Synteza kwasu fenylooctowego z kwasu migdałowego (na małą skalę)

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,047
Points
93
Schemat reakcji:
QrjteHwBoC


Synteza:
1. Kwas migdałowy (15,0 g) rozpuszczono w 85% aq kwasie podfosforowym (15 ml).
1hkByCow3X
ZCqxVdcWTX
Bp5X7NmlgV
87NRIpv2Fe



2. Jod (15 g) dodawano małymi porcjami, ogrzewając w temperaturze wrzenia przez 1 godzinę.
Vsc8mfixzQ
XQKpn4odGU
MiCgKaA027



3. Roztwór przelano zimną wodą, a surowy produkt rekrystalizowano z gorącej wody, uzyskując bezbarwny krystaliczny produkt o masie 10 g.
Yi9qxTskp8
JfEbd61RYH
 
Last edited by a moderator:

rabbitass

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 17, 2024
Messages
23
Reaction score
7
Points
3
Witam, jestem bardzo zainteresowany tą syntezą, przynajmniej tam, skąd pochodzę, bardzo łatwo jest zdobyć kilogramy kwasu L-mandelinowego, ale mam trudności ze zdobyciem kwasu hipofosforowego, czy mogę go zastąpić innym kwasem, który jest dla mnie łatwiejszy do zdobycia?
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
53
Reaction score
22
Points
8
Nie sądzę. Jeśli można znaleźć czerwony fosfor, można też użyć kwasu fosforowego. Jest on o wiele, wiele łatwiejszy do znalezienia niż kwas hipofosforowy. Oczywiście znalezienie czerwonego fosforu nadal stanowi problem.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
53
Reaction score
22
Points
8
Kwas hipofosforowy jest trudny do znalezienia.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,047
Points
93
To jest właśnie hipo. Jest trudna do zdobycia, ale jak najbardziej odpowiednia. Otrzymywanie mety z efedryny jest podobne.
 
View previous replies…

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
124
Reaction score
33
Points
28
Witaj, Will Chemist, czy możesz opublikować wątek dotyczący przygotowania P2P z kwasem fenylooctowym? Nie znalazłem go od dłuższego czasu. Dziękuję.
 

stevepreston

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
33
Reaction score
3
Points
8
Mam ponad 2 kg tego pierwiastka i nie wiem, co z nim zrobić, ponieważ metoda pieca rurowego jest trudna i nie wiemy, jaka jest najłatwiejsza metoda.
 

Labchef

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Oct 5, 2023
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Chcę spróbować tej procedury, ale odkryłem, że kwas migdałowy ma inny numer CAS. Jaki jest właściwy nr CAS? Kwas migdałowy występuje w DL, S i L, jak sądzę. Czy można użyć dowolnego z nich do procedury otrzymywania kwasu fenylooctowego?
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
53
Reaction score
22
Points
8
To nie ma znaczenia. Po redukcji centrum chiralne znika i pozostaje kwas fenylooctowy.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
329
Reaction score
274
Points
63
Wygląda na to, że czegoś tu brakuje. Możliwe odczynniki na bazie fosforu do redukcji to:
- RP, czerwony fosfor z jodem
- H3PO2, kwas hipofosforowy i jod
- H3PO3, kwas fosforowy i jod
- H3PO4, kwas ortofosforowy lub tylko fosforowy i NaI lub KI, jodek sodu lub jodek potasu.

Przy czym preferowane są H3PO2 i H3PO3.
Wszystkie z nich tworzą HI, kwas jodowodorowy, co jest faktycznym środkiem redukującym.

H3PO2 jest wytwarzany z podfosforynu sodu, wapnia lub potasu i HCl. Wystarczy poszukać hasła "niklowanie bezprądowe", aby je znaleźć.
H3PO3 jest stosowany w hydroponice i winnicach
H3PO4 jest wszędzie stosowany jako odrdzewiacz, odkamieniacz itp.

Jod jest wytwarzany przez utlenianie NaI lub KI.
NaI lub KI są używane do dezynfekcji wody, poszukaj "Preppers" i "Survivalists".

btw. PAA. kwas fenylooctowy ma bardzo specyficzny i lepki zapach, którego nie da się łatwo zmyć, uwaga. Albo lepiej: Śmierdzi jak diabli i tak samo będzie podczas jego wytwarzania. Zapach będzie ci towarzyszył przez około tydzień, niezależnie od tego, jak często będziesz brał prysznic.
 

stevepreston

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
33
Reaction score
3
Points
8
czy mogę prosić o wyjaśnienie proporcji PSEUDO i IODINE oraz H3PO3, czasu i ciepła, proszę, nie mam dostępu do H3PO2 i czy to naprawdę działa, a H3PO3 jest dobrym niezawodnym środkiem redukującym, proszę o powtórzenie
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
124
Reaction score
33
Points
28
Czy kwas migdałowy to 2836-32-0? Czy można użyć odczynnika zawierającego tylko 50% kwasu hipofosforowego?
 

stevepreston

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
33
Reaction score
3
Points
8
Tak, na youtube jest wideo krok po kroku, wystarczy wyszukać kwas migdałowy / kwas fenylooctowy... zapraszamy...
 
Top