Το διάλυμα αλισίβας αντέδρασε με κάποιο τρόπο με την ακετόνη; Το Google είναι άχρηστο εδώ. Μπορεί να ανακτηθεί η freebase μου;

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Πεδίο εφαρμογής: Εκχύλιση ελεύθερης βάσης από διάλυμα αλισίβας.
Ξέχασα να προμηθεύσω διαλύτες και οι μόνες διαθέσιμες αποφάσεις ήταν να δοκιμάσω την ακετόνη ή να την αφήσω ασταθή ως freebase για πολύ καιρό. Η ακετόνη με οποιοδήποτε κορεσμένο υδατικό διάλυμα έπρεπε να συμπεριφέρεται όπως το IPA και άλλες αλκοόλες - να διαιρείται και να επιπλέει στην κορυφή. IRL μετά την έκχυση καθαρής p.a. δόσης ακετόνης και την ανακίνηση του τελικού μίγματος διαχωρισμού. Αλλά για χάρη της μοίρας μου, κάπως αυτό το μείγμα άρχισε σπάνια παρατηρούμενη nuclination από την επιφάνεια κάτω από το κέρατο της βαλβίδας. τώρα είναι μαλακό στερεό παρόμοιο με πουτίγκα, φτιαγμένο από πυκνό σύννεφο από ψάρια-γυαλιστερό, λευκό, σε σχήμα βελόνας, αταξινόμητο σε κρυσταλλικό πλέγμα. χωρίζει άνισα τα στρώματα, και επίσης μπλοκάρει την περιστροφική βαλβίδα αποστράγγισης μου για τα καλά...

Το ερώτημα είναι μόνο εμένα με στοιχειώνει αυτό το είδος που δεν εξηγείται ούτε με την κοινή λογική, ούτε καν με την αναζήτηση στο google. Μπορεί η ελεύθερη βάση του ορυχείου να είναι με κάποιο τρόπο διαθέσιμη για να ανακτηθεί πριν γίνει οξειδωμένη ή οτιδήποτε χαλάσει; το είχε ξανακάνει κάποιος;
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Έκανα αντιγραφή και επικόλληση αυτού (παρακάτω, δεν είμαι τόσο cool). Αλλά αυτό είναι πιθανότατα αυτό που είναι η γλίτσα... Έτσι, το ερώτημα που τίθεται είναι, πώς διαχωρίζετε και απομονώνετε αυτή την ένωση. Φαίνεται ότι θα μπορούσε πιθανώς να είναι υδατοδιαλυτό... περίπου... Κάποιος από τους πραγματικούς χημικούς (με νόμιμο υπόβαθρο) θα πρέπει να επεκταθεί σε αυτό....

"Όταν αντιδράσετε την ακετόνη με αλισίβα, θα συμβεί μια αντίδραση που ονομάζεται αντίδραση αλδόλης. Η αλισίβα συνήθως είναι είτε KOH είτε NaOH και αυτές είναι ισχυρές βάσεις. Το υδροξείδιο θα αποπρωτονίσει την ακετόνη και το προκύπτον ενολικό άλας θα προστεθεί στον καρβονυλικό άνθρακα ενός δεύτερου μορίου ακετόνης. Η συνολική αντίδραση φαίνεται παρακάτω
.
main-qimg-130e9dc4be3462e676c0765b7abb2c9b
"
 

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Το έχω δει αυτό, αλλά ήξερα ότι αναφέρεται μόνο στο στερεό άνυδρο ΚΟΗ. Τελικά, μετά από κάποια κύλιση βρήκα κάποιο πεδίο εξήγησης στο δίπλωμα ευρεσιτεχνίας των ΗΠΑ. Κάτω από ορισμένες συνθήκες το διάλυμα NaOH είναι σε θέση να ενεργοποιηθεί σε πυρηνοποίηση, και να γίνει, όπως ισχυρίζονται, υπερκαθαρός πολτός NaOH, έτοιμος για περαιτέρω επεξεργασία κ.λπ. Στο τέλος της δικής μου ιστορίας, το στρώμα ακετόνης απλώς αποκεντρίστηκε με μικρή ποσότητα αιωρήματος, μετά από ελαφρά θέρμανση στους 45-50°C περίπου, η αλισίβα διαλύθηκε ξανά και ούτω καθεξής.
Αν είναι σωστή η θέση, ισχύει για επιβεβαίωση από κάποιον άλλο - τότε ας παραδεχτεί ο καθένας ειλικρινά αν το έχει ακούσει ποτέ. Ειλικρινά, εγώ δεν το είχα ακούσει.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Δεν το έχω βιώσει ποτέ αυτό... αλλά είναι ενδιαφέρον. Υποθέτω ότι θα πρέπει να το θυμάμαι αυτό αν μου συμβεί ποτέ. Αλλά χαίρομαι που το κατάλαβες φίλε.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
αλλά περιμένετε.... τι είναι μια δόση ακετόνης "P.A."; Δεν μπορώ να καταλάβω ποια διαδικασία περιγράφετε εδώ. Δεν είχατε διαλύτες, οπότε αντί να αφήσετε την ελεύθερη βάση μόνη της, την αναμίξατε με ακετόνη; Πού παίζει ρόλο το υδροξείδιο του νατρίου; και γιατί υπάρχει νερό; Είχατε ένα κορεσμένο διάλυμα NaOH και το αναμίξατε με ακετόνη, πιστεύοντας ότι θα έκανε τι;
 

Heartburn

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2022
Messages
18
Reaction score
13
Points
3
Βαθμός καθαρότητας "p.a." - αν μετέφρασα σωστά τη συντόμευση της τοπικής μου γλώσσας πρέπει να σημαίνει >99,5% του περιεχομένου.
 
Top