A nootropikumok is gyógyszerek?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
256
Reaction score
279
Points
63
S9rkb8yNjY


Sokan meg vannak győződve arról, hogy létezik egy csodapirula, amely az agynak a Határtalanul című filmből ismert Eddie erejét adja. A Google a "nootropikumoknak" nevezett gyógyszercsoporthoz vezet. Elmagyarázzuk, mik ezek, léteznek-e olyan anyagok, amelyek emberfeletti képességeket adhatnak az információk megjegyzésére - és ha nem, akkor hogyan lehet hasznos a farmakológia az elme számára.

Memóriánk és tudatunk a neuronok közötti kapcsolatok összessége, és ezek a kapcsolatok lehetnek stabilak és instabilak, állandóak és ideiglenesek. Az ilyen kapcsolatok egyik típusa a hosszú távú potenciálképződés, amikor az impulzust "fogadó" neuron gyakori ingerlése növeli a válasz erejét.

Biokémiai szinten ez abban nyilvánul meg, hogy a "fogadó" neuron felszínén a jelzőanyagok (neurotranszmitterek) receptorainak sűrűsége és ionos vezetőképessége megnő. Ez azonban csak egyike a memória kevés leírt mechanizmusának
.

6uY3CysTb5


Ezt a mechanizmust viszonylag nemrég fedezték fel, de a huszadik század közepe óta a tudósok olyan anyagokat (vagy befogadási sémákat) próbáltak kitalálni, amelyek növelik az emberek emlékezőképességét, illetve 100%-ban aktiválják az agyat.

Általában amfetaminszármazékokat és más pszichostimulánsokat használtak erre a célra: úgy vélték, hogy az éberség és a reakcióképesség fokozása után az információk átadása a rövid távú memóriából a hosszú távú memóriába is javulni fog. Mint kiderült, ez nem egészen igaz: a pszichostimulánsok hatására megtanult információk csak rövid ideig maradnak meg a memóriában.

A gyakorlatban ez így néz ki - a diák megtanult valamit, elhozta a vizsgára, és szinte azonnal elfelejtette.

Érdekesség: a memorizálást gátló gyógyszerek már az ókor óta ismertek. Ilyen például az Atropa belladonna - a növény, amelyből először izolálták az atropint.
Emellett az 1940-1950-es évek óta ismert első antipszichotikumok (klórpromazin) és antihisztaminok (antegran) is jelentősen megnehezítették a memorizálást.

HI4DQpuc3S

A piracetám és a nootróp szerek megjelenése
Ez az 1960-as években változott meg, amikor Corneliu E. Giurgea román vegyész feltalálta a piraketámot, és bevezette a "nootropikum" kifejezést a gyógyszerek osztályozásába.

Corneliu Giurgea szerint egy nootróp hatóanyagnak a következő jellemzőkkel kell rendelkeznie
.
  • Amemória és a tanulási folyamatok javítása.
  • Védelem a káros tényezőkkel (elektromos rohamok, sokk, hipoxia) és a memóriafolyamatokat negatívan befolyásoló vegyi anyagok (pl. barbiturátok vagy kolinolitikumok, mint a szkopolamin) hatásaival szemben.
  • Akortikális és szubkortikális funkciók fokozása.
  • Más gyógyszercsoportokban rejlő hatások (stimuláció, szedáció) hiánya.
  • Rendkívül alacsony toxicitás.
Furcsa módon e tulajdonságok többsége a piracetamra vonatkozik. De ez nem pontos: a jelenlegi adatok szerint a piracetam csak a hipoxiával és az áramütéssel szemben véd.

"Nootróp" tulajdonságok és az ischaemiás stroke-ban a piracetam felépülést gyorsító képessége csak a klinikai vizsgálatok metaanalíziseiben mutatkozik meg. Valójában ez egy újabb erőszak a statisztikával szemben, amikor az elsődleges betegadatok nem állnak rendelkezésre az elemzéshez, és az adatokat a kívánt eredményhez "igazítják
".

HwBjNqaFS2

Alapvetően a piracetam (különösen a diákok által használt mennyiségben) többet árt, mint használ: 30-40%-kal csökkenti a véralvadási faktorok szintjét.
.

Pszeudostimuláns fenilpiracetam
Mindannyian ismertek egy ilyen "gyógyszertári stimulánst", mint a fenilpiracetam. Sok szuggesztív ember még a klasszikus pszichostimulánsokhoz is hasonlította a hatását, leírva a "nagyon erős pszichostimuláns" tulajdonságát, de ez hazugság.

