Ποιο φάρμακο είναι καλύτερο για τον ύπνο

RandomViewer

Don't buy from me
New Member
Language
🇮🇹
Joined
Oct 8, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Εδώ και μέρες δεν μπορώ να κοιμηθώ πάνω από δύο ώρες και ήδη ξυπνάω, πιστεύετε ότι η κεταμίνη θα βοηθούσε και πώς πρέπει να τη λάβω;
Έχω ήδη παραγγείλει λίγο Xanax από έναν πωλητή εδώ και είμαι επίσης πρόθυμος να αγοράσω από άλλους πωλητές που θα μου απαντήσουν. Grezie.
Υ.Γ. Πρώτα πρέπει να φορτώσω μερικά χρήματα στο πορτοφόλι μου και είμαι έτοιμος να αγοράσω.
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
34
Reaction score
6
Points
8
Η κεταμίνη είναι απλώς ένα παυσίπονο και αναισθητικό, ενώ η αλπραζολάμη είναι ένα ηρεμιστικό, χαλαρωτικό και βοήθημα ύπνου.
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
463
Reaction score
236
Points
43
Deals
1
Zopiclone 👌
 

Amfetamin

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Oct 15, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Οπωσδήποτε ζοπικλόνη!
Το έπαιρνα για χρόνια, 15mg το βράδυ τις περισσότερες φορές, αλλά λίγους μήνες είχα έναν καλό γιατρό που μου έδωσε 22,5mg το βράδυ, και είναι το μόνο υπνωτικό που δεν σταμάτησε ποτέ να μου κάνει καλό όλα αυτά τα χρόνια. Και πάντα είχα ένα μικρό μουσκαρινικό buzz, για να το πω έτσι. Το οποίο με έκανε να ηρεμήσω αρκετά για να κοιμηθώ.

Τώρα μιλάω για περιόδους χωρίς ή με ελάχιστα φάρμακα. Οπότε αυτό ίσως δεν είναι σούπερ επιστημονικό αλλά ξέρω ότι δουλεύουν καθημερινά για μερικούς μήνες τουλάχιστον και αυτό δεν είναι κάτι που δεν μπορώ να πω για καμία από τις βενζοδιαζεπίνες αν δεν αυξήσεις τη δόση σου
 

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
το xanax είναι χρήσιμο βραχυπρόθεσμα, αλλά γρήγορα θα αναπτύξετε ανοχή και δεν θα λειτουργεί για πάντα, αν αρχικά σας εξυπηρετεί. Το Ambien είναι ο ίδιος τρόπος. Τα εναλλάσσω ή τα αναμειγνύω κατά καιρούς... Δεν κοιμάμαι καλά και ακόμη και να το κάνω αυτό συχνά δεν κάνει το κόλπο, αλλά είναι το καλύτερο που έχω βρει μέχρι στιγμής. Και πάλι, το ίδιο πράγμα κάθε βράδυ θα σταματήσει να λειτουργεί μετά από λίγο. Βρείτε τουλάχιστον 2 πράγματα που λειτουργούν για εσάς και εναλλάξτε τα, ίσως 1 για μια εβδομάδα και στη συνέχεια χρησιμοποιήστε το άλλο για μια εβδομάδα, απλά βεβαιωθείτε ότι δεν είναι η ίδια κατηγορία όπως 2 βενζόλες, xanax και valium για παράδειγμα...... Το xanax πιθανότατα θα σε βοηθήσει για λίγο αλλά αν δεν βρεις αυτό το δεύτερο πράγμα να το εναλλάσσεις με το δικό σου θα είσαι πάλι εκεί που ήσουν μόνο με μια γαμημένη συνήθεια βενζίνης που είναι χάλια γιατί αυτές οι αποσύρσεις δεν είναι ωραίες.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
216
Reaction score
223
Points
43
Η κεταμίνη χρησιμοποιείται μερικές φορές σε κλινικές ρυθμίσεις για την ανθεκτική στη θεραπεία κατάθλιψη, αλλά συνήθως δεν συνταγογραφείται ως βοήθημα ύπνου. Πρόκειται για ένα διαχωριστικό αναισθητικό και ενώ έχει κάποια off-label χρήση για καταστάσεις ψυχικής υγείας (υπό αυστηρή ιατρική επίβλεψη), μπορεί να προκαλέσει μια σειρά από παρενέργειες εάν χρησιμοποιηθεί ακατάλληλα, όπως διαστρεβλωμένες αντιλήψεις και διαχωρισμό, διέγερση και σύγχυση, ακόμη και επιδείνωση της αϋπνίας εάν οι επιδράσεις εξασθενήσουν πολύ γρήγορα ή διαταράξουν τη φυσιολογική αρχιτεκτονική του ύπνου.

