Οξειδωτική διάσπαση της πιπερίνης σε πιπερονάλη με οζονόλυση

halohydrin

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 22, 2022
Messages
21
Reaction score
22
Points
3
Μετά τη μεγάλη ξηρασία της σαφρόλης, εμφανίστηκαν πολλές άλλες πρόδρομες και συνθετικές μέθοδοι. Αυτή είναι μία από αυτές που ξεκινά από την πιπερίνη (που εξάγεται από το μαύρο πιπέρι). Προσωπικά θεωρώ ότι αυτή είναι η ευκολότερη πηγή για την πρόδρομη ουσία του MDMA. Έχει όμως κάποιες ακαθαρσίες στο προϊόν και χρησιμοποιεί γεννήτρια όζοντος ως πηγή οξειδωτικού - η οποία καταναλώνει πολύ ηλεκτρική ενέργεια.
Γενική διαδικασία :
1, Το διάλυμα πιπερίνης παρασκευάζεται με διάλυση πιπερίνης σε διάλυμα 5% νερού σε ακετόνη.
2, Η γεννήτρια όζοντος τίθεται σε λειτουργία και το ρεύμα περνά μέσα από το διάλυμα του 1.
3, Αφού περάσουν ώρες, η γεννήτρια όζοντος απενεργοποιείται και το διάλυμα εκχυλίζεται με αιθέρα 2 φορές.
4, τα συνδυασμένα εκχυλίσματα αιθέρα ξηραίνονται πάνω από άνυδρο NaSO4 και ο αιθέρας απομακρύνεται με απόσταξη.
5, το εναπομένον έλαιο στερεοποιείται με ψύξη.

Το πιο σημαντικό μέρος της αντίδρασης είναι ο χρόνος αντίδρασης. Θα μπορούσε κανείς να χρησιμοποιήσει γεννήτρια όζοντος υψηλότερης απόδοσης και φυσαλίδα ομοιόμορφου αερίου για να κάνει την επιφάνεια αντίδρασης μεγαλύτερη.
Το μέγεθος της παρτίδας είναι αυτό που καθορίζει το χρόνο αντίδρασης. Στις μικρότερες παρτίδες που έκανα (περίπου 1~2 g πιπερίνης), άφησα την αντίδραση να συνεχιστεί κατά τη διάρκεια της νύχτας - περίπου 8~10 ώρες και όλη η πιπερίνη μετατράπηκε (ελέγχθηκε με TLC και GC/MS). Δεν έλεγξα τον ρυθμό μετατροπής στα μέσα της αντίδρασης, οπότε η αντίδραση μπορεί να είχε τελειώσει νωρίτερα.
Δεν έχω εμπειρία με μεγαλύτερες εργασίες, οπότε δεν μπορώ να προσδιορίσω το χρόνο αντίδρασης για αυτό. Αλλά είμαι σίγουρος ότι θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος αντίδρασης λόγω της μεγαλύτερης ποσότητας πιπερίνης που υπάρχει.

Οι προσμίξεις του προϊόντος είναι διαφορετικά προϊόντα διάσπασης σε διαφορετικούς δεσμούς άνθρακα. Αλλά η πιπερόνη είναι το πιο κυρίαρχο. - Περίπου 80%.
Η διαδικασία διαχωρισμού είναι αρκετά δύσκολη δεδομένου ότι η διαλυτότητα και η σύνθεση των προσμίξεων και της πιπερονάλης είναι παρόμοια. Η κλασματική απόσταξη ή η ακριβής χρωματογραφία στήλης θα βοηθούσε.
 

