Question Pytanie wydaje się łatwe, ale takie nie jest

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
Mam alkaliczną mieszaninę wody i wolnej zasady metylowej.
Dodaję rozpuszczalnik w tym przypadku heksan i w dolnej warstwie pojawia się coś, czego heksan nie rozpuszcza, a później warstwa wody jest w porządku.
Kiedy izoluję to "zanieczyszczenie", mieszam je z DCM i rozpuszcza się.
Oto dylemat, który oznacza ta sytuacja:

1- Heksan nie jest wystarczająco dobrym rozpuszczalnikiem dla tego rodzaju wolnej zasady.

2- DCM rozpuszcza niektóre zanieczyszczenia organiczne.

Co byś zrobił, wyrzucił go lub rozpuścił w DCM, odparował rozpuszczalnik i użył go?

Dzięki.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
512
Points
63
Deals
5
Użyj TLC, aby określić poziom, do którego wspina się wyizolowana, oczyszczona wolna baza i użyj jej jako wzorca odniesienia do porównania z "brudną wolną bazą", co powinno uwidocznić zanieczyszczenie. Teraz, gdy masz odniesienie do zanieczyszczenia, możesz zejść w dół łańcucha dostaw i zidentyfikować źródło zanieczyszczenia, jeśli takie istnieje. Po zidentyfikowaniu źródła możesz przejść do analiz jakościowych.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,416
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Gdybyś wiedział, jak to zostało zrobione, znałbyś reakcje uboczne i miałbyś dobre pojęcie, co to jest. W archiwum rodu znajduje się lista zanieczyszczeń według drogi syntezy
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,416
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Heksan nie i dcm tak brzmi polarnie lub przynajmniej aprotycznie i duży moment dipolowy
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
O
Ok Dzięki wszystkim za odpowiedzi, ale dzisiaj rozwiązałem zagadkę.

Oto co się działo:

Heksan jest bardziej hydrofobowy niż DCM, więc gdy wolna baza jest mieszana z wodą (niekoniecznie emulsją), heksan nie rozpuszcza jej, podczas gdy DCM robi to nawet z pozostałą wodą, ale jeśli poczekasz (mówię o kilku godzinach), w końcu pozostała niewielka warstwa wody zostanie oddzielona, a wolna baza rozpuści się w heksanie.
Oczywiście nie trzeba czekać tych godzin, wystarczy wysuszyć mieszaninę bezwodnym siarczanem sodu, przefiltrować i gotowe.
Właśnie to odkryłem dziś rano.
Uczę się każdego dnia, aby spróbować ulepszyć procesy.
Nie ma innego sposobu na to, niż mieć problemy, popełniać błędy i próbować rozwiązań.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
534
Reaction score
287
Points
63
Chlorowane rozpuszczalniki notorycznie tworzą emulsje z wodnymi roztworami alkalicznymi, takimi jak DCM, chloroform i CCl4, zakładam, że bromoform i jego krewni mają ten sam problem, ale są zarówno drogie, jak i znacznie bardziej toksyczne. Sekret tkwi w ich wstrząsaniu, które powinno być delikatne, nawet jeśli potrzebują więcej czasu, to i tak szybciej niż z wibrującym dildo i cierpliwością. W tym przypadku sól nie jest najlepszym wyborem.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
W tym przypadku stało się z heksanem, który nie jest chlorowany, ale dzięki za informacje, które zostały teraz dokładnie odnotowane.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
534
Reaction score
287
Points
63
To się nazywa przesuwanie granic wiedzy... nie martw się o tempo, ale skup się na wspinaczce.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Interesujący temat. Będę miał na oku.

Mam własne głupie pytanie: dlaczego wolisz DCM od eteru naftowego 40/60?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
Głównymi powodami są cena, dostępność dużych ilości w dyskretny sposób i położenie warstwy rozpuszczalnika (DCM jest zwykle na dolnej warstwie), co jest wygodniejsze do pracy na dużą skalę.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
jakiego heksanu używasz? n-heksanu cas 110-54-3 czy mieszaniny izo heksanu cas 64742-49-0?
jak oszacować jego rozpuszczalność w gramach zasady na ml heksanu?

jak rozumiem mieszanina izoheksanowa jest rodzajem eteru naftowego o podobnych właściwościach? w moim przypadku eter naftowy może być o 10-15% droższy. rozpuszczalność trudno powiedzieć, może robię coś źle, ale całkowite rozpuszczenie zasady z ciężkiego czarnego związku zajmuje 3-4 ml na 1 g zasady. może naprawdę robię coś źle i marnuję większość eteru, aby złapać jakieś boczne zanieczyszczenia.

dcm, prawdopodobnie tak, rozpuszcza to łatwiej, ale nie lubię tego, szczerze mówiąc, nie wiem dlaczego.
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Tym razem wykonałem ekstrakcję bazową izoheksanem cas 64742-49-0. Była to niewielka ilość 60 gr chlorku tylko do przetestowania metody. Oczekiwana waga bazy - 50,5 gr

Użyłem izoheksanu cas 64742-49-0 w objętości 160 ml, aby wyizolować większość zasady w 3 etapach. Każdy etap trwał około 40-60 minut, aby oddzielić warstwy.
W tym samym czasie wyizolowana ciecz heksanowo-zasadowa była przechowywana w kolbie w zamrażarce.

