Question Καταλύτης Shvos

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Θα ήταν ο καταλύτης Shvo κατάλληλος για την αναγωγή του P2NP μέσω καταλυτικής υδρογόνωσης μεταφοράς;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Πιθανώς όχι.
Το P2NP δεν είναι αρκετά πολικό για να λειτουργήσει και γενικά η καταλυτική υδρογόνωση ακόρεστων νιτροστυρενίων είναι πολύ δύσκολη, καλύτερα να χρησιμοποιήσετε άλλες μεθόδους. Πιστεύω ότι ένα σχήμα αναγωγής δύο βημάτων θα ήταν καλύτερο από το NaBH4/Cu που χρησιμοποιείται συνήθως, ας πούμε πρώτα να αναχθεί ο διπλός δεσμός, το αλκένιο σε αλκάνιο και στη συνέχεια το νιτρώδες σε αμίνη.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Το NaBH4/Cu είναι αυτό που χρησιμοποιούσα, αλλά δεν αισθάνομαι άνετα να αγοράζω NaBH4 συνεχώς ή σε μεγάλες ποσότητες, δεδομένου ότι τον τελευταίο καιρό έχει τραβήξει κάποια προσοχή λόγω της τοποθέτησης του FDA στον ειδικό κατάλογο επιτήρησης.
Τι θα λέγατε για το νικέλιο Urushibara ως καταλύτη σε μια υδρογόνωση υποβοηθούμενη από μικροκύματα, όπως περιγράφεται λεπτομερώς εδώ: https://www.designer-drug.com/pte/12.162.180.114/dcd/chemistry/mw.cth.html αν το νικέλιο Raney λειτουργεί, τότε θα έπρεπε να λειτουργεί και το Urushibara;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Ο Urushibara είναι ένα φάντασμα που γκρινιάζει μέσα στους σκονισμένους θαλάμους της χημείας, μαζί με τον Akabori και κάποιους άλλους είναι ασύλληπτος ίσως και μυθικός . Οι μονόκεροι έχουν παρατηρηθεί πιο συχνά από ένα λειτουργικό Urushibara αυτό είναι το μόνο που ξέρω.

IIRC μπορείτε να αναγάγετε τη διπλή σύνδεση του αλκενίου με SnCl2/HCl σε οξικό αιθυλεστέρα σε εξαιρετικές αποδόσεις στο νιτρο-αλκάνιο και ΑΥΤΟ θα πρέπει να μπορεί να αναχθεί με καταλύτες ευγενών μετάλλων χωρίς πρόβλημα.

Παρακαλώ θεωρήστε το δεύτερο ως μια εκπαιδευμένη εικασία, πρέπει να το ψάξω για να είμαι σίγουρος. Το SnCl2 δουλεύει 100% όπως μου είπαν πάντως.

Το πρόβλημα γενικά είναι ότι στην αναγωγή του διπλού δεσμού μια αντίδραση προσθήκης Μιχαήλ στο ενδιάμεσο ανταγωνίζεται την αναγωγή, αν οι συνθήκες είναι ουδέτερες ή αλκαλικές.

