Elavhõbedasoolade neutraliseerimine

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Nii et olete teinud mõne huvitava reaktsiooni, kasutades mürgiseid elavhõbedasoolasid, nagu elavhõbedanitraat või elavhõbekloriid? Ja te loputasite selle eraldi keeduklaasi ning vastutustundliku, mõistliku ja toreda inimesena EI kavatse te seda kanalisatsiooni või loodusesse valada. Sest seda teevad ainult persse ja idioodid.

Aga samas ei jaksa sa ka minna mõnda jäätmekäitluskohta ja jätta sinna suur purgitäis kahtlast paska.
Ok, teeme keemiat:

Reaktiivid vajalikud:
Naatriumhüdroksiid
Naatriumsulfiid

Protseduur:
Tehke see reaktsioon väljas või suitsulõõris. Veelgi parem on kanda respiraatorit.


1. Peske oma klaastarbeid keeva veega. Elavhõbedasoolad lahustuvad vees väga hästi ja veel enam keevas vees. Valage vesi suvalisse mahutisse.

2. Lisage mürgise elavhõbedasoola lahusele vees naatriumhüdroksiidi, et pH oleks umbes 10.

3. Aluselisele lahusele hakake lisama naatriumsulfiidi. Tõenäoliselt tekivad aurud: ärge hingake neid sisse! Need on mürgine vesiniksulfiid, H2S, mis on kopsukoes söövitav. Vahepeal tekib anumas must sade. Jätkake sulfiidi lisamist ja aurude väljutamist, kuni sademete tekkimist ei toimu.

See on reaktsioon: Hg2+ + Na2S -> HgS + 2Na+

Sade on elavhõbedasulfiid, mis on täiesti kahjutu ja mille võib igal viisil ära visata. Valage see soovi korral kanalisatsiooni.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Kui suurest kogusest H2S gaasist on siin juttu, kui eeldada, et vees on lahustatud umbes 1 g elavhõbedasoola?
Kas gaasi ei saa kuidagi välja imeda ja veepumba abil alla lasta või neutraliseerida seda pesupudelis?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Tõenäoliselt mitte palju. Ja tõenäoliselt jah.
Kui on näiteks 500 ml vett/hõbedasoola, võib väga hästi teha seda kaelaga kolvis ja lihtsalt viia aurud kuhu iganes. Aga alternatiiviks on lihtsalt panna see plastmassist ämbrisse, viia see ämber suvalisse varjatud kohta ja kallata sinna naatriumsulfaat ning siis lihtsalt valada saadud must segu välja. Kaneel on piisavalt tavaline mineraal, selle sisse viskamisega ei tehta keskkonnale mingit kahju.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Reaktsioon on võetud siit, leheküljelt 352:
https://molchem.science.ru.nl/images/hazardous-laboratory-chemicals-disposal-guide-2003.pdf

Suurepärane raamat. Vabandust kirjavigade pärast. SULFIDE.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Kui keegi omab maad või mis on läheduses, võin ette kujutada, et ka hästi, kuid visata kord märkamatult ämber musta leemega, mis lõhnab ka veel halvasti mädanenud munade järele suurlinnas, kus isegi koerad ei leia tükk heinamaad, et sittuda. See saab olema suur väljakutse :D

H2S ei ole just kahjutu ja võib õiges kontsentratsioonis juba ühe hingetõmbega surma tähendada, seega gaasi kogus oleks vähemalt minu jaoks oluline. Küsimus on nüüd, kuidas tekib H2S elavhõbedasoolade neutraliseerimisel? Sellest ei ole raamatus midagi kirjas. Kas sa oskad ka selgitada?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
See on hea küsimus. Ma arvan, et see toimub naatriumsulfiidi ja vee vahelises reaktsioonis. Ma tean, et naatriumsulfiid eraldab niiskuse või niiskuse korral H2S. Ma tean ka, et naatriumsulfiid toodab palju seda mürgist jama, kui seda happega töödelda. Nüüd, see reaktsioon toimub tugevalt aluselises lahuses, nii et ma arvan, et H2S tootmine oleks minimaalne.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
hmm sa arvad, et sa ei ole kunagi ise neid juhiseid läbi viinud, et sa ei tea täpsemalt, kas tekib gaas või mitte?!
Aga ma võiksin ka ette kujutada, et ainult Na2S lahus lõhnab H2S ja rohkem ei teki.

Pean välja selgitama, kust saaks naatriumsulfiidi, ei ole lihtne, aga niipalju kui ma nüüd uurisin, siis saab seda teha naatriumi ja väävli reageerimisel, see peaks olema teostatav, paari grammi elavhõbedasoola neutraliseerimiseks ei ole nii palju vaja.
Teooria:
2Na+S-> Na2S
2*22,98g Na + 32,06g S --> 78,02g Na2S
neutraliseerida 324,60g elavhõbe(II)nitraati
või 271,50g elavhõbe(II)kloriidi

Olen näinud kahte erinevat võimalust reaktsiooni käivitamiseks, üks on naatriumi veega piserdamine või väävli süütamine . Igal juhul tuleb naatrium hästi peeneks lõigata ja vaja on tulekindlat alust.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Ei, kahjuks ei ole mul veel olnud võimalust ise reaktsiooni proovida, kuid see on põhjalikult dokumenteeritud. Ja nagu näete, postitasin ka allika.
Ma leidsin naatriumsulfiidi Ebayst küll, Saksamaalt, Ühendkuningriigist ja ... Ulraine. Päris odav tegelikult.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Oh, ja ma leidsin selle: alati-nii-poiss-kuuldav NileRed on teinud selle kohta video. Nagu tavaliselt, on see väga hea.
Selles soovitab ta viia lahus NEUTRAALSELE pH-le ja ta ei tundu olevat H2S-i pärast vähimatki muret.
 
Top