Ale kiedy przygotowałem się do oddzielenia resztek, zauważyłem w zamrażarce pewną ilość oleistej cieczy oddzielonej od heksanu.
Oddzieliłem tę oleistą substancję i dodałem do resztek z głównej partii, a następnie dodałem trochę więcej heksanu. Po chwili oleista substancja opadła poniżej warstwy wody. Nie czarna, tylko brązowa, taka sama jak główna ciecz wodna, tylko bardziej gęsta i rozróżnialna.

Oddzieliłem ją i rozpuściłem w większej ilości wody i heksanu, ale nadal nie jestem pewien, co to było - baza czy rzeczywiste zanieczyszczenia.

Ostateczny wynik to około 48 gr bazy.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Dziś rano czytałem na ten temat o rozpuszczalności różnych rozpuszczalników. Jeśli dobrze rozumiem ten temat, rozpuszczalność zależy od przenikalności próżni. Jeśli rozpuszczalnikiem "A" jest woda, to rozpuszczalnik "B" będzie rozpuszczalny w rozpuszczalniku "A", o ile jego przenikalność próżniowa jest wysoka.
Przenikalność próżniowa eteru naftowego i heksanu wynosi 1,9.
Przenikalność próżniowa DCM wynosi 9,1.

Niektóre źródła wskazują, że substancje o przenikalności próżniowej w zakresie 9-10 mieszają się z wodą w 6-7%.

Prawdopodobnie eter naftowy i heksan są znacznie lepsze w porównaniu z DCM, ponieważ niektóre zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie zostaną uwięzione w DCM wraz z wodą.
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Szefie, chcę kontynuować twój temat o trudnych kwestiach ekstrakcji bazy. Hahaha)))))

Niedawno przeprowadziłem ekstrakcję bazy. Wykonano trzy etapy separacji i wydałem z nimi coś w rodzaju 4 ml na 1 gr bazy izoheksanu cas 107-83-5.

Nadal była mała warstwa bazy + gówno około 20-40 ml, więc zrobiłem krok 4.
Dodałem jeszcze 200 ml izoheksanu, aby je rozpuścić. Ale w tym kroku otrzymałem lekko żółtawą warstwę bazy, co nie zdarzyło się w poprzednich krokach. Poprzednie kroki dały mi czystą przezroczystą warstwę bazową.

Wygląda na to, że jeśli bardziej rozpuszczalna baza się skończyła, izoheksan zaczyna rozpuszczać mniej rozpuszczalną wodę i gówno w małej objętości.

ZMybRcKXNr
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
Co dokładnie masz na myśli?
"Przeprowadzono trzy etapy separacji"
"więc wykonałem krok 4"
Jakie PH ma mieszanina w tym momencie?
"Ale na tym etapie otrzymałem lekko żółtawą warstwę bazową, co nie miało miejsca na poprzednich etapach. Poprzednie kroki dały mi czystą przezroczystą warstwę bazową".
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Rozdzieliłem bazę na lejku rozdzielającym w 3 krokach.
W każdym kroku dodawałem izoheksan w proporcjach równych 1,3 ml heksanu na 1 g zasady. W każdym kroku otrzymywałem czystą przezroczystą ciecz baza/heksan. W tych 3 krokach rozpuściłem większość (nie całą) bazę

Ponieważ w warstwie wody pozostało trochę brudnej bazy, przeprowadziłem separację jeszcze raz. Nie sprawdzałem PH w tym momencie. Ale gdy dodałem NaOH, PH było wyższe niż 12.

Myślę, że moim błędem było dodanie zbyt dużej ilości izoheksanu, może 2-3 razy więcej niż potrzeba. Więc złapałem trochę wody i gówna. Nie sądzę, że za dużo gówna, ale trochę.

Tak to wyglądało w lejku na tym ostatnim etapie.
DiUEh5uR60

Inna nazwa tego izoheksanu to 2-metylopentan, ma taką samą przenikalność próżniową 1,9.
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Nawiasem mówiąc, izoheksan cas 107-83-5 jest zupełnie inny niż izoheksan cas 64742-49-0. Mają różne temperatury wrzenia. Ale co ważniejsze cas 107-83-5 jest niezwykle lotny: początkowa temperatura wrzenia wynosi 60c. Ale jeśli zostanie podgrzany do 70 ° C, odparuje prawie 90%.
 
Top