Έχεις δίκιο ότι οι ποσότητες NaBH4 που χρησιμοποιούνται στην αναγωγή με CuSO4 είναι ντροπή. Πρέπει να υπάρχει τρόπος να μειωθεί αυτό.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Προφανώς μπορείτε να κάνετε μια αναγωγή τύπου Urushibara in situ χρησιμοποιώντας ένα άλας νικελίου διαλυμένο σε διάλυμα αμμωνίας και σκόνη ψευδαργύρου. Υπάρχει επίσης Al/Ni που αναφέρεται ότι λειτουργεί χωρίς την αμμωνία απλά ένα μη μεταλλικό οξύ. Οι αποδόσεις είναι όμως χαμηλές (30%), αλλά αυτό δεν αποτελεί σημαντικό ζήτημα για μένα. Θα δοκιμάσω πρώτα το Al/Ni.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Δοκίμασα αυτή τη μέθοδο αντίδρασης για την P2P σε Amph αρκετές φορές, καθώς μου είπαν ότι θα έδινε αποδόσεις έως και 80 % και μπορώ να σας πω ότι αυτό προφανώς είναι απόλυτη μαλακία και οι αποδόσεις είναι γελοία χαμηλές. Είμαι σίγουρος ότι δεν θα λειτουργήσει καλά για το P2NP καθώς οι αλκαλικές συνθήκες, όπως είπαμε πριν, δεν είναι ευνοϊκές για το πρώτο βήμα.
Το όξινο Al/Hg δουλεύει βέβαια και με ok αποδόσεις αλλά ο όγκος της αντίδρασης είναι μεγάλος και η αντίδραση είναι τόσο βίαιη που δεν ξέρω κανέναν που τόλμησε να επεξεργαστεί περισσότερο από για 100 g Amph τη φορά (και αυτοί ανέφεραν επίσης ότι μερικές φορές απλά τινάζει τα πάντα στο ταβάνι - το έκαναν μόνο σε εξωτερικούς χώρους για αυτό το λόγο),
Al/Ni και οξύ, αυτό είναι άλλη μια παραλλαγή του Urushibara, το οξύ παράγει υδρογόνο από το Al το οποίο υποτίθεται ότι φορτίζει το Ni το οποίο υποτίθεται ότι είναι σε μορφή νανοσωματιδίων και θεωρητικά λειτουργεί φυσικά αλλά ειλικρινά, δεν μπορώ να το δω να λειτουργεί χωρίς δοχείο πίεσης και αντιδραστήρια υψηλής καθαρότητας και ένα μεγάλο κομμάτι απλής τύχης.

Οπότε οποιαδήποτε αντίδραση για την αναγωγή του P2NP που ξεκινάει από βασική (αλκαλική) θα έχει πολύ χαμηλές αποδόσεις (εκτός αν η κατάσταση διορθωθεί με την προσθήκη τεράστιας ποσότητας SiO με τη μορφή silica gel που έχει ασβεστοποιηθεί σε θερμοκρασία έως και 800 °C πριν από τη χρήση. Αυστηρά άνυδρες συνθήκες. Αυτή θα είναι μια αντίδραση σε αιώρημα, αλλά αποτρέπει τη διεξαγωγή της παράπλευρης αντίδρασης Michaels. (Οι 800 °C για το SiO είναι εύκολο να επιτευχθούν σε φούρνο μικροκυμάτων).
Μένει το ερώτημα αν αυτό το σύστημα θα μειώσει το προκύπτον νιτρο-αλκάνιο. Δεν ξέρω.
Αλλά θα άξιζε μια προσπάθεια, να καταβυθιστεί το CuCl2 ή το θειικό άλας πάνω στο SiO και να πυρωθεί αυτό και στη συνέχεια να προστεθεί P2NP σε μεθανόλη/ξυλένιο, να θερμανθεί μέχρι βρασμού και να προστεθεί NaBH4 τμηματικά, 4 έως 5 μοριακά ισοδύναμα σε όλα.
Νομίζω ότι αυτό λειτουργεί καθώς το NaBH4 σε υψηλές θερμοκρασίες σχηματίζει μια ένωση προσθήκης με τη μεθανόλη η οποία είναι απολύτως κατάλληλη για την αναγωγή του διπλού δεσμού, το πυριτικό πήκτωμα αποτρέπει την πλευρική αντίδραση και ο χαλκός καθιστά δυνατή την αναγωγή του νιτρογόνου.
Η χρήση νανοσωματιδίων Cu2FeO4 σε πηκτή πυριτίας (η προετοιμασία είναι απλή) θα ήταν όμως η καλύτερη επιλογή.