Sneaky.Base

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 17, 2022
Messages
32
Reaction score
11
Points
8
Ozonolysis of piperine to piperonal, thats what i m looking for a while, but full detailed, i read an article sci im sure you too,
Έκανες την αντίδραση; Όχι θεωρία.
Ή άλλος τρόπος για την πιπερονάλη από το πιπερονικό οξύ (οξείδωση με kmno4 χωρίς περιοδικό κάλιο);
 

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
Χρησιμοποιείτε πολλή ηλεκτρική ενέργεια; ίσως για να μετατρέψετε 100 κιλά πιπερίνης.
Νομίζω ότι με μια γεννήτρια 10 γραμμαρίων ανά ώρα η έγχυση οξυγόνου μπορεί να οδηγήσει σε 50 γραμμάρια όζοντος ανά ώρα. και μπορεί να κλαβώσει 500 γραμμάρια πιπερίνης σε 8 ώρες
 

Sneaky.Base

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 17, 2022
Messages
32
Reaction score
11
Points
8
Ναι, λειτουργεί καλά και μια ισχυρή γεννήτρια όζοντος είναι το κλειδί για να γίνει αυτή η ρουτίνα άξια.
 

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
Θέλω μόνο να ξέρω αν μπορώ να κάνω περισσότερο concetrade , όπως 100 grm πιπερίνης σε 500ml επειδή ..είναι ένας πόνος στον κώλο ή πάρα πολύ όγκο του διαλύτη για να χρησιμοποιήσετε.. ή σε λιγότερο 500 g σε 10 λίτρα ακετόνης.
 

arundo

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 1, 2024
Messages
19
Reaction score
4
Points
3
Δοκίμασε κανείς σας τις γεννήτριες όζοντος για νερό από την ali**press; Κάποιες από αυτές ισχυρίζονται 10 g/h.
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
470
Reaction score
239
Points
43
Deals
1
Υπάρχει ένα βίντεο στο YT
 

arundo

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 1, 2024
Messages
19
Reaction score
4
Points
3
Δεν ξέρω αν είναι αυτό που είδα, και τελικά δεν προσδιορίζει ποια ένωση έλαβε.

 
View previous replies…

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
470
Reaction score
239
Points
43
Deals
1
εξηγεί σίγουρα τι έλαβε και πόσο όζον θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει
 

arundo

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 1, 2024
Messages
19
Reaction score
4
Points
3
πιθανώς χρειάζεται καθαρό Ο2 και μια πιο ισχυρή γεννήτρια ο3. Γι' αυτό λοιπόν ζητάω αυτές που υπόσχονται 10 g/h.

Παρεμπιπτόντως, το o3 θα αντιδράσει με το N2 και θα παρεμποδίσει τη διαδικασία;
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
470
Reaction score
239
Points
43
Deals
1
Καταλάβατε τι έλεγε στο βίντεο;
 

arundo

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 1, 2024
Messages
19
Reaction score
4
Points
3
Νομίζω ότι αφού έχω συνθέσει κατά τη διάρκεια ετών, 2cb, αλκυλ νιτρώδη, διάφορες διαδρομές προς p2p, και επιτυχώς έκανε διάφορους τύπους εκχυλίσεων αλκαλοειδών, είμαι ικανός να κατανοήσω τη διαδικασία στο βίντεο. Βλέπω ότι εδώ εγγράφονται πολλοί άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν τίποτα από χημεία, αλλά αν μπορείτε να μου απαντήσετε σχετικά με τις συγκεκριμένες υποτιθέμενες αιτίες μου για το γιατί μόλις και μετά βίας λαμβάνει ίχνη πιπερονάλης, δεν χρειάζεται να σπαταλήσω το χρόνο μου δίνοντας εξηγήσεις για το τι ή τι δεν καταλαβαίνω.
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
470
Reaction score
239
Points
43
Deals
1
Λέει κυριολεκτικά στο βίντεο όπου έκανε λάθος
 

arundo

Don't buy from me
Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 1, 2024
Messages
19
Reaction score
4
Points
3
Λοιπόν, θα πρέπει να το ξαναδώ, γιατί το είδα πριν από εβδομάδες και θυμάμαι μόνο ότι δεν γνώριζε την ακριβή αιτία και έπρεπε να απευθυνθεί σε κάποιον που αναλύει την λαμβανόμενη ένωση.
 
Top