Question αγρόκτημα μανιταριών

Kerzab1

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 4, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Γεια σας, αποφάσισα να φτιάξω μια οικιακή φάρμα από κάποιο μαγικό μανιτάρι αλλά μπορεί κάποιος να μου πει όλα όσα πρέπει να ξέρω και τι πρέπει να έχω για να το φτιάξω;
μια άλλη ερώτηση είναι, πόσο θα κοστίσει η αγορά 1-5 γρ. μαγικών μανιταριών από κάποιον έμπορο ναρκωτικών;
Για όποιον μπορεί να μου δώσει μια καλή απάντηση θα είμαι πραγματικά ευγνώμων.
 

JohnWebb

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 17, 2022
Messages
39
Reaction score
45
Points
18
@AKWA - Αυτός ο κύριος έχει μεγάλη εμπειρία στην καλλιέργεια μανιταριών και στις μεθόδους εκχύλισης. Πολύ φιλικός τύπος που με βοήθησε με τις ερωτήσεις μου σχετικά με τα μανιτάρια. Ίσως μπορεί να σας βοηθήσει. 😊
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,482
Solutions
4
Reaction score
1,007
Points
113
Deals
1
Θα μπορούσα, αλλά αυτό θα σήμαινε πολύ δακτυλογράφηση. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να το κάνετε. Εκεί που βρίσκομαι εγώ, 5 γραμμάρια αξίζουν 25-35 δολάρια ΗΠΑ. Υπάρχει ένα βουνό από διαθέσιμες πληροφορίες αν ψάξετε. Περιηγηθείτε στο "The Shroomery.org"
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
66
Points
18
Υποστηρίζω αυτό που είπε ο @Frit Buchner και θα σας κατευθύνω επίσης προς το philly golden teacher, το Willy's world, το 90 seconds mycology και τέλος το κανάλι του mycotrophic στο youtube. Το mycotrophic είναι για μένα το καλύτερο, παρόλο που σταμάτησε να είναι ενεργός στο youtube για να επικεντρωθεί στο patreon και το discord, τα βίντεό του εξακολουθούν να είναι εξαιρετικά χρήσιμα
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Ο Boomer shroomer στο youtube έχει μερικές εξαιρετικές πληροφορίες. Αυτό όμως είναι μάλλον για έναν πιο έμπειρο χρήστη. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με τη χρήση της PF Tek. Ως αρχάριος, συνιστώ να ξεκινήσετε από εκεί, αυτή η μέθοδος είναι λίγο πολύ "fool proof"
Απαιτούμενα στοιχεία: Απαραίτητα στοιχεία: Πιεστικές κουζίνες. Βάζα 1 ή 1/2 pint "μπάλα" - το μεγαλύτερο στόμιο είναι το καλύτερο. Σακούλα με βερμικουλίτη, σακούλα με περλίτη, βιολογικό καστανό ρύζι, μεγάλη πλαστική μπανιέρα "rubbermaid", μπλέντερ ή μύλος καφέ και φυσικά, η σύριγγα σπορίων σας. Οι σπόροι που παίρνετε στο διαδίκτυο - είναι νόμιμοι - τουλάχιστον στα περισσότερα μέρη στις ΗΠΑ. Όλα τα υπόλοιπα μπορείτε να τα βρείτε σε ένα Walmart ή στην πόλη. Επίσης, είναι απαραίτητα - σκεύη κουζίνας, οινόπνευμα για την αποστείρωση καθ' όλη τη διάρκεια της διαδικασίας. Αλέστε το ρύζι σας σε αλεύρι χρησιμοποιώντας ένα μπλέντερ ή έναν μύλο. Για να γεμίσετε τα βάζα χρησιμοποιείται μια αναλογία 2/3 φλιτζάνι βερμικουλίτη, 1/4 φλιτζάνι αλεύρι καστανό ρύζι και 1/4 φλιτζάνι νερό. Αποστειρώνεται σε χύτρα ταχύτητας και εγχέεται με σπόρια. Διατηρείται σκοτεινό και ζεστό για μερικές εβδομάδες.
Ακολουθήστε αυτές τις οδηγίες: https://erowid.org/plants/mushrooms/mushrooms_mmgg.shtml

ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΤΟΝΊΣΩ ΑΡΚΕΤΆ: ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΕΊΣΤΕ ΌΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΌΝ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΟΊ ΚΑΘ' ΌΛΗ ΤΗ ΔΙΆΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑΣ! Διαφορετικά, απλά θα αναπτύξετε μούχλα/βακτήρια και θα χάσετε το χρόνο/χρήματα σας!