Αλλά θέλετε κάτι χωρίς NaBH4, εντάξει, όπως είπαμε υπάρχει το SnCl2/HCl που λειτουργεί καλά και το SnCl2 μπορεί να παρασκευαστεί in situ από κασσίτερο και HCl.
Στη συνέχεια, αναγάγετε το νίτρο με κάτι άλλο, υπάρχουν αρκετοί πιθανοί τρόποι, αλλά δυστυχώς οι αντιδράσεις δεν λειτουργούν μόνο και μόνο επειδή κάποιος έγραψε ότι λειτουργούν ή επειδή κάποιος θα ήθελε πραγματικά να λειτουργήσουν, καθώς είναι τόσο εύκολες και χρησιμοποιούν μόνο ό,τι υπάρχει στο χέρι. Την πάτησα κι εγώ στο παρελθόν και στο τέλος μετάνιωσα για τη σπατάλη χρημάτων, χρόνου και πρόδρομων ουσιών και καλλιέργησα ένα φλογερό μίσος για τους χημικούς της πολυθρόνας που πιπιλίζουν φανταστικές αντιδράσεις από το πουθενά και με λίγη γνώση αλλά πολλή σκέψη και δημοσιεύουν το αποτέλεσμα σε πίνακες στο διαδίκτυο σαν να το έκαναν πραγματικά (ή έγραψαν άρθρα σε περιοδικά δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας που συχνά φέρουν "ανακοινώσεις" ή "επιστολές" στο όνομά τους).

Ελπίζω να γνωρίζετε ότι η αναγωγή P2NP μπορεί να οδηγήσει σε μια ολόκληρη πληθώρα διαφορετικών ενώσεων ανάλογα με τις συνθήκες και τις θερμοκρασίες και τους διαλύτες και τι είναι ο αναγωγικός παράγοντας. Όπως το SnCl2 σε μεθανόλη ή αιθανόλη δίνει ένα τελείως διαφορετικό προϊόν (αλκυλιωμένο) από το να το κάνεις σε οξικό αιθυλεστέρα που δίνει το αλκάνιο. Η αντιμετώπιση προβλημάτων χωρίς σοβαρό αναλυτικό εξοπλισμό και δεξιότητες είναι ουσιαστικά αδύνατη για το λόγο αυτό.

Έχω έναν άλλο τρόπο στο μυαλό μου που πιστεύω ότι είναι πολύ ελπιδοφόρος για την αναγωγή νιτροαλκενίων, οξίμων αλκανίων, νιτριλίων και μερικών άλλων, αλλά αυτό θέλω να το δοκιμάσω πρώτα ο ίδιος, συγγνώμη. Θα δημοσιοποιήσω τα αποτελέσματα αν είναι αξιοσημείωτα ούτως ή άλλως, όπως έκανα πάντα. Χρειάζομαι όμως πρώτα λίγο P2NP, αν κάποιος στην ΕΕ θέλει να δωρίσει 50 ή 100 g, δεν θα έλεγα όχι. Είναι ακριβό χόμπι αν δεν πουλήσει κανείς τίποτα και εγώ δεν πουλάω. Δεν διαμαρτύρομαι, απλά είναι γεγονός.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Το SnCL2/HCl είναι σίγουρα ο τρόπος για την παραγωγή του οξίμου σύμφωνα με την εργασία που διάβασα (από την τελευταία μου δημοσίευση) οι αποδόσεις είναι πολύ υψηλές και όλα τα αντιδραστήρια είναι εύκολα διαθέσιμα . Γνωρίζω για τον οξικό αιθυλεστέρα που είναι το κλειδί αλλιώς θα πάρεις τον κετοξίμη αλλά φαίνεται ότι η ίδια η αντίδραση προχωράει σε θερμοκρασία δωματίου και μπορείς απλά να κολλήσεις έναν ψυκτήρα παλινδρόμησης στην κορυφή και δεν χρειάζεται να το νταντεύεις όπως το Al/Hg.

