Question Δύο ερωτήσεις

Cian

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Aug 13, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας καλημέρα. Έχω δύο ερωτήσεις. Η πρώτη είναι να συμβουλευτώ έναν εμπειρογνώμονα, σχετικά με τις μεθόδους εξαγωγής εφεδρίνης από χάπια. Δεν είμαι σίγουρος ότι οι μέθοδοι που περιγράφονται σε αυτόν τον ιστότοπο μπορούν να λειτουργήσουν για τα χάπια που έχω. Έχω μια λίστα με τα έκδοχα που έχουν τα χάπια μου (έχω περίπου 300 χάπια με 50 mg υδροχλωρικής εφεδρίνης το καθένα). Τα έκδοχα είναι τα εξής: Τα έκδοχα είναι τα εξής: 1:
-Μικροκρυσταλλική κυτταρίνη.
-Talc
- Στεατικό μαγνήσιο
- Καρβοξυμεθυλικό άμυλο νατρίου (τύπου Α).
Με αυτή τη σύνθεση, ποια μέθοδος θα ήταν καταλληλότερη για την εξαγωγή του υδροχλωρίου της εφεδρίνης; .

Μια δεύτερη ερώτηση αφορά ένα πρόβλημα που είχα με μια φιάλη 2000ml με επίπεδο πυθμένα και δύο λαιμούς. Η φιάλη ήταν βρώμικη και τα στόμια είχαν υπολείμματα από την αντίδραση του αμαλγάματος αλουμινίου. Κάλυψα το ένα στόμιο με ένα γυάλινο πώμα και όταν προσπάθησα να αφαιρέσω το πώμα είχε κολλήσει και δεν μπορούσα να το βγάλω. Τι μπορώ να κάνω για να αφαιρέσω αυτό το γυάλινο πώμα χωρίς να καταστρέψω τη φιάλη; Χαιρετισμούς και ευχαριστώ.
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
467
Reaction score
239
Points
43
Deals
1
υπάρχει ένα νήμα σχετικά με την εξαγωγή εφεδρίνης από τα χάπια 😃

δεύτερο ξεπλύνετε το λαιμό σε ζεστό νερό για λίγο θα πρέπει να έρθει χάσει
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Ρίξτε ζεστό νερό κατευθείαν πάνω στην ένωση και βάλτε την στην κατάψυξη. Αύριο θα διαλυθεί 1 σταγόνα νερού που παγώνει στο τμήμα του εδάφους μπορεί να ασκήσει μεγαλύτερη δύναμη από έναν γρύλο αυτοκινήτου. Το sodium carbomethoxy strch είναι μια άσπρη σκόνη που διαλύεται σε rt νερό και απορροφά ένα shitload από αυτό και κάνει ένα ωραίο σταθερό γαλάκτωμα που θα γαμήσει την προσπάθειά σου. Αυτός είναι ο ένοχος. Μετατρέπεται σε ζελέ στο νερό.
 

Cian

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Aug 13, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Καλημέρα σας. Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για την απομάκρυνση του καρβοξυμεθυλικού αμύλου ή για την αποτροπή του να χαλάσει την αντίδραση. Υπάρχουν διαφορετικές μέθοδοι που περιγράφονται για την εκχύλιση της εφεδρίνης. Τα χάπια έχουν διαφορετικά scipients ανάλογα με τη φαρμακευτική μάρκα, αν και μερικά συμπίπτουν. Το σύστημα εκχύλισης εφεδρίνης είναι περίπου το ίδιο σε γενικές γραμμές για τα περισσότερα χάπια ? ή διαφέρει για διαφορετικά έκδοχα?
Η μέθοδος εκχύλισης με ατμό λειτουργεί για τα έκδοχα στα χάπια μου ?

Η ερώτηση σχετικά με το πώς να αφαιρέσετε ένα γυάλινο πώμα κολλημένο σε μια φιάλη με υπολείμματα αντίδρασης, έχω δοκιμάσει με ζεστό νερό, σαπούνι, δεν έχει λειτουργήσει καλά για μένα.
Θα δοκιμάσω τη μέθοδο της κατάψυξης, αλλά μπορεί να συμβεί να σπάσει το γυαλί και να καταστραφεί η φιάλη μου.
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας. Με τους καλύτερους χαιρετισμούς.
 
Top