Ωστόσο, όταν πρόκειται για terrarium - κάντε αυτό που ακολουθεί.
Γεμίστε τον πυθμένα της πλαστικής λαστιχένιας μπανιέρας σας με περίπου μια ίντσα ή 2 εκατοστά περλίτη. Προσθέστε αρκετό νερό ώστε να απορροφηθεί σε όλο τον περλίτη και να μείνει λίγο στον πυθμένα, αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να υπερβεί τον περλίτη. Αυτό είναι το terrarium σας. Όταν τα βάζα σας τελειώσουν με τον αποικισμό - ο μύκητας αναπτύσσεται σε όλο το βάζο χωρίς αποχρωματισμούς - περιμένετε άλλη μια εβδομάδα για να είστε σίγουροι ότι είναι ώριμα. Ποτέ μην ανοίγετε τα βάζα σας μέχρι να περιμένετε λίγες μέρες αφού δείτε ολόκληρο το βάζο να αποικίζεται. Μερικά είναι πιο γρήγορα από άλλα.
Τώρα είστε έτοιμοι να "γεννήσετε" τα "κέικ" σας. Αδειάστε όλα τα βάζα ("κέικ") σας σε μια άλλη μπανιέρα μισογεμάτη με νερό για να τα "βουτήξετε" - αφήστε τα να επιπλέουν για 12-23 ώρες - και στη συνέχεια τοποθετήστε τα στο terrarium σας. Αυτό βοηθάει τα κέικ να καταλάβουν ότι ήρθε η ώρα να φτιάξουν μανιτάρια, και η βύθιση βοηθάει στην ενυδάτωση των κέικ σας, καθώς τα μανιτάρια αποτελούνται κατά 90+% από νερό - αυτό το βήμα βοηθάει πολύ.
Με το στάσιμο νερό στο terrarium σας θα υπάρχει αρκετή υγρασία και θα πρέπει να δείτε υγρασία να συσσωρεύεται στο πλάι του terrarium σας - αυτό είναι ένα καλό σημάδι. Αφήστε το terrarium σε ζεστό σκοτεινό μέρος και ελέγχετε κάθε δεύτερη μέρα, ανοίξτε το καπάκι για λίγα λεπτά για φρέσκο αέρα και αφήστε το στο φως για μία ή δύο ώρες, ΠΟΤΕ στο άμεσο ηλιακό φως! Μετά από λίγες ημέρες θα δείτε να σχηματίζονται "καρφίτσες" στα κέικ σας. Σε λίγες ακόμη ημέρες τα μανιτάρια θα είναι έτοιμα. Μαζέψτε τα λίγο πριν το καπάκι αποκολληθεί από το στέλεχος. Μετά την πρώτη σας συγκομιδή, "βουτάτε" ξανά τα κέικ σας για 12-23 ώρες και τα ξαναβάζετε στο terrarium για το επόμενο
"έξαψη". Εάν το terrarium αρχίσει να στεγνώνει, απλά προσθέστε περισσότερο νερό στον περλίτη στον πυθμένα, αλλά όχι τόσο πολύ ώστε τα κέικ σας να κάθονται μέσα στο νερό. Αρκετά ώστε να διατηρείται η υγρασία/υγρασία σε υψηλά επίπεδα.

Τα κέικ σας θα ξεπλυθούν 2/3/4 φορές, απλά βουτήξτε τα ξανά μετά από κάθε ξέπλυμα και επαναλάβετε μέχρι να μην αναπτύσσονται πλέον, προσπαθήστε να μην χειρίζεστε τα κέικ σας και να τα μελανιάσετε ή να ξεριζώσετε τα μανιτάρια όταν τα μαζεύετε - μην κάνετε ζημιά στα κέικ.
Ένας αφυγραντήρας τροφίμων λειτουργεί καλύτερα για την ξήρανση, αλλά δεν είναι απαραίτητος. Μπορείτε να στεγνώσετε στον αέρα με ανεμιστήρα κ.λπ. Τα μανιτάρια πρέπει να είναι ΚΟΝΙΝΑ ΣΤΕΓΝΑ και να σπάσουν το κοτσάνι πριν αποθηκευτούν, διαφορετικά θα καταστραφούν.
Κάθε επόμενη έκπλυση έχει μειωμένη απόδοση και ισχύ. Η πρώτη έξαρση είναι η καλύτερη, η τελευταία είναι η χειρότερη. Ελπίζω αυτές οι πληροφορίες να βοηθήσουν! o7
 
