Ερωτήσεις σχετικά με τη σύνθεση της αλπραζολάμης/φλουαλπραζολάμης

Mulch4065

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 25, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Το υλικό αναφοράς μου είναι το 10.1007/s00044-016-1585-z και η σύνθεση αλπραζολάμης μικρής κλίμακας που βρήκα εδώ - κατανοώ τη βασική διαδικασία.

Έχω όμως μερικές ερωτήσεις και δεν μπορώ πραγματικά να βρω απαντήσεις σε αυτές στο διαδίκτυο αλλού.

  1. Η πρόδρομη ουσία της 2-αμινο-5-χλωροβενζοφαινόνης είναι για την αλπραζολάμη, αλλά υποθέτω ότι αυτή μπορεί να αντικατασταθεί με 2-αμινο-5-χλωρο-2'-φθοροβενζοφαινόνη για τη φλουαλπραζολάμη; Ή πρόκειται για διαφορετική αντικατάσταση;
  2. Μπορεί το χλωροακετυλοχλωρίδιο να αντικατασταθεί με χλωροοξικό αιθυλεστέρα;
  3. Είναι ο οξικός ανυδρίτης η μόνη επιλογή; Νόμιζα ότι το χλωριούχο ακετύλιο θα μπορούσε να λειτουργήσει και εδώ, με τη διαφορά ότι το HCl θα απελευθερωνόταν ως αέριο (προφανώς πιο δύσκολο να εργαστεί). Ωστόσο, εξακολουθεί να είναι ευκολότερο από το να προσπαθήσουμε να βρούμε ΑΑ.
  4. Μπορεί να αντικατασταθεί άμεσα η ένυδρη υδραζίνη με θειική υδραζίνη; Είναι ευκολότερο να το προμηθευτείς, ασφαλέστερο να δουλέψεις με αυτό και το προϊόν καθαρίζεται στο τέλος ούτως ή άλλως. Αν όχι, νομίζω ότι μπορεί να μετατραπεί σε ένυδρη υδραζίνη, οπότε είναι τουλάχιστον ακόμα πιο εύκολο να το προμηθευτείς.

Όλα τα υπόλοιπα που απαιτούνται για αυτή τη σύνθεση είναι διαθέσιμα, αν και έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την κλιμάκωση της αντίδρασης. Η κύρια ανησυχία μου είναι το τελικό βήμα, όπου χρησιμοποιήθηκαν 25ml AcOH. Πρόκειται για αυθαίρετη ποσότητα;

Η σύνθεση μικρής κλίμακας εδώ πρότεινε να χρησιμοποιήσετε φιάλες σε σχήμα αχλαδιού για όλη αυτή την αντίδραση - υποθέτω ότι μια φιάλη βρασμού θα λειτουργήσει μια χαρά;

Ζητώ συγγνώμη για τις φαινομενικά ανόητες ερωτήσεις και σας ευχαριστώ! Είμαι λίγο έξω από τη ζώνη άνεσής μου με αυτό το θέμα, οπότε οποιοδήποτε υλικό ανάγνωσης επί του θέματος θα αρκούσε εξίσου καλά :)

Έφτιαξα μια σύνθεση (χρησιμοποιώντας χλωροοξικό αιθυλεστέρα, χλωριούχο ακετύλιο και θειική υδραζίνη - δεν ξέρω αν η θειική υδραζίνη θα λειτουργήσει, αλλά τα υπόλοιπα φαίνονται μια χαρά). Η ένυδρη υδραζίνη είναι μάλλον προσιτή, οπότε αυτό δεν είναι το δυσκολότερο μέρος αυτής της σύνθεσης.

Jtq5GlNZQ0
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Γεια σας, ναι
Δεν είμαι σίγουρος, υπάρχει διαφορετική ομάδα στον καρβοξυλικό άνθρακα.
Μάλλον έχετε δίκιο.
Πιθανώς ναι, αλλά πρέπει να αυξήσετε την ποσότητα του NaOAc επειδή πρέπει να αποκτήσετε βασικό χώρο εκεί. Το -SO4 θα αντιδράσει με το Na από το NaOAc.
Το πήρα από ένα άρθρο.
Τι εννοείς φιάλη βρασμού; Φιάλη με στρογγυλό πάτο; Είναι εντάξει. Η φιάλη σε σχήμα αχλαδιού είναι πιο βολική για το χειρισμό σε συνθέσεις μικρής κλίμακας.
 

Mulch4065

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 25, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Σας ευχαριστούμε για την απάντηση!

Όσον αφορά το χλωριούχο ακετύλιο, υπονοείτε ότι θα πρέπει να λειτουργήσει; Έχω μπερδευτεί λίγο με την απάντησή σας από αυτή την άποψη.

Θα κάνω λίγη περισσότερη έρευνα σχετικά με την υποκατάσταση του χλωροοξικού αιθυλεστέρα, καθώς είναι σίγουρα πιο εύκολο να το αποκτήσετε.

Εννοούσα όντως ένα RBF, ζητώ συγγνώμη που δεν ήμουν πιο σαφής και σας ευχαριστώ για τη διορατικότητα. Η επιλογή της φιάλης σε σχήμα αχλαδιού με είχε μπερδέψει αρκετά.

Στην υγειά σας :)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Συγγνώμη, ήθελα να πω ότι δεν είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργήσει. Αλλά μπορείτε να δοκιμάσετε και να μας μοιραστείτε με το αποτέλεσμά σας. Το φόρουμ μας θα εκτιμηθεί σε σας =)
Πρέπει να δοκιμάσετε, νομίζω ότι θα το συστήσετε μετά την πρώτη σας σύνθεση όπως εγώ!
 

Mulch4065

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 25, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Σας ευχαριστούμε για τη βοήθεια!

Δεν είμαι σίγουρος για το χλωροοξικό αιθύλιο, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι το χλωριούχο ακετύλιο θα πρέπει να λειτουργήσει στη θέση του οξικού ανυδρίτη - είναι ΠΟΛΥ πιο δραστικό, αλλά ελπίζω όχι πάρα πολύ.

Εν πάση περιπτώσει, λόγω του πόσο εύκολο είναι να πάρουμε χλωριούχο ακετύλιο εδώ, είναι μόνο μια γρήγορη αντίδραση και απόσταξη μακριά από το να γίνει οξικός ανυδρίτης

Θα κάνω λίγη ακόμη έρευνα, καθώς ο χλωροοξικός αιθυλεστέρας είναι πολύ πιο εύκολο να βρεθεί από το χλωροακετυλοχλωρίδιο.
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
164
Reaction score
160
Points
43
Έχετε κάνει κάποια πρόοδο σε αυτό;
 
Top