat niciodată până când a fost legalizat, și probabil că nu vor experimenta niciodată cum era să te duci la localul tău, să stai jos și să împarți un joint sau două în timp ce el îți pune punga sau pungile pe cântarul din fața ta.
Câți oameni de școală veche vă imaginați că au fost întrebați despre afacere atunci când a fost elaborată legislația sau câți oameni care au petrecut deja zeci de ani conducând o afacere au fost lăsați să intre sau, în cele mai multe cazuri, chiar și-au putut permite să plătească sumele ridicole necesare chiar și pentru a solicita să crească, să vândă sau chiar să conducă o afacere de transport care asigură legătura între cultivatori și dispensare. Cei mai mulți dintre cei mici nu au avut niciodată șansa de a intra în afacerea "legală", iar pe cei care au reușit îi aplaud, dar mă întreb dacă este la fel de plăcută ca înainte sau a devenit doar o altă activitate enervantă, de la 9 la 5, care necesită atât de mult timp, efort și energie doar pentru a plăti statului partea sa la sfârșitul lucrurilor?
 
Top