Υπάρχουν 2 εργασίες για την ίδια αναγωγή αλδοξίμης σε αμίνη στο αρχείο του Rhodium οι οποίες φαίνονται πολύ καλές για να είναι αληθινές:

Και πάλι, εύκολα διαθέσιμα αντιδραστήρια (η παρασκευή φορμικού αμμωνίου είναι τετριμμένη) και υψηλές αποδόσεις. Εάν λειτουργεί, αναρωτιέμαι γιατί αυτή η οδός δεν φαίνεται να είναι δημοφιλής. Παρόλο που είναι πιο επίπονη από το Al/Hg έχει κάποια σαφή πλεονεκτήματα.
 
View previous replies…

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Ναι, παίρνεις την οξίμη φυσικά με SnCl2 σε EtOAc, συγγνώμη είμαι λίγο κουρασμένος.
Αναγωγή οξίμου με όπως είπες Zinc/Ammonium Formate ή οποιαδήποτε άλλη από τις γνωστές αναγωγές, το σημαντικό είναι ότι ξεφορτώθηκες τον διπλό δεσμό χωρίς προσθήκη Michael.
Πρέπει να ρίξω μια ματιά γιατί το antibody2 δεν χρησιμοποίησε Zinc/Ammonium Formate αλλά όξινο Al/Hg για την αναγωγή MDP2P-Oxime. Ένας άλλος τρόπος για την αναγωγή του Oxime σε καλές αποδόσεις είναι το μέταλλο Na, λιωμένο και λεπτότατα διασκορπισμένο σε ξυλόλιο που προστίθεται στο Oxime σε ξυλόλιο μαζί με λίγη αλκοόλη. Απαιτούνται 3 έως 4 μοριακά ισοδύναμα Na και λίγο λιγότερη αλκοόλη (n-βουτύλιο ή EtOH).
Το μέταλλο Na είναι τετριμμένο, αναζητήστε το Nurdrage στο YouTube. Αλλά χρησιμοποιήστε ένα δοχείο SS και όχι γυαλί. Το μέταλλο Na διασκορπίζεται με τη χρήση ενός αναδευτήρα Hershberg - ουσιαστικά ενός SS αυγοδάρτη.
Όλα θα πρέπει να είναι αρκετά άνυδρα για αυτό, προφανώς.

Όπως είπα πρέπει να μάθω αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αναγωγή του ψευδαργύρου, κάτι δεν κολλάει.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Α, ναι. Αυτά είναι άλλο ένα παράδειγμα περίεργης ινδικής χημείας που φαίνεται να λειτουργεί μόνο στην Ινδία, όπως και το Mg για αναγωγικές αμινώσεις. Πρέπει να υπάρχει κάποιος μαγικός ψευδάργυρος εκεί.

Επίσης, αποκαλούν τον ψευδάργυρο καταλύτη στο άρθρο, κάτι που είναι σαφώς λάθος και λέει πολλά για το επίπεδο κατανόησης της οργανικής χημείας που πρέπει να έχουν οι συγγραφείς. Αν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα ότι μάλλον σπούδασαν σε πανεπιστήμια της Αυστραλίας ;)

Έτσι, λυπάμαι, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν θα καταφέρετε τίποτα με τον ψευδάργυρο όταν αναγάγετε Οξίμες.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Kabalka, G. W., Laila, G. M. H., & Varma, R. S. (1990). Επιλεγμένες αναγωγές συζευγμένων νιτροαλκενίων. Tetrahedron, 46(21), 7443-7457. doi:10.1016/s0040-4020(01)89059-1

Ο Kabalka και η ομάδα του είναι πρώτης τάξεως αξιόπιστοι.
Καθόλου ευκαταφρόνητοι, 90%. Θα πρότεινα να προετοιμάσετε το SnCl2 εκ των προτέρων, καθώς η επιτόπια προετοιμασία είναι αρκετά εξώθερμη και οδηγεί εύκολα σε διαφυγές, καθώς η έναρξη της αντίδρασης SN - HCl καθυστερεί. Αν θέλεις να το κάνεις in situ πρόσθεσε μια πρέζα αλάτι υδραργύρου που λύνει το πρόβλημα της καθυστερημένης αντίδρασης και γίνεται άμεσα. Μια πρέζα, μια άκρη μαχαιριού αρκεί.

