Schimbarea politicii privind canabisul

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
254
Reaction score
278
Points
63
MRkAVG8xIe


Tratamentul pentru tulburările legate de consumul de opioide trebuie să ia în considerare politicile în schimbare privind canabisul pentru a maximiza oportunitățile de recuperare ale oamenilor.

Statele Unite se confruntă cu o epidemie gravă de supradoze care a fost cauzată inițial de abuzul de analgezice și apoi a luat viața multor persoane din cauza heroinei și a opioidului sintetic fentanil.


Potrivit
Centrelor pentru controlul și prevenirea bolilor,
anul trecut au fost raportate peste 81 000 de decese din cauza supradozelor de opioide.
Igw0ofJ1v8

Milioane de americani suferă de o tulburare legată de consumul de opioide, însă, până în 2021, patru din cinci dintre aceștia nu primeau tratamentul necesar. Acest lucru explică necesitatea critică de a extinde accesul la terapia asistată de medicamente pentru a ajuta oamenii să se recupereze.

Una dintre barierele majore în calea tratamentului eficient este restricționarea consumului de canabis pentru potențialii pacienți. În prezent, multe programe care ajută persoanele cu tulburări cauzate de consumul de opioide solicită participanților să se abțină de la consumul de canabis pentru a fi eligibili pentru tratament. Această abordare evidențiază o greșeală gravă în domeniul medicinei dependenței: poziția noastră conservatoare cu privire la canabis duce adesea la excluderea persoanelor din programele care le pot ajuta.

2ZYtcJ1fon

Am neglijat să cercetăm potențialul canabinoizilor, fără să observăm că unii dintre ei pot avea beneficii te*****utice. Astfel de politici mioape au privat mii de persoane de ajutorul de care au nevoie și au neglijat potențialul canabisului pentru sănătatea publică.

Pentru a aborda eficient criza opioidelor, trebuie să ne regândim atitudinea față de canabis și să dezvoltăm tratamente mai incluzive și mai eficiente, analizând cu atenție riscurile și beneficiile.


În ultimul deceniu, atitudinile față de canabis în Statele Unite au suferit schimbări semnificative pe măsură ce criza opioidelor a luat amploare.
Canabisul a devenit a patra cea mai populară substanță psihoactivă din lume, după alcool, cafeină și tutun și conține peste 550 de componente diferite, dintre care cele mai cunoscute sunt delta-9-tetrahidrocanabinolul (THC) și canabidiolul (CBD).

Până în prezent, 38 de state și Washington D.C. au legalizat utilizarea medicală a canabisului, iar unele state au recunoscut chiar tulburarea de utilizare a opioidelor ca bază pentru utilizarea medicală, deși datele fiabile sunt încă rare.

SIXYZArREk

Administrația Biden a propus recent reclasificarea canabisului ca substanță mai puțin nocivă la nivel federal, ceea ce ar legaliza efectiv utilizarea sa în scopuri medicale în întreaga țară. Această reclasificare poate reprezenta o schimbare majoră în politica federală, dar noua reglementare este în contradicție cu abordările tradiționale ale tratamentului tulburărilor legate de opioide.

În Statele Unite, metadona, care este un medicament salvator pentru tulburările legate de consumul de opioide, este distribuită prin programe reglementate la nivel federal care previn această dependență. Aceste clinici specializate furnizează doze zilnice de metadonă, precum și consiliere și alt sprijin.

Cu toate acestea, multe dintre ele au politici stricte de abstinență care refuză tratamentul persoanelor despre care se constată că dețin canabis sau componente ale acestuia. Această interdicție se bazează pe presupunerea că canabisul poate interfera cu procesul de recuperare.

qrxogu7e6o-jpg.49913


Odată cu legalizarea în creștere a canabisului și cu schimbarea opiniei publice, este evident că politicile tradiționale de abstinență devin din ce în ce mai îndepărtate de acceptarea în creștere a canabisului în societate. Apariția conceptului de "California Sober", în care persoanele renunță la alcool și la alte droguri, dar continuă să consume canabis, subliniază și mai mult această discrepanță.

Politicile de abstinență se bazează pe percepția că utilizarea canabisului poate avea un impact negativ asupra tratamentului tulburărilor legate de consumul de opioide. Cu toate acestea, noi dovezi, inclusiv rezultatele unor recenzii sistematice recente și
o meta-analiză efectuată în ianuarie, infirmă această opinie.

Studiul recent, care acoperă 4-15 luni de date de urmărire, nu a constatat nicio asociere semnificativă între consumul de canabis și recăderea la consumul de opioide nemedicale în rândul celor aflați în tratament. Aceste constatări impun o reconsiderare a rolului canabisului și al canabinoizilor săi în procesul de recuperare, precum și o reevaluare a modului în care politicile legate de consumul de canabis afectează accesul la tratament și menținerea acestuia.