Last edited:

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
99
Reaction score
67
Points
18
Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει από εμπειρία ( έχω παρακολουθήσει πολλά βίντεο στο youtube) αλλά μήπως το μέλι λειτουργεί για την καλλιέργεια σπορίων στη λεγόμενη υγρή καλλιέργεια, και είναι αυτό το διάλυμα αρκετά καλό για να το βάλω σε καστανό ρύζι (βρασμένο μερικές φορές) για να αρχίσει να αναπτύσσεται το μυκήλιο ?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,482
Solutions
4
Reaction score
1,007
Points
113
Deals
1
Το μέλι θα λειτουργήσει, αλλά έχει κάποια μυκητιακή ανοσία, οπότε δεν είναι το ιδανικό πράγμα. Karo, σιρόπι καστανού ρυζιού BREWERS MALT EXTRACT, απλά πρέπει να είναι κάποια μορφή γλυκόζης/ φρουκτόζης. Υπάρχουν προβλήματα που είναι εγγενή στη χρήση σπορίων για την εμβολιασμό ενός LC, αλλά έχει γίνει. Η τεχνολογία του Soldados Erowid είναι παλαιότερη από αυτόν και πιθανώς παλαιότερη από εμένα και το "terrarium" δηλαδή το Fruiting Chamber, είναι κακός σχεδιασμός. Έτσι είναι το πρόβλημα με την προσπάθεια να σας διδάξω να το κάνετε εδώ. Έγραψα ένα άρθρο 7 σελίδων για ένα διεθνές περιοδικό μυκητολογίας που δημοσιεύθηκε πριν από περίπου 10-12 χρόνια και ακόμη και σε 7 σελίδες είναι πραγματικά μόνο μια περίληψη
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Δεν είπα ότι είναι η νεότερη ή η καλύτερη τεχνική ή οτιδήποτε άλλο, ισχυρίστηκα μόνο ότι είναι "fool proof". Παρείχα ένα χαλαρό περίγραμμα για να το ακολουθήσει ένας ερευνητής αρχάριος. Η αποστείρωση είναι ίσως το μεγαλύτερο ζήτημα που αφορά έναν αρχάριο και η χύτρα ταχύτητας εξαλείφει ζωτικά κάθε λάθος μέχρι αυτό το σημείο. Κάποιος πρέπει απλώς να εμβολιάσει και να γεννήσει αυτά τα βάζα μετά τον αποικισμό. Ο Frit Buchner έχει δίκιο, ο σχεδιασμός του terrarium που παρέχεται σε εκείνο το tek στο erowid είναι περίπλοκος και ανόητος, επομένως παρείχα μια πολύ απλή εναλλακτική λύση - υγρό περλίτη σε μια πλαστική σκάφη, ποτέ δεν είχα προβλήματα με αποτυχία καρποφορίας ή ξήρανσης. Σωλήνες αέρα και υγραντήρες και μια "ασπίδα στάγδην" και ό,τι άλλο, δεν χρειάζονται. Απλά προσθέστε ένα ή δύο φλιτζάνια νερό κατά την κρίση σας, αρκετό για να διατηρείται "αχνιστό" το εσωτερικό του terrarium σας. Ως αρχάριος, θα σας συνιστούσα να πάρετε το μυαλό σας γύρω από την όλη διαδικασία πριν προσπαθήσετε να καινοτομήσετε. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι για να το κάνετε αυτό είμαι σίγουρος, αλλά σίγουρα δεν είναι δύσκολο και ούτε κατά το ήμισυ τόσο περίπλοκο όσο το κάνουν πολλοί άνθρωποι. Εάν το tek είναι παλαιότερο από μένα, (35+ χρόνια) τότε υπάρχει πιθανώς ένας λόγος που εξακολουθούν να το παρέχουν - επειδή είναι δοκιμασμένο και αληθινό. Η πρόθεσή μου είναι μόνο να βοηθήσω στην εξήγηση και την απλούστευση.
 
Top