Το Xanax είναι μια βενζοδιαζεπίνη, που συνταγογραφείται συχνά για διαταραχές άγχους ή πανικού, αλλά δεν είναι ιδανικό για τη μακροπρόθεσμη διαχείριση του ύπνου λόγω:
υψηλή πιθανότητα εθισμού, ανοχή και σοβαρή στέρηση και ηρεμιστικές παρενέργειες - ενώ μπορεί να σας βοηθήσει να αποκοιμηθείτε αρχικά, το Xanax μπορεί να διαταράξει τον φυσικό κύκλο του ύπνου, ιδίως τα βαθιά, αναζωογονητικά στάδια του ύπνου.

Εφόσον παλεύετε με σοβαρή αϋπνία εδώ και λίγες ημέρες, θα ήταν σημαντικό να επισκεφθείτε έναν πάροχο υγειονομικής περίθαλψης για να εντοπίσετε τις πιθανές υποκείμενες αιτίες και να λάβετε την κατάλληλη θεραπεία. Η αϋπνία μπορεί να σχετίζεται με το άγχος, την κατάθλιψη, το στρες, την κακή υγιεινή του ύπνου ή ακόμη και με υποκείμενες ιατρικές καταστάσεις.

Εν τω μεταξύ, ορισμένες ασφαλέστερες εναλλακτικές λύσεις που μπορεί να βοηθήσουν περιλαμβάνουν:
  • Βοηθήματα ύπνου χωρίς βενζοδιαζεπίνη: Ζολπιδέμη (Ambien), Εσσοπικλόνη (Lunesta) ή Ζαλέπλον (Sonata).
  • Διφαινυδραμίνη (Benadryl, Unisom SleepGels): Πρόκειται για ένα αντιισταμινικό με ηρεμιστικές επιδράσεις. 25-50 mg κατά την κατάκλιση. Μπορεί να προκαλέσει υπνηλία την επόμενη ημέρα ("hangover" effect) και ανοχή αν χρησιμοποιηθεί μακροχρόνια.
  • Συμπληρώματα μελατονίνης: Μια φυσική ορμόνη που ρυθμίζει τους κύκλους ύπνου-αφύπνισης. Είναι γενικά ασφαλής όταν χρησιμοποιείται βραχυπρόθεσμα.
  • Συμπληρώματα βοτάνων: Ρίζα βαλεριάνας, χαμομήλι κ.λπ.
  • Γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία για την αϋπνία (CBT-I): Πρόκειται για μια εξαιρετικά αποτελεσματική, μη φαρμακευτική προσέγγιση για τη θεραπεία της αϋπνίας που βοηθά στην αλλαγή των μοτίβων σκέψης και των συμπεριφορών που συμβάλλουν στα προβλήματα ύπνου.
  • Υγιεινή του ύπνου: Καθιερώστε ένα τακτικό πρόγραμμα ύπνου, περιορίστε τον χρόνο προβολής οθόνης πριν από τον ύπνο και δημιουργήστε μια ηρεμιστική ρουτίνα πριν από τον ύπνο.
 

