Sinteze 4mmc în acetat de etil

The Villain

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 15, 2023
Messages
1
Reaction score
2
Points
1
Bună ziua tuturor.
Știe cineva, la ce temperatură și pentru cât timp durează sinteza de 4mmc, folosind solventul acetat de etil?

Este la fel ca în toluen sau benzen
3 ore și căldură 60 grade ?
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
124
Reaction score
55
Points
28
videoclipul spune:
- fără încălzire
- timp de reacție de 20 de minute
- modificări de culoare foarte vizibile

experiența mea este :
- păstrați la 40
- 30 de minute timp de reacție
- schimbările de culoare sunt subtile, dar la un moment dat va deveni maro (când este galben închis, așteptați mai mult).
 

PharmacopeiaLabs

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 27, 2023
Messages
26
Reaction score
16
Points
3
este acest interval de timp fără a utiliza triethylamine?
Doar 2b4m, metilamină și acetat de etil?
Din câte am înțeles, acetatul de etil face reacția mult mai rapidă decât DCM, corectați-mă dacă greșesc.
 
View previous replies…

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
124
Reaction score
55
Points
28
Da. Fără triethylamine.

Dar, în ciuda vitezei sale, aceasta nu este o rută pe care o folosesc în mod regulat.
 

PharmacopeiaLabs

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 27, 2023
Messages
26
Reaction score
16
Points
3
nu o preferați din cauza randamentelor mai scăzute?
de asemenea, care este randamentul mediu la care ar trebui să se aștepte cineva de la utilizarea EA?
De asemenea, procedura de acidificare este aceeași ca în cazul utilizării DCM atunci când se utilizează EA?
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
124
Reaction score
55
Points
28
Nu-mi pasă de jocul cu procentul de randament, deoarece este vorba doar de marje. Voi explica mai jos.

La întrebarea dvs.: atunci când se face corect, ~55% este posibil.
Procesul de acidificare este mai mult sau mai puțin același.
Consultați videoclipul (și firul) și noul fir

Mai mult decât randamentele, îmi pasă de eșecuri. Iar în cazul acetatului de etil ( chiar mai mult decât în cazul DCM ) , riscul de a greși este mai mare. Atunci când utilizați acetatul de etil ca solvent de reacție, acidificarea poate duce la o mizerie întunecată, și / sau nici un precipitat (+ un coș de gunoi plin). În ceea ce privește randamentul, acesta este 0.

Orice altă metodă care oferă un randament de numai 30 %, dar este mai robustă, este un câștigător clar, imho.


Cu toate acestea, acetatul de etil este o soluție salvatoare atunci când se utilizează DCM ca solvent de reacție, pentru a înlocui acetona pentru acidificare, ceea ce reduce la aproape zero șansele de a obține vopsea de culoare strălucitoare în produsul dumneavoastră.
Dar făcând acest lucru vine cu un preț, care este (atunci când nu aveți un echipament de uscare profesionist) mai greu să vă uscați produsul în timp util și în mod corect, provocând cruste colorate care trebuie îndepărtate înainte de cristalizare (sau doar zdrobite, dar mai bine să le tăiați (în interior este o pulbere albă frumoasă, dar umedă).
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
190
Reaction score
75
Points
28
Deals
9
Am sentimentul că EA este cel mai ușor solvent, literalmente întotdeauna o treabă curată. Nu știu ce s-a întâmplat că ai spus că este ușor să faci greșeli. Cred că doar o picătură pe secundă de acidifiere dă întotdeauna rezultate bune. Dacă cineva se grăbește și își schimbă rata de picurare, atunci există riscul real de a eșua - este adevărat

Am reușit să acidific DCM folosind acetonă, culoarea a fost aproape albă - la fel și o picătură de acid pe secundă, dar când am încercat cu acetat de etil altă dată, a durat ceva timp, deci recunosc că utilizarea acetonei este mai dificilă cu DCM, dar în general acetona are avantajele sale.
În ambele cazuri nu am obținut un randament foarte bun, din câte îmi amintesc, aproximativ 50% (DCM), dar nu îmi amintesc exact ce am făcut, deoarece a trecut ceva timp de atunci și testam unele "lucruri noi"
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
124
Reaction score
55
Points
28
Notă secundară: nu am nicio diplomă în chimie.
Ceea ce am descris mai sus este doar experiența mea și poate fi, sau nu, corect din punct de vedere științific.
 
Top