εξουδετέρωση της ελεύθερης βάσης της αμφεταμίνης σε θειική αμφεταμίνη. ερωτήσεις και απαντήσεις που μπορεί να σας απασχολούν.

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Γεια σε όλους . το νήμα δημιουργήθηκε λόγω του γεγονότος ότι έχω μερικές αναπάντητες ερωτήσεις.

Ερωτήσεις :
1.θα πρέπει να αναμιχθεί η βάση χωρίς αμφεταμίνη (λάδι) με έναν διαλύτη τολουόλιο / dcm κλπ πριν από την εξουδετέρωση;
αν ναι, σε ποιες αναλογίες; 20-30% του όγκου του ελαίου θα είναι εντάξει;

2. σε ποια αναλογία να αραιωθεί το θειικό οξύ με IPA; επηρεάζει αυτό την απόδοση;
Χρησιμοποιώ αναλογία 1: 4 οξύ / IPA , έχω επίσης χρησιμοποιήσει αναλογία 1:10 οξύ / IPA

3. Ποια θα μπορούσε να είναι η αιτία της πτώσης της απόδοσης; Κατεβαίνω από το pH στο 5-6. το αραιωμένο οξύ προστίθεται αργά σε μερίδες των 50-100 ml. ο αναδευτήρας πυροδοτείται όλη την ώρα. πρόσφατα πρόσθεσα IPA στο λάδι (θα μπορούσε να προκαλέσει πτώση της απόδοσης;) από ένα λίτρο λάδι μου βγήκαν 700-800g μετά την ξήρανση. το βάρος του λαδιού ήταν 960g pH 12. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να βγουν περίπου 960g θειικής αμφεταμίνης, σωστά;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Όλες αυτές οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί ή περιγραφεί προηγουμένως. Κοιτάξτε εδώ.
Ναι, το ~50/50% είναι εντάξει.
Δεν είναι σωστό. 960 g αμπερόλαδου είναι 7,1 mole, επομένως, πρέπει να πάρετε 3,55 mole θειικού αμφίου 1308 g.
Τι εννοείς; Αναδευτήρας;
Θα μπορούσατε να χάσετε θειικό αμφίβιο κατά τη διάρκεια του πλυσίματος.
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δηλαδή 1l πετρελαίου αναμιγνύεται με 1l διαλύτη. οξύ με ακετόνη ή IPA σε αναλογία 1:10

Ποιος διαλύτης είναι ο καλύτερος; Εγώ θα προτιμούσα το dcm, θα εξατμιστεί γρηγορότερα
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
πώς να υπολογίσετε την αναλογία πυκνού θειικού οξέος ανά τέτοιο όγκο. Ξέρω ότι πρέπει να προσθέσετε το οξύ αργά, αλλά θα ήταν καλό να ξέρω πόσο διάλυμα πρέπει να προετοιμάσετε σε αυτή την αναλογία 1:10
 

Mystery_chemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 12, 2022
Messages
82
Reaction score
32
Points
8
Βρήκα κάπου ότι αντιστοιχούν 180 ml θειικού οξέος ανά 1 λίτρο αμφεταμινούχου ελαίου. Αναρωτιέμαι αν η αναλογία των 180ml: 720ml IPA θα δώσει ένα pH 5-6. υποθέτοντας 1:10 θα πρέπει να προσθέσετε πολύ από αυτό το διάλυμα. δεν θα επηρεάσει την απόδοση;

ααα και έχω μια ερώτηση σχετικά με την ισχύ. έχει σχέση το pH με την ισχύ του προϊόντος; τι γνώμη έχετε για την προσθήκη 50-100g L-φαινυλαλανίνης στο τελικό προϊόν για να ενισχύσετε το αποτέλεσμα;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να εξατμίσετε το IPA μετά το πλύσιμο και να λάβετε θειικό αμφίβιο από το διάλυμα πλύσης.
όχι
ανούσιες φήμες
 

dazrich

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 25, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
τι προσδιορίζει τη δύναμη g patton καλέ μου κύριε;
ή απλά χάνει δύναμη όσο περισσότερο μπερδεύεις τα στάδια της αντίδρασης δηλαδή αν όλα πάνε καλά θα είναι υψηλής αντοχής αλλά ας πούμε αν ζεσταθεί πολύ χάνει δύναμη ή μήπως είναι το yeild που χάνεται αντί αυτού;
Με άλλα λόγια, τι θα λέγατε ότι είναι το κλειδί για την επίτευξη της καλύτερης δύναμης;
Συγγνώμη αν αυτό είναι σε λάθος μέρος ή έχει περιγραφεί κάπου αλλού, δεν μπορώ να το βρω αν είναι.
 
Top