A fenilpiracetam valójában nootróp: közvetve növeli az NMDA-receptorok sűrűségét, és így gyorsítja a hosszú távú potenciálképzés kialakulását.

De az "agresszivitás" annak köszönhető, hogy közvetlenül a nikotinos kolinoreceptorokra hat: aktiválásuk elősegíti a katekolaminok (főleg noradrenalin) felszabadulását a mellékvesékből a vérbe.

Egy kár: a gyógyszert 2018 elején kivonták a gyártásból a feltalálók és a gyártó cég közötti szabadalmi viták miatt. A követelések lényege az volt, hogy a cég nem volt hajlandó új adagolási formákat kifejleszteni a fenilpiracetamból. Bár a pletykák szerint az alkotóknak több tesztelt szupernootropikum van raktáron, amelyek arra várnak, hogy eljöjjön az idejük a piacra lépésre.

UsoHqjVDhZ

Amemantin is említést érdemel - sokan azért tartják nootropikumnak, mert az Alzheimer-kór súlyos stádiumában lévő időseknek írják fel. Az egészséges agyra gyakorolt hatása elhanyagolható.

És ha figyelembe vesszük, hogy szerkezetét tekintve a midantán "kistestvére" (és szinte jobban kötődik a dopaminreceptorokhoz, mint az NMDA-hoz), akkor a nagy dózisokat használók az emlékezőképesség javítása helyett májkárosodást és hallucinációkkal járó pszichózist kaphatnak.
.

Egyéb érdekes anyagok
És most itt az ideje, hogy egy kicsit eltávolodjunk a gyógyszertárakban kapható anyagoktól, afelé, amit saját felelősségedre online is megrendelhetsz. Rögtön figyelmeztetlek: az alább ismertetésre kerülő anyagok közül sokakat csak nem hivatalos önkéntesek szűk mintáján teszteltek. Ahatások szubjektívek, az ártalmak ismeretlenek, és az adagolás szemmel látható.
JTHvcZMz8d

Luzindol - a melatonin receptorok antagonistája: az ember nem akar aludni, az agya egyszerűen elveszíti az alvásigény érzését. Természetesen az ébrenlét ezen időszaka alatt (2-3 nap) egy személy elég nagy mennyiségű információt tanulhat meg, anélkül, hogy nagy kárt okozna. Ezen túlmenően a felhasználó nem tapasztal elvonási szindrómát után és hiperaktivitást a hatás ideje alatt, mert a neurotranszmitterek szinaptikus készlete ebben az esetben sokkal lassabban merül ki, mint a pszichostimulánsok használatakor.

A kísérleti gyógyszerek listáján szintén érdemes megemlíteni a "hipermnesztetikumok" ígéretes csoportját, vagy inkább két képviselőjét - a PRL-8 és az IDRA-21-et. Az elsőt nem ajánlanám: hatásmechanizmusa ismeretlen, nincsenek adatok a toxicitásról állandó alkalmazás esetén, és ami a legveszélyesebb, nem bizonyított, hogy védi az emlékezőképességet a kedvezőtlen tényezőktől, azaz nem szünteti meg a szkopolamin memóriára gyakorolt negatív hatását.

IDRA-21 - véd a szkopolamin okozta amnézia ellen, világos és érthető hatásmechanizmusa van. Túladagolásban azonban neurotoxikus anyaggá válik, amely a kalcium-anyagcsere károsodása miatt neuronhalált okoz (ún. excitotoxicitás
).

ItBXxs5czJ


Ha Ön még mindig szeret inni, és gyakran teszi ki agyát rendkívül széleskörű káros hatásoknak (például etanol-metabolitok vagy stressz), az LM22A-4 segíthet. A mai napig ez az egyetlen BDNF-szintézist indukáló anyag, amely megvédi az idegsejteket a neurotoxikus anyagok közvetlen hatásától, és amelynek hatékonyságát kísérletileg tesztelték.