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω σε αυτά που απαρίθμησε ο Παράκελσος, κάτι που βρίσκω χρήσιμο επειδή το ambien μου σταματά να λειτουργεί επηρεαστικά με την πάροδο του χρόνου, και για μερικούς ανθρώπους παράξενα πράγματα όπως το περπάτημα στον ύπνο, η οδήγηση, τα ψώνια, μεταξύ άλλων μπορούν να εμφανιστούν σε μεγαλύτερες δόσεις, μερικοί άνθρωποι σε οποιαδήποτε δόση, είναι να πίνω λίγο χυμό βύσσινου Montmorency, αγοράζω τη μάρκα Indian Summer καθώς είναι μόνο μέρος συμπυκνωμένου, μερικές μάρκες είναι 100% συμπυκνωμένο και πρέπει να βρείτε το σωστό μείγμα. Γιατί χυμός κερασιού Montmorency;

Ο χυμός κερασιού Montmorency έχει υπέροχη γεύση και έχει επίσης φυσική μελατονίνη, (περίπου 0,013 mg ανά γραμμάριο) και έχει επίσης τρυπτοφάνη, ξέρετε αυτό το πράγμα που υπάρχει στη γαλοπούλα και που όλοι λένε πάντα ότι τους κάνει να νυστάζουν, η τρυπτοφάνη χρησιμοποιείται από το σώμα μας για να φτιάξει τόσο τη σερατονίνη όσο και τη μελατονίνη. Ίσως είναι στο μυαλό μου, αλλά νιώθω ότι με βοηθάει, αν και η ίδια η μελατονίνη δεν το κάνει, και τη χρησιμοποιώ όταν φτιάχνω καραμέλες κάνναβης που νομίζω ότι επίσης βοηθάει στον ύπνο. Μια λέξη της προσοχής, ωστόσο, προσέξτε για φτηνούς χυμούς με πρόσθετα σάκχαρα που είναι ένα αρνητικό, το συμπύκνωμα θα το ανακουφίσει αυτό και δεν χρειάζεστε πολύ από αυτό, αν χρειάζεστε ή θέλετε να αποφύγετε τα σάκχαρα που προστίθενται λόγω της ξινής γεύσης και φυσικά πρέπει να συσκευάσουν τη ζάχαρη σε όλα αυτά τα χρόνια.

Οι αλλεργίες είναι επίσης ένα θέμα, βεβαιωθείτε ότι δεν είστε αλλεργικοί, ξέρω πολλούς ανθρώπους που δεν έχουν ακούσει ποτέ για αυτά τα κεράσια, επομένως δεν τα έχουν φάει ποτέ και δεν έχουν ιδέα για πιθανές αλλεργίες. Στη συνέχεια, έχετε πιθανές αλληλεπιδράσεις με τα ίδια φάρμακα που θα μπορούσαν να αλληλεπιδράσουν με τη μελατονίνη, λαμβάνοντας υπόψη ότι υπάρχει περισσότερη μελατονίνη στα κεράσια montmorency από οποιοδήποτε άλλο κεράσι, ορισμένες αλληλεπιδράσεις περιλαμβάνουν αντιπηκτικά, αντισπασμωδικά, φάρμακα για τον διαβήτη, φάρμακα για την υψηλή αρτηριακή πίεση, ανοσοκατασταλτικά και καφεΐνη. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν πίνουν καφεΐνη με τη μελατονίνη τους επειδή προσπαθούν να κοιμηθούν, αλλά θυμάστε ότι κάποια πράγματα όπως το τσάι έχουν φυσικά εμφανιζόμενη καφεΐνη σε αυτό, πίνετε τσάι για να πάρετε τη μελατονίνη σας, η καφεΐνη μπορεί να μπλοκάρει την ικανότητα του σώματος να απορροφήσει τη μελατονίνη και να οδηγήσει σε συσσώρευση μελατονίνης. Τα συμπληρώματα δεν ρυθμίζονται όπως πολλά φάρμακα και σε ορισμένα έχει βρεθεί ότι προστίθεται σερατονίνη και η συσσώρευση σεροτονίνης μπορεί να οδηγήσει σε σύνδρομο σεροτονίνης. Όλα αυτά είναι καλά πράγματα που πρέπει να εξετάσετε πριν πάρετε κάτι όπως η μελατονίνη ή πριν πιείτε χυμό κερασιού που την περιέχει φυσικά.
 

whatshappening

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 15, 2023
Messages
28
Reaction score
16
Points
3
Κάτι που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της αϋπνίας.
 