AvenYj0Uzp


Unele studii mecaniciste sugerează că canabisul și componentele sale pot avea efecte pozitive în terapia tulburării de utilizare a opioidelor. De exemplu, absența unor studii indică faptul că THC poate reduce nevoia de opioide în tratamentul durerii, iar
CBD poate ajuta la reducerea comportamentului de căutare a drogurilor și a poftelor cauzate de stimuli externi.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9117273/
Cu toate acestea, sunt necesare mai multe cercetări pentru a confirma aceste constatări.
Trebuie depășite etape foarte impresionante înainte ca orice componentă a canabisului să poată fi considerată un tratament aprobat pentru tulburarea de consum de opioide.

SAzFYBbcVo

Pentru ca un medicament să primească aprobarea FDA, acesta trebuie să treacă printr-o evaluare riguroasă de tip gold standard: studii clinice randomizate, dublu-orb, controlate cu placebo, care implică subiecți umani. în astfel de studii, participanții sunt repartizați aleatoriu în grupuri în care unii primesc medicamentul studiat, iar alții primesc un placebo. Până în prezent, doar un număr mic de studii au evaluat în mod specific eficacitatea și siguranța canabinoizilor în tratamentul tulburărilor cauzate de consumul de opioide.

Agenția solicită, de obicei, un minim de două studii bine concepute care implică mai mult de 200 de persoane înainte de a putea începe procesul de aprobare a unui medicament nou.

Până în prezent, doar un număr mic de studii au evaluat în mod specific eficacitatea și siguranța canabinoizilor în tratamentul tulburărilor cauzate de consumul de opioide. Prin urmare, până când aceste constatări vor fi confirmate în studii mai ample, ideea utilizării canabinoizilor pentru tratarea acestei probleme ar trebui abordată cu precauție, bazându-se pe tratamente deja testate și aprobate.

MbmQaHTfjN


Recuperarea de la tulburarea de consum de opioide este un proces complex. Pentru unele persoane, abstinența completă poate fi soluția ideală, dar pentru multe persoane aflate în primele etape ale recuperării, acesta este uneori un obiectiv nerealist.

Strategiile de reducere a riscurilor care se concentrează pe minimizarea riscurilor oferă o abordare mai plină de compasiune și mai practică. Deciziile politice care exclud imediat persoanele din programele de tratament din cauza consumului lor recurent de canabis nu iau în considerare complexitatea recuperării. În plus, astfel de măsuri pot împinge în mod neintenționat persoanele să se întoarcă la opioidele ilicite periculoase, cum ar fi fentanilul și derivații săi.

Numeroase studii arată că sunt necesare schimbări de politică. Dovezile actuale pun sub semnul întrebării caracterul adecvat al politicilor de toleranță zero care resping posibilitatea de a trata tulburarea de consum de opioide dependentă de consumul de canabis. Cu toate acestea, accesul la medicamente vitale rămâne esențial pentru procesul de recuperare.

XUgk4BtR5v


Subliniem că nu solicităm utilizarea canabisului în recuperarea de la dependența de opioide. În schimb, subliniem necesitatea unor evaluări atente și individualizate ale rolului canabisului în terapie.

Furnizorii de asistență medicală ar trebui să monitorizeze consumul de substanțe și să discute sincer cu pacienții despre impactul canabisului asupra recuperării lor, inclusiv impactul asupra durerii, sevrajului și dorinței de a consuma alte substanțe din motive nemedicale.

Relația complexă dintre canabis și recuperarea de la dependența de opioide trebuie explorată. Cercetările viitoare ar trebui să se concentreze asupra siguranței și eficacității canabisului și a componentelor sale în tratarea simptomelor dependenței de opioide, precum și asupra modului în care diferitele produse de canabis și modele de consum afectează rezultatele tratamentului. Astfel de cercetări, combinate cu conversații clinice semnificative, pot duce la metode mai individualizate și mai eficiente de îngrijire.
 

Attachments

  • qrxOGu7E6o.jpg
    qrxOGu7E6o.jpg
    401 KB · Views: 10

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
Acesta este un articol foarte interesant și bine scris. Mulțumesc pentru aceste informații. Am fost pe opiacee de peste 25 de ani, și este războiul pe medicamente pe bază de prescripție medicală care m-a condus la utilizarea Heroinei în urmă cu aproximativ un an, înainte de asta am făcut vreodată doar medicamente pe bază de prescripție medicală, cum ar fi oxy și alte medicamente mai puternice. Sigur, am încercat heroina când eram mai tânăr, dar nu mi-a plăcut pentru că nu era întotdeauna la fel, așa cum sunt medicamentele. Cu medicamentele eliberate pe bază de rețetă știi ce primești de fiecare dată. Am luat suboxonă o dată timp de 4 ani și, sincer, mi-a făcut mai rău. Mi-a cauzat multe alte probleme pe care nu le voi împărtăși, dar fiecare reacționează diferit la medicamente și, în ceea ce privește suboxona, nu cred că au existat suficiente studii pe termen lung pentru a dovedi că este mai sigură pe termen lung ca medicament de tratament, deoarece unii oameni au nevoie de tratament pe termen lung, dar folosesc acest lucru ca o scuză pentru canabis, deși știm mult mai multe despre canabis decât despre medicamente precum buprenorfina, doar că nu în nicio calitate oficială prin canale oficiale aprobate.

