Roztwór ługu w jakiś sposób zareagował z acetonem? Google jest tu bezużyteczne. Czy mój freebase można odzyskać?

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Zakres: ekstrakcja wolnej zasady z roztworu ługu.
Zapomniałem uzupełnić zapasy rozpuszczalników i jedyną dostępną decyzją było wypróbowanie acetonu lub pozostawienie go niestabilnego jako wolnej zasady przez zbyt długi czas. Aceton z każdym nasyconym roztworem wodnym musiał zachowywać się jak IPA i inne alkohole - dzielić się i unosić na wierzchu. IRL po wlaniu czystej p.a. dawki acetonu i wstrząśnięciu ostatecznej mieszanki rozdzielającej. Ale na moje nieszczęście, jakoś ta mieszanka zaczęła rzadko obserwowaną nukleację od powierzchni w dół tuby zaworu. teraz jest miękką bryłą podobną do budyniu, złożoną z gęstych chmur o rybim połysku, białych, igiełkowatych, nieuporządkowanych w siatce krystalicznej. nierównomiernie dzieli warstwy, a także na dobre zapycha mój zawór spustowy...

Pytanie, czy tylko mnie prześladuje tego typu niewytłumaczalne zdrowym rozsądkiem, ani nawet wyszukiwaniem w google. Czy mój freebase może być w jakiś sposób dostępny do odzyskania, zanim się utleni lub cokolwiek zepsuje? ktoś miał to wcześniej?
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Skopiowałem i wkleiłem to (poniżej, nie jestem taki fajny). Ale to jest prawdopodobnie to, czym jest goo... Pojawia się więc pytanie, jak oddzielić i wyizolować ten związek. Wygląda na to, że może to być rozpuszczalnik wodny... mniej więcej... Jeden z prawdziwych chemików (z legalnym zapleczem) musiałby rozwinąć to....

"Podczas reakcji acetonu z ługiem zachodzi reakcja zwana reakcją aldolową. Ług to zazwyczaj KOH lub NaOH, które są silnymi zasadami. Wodorotlenek deprotonuje aceton, a powstały enolan przyłącza się do węgla karbonylowego drugiej cząsteczki acetonu. Ogólny przebieg reakcji przedstawiono poniżej
.
main-qimg-130e9dc4be3462e676c0765b7abb2c9b
"
 

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Widziałem to, ale wiedziałem, że odnosi się tylko do stałego bezwodnego KOH. W końcu, po pewnym przewijaniu, znalazłem pewien zakres wyjaśnienia w patencie amerykańskim. W pewnych warunkach roztwór NaOH może zostać pobudzony do zarodkowania, stając się, jak twierdzą, ultra czystą zawiesiną NaOH, gotową do dalszego przetwarzania itp. Pod koniec mojej historii warstwa acetonu została po prostu zdekantowana z niewielką ilością zawiesiny, po lekkim podgrzaniu do około 45-50 ° C ług został z powrotem rozpuszczony i tak dalej.
Jeśli to słuszna teza, ważna do potwierdzenia przez kogoś innego - to niech każdy uczciwie przyzna, czy kiedykolwiek o tym słyszał. Ja szczerze mówiąc nie.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Nigdy tego nie doświadczyłem... ale to interesujące. Przypuszczam, że powinienem o tym pamiętać, jeśli kiedykolwiek mi się to przydarzy. Ale cieszę się, że to rozgryzłeś.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
ale czekaj.... co to jest "P.A." dawka acetonu? Nie rozumiem, jaki proces tu opisujesz. Nie miałeś rozpuszczalników, więc zamiast po prostu zostawić wolną zasadę w spokoju, zmieszałeś ją z acetonem? Gdzie pojawia się wodorotlenek sodu? I dlaczego w grę wchodzi woda? Miałeś nasycony roztwór NaOH i zmieszałeś go z acetonem, myśląc, że co to zrobi?
 

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Stopień czystości "p.a." - jeśli dobrze przetłumaczyłem mój lokalny skrót językowy, musi to oznaczać >99,5% zawartości.
 
Top