Τι κάνετε εσείς το βράδυ της Παρασκευής; (Φωτογραφίες)

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Επεξεργάζομαι τις ατέλειες αυτής της διάταξης κενού και μόλις έχω 1/2L αποσταγμένο νερό θα τρέξω λίγο χλωροφόρμιο που χρειάζεται απόσταξη για ένα μελλοντικό έργο. Θα γράψω μια σωστή αναφορά σε αυτό όταν τελειώσω.
Kruf9BGsO5

PIZhgv9Kzj
HUscBrw16m
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Σε ένα άλλο θέμα, ξέρει κανείς πώς να μετατρέψετε μια εικόνα όταν την ανεβάζετε; Δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα σε αυτόν τον πίνακα. 😔
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Βλέπω ότι αυτό είναι πριν από μερικούς μήνες, οπότε αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, ανοίξτε τις εικόνες σας στο paint και θα πρέπει να μπορείτε να τις περιστρέψετε δεξιόστροφα κατά 90. Ωραία πράγματα παρεμπιπτόντως :}
Δεν θέλω να κάνω ερωτήσεις ασφαλείας, αλλά παίρνεις τον εξοπλισμό σου από online παραγγελίες ή μπορείς να βρεις πράγματα τοπικά; Για παράδειγμα από το "κατάστημα με είδη χόμπι". Το μυαλό μου δεν με αφήνει να προσπαθήσω να πάω χωρίς να προσπαθήσω να αυτοσχεδιάσω πρώτα, αλλά μαθαίνω γρήγορα ότι αυτή είναι μια κακή προσέγγιση όταν πρόκειται για χημικά.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Amazon και eBay όλα αυτά. Έχω πάρει κομμάτια γυαλιού από το Amazon που είχαν αποσταλεί από την Κίνα. Πολύ καλές προσφορές αν μπορείτε να περιμένετε 3 εβδομάδες ή ένα μήνα. Πήρα ένα ωραίο 3-neck και έναν συμπυκνωτή alihn για $ 20 / PC είναι μάρκα Deschem. Είναι τρομακτικό μέχρι να κοιτάξετε τα πράγματα και να δείτε ότι 200 πωλήθηκαν αυτό το μήνα και αυτό είναι μόνο 1 συγκεκριμένο κομμάτι από 1 μάρκα. 1000 φιάλες erlymeyer πωλήθηκαν τον περασμένο μήνα. 900 διαχωριστικά χωνιά. 350 πλήρη κιτ απόσταξης.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Υπάρχουν πράγματα που μπορείτε να αυτοσχεδιάσετε, αλλά δεν μπορείτε να αυτοσχεδιάσετε ένα κιτ απόσταξης υπό κενό ή μια διάταξη παλινδρόμησης υπό αδρανές αέριο. Προμηθευτείτε ένα σετ 20-30 τεμαχίων. Απλά αγοράστε το. Στείλτε το στις γιαγιάδες σας, αν χρειαστεί. Αυτό μπορεί να διαμορφωθεί σε 100 αντιδράσεις. Μπορείτε να αυτοσχεδιάσετε αρκετά. Έχω περίπου τόσα και δεν υπάρχουν πολλά που δεν μπορώ να κάνω.
Σε μια άλλη σημείωση, τα μεγαλύτερα προβλήματά μου ήταν,

Α) αυτός ο αναδευτήρας θερμής πλάκας είναι σκουπίδι. Αυτό είναι το φτηνό που βλέπετε να πωλείται παντού για περίπου 40 δολάρια. Παραλείψτε το. Έχει ένα θερμίστορ σε αυτό που δεν το αφήνει να ζεσταθεί περισσότερο από 100 ° C. Ισχυρίζεται ότι έχει 250 Watt θερμαντικής ισχύος, αλλά σας διαβεβαιώνω, κοιτάζοντας το στοιχείο δεν υπάρχει περίπτωση να είναι 250 Watt. Έχει περίπου 5 περιτυλίξεις σύρματος μεγέθους πετονιάς γύρω από έναν κύκλο από χαρτόνι που είναι φωσφορούχο από τη μία πλευρά και γυμνό χαρτόνι από την άλλη. Δεν θα έβραζε ούτε ένα φλιτζάνι νερό. Ποτέ! Πήρα ένα πραγματικό μεταχειρισμένο από το eBay, 650 Watt και θα βράσει νερό σε 2 λεπτά. Έλειπαν μερικές βίδες και ο μηχανισμός ανάδευσης χρειαζόταν λίγη δουλειά, οπότε παραπονέθηκα και το πήρα στη μισή τιμή, 50 δολάρια με παράδοση. Μια σημείωση- αν ο μηχανισμός ανάδευσης δεν πάει αργά, μέσα σε αυτό εδώ υπάρχει μια μεταβλητή αντίσταση που ρυθμίζεται με ένα κατσαβίδι με επίπεδη κεφαλή. Γυρίστε το προς τα πάνω.

Β) Το ζέστανα με άλλο τρόπο και 3 φορές στη σειρά έβρασα το νερό στο συμπυκνωτή. Δεν μπορείς να τραβήξεις τη γραμμή κενού αν αρχίσει να γίνεται έντονη. Έχει κενό αέρος πάνω του χαζούλη! Χρειάζεσαι βαλβίδα αλλά μέχρι να βρεις, το ξεβίδωμα του περιβλήματος του θερμομέτρου θα δουλέψει και μπορείς να ελέγξεις ακόμα και πόσο αφήνεις και να διατηρήσεις κάποιο κενό
 
Last edited:
Top