Un exemplu interesant: buprenorfina singură poate fi afectivă pentru durere, dar se leagă, de asemenea, de receptorul mu și, prin urmare, reduce capacitatea medicamentelor precum oxy de a acționa pentru gestionarea durerii. Un prieten bolnav de cancer care lua pentru durere un oxy cu acțiune scurtă și unul cu acțiune lungă a avut un doctor care a decis să testeze buprenorfina ca medicament cu acțiune lungă împreună cu medicamentul cu acțiune scurtă pentru a înlocui Oxy cu acțiune lungă, iar acest lucru a provocat multă durere și disconfort acestei persoane timp de peste 2 luni, până când am aflat despre acest lucru și i-am explicat de ce avea mai multă durere. Se pare că medicul lor nu știa acest lucru, iar farmacistul care le completează medicamentele nu a spus nimic. Medicii nu sunt instruiți în farmacologie așa cum ar trebui să fie, doar doctorii în farmacie sunt. Spun asta pentru că canabisul a ajutat mult această persoană în această perioadă. Am luat, de asemenea, metadonă, autoprescrisă, deci nu de la o clinică, dar am făcut-o în același mod în care ar fi făcut-o doza clinică și timp de 14 luni m-am descurcat foarte bine, apoi furnizorul meu a murit, el a avut tabletele pentru medicamentul său cu acțiune prelungită, împreună cu oxy pentru termen scurt. Există o mare presiune pentru a înlocui opioidele tradiționale cu buprenorfină pentru tratamentul durerii și nu doar pentru terapia asistată de medicamente și, deși spun că este destul de puternic singur pentru durere pe graficele lor mici, după ce am luat buprenorfină singură fără naloxonă pentru durere, nu a fost așa pentru mine. Aceasta funcționează pentru durere, dar nu a fost la fel de bună ca opioidele tradiționale în cazul meu. Folosesc pentru durere și din cauza dependenței, dar nu sunt un utilizator care se retrage, sunt un utilizator de întreținere, care funcționează în societate.

Cred că canabisul ar trebui să fie și, probabil, va fi în cele din urmă utilizat într-un anumit mod pentru tulburarea de utilizare a opioidelor, dar nu va fi pentru toată lumea, la fel cum alte metode nu funcționează pentru toată lumea. Una dintre cele mai mari probleme pare să fie lipsa îngrijirii individualizate, nu există un tratament unic pentru tulburarea de dependență de opiacee, deoarece nu toți suntem afectați în același mod de opiacee. Se pare că doctorii, precum și factorii de decizie care sunt mai responsabili de medicamentele care ne sunt prescrise decât doctorii noștri în aceste zile nu par să știe acest lucru, iar pentru cei care știu, banii îi fac să privească în altă parte, cu excepția cazului în care, desigur, le pasă, ceea ce este rar. Accesul la informații bune și adevărate trebuie să fie puse la dispoziția oamenilor care se bazează pe Dr. și clinici, și numai informațiile care li se spun, care de obicei vine de la locuri cum ar fi FDA, printre altele, este aproape întotdeauna o singură parte, sau cel puțin suficient pentru ca cealaltă parte va fi forțat în tăcere, și pentru cei care nu sunt atât de puține încât acum sunt doar numit nebun. Canabisul și politicile sale nu au fost diferite de-a lungul anilor și, deși lucrurile se schimbă, este atât de amestecat și există o astfel de lipsă de informații oneste bune, la fel cum există în politică, oamenii vor alege să creadă doar ceea ce cred că este corect, pe baza mentalității particulare pe care o au și a părții pe care aleg să o aleagă.
Fac gumele de canabis pentru prietenul meu bolnav de cancer și îi ajută foarte mult, atât de mult încât uneori iau mai puține medicamente pentru durere din cauza eficacității lor. În cazul meu, canabisul nu mă ajută cu durerea și cu siguranță nu mă ajută cu supradozajul. Dacă aș putea obține comprimate de metadonă prescrise pentru tulburarea mea de supradoză în același mod în care vechiul meu prieten, acum decedat, a făcut-o pentru durerea sa, aș putea nu numai să renunț la H, ci și să îmi tratez durerea în același timp. A merge la o clinică zilnică nu este ceva ce toată lumea are capacitatea de a face, ca în cazul meu, așa că, în calitate de individ, continui și fac ceea ce trebuie, deoarece sistemul în vigoare m-a dezamăgit și va continua cu siguranță să dezamăgească mulți alții ca mine. Acesta este motivul pentru care avem nevoie de locuri precum BB ca forum și piață, împreună cu toate celelalte informații, precum experții care scriu aceste articole și cei care sunt dispuși să îi ajute pe alții cu strategii de reducere a riscurilor și capacitatea de a obține anumite lucruri care pot ajuta în această privință.
 
Top