Anomaly89

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Apr 2, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Trazodone work too (25-50 mg)
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
216
Reaction score
223
Points
43
Η τραζοδόνη είναι πρωτίστως αντικαταθλιπτικό, αλλά χρησιμοποιείται επίσης ως βοήθημα ύπνου λόγω των ηρεμιστικών επιδράσεών της. Η αλήθεια του. Αλλά υπάρχουν λόγοι για τους οποίους δεν το ανέφερα. Κατά τη γνώμη μου, η ουσία αυτή είναι προτιμότερο να αφεθεί για τη δεύτερη σειρά, εάν η πρώτη σειρά παρουσιάζει ανεπάρκεια. Σε ορισμένες περιπτώσεις, δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσετε με την πιο ισχυρή, αν το πρόβλημα μπορεί να λυθεί με κάτι που έχει πιο ήπια και στοχευμένη δράση.

Η τραζοδόνη αυξάνει τη διαθεσιμότητα της σεροτονίνης αναστέλλοντας την επαναπρόσληψή της στις συνάψεις, επιτρέποντας σε περισσότερη σεροτονίνη να είναι ενεργή στον εγκέφαλο. Επιπλέον, μπλοκάρει ορισμένους υποδοχείς σεροτονίνης (5-HT2A και 5-HT2C), οι οποίοι πιστεύεται ότι βοηθούν στη βελτίωση της διάθεσης και στη μείωση του άγχους, ενώ συμβάλλουν στις ιδιότητες που προκαλούν ύπνο. Ο αποκλεισμός αυτών των υποδοχέων μπορεί επίσης να μειώσει ορισμένες από τις παρενέργειες που είναι κοινές σε άλλα φάρμακα που ενισχύουν τη σεροτονίνη, όπως η σεξουαλική δυσλειτουργία ή η διέγερση.

Οι ηρεμιστικές επιδράσεις της τραζοδόνης αποδίδονται κυρίως στη δράση της στους υποδοχείς της ισταμίνης H1 και στους α-1 αδρενεργικούς υποδοχείς. Ο αποκλεισμός των υποδοχέων ισταμίνης προκαλεί υπνηλία, ενώ ο αποκλεισμός των α-1 αδρενεργικών υποδοχέων μπορεί να οδηγήσει σε μείωση της αρτηριακής πίεσης και περαιτέρω καταστολή, καθιστώντας την τραζοδόνη χρήσιμη ως βοήθημα ύπνου για ασθενείς με αϋπνία.

Συνταγογραφείται για την αϋπνία, ιδίως σε χαμηλότερες δόσεις. Σε υψηλότερες δόσεις, οι αντικαταθλιπτικές επιδράσεις της είναι πιο έντονες, καθιστώντας την χρήσιμη για τη θεραπεία αγχωδών διαταραχών ή ακόμη και μείζονος καταθλιπτικής διαταραχής.
 

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
Υπάρχει ένα άλλο που ανήκει στην ίδια κατηγορία με την τραζαδόνη και μερικές φορές συνταγογραφείται από τους γιατρούς εκτός ετικέτας για την αϋπνία και ονομάζεται Remeron ή μιρταζιπίνη. Είναι αρκετά ισχυρό, όπως καταλαβαίνω, αλλά μπορεί σίγουρα να κοιμίσει ένα άτομο, αν τίποτα άλλο δεν έχει λειτουργήσει.
 

middlemaneu

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 25, 2023
Messages
59
Reaction score
37
Points
18
Έκανα ένα μακροσκελές σχόλιο σχετικά με κάποια μη κοινά, μη βενζοειδή βοηθήματα ύπνου πριν από λίγους μήνες. Ίσως βρείτε κάποιες ενδιαφέρουσες συμβουλές. See /threads/suggest-me-a-downer.10724/post-58614
 
Top