Question Cel mai bun mod de a învăța chimie.

justonr

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 7, 2023
Messages
5
Reaction score
3
Points
3
Bună mă întrebam doar care este cel mai bun mod de a învăța chimia necesară pentru a efectua diverse sinteze și ce echipament este necesar pentru a învăța chimia la nivel practic cam caut un nou hobby în loc de cercetare matematică . Multe mulțumiri Ron
 

justonr

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 7, 2023
Messages
5
Reaction score
3
Points
3
gândindu-mă la chimia organică. Multe mulțumiri Ron
 

maloo

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 5, 2023
Messages
15
Reaction score
5
Points
3
Puneți mâna pe sinteza totală 2. Dacă sunteți nou în toate, ar trebui să vă pierdeți după primul capitol sau cam așa ceva cu jargonul și ritmul. De fiecare dată când vedeți un cuvânt sau un concept nou pe care nu îl înțelegeți și de care nu ați auzit până acum. Căutați-l, citiți despre el. Care sunt denumirile echipamentelor și care este funcția lor. Metode diferite, cum să extragi A/B, de exemplu. Ce încercați să obțineți. Cum realizează această metodă acest lucru. Este o modalitate bună de a începe să înțelegeți și să dați sens lucrurilor. Apoi, poate alegeți un sintetizator pe care ați dori să îl încercați. Citiți despre el. Căutați toate lucrurile pe care nu le știți (din nou). Citiți fire despre oameni care îl încearcă. Urmăriți un videoclip cu reacția. Apoi poate încercați.
 

gumarabic

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
28
Reaction score
12
Points
3
Învățați principii precum: electronegativitatea, grupurile funcționale și electronegativitatea acestora, termodinamica, stoichiometria, aranjarea electronilor și modul în care aceasta creează clase de elemente, diferite tipuri de legături (ionică, metalică, covalentă), reacțiile de echilibru, stările de oxidare, compușii carbonului (modul în care sunt trasați și nomenclatura)

Pot face această listă din ce în ce mai lungă, există o mulțime de subiecte mici de învățat în chimie cel mai bun sfat este să luați o carte de liceu sau cea pe care o citeam eu era "Organic Chemistry by Franicis A. Carey/Robert M. Guiliano"
 

BevItUp

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 6, 2023
Messages
74
Reaction score
63
Points
18
De la 0 la 0+1

Nu am nicio pregătire în domeniul chimiei. M-am enervat într-o zi când mi s-a cerut să cumpăr Zyrtec. Motivul este, desigur, că oamenii folosesc efedrina pentru a face metamfetamină.(Apropo, iată cum) În ziua respectivă, acest lucru m-a enervat foarte tare. De ce ar trebui să fiu deranjat pentru că cineva pe care nici măcar nu-l cunosc face metadonă? Ăsta e un rahat de raport minoritar, la naiba cu asta, nevinovat până la proba contrarie, nenorocitule. Dacă stai să te gândești, nu este cu nimic diferit de KYC, astfel încât guvernul să poată urmări cum îți cheltuiești BTC........... oh, stai, despre ce vorbeam?

Oricum, în drum spre casă, m-am gândit "Am de gând să fac niște Meth". Nu m-am gândit niciodată să fac asta, dar ei mi-au băgat ideea în cap.

De atunci s-a transformat într-un hobby clandestin pentru mine (nu încerc să mă transform într-o afacere). Am verificat mai multe resurse și informațiile există, am învățat cum să fac shake & bake (o oală) într-o zi... fără să aprind un foc! Cu toate acestea, BBGate este singurul loc pe care l-am găsit care mă face să mă simt suficient de încrezător pentru a păși de pe bordură. Pe acest forum puteți merge la fel de superficial sau la fel de adânc ca tine vrei cunoștințe înțelept.

Tot ce ai nevoie este aici!

Ei postează rețetele, echipamentul și reactivii de care ai nevoie. Apoi fac un videoclip pentru a vă arăta cum pas cu pas. Dacă aveți întrebări, cineva vă va răspunde și puteți avea încredere în răspuns, deoarece acesta este verificat de o grămadă de experți (deși adesea nu sunt de acord cu răspunsul "corect").

Nu aveți reactivi sau echipament? Ei vă arată cum să le faceți, sau să le cumpărați, dacă preferați.

Singurul lucru pe care BBGate nu îl oferă este inițiativa și perseverența. Dar, veți găsi încurajări!

Începeți cu aceste rețete Simple, și întrebați ce nu știți. Dar, încercați să căutați mai întâi pe forum, pentru că am descoperit că dacă am o întrebare, probabil că altcineva a pus-o deja.
 

Kai

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 7, 2021
Messages
26
Reaction score
22
Points
3
poți învăța de pe internet eu lucrez cu astin nitric fuming într-un borcan de sticlă și nu știu nimic lmao, folow stict ppe tho dacă vrei să înveți chimie simplă știință nebunie forumuri sunt hella util pentru asta
 

justonr

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 7, 2023
Messages
5
Reaction score
3
Points
3
De asemenea, dacă cineva are nevoie de dnp, am ceva de genul 50 kg de rezervă.
 
Top