4-Methylpropiophenone/ CAS : 5337-93-9

TiTcapitan

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 21, 2022
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Όλοι οι υπολογισμοί για 1 χιλιόγραμμο 4-μεθυλοπροπιφαινόνης.

Όλα τα αντιδραστήρια είναι εξαιρετικά ψυχρά.
Τολουόλιο (657)γραμμάρια προστίθεται στη φιάλη σε παγόλουτρο , χλωριούχο αργίλιο (1043) γραμμάρια, αναμιγνύεται για 10 λεπτά, στη συνέχεια χλωριούχο προπιονύλιο (700)γραμμάρια σκάβεται με τη χρήση διαχωριστικού χωνιούγραμμά 40 λεπτά.
Μετά την εκσκαφή , η μάζα της αντίδρασης απομακρύνεται από το παγόλουτρο και παραμένει σε θερμοκρασία δωματίου για 1 ώρα για να αναμιχθεί.

Προετοιμάζουμε ένα μείγμα πάγου σε ένα εργαστηριακό ποτήρι ζέσεως (3700)γραμμάρια και (142)γραμμάρια 36% υδροχλωρικού οξέος.
Ως αποτέλεσμα, έχουμε 2 στρώματα χωρισμένα στο διαχωριστικό χωνί χρειαζόμαστε το κάτω .
Με απόσταξη , διώχνουμε την περίσσεια του τολουολίου σε θερμοκρασία 110 βαθμών . αλλάζουμε τη φιάλη υποδοχής σε ένα καθαρό δοχείο , συνδέουμε την αντλία κενού και διώχνουμε την καθαρή μας 4-Μεθυλοπροπιεοφαινόνη .

ΥΓ: Δεν ισχυρίζομαι ότι η μέθοδος αυτή είναι 100% αξιόπιστη και σωστή. Δεν είμαι ο ίδιος ειδικός στη χημεία, αλλά λόγω έλλειψης άλλων μεθόδων, χρησιμοποιώ αυτή τη συνταγή. Η μέθοδος έχει δοκιμαστεί στην πράξη, το αποτέλεσμα είναι το προϊόν που χρειαζόμαστε.
Θα ήμουν ευτυχής να έχω μια εναλλακτική σύνθεση από επαγγελματίες

PPS:
Χημικές φόρμουλες brutto για αντιδραστήρια:
χλωριούχο αργιλίνη - AlCl
χλωριούχο προπιονύλιο - C3H5OCl
Τολουόλιο - C7H8O
4-μεθυλοπροπιφαινόνη - C10H12O

Χημική αντίδραση: C7H8 + C3H5OCl = C10H12O + HCl
 

longinfornow

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 8, 2023
Messages
13
Reaction score
6
Points
3
Μπορείτε να δημοσιεύσετε φωτογραφίες αυτής της μεθόδου;
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
160
Points
43
"Ετοιμάζουμε ένα μείγμα πάγου σε ένα εργαστηριακό ποτήρι ζέσεως (3700)γραμμάρια και (142)γραμμάρια υδροχλωρικού οξέος 36%.
Ως αποτέλεσμα, έχουμε 2 στρώματα χωρισμένα στο διαχωριστικό χωνί χρειαζόμαστε το κάτω"

Περιμένετε τι συνέβη εδώ με το προηγούμενο μίγμα αντίδρασης; Μήπως το βάλατε στο ποτήρι ζέσεως, προσθέσατε λίγο πάγο και 142 γραμμάρια υδροχλωρικού οξέος που οδήγησαν στο διαχωρισμό των στρωμάτων; Παρακαλώ διευκρινίστε το.

Επίσης, αν είναι δυνατόν σε ποια θερμοκρασία και πίεση κάνατε απόσταξη υπό κενό της 4'-Μεθυλοπροπιεοφαινόνης σας;

Ιδανικά ποια είναι η πηγή αυτής της αντίδρασης; Θα ήταν χρήσιμο να εξετάσουμε και την αρχική σύνθεση.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη αυτή τη σύνθεση, αλλά μάλλον θα το κάνω από περιέργεια. Είμαι πάντα έτοιμος για νέους τρόπους παρασκευής κάθε ενδιαφέρουσας χημικής ουσίας.
 

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Ακολουθεί ένα απόσπασμα από την κυψέλη, από ένα μέλος της κυψέλης που έκανε αυτές τις συνθέσεις (ξεκινώντας με την 4-μεθυλομεθκαθηνόνη από τολουόλιο και χλωριούχο προπιονύλιο, και 2 επόμενα βήματα με αποκορύφωμα τη σύνθεση της 4-μεθυλομεθκαθηνόνης) και κατέγραψε τα αποτελέσματα!
 

Attachments

  • EjuDGNeQZk.pdf
    93.6 KB · Views: 567
Top