De a következő anyag, bár pozitív hatással van a neurogenezisre, de 0,5-3 mg-os dózisban pusztító hatással van a pszichére és a valóságérzékelésre. Ez a DOI, azaz a 2,5-dimetoxi-4-jód-amfetamin. A kutatások során a tudósok rájöttek, hogy ez az anyag elősegíti az úgynevezett "dendritikus tüskék" - a szinapszisok, a neuronok közötti kommunikáció alapját képező előkészületek - kialakulását. Sajnos nem ismertek olyan dózisai az anyagnak, amelyek a szinaptikus plaszticitást növelnék anélkül, hogy hallucinogén hatást fejtenének ki.


Következtetésként hozzátehetjük, hogy az agy csodapirulája egy mítosz, és ha valaki csak egy bolond, akkor nem fog segíteni a modern farmakológia minden ereje
.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,403
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
256
Reaction score
279
Points
63
Szia!
Hol olvastad ezt?
Ez az információ 50%-ban igaz.
 

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
45
Points
18
A fenibut biztosan phychoaktív és szokásképző is lehet.
A fasoracetam is fszikoaktív.
A nagy dózisú niacin (B3-vitamin) is érdekes. Van egy olyan formája, amely furcsa kipirulást okoz az arcon. :)
 

cascade

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 18, 2023
Messages
0
Reaction score
0
Points
3
Deleted

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
45
Points
18
A fasoracetamról azt mondják, hogy GABA-B antagonista. Tehát az ötlet a GABA-B* tolerancia csökkentése volt.
Azt gondolhatnánk, hogy a Fasoracetam hatásának kellemetlennek kell lennie, mint a GABA-B megvonásnak, de nem.
Valószínűleg sokkal több minden történik a Fasoracetammal.


* Példák a GABA-B agonistákra: GHB, Baclofen, Phenibut és természetesen, bár csak részben: Alkohol.
 

jetes

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 16, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
A fenibut forrását keresem. Nem úgy tűnik, hogy a szokásos piactereken kínálják.
 

cascade

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 18, 2023
Messages
0
Reaction score
0
Points
3
Deleted
View previous replies…

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
45
Points
18
Ha a Phenibut HCL-t szódabikarbónával átalakítja valamilyen más, nem savas formára, akkor észrevehetően erősebb.
 

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
45
Points
18
Fehér por, amely nem oldódik jól vízben (ellentétben a HCL-formával).
Nem biztos, hogy szabadbázisú. Van egy reakció a sütőszódával, ahol elég sok CO2 távozik.
 

BlueDex

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 5, 2022
Messages
66
Reaction score
26
Points
18
Kipróbáltam egy csomó kognitív javítószert, és néhány tartósan javította a megismerés legtöbb részét, de nem sokat segített az ADHD-nál. Az egyetlenek, amelyek segítenek az ADHD-nál, a stimulánsok, az éberségfokozók és a szelegilin. A D,L-Deprenyl talán többet segíthet. Ha Modafinilt, Armodafinilt, Prolintane-t, Methiopropamint (MPA), Ethiopropamint (EPA), Flodafinilt (Flmodafinil), Hydrafinilt (Fluorenol), 3-FA-t és mást szedek, jobban emlékszem és jobban koncentrálok. A testmozgás és a jó étkezési szokások is segítenek. Felnőttként sok halat és néha rákot és egyéb dolgokat ettem, és apával és a bátyámmal horgászni jártam. A halban Omega 3 van. A 2-metil-2-butanol jó alternatívája az etanolnak, mert nincs másnaposság. Én is szeretem a Kratomot.
 

BlueDex

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 5, 2022
Messages
66
Reaction score
26
Points
18
Néha élveztem a Weed és a Weed with Modafinil és az energiaitalokat. Általában alkoholt. Szeretném kombinálni a Weed-et és az alkoholt (etanol). Kipróbáltam a 2-metil-2-butanolt. Weed és 2-metil-2-butanol. Élveztem a fenilpiracetam hidrazidot is. Ki akarom próbálni a tiopropamint (TPA), a metiopropamint (MPA), az etiopropamint (EPA), a 3-FA-t (3-Fluoroamphetamin, és talán Adderall, Ritalin, Modafinil, Sunosi, Armodafinil, Concerta és Khat ADHD-ra. Továbbá sör színű Crystal Speed! (Etilamfetamin) Továbbá Kratom, Prolintane, 4F-MPH (4-Fluorometilfenidát), A-PVP, a-PHP, Propylhexedrine HCl és még sok más.

A stimulánsokat mindig 7,8-dihidroxiflavonnal (tropoflavin) halmozza fel!
 
Top