Γιατί αυτά τα ινδικά άρθρα ανοησίας; Όχι, δεν είναι τόσο ηλίθιοι. Πρόκειται για τους νόμους περί πατεντών. Στην Ινδία δεν μπορεί κανείς να πατεντάρει μια ένωση μόνο τη σύνθεσή της. Φυσικά οι δυτικές φαρμακοβιομηχανίες καταθέτουν πατέντες στην Ινδία οι οποίες προσπαθούν να καλύψουν ΟΛΟΥΣ τους υπάρχοντες και μερικούς ανύπαρκτους τρόπους παρασκευής του νέου φαρμάκου. Έτσι μερικές φορές οι Ινδοί εμποδίζονται να φτιάξουν ένα γενόσημο μόνο και μόνο επειδή δεν έχουν δική τους σύνθεση που μπορούν να πουν ότι χρησιμοποιούν. Και έτσι έφτιαξαν οι ίδιοι ένα οπλοστάσιο από άγνωστες, απλές συνθέσεις για βασικά πράγματα που είναι αρκετά καλά για μια πατέντα. Στο εργοστάσιο χρησιμοποιούν τον καλύτερο τρόπο για να το κάνουν φυσικά. Και γι' αυτό πρέπει να είναι κανείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προσεκτικός με τα ινδικά και μαλαισιανά άρθρα ειδικά.
 
View previous replies…

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Αγοράζω το SnCl2 αντί να το κατασκευάζω (καθαρότητα 98%)

Ναι, είναι οι ίδιοι 2 Ινδοί που είναι υπεύθυνοι για όλες τις εργασίες που ισχυρίζονται ότι ο μορφονικός ψευδάργυρος/αμμώνιο μπορεί να αναγάγει επιλεκτικά αλδοξίμες. Είναι επίσης υπεύθυνοι για τον ισχυρισμό του ίδιου για το Mg. Υπάρχουν εργασίες στις οποίες δεν συμμετέχουν οι K. Abiraj και D. Gowda όπου ανάγονται αζωενώσεις και μία όπου η ιμίνη ανάγεται στη δευτεροταγή αμίνη. Τίποτα που να με ενδιαφέρει προς το παρόν. Θα έκανα ηλεκτροαναγωγή του p2np μέχρι την αμίνη αλλά θα ξεκινήσω με την οξίμη αφού έτσι κι αλλιώς είναι ενδιάμεσο προϊόν. Μπορώ να σχηματίσω και την ιμίνη νομίζω αλλάζοντας το ph.

Το Zn-Ni φαίνεται να δουλεύει στο p2p-oxime αλλά οι αποδόσεις είναι χάλια. Έχω σχεδόν 1kg p2p γλυκιδικού εστέρα που κάθεται και δεν κάνει τίποτα όμως.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Το P2P-Oxime είναι το πρόβλημα. Η αναγωγή του Oxime μπορεί να γίνει από Al/Hg ή NaBH4/Cu ή αυτά τα νανοσωματίδια οξειδίου του χαλκού/σιδήρου αρκετά ωραία. Και με διάφορες παραλλαγές της αναγωγής μετάλλων νατρίου.
Αλλά επί του θέματος, ξεκινήσαμε με την αναγωγή του P2NP εδώ ναι;
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Επέστρεφα στο Zn-Ni (εκείνη η γαλλική πατέντα), δεδομένου ότι μιλούσαμε γι' αυτό πριν από την εφαπτομένη του μυρμηκικού αμμωνίου. Δεν εννοούσα το p2p oxime απλά έχω πληκτρολογήσει oxime πάρα πολλές φορές σήμερα. Έριξα μια καλή ματιά στα αρχεία του φόρουμ και υπάρχουν μερικοί που λένε ότι δουλεύει στο p2np, εσύ είπες ότι δεν δουλεύει. Είπα ότι θα το δοκίμαζα αλλά τώρα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι θα το κρατήσω για το P2P.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Το Ni/Zinc/ammonia(salt) είναι ακόμη χειρότερο στο P2P από ό,τι σε οτιδήποτε άλλο, καθώς η δι-αλκυλιωμένη αμφεταμίνη είναι το κύριο μέρος της πολύ μικρής ποσότητας προϊόντος. Το Ni/Zn λειτουργεί σε εύκολα υποστρώματα όπως η εξανόνη ή το νιτροβενζόλιο υποθέτω. Αλλά το P2P και τα παράγωγά του, Imine, OOxime Nitro οτιδήποτε είναι η μεγαλύτερη σκύλα καθώς είναι πλήρως κορεσμένο ως μόριο. Είναι κάπως αστείο ότι αυτό που όλοι πιστεύουν ότι είναι απλό, ας πούμε η παραγωγή αμφεταμίνης σε καλές αποδόσεις και ποιότητα, είναι στην πραγματικότητα μακράν το πιο δύσκολο. Η μεθαμφεταμίνη, το MDA, το MDMA και τα λοιπά, είναι όλα πολύ πιο εύκολα.

Τέλος πάντων, έχω σπαταλήσει πάρα πολύ χρόνο και πρόδρομες ουσίες γι' αυτό τον τελευταίο χρόνο (καθώς κάποιος που πίστευα ότι είναι αληθινός με είχε διαβεβαιώσει ότι είναι καλό). Και δεν είμαι ο μόνος. Αλλά φυσικά ο καθένας έχει δικαίωμα στις δικές του εμπειρίες και δεν είμαι κήρυκας, λέω αυτά που ξέρω για να μην κάνουν οι άλλοι τα λάθη που έκανα εγώ και άλλοι. Το κάνω αυτό γιατί μακάρι κάποιος να με είχε προειδοποιήσει τότε. δεν πρόκειται να διαφωνήσω για τίποτα, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω και ξόδεψα πάλι πάρα πολύ χρόνο ήδη μιλώντας για πράγματα που είναι γνωστά σκατά αντί να διαβάσω και να μιλήσω για πράγματα που είναι αδοκίμαστα και ελπιδοφόρα.
Και αυτό θα κάνω τώρα. Θα διαβάσω και θα δοκιμάσω νέα πράγματα.
Τα λέμε αργότερα
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Σε μια ξεχωριστή σημείωση: Δεν μπορώ να σας στείλω 50g επειδή δεν έχω 50g (όλα αυτά είναι για χόμπι/προσωπική χρήση) Μπορώ να σας στείλω 10g αλλά δεν είμαι στην ΕΕ
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά, αλλά προς το παρόν θέλω να αποφύγω να έρθει αυτό από χώρες εκτός ΕΕ για προσωπικούς λόγους.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Μετά από πολλά πειράματα και έρευνα θέλω να προειδοποιήσω όλους ότι οι δηλώσεις μου εδώ θα πρέπει να εκλαμβάνονται ως αυτό που είναι, η γνώμη μου τη στιγμή της δημοσίευσης και αρκετά συχνά δεν είναι σωστή.
Αυτό που γνωρίζω τώρα με βεβαιότητα είναι ότι το P2NP μπορεί να αναχθεί σε πολύ καλές αποδόσεις, πρώτα με 5 ισοδύναμα NaBH4 σε silica gel σε άνυδρο IPA και στη συνέχεια με προσθήκη 0,2 equi. CuSO4.5H2O και δύο ακόμη equiv. Boro για το τελικό βήμα στην αμίνη. Η αντίδραση έχει καλή συµπεριφορά και είναι ελεγχόµενη και εποµένως µπορεί να επεκταθεί στην περιοχή των kg χωρίς προβλήµατα.

Θέλω επίσης να ευχαριστήσω το φιλικό μέλος που έκανε δυνατή αυτή την έρευνα παρέχοντάς μου το απαραίτητο